Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από roverr24 »

Η σχολη υπαξιωματικων ΛΣ θα μπορουσε απο 9 μηνη να γινει διετης και να ενταχθει στο συστημα των πανελληνιων εξετασεων για να υπαρχει μια σταθερη ποιοτικη και αξιοκρατικη εισροη στελεχων στο ΛΣ, υποδομες δε χρειαζονται γιατι μπορουν οι δοκιμοι που προφανως θα ειναι λιγοι να χρησιμοποιουν εγκαταστασεις και υποδομες της ΣΜΥΝ.
Η σχολη λιμενοφυλακων ειναι 6μηνης φοιτησης, δεν ειναι σχολη τριτοβαθμιας εκπαιδευσης αρα δε μπορει να μπει στο συστημα των πανελληνιων ειναι λογικο αυτο
Οι υπαξιωματικοι του ΛΣ ειναι εντελως ετεροκλητοι... Αλλοι ειναι αποφοιτοι λυκειου αλλοι αποφοιτοι ΑΕΙ/ΑΤΕΙ/ΑΕΝ, οι αποφοιτοι ανωτατων σχολων μπορουν να δωσουν εξετασεις να γινουν αξιωματικοι και ετσι μενει κενο στις ταξεις των υπ/κων...
Για λιμενικη ακαδημια δε νομιζω να το συζητανε καν, εδω θα κλεισουν στρατιωτικες σχολες, αποκλειεται να γινει λιμενικη ακαδημια, αλλωστ ο μονος εξειδικευμενος τομεας καλυπτεται απο αποφοιτους ΑΕΝ που ξερουν τη ναυτικη τεχνη και απο αλλες εξειδικευμενες επιστημες, ναυπηγους, νομικους, οικονομολογους...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από greko_27 »

QWER έγραψε:

Καλημέρα, καταρχήν συγγνώμη που επικαλούμαι μια τόσο παλιά σου τοποθέτηση, αλλά προσπαθώντας να παρακολουθήσω όχι μόνο το φόρουμ αλλά γενικότερα και χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με το λιμενικό έχω συμπεράνει πως δεν θα γίνουν προσλήψεις στο λιμενικό τουλάχιστον φέτος. Και αναφέρομαι στους 80 αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων.

Επειδή σίγουρα είσαι περισσότερο ενημερωμένος και γράφεις πως αυτές οι προσλήψεις τελικά θα πραγματοποιηθούν, μήπως ξέρεις κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω;

Κάποια εκτίμηση για τον χρόνο πραγματοποίησης, τον τρόπο εισαγωγής (μόρια ή εξετάσεις δυο μαθημάτων όπως ήταν παλιότερα για την εισαγωγή σημαιοφόρων από ΑΕΝ, ΕΜΠ..)



Μπες εδω θα σου λυθουν οι περισσοτερες αποριες: /forum/forum_posts.asp?TID=7247&PN=1

οσο για τις προσληψεις των 80 αξιωματικων για να βγει πρεπει να παρουν εγκριση και απο το υπουργειο εσωτερικων... Μεχρι τοτε αναμονη

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από greko_27 »

ΣΜΥΝ;ΕικόναΕικόναΕικόνα... Τι μου θυμισες τωρα ροβερ24Εικόνα... Οι δοκιμοι υπαξ του ΛΣ μοιραζουν το φαγητο στους δοκιμους της ΣΜΥΝ, κανουν προπαιδευση με σορτσακια ναυτων, τους τρεχουν οι δευτεροετεις δοκιμοι της ΣΜΥΝ και τους βαζουν τις γνωστες αγγαριες και αλλα πολλα που δεν ειναι της παρουσηςΕικόνα... Το λιμενικο σωμα πρεπει οποσδηποτε να αποκτησει την δικη του σχολη... Ισως το 2100 υλοποιηθει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από roverr24 »

Εχεις απολυτο δικιο, εγω ειπα να χρησιμοποιουν τις εγκαταστασεις της ΣΜΥΝ και οχι να εχουν σχεση με τους υπαξιωματικους του ΠΝ... Ειναι η μεση κ πιο οικονομικη λυση
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

greko_27 έγραψε:ΣΜΥΝ;ΕικόναΕικόναΕικόνα... Τι μου θυμισες τωρα ροβερ24Εικόνα... Οι δοκιμοι υπαξ του ΛΣ μοιραζουν το φαγητο στους δοκιμους της ΣΜΥΝ, κανουν προπαιδευση με σορτσακια ναυτων, τους τρεχουν οι δευτεροετεις δοκιμοι της ΣΜΥΝ και τους βαζουν τις γνωστες αγγαριες και αλλα πολλα που δεν ειναι της παρουσηςΕικόνα... Το λιμενικο σωμα πρεπει οποσδηποτε να αποκτησει την δικη του σχολη... Ισως το 2100 υλοποιηθει.Εικόνα
Μηπως εχεις ηδη μπει?
takaros123
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 9:16 pm
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από takaros123 »

Πιστέυτε εάν βγεί ο Σύριζα να μπεί το λιμενικό στις πανελλήνιες?
cuervo

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από cuervo »

Κατσε να βγει, τι βιασυνη ειναι αυτη.
ΔΥΚαιος

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από ΔΥΚαιος »

Όχι δεν θα μπει... Ισως να καταργηθουν οι πανελληνιες με ΣυριΖα
Άβαταρ μέλους
lionslaw
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 07, 2014 5:17 pm
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από lionslaw »

Ελπίζω, αν ποτέ μπει το λιμενικό στις πανελλήνιες να μεριμνήσουν και το όριο ηλικίας να μην είναι ίδιο με αυτό των στρατιωτικών σχολών αλλά ίδιο με της αστυνομίας. Αυτό για να μπορέσουν υποψήφιοι που δεν μπορούν να συμμετέχουν σε αυτές τις τελευταίες προκηρύξεις ( ίσως να είναι και οι τελευταίες προκηρύξεις) να μπορούν να εισαχθούν και αυτοί.
Κατερίνα

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από Κατερίνα »

Γεια σας. Θελω βοηθεια. Ειμαι τριτη λυκειου και θελω να μπω στο λιμενικο. Εχω μπερδευτει γιατι δεν ξερω αν πρεπει να δωςω παννεληνιες ή οχι. Πειτε μου τι ισχυει;
wrc

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από wrc »

Δεν εχει μπει το λιμενικο ακομη κατερινα στις πανελλαδικες... Αρα στο μηχανογραφικο του 2016 δεν θα ειναι...
cuervo

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από cuervo »

Κατερίνα έγραψε:Γεια σας. Θελω βοηθεια. Ειμαι τριτη λυκειου και θελω να μπω στο λιμενικο. Εχω μπερδευτει γιατι δεν ξερω αν πρεπει να δωςω παννεληνιες ή οχι. Πειτε μου τι ισχυει;


Δώσε για αστυνομία καλύτερα που δεν έχει μεταθέσεις.

ιωαννα

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από ιωαννα »

Γεια σας πηγαίνω 2 λυκείου και θα ήθελα να μάθω από πια κατεύθυνση πρέπει να πάω για να μπω στο λιμενικό Και πόσες Πιθανότητες Υπάρχουν για του χρόνου Να αλλάξει το σύστημα και να γίνει με πανελλήνιες ;
cuervo

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από cuervo »

ιωαννα έγραψε:Γεια σας πηγαίνω 2 λυκείου και θα ήθελα να μάθω από πια κατεύθυνση πρέπει να πάω για να μπω στο λιμενικό Και πόσες Πιθανότητες Υπάρχουν για του χρόνου Να αλλάξει το σύστημα και να γίνει με πανελλήνιες ;


Ούτε στο υπουργείο δεν γνωρίζουν, μην περιμένεις απάντηση από ένα φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Λιμενοφύλακας από πανελλήνιες;

Δημοσίευση από marsupilami »

Κάποια στιγμή αναμένεται να μπει και το λιμενικό σώμα στις πανελλαδικές ωστόσο όλο το ενδιαφέρον των πολιτικών βρίσκεται στα οικονομικά αυτό σημαίνει πως όλα παρατεινονται και δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι μέχρι να δώσεις. Είναι εξαιρετικά απίθανο... Δεν θέλω να είμαι αποκαρδιοτικος αλλά η παρουσα κατάσταση της χώρας δεν μας αφήνει και πολλά περιθώρια... Αν σε ενδιαφέρουν τα σωματα ασφάλειας άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα της αστυνομίας η της πυροσβεστικης που βρίσκονται στα πεδία των ανθρωπιστικων των θετικών και των οικονομικών σπουδών
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης