Ζητείται Ηγέτης

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Signaller »

Black_Knight έγραψε:
Giannis Ni έγραψε: Ειλικρινά δεν μου λεει τίποτα επειδή υπάρχει λογοκρισία. Και στην Ελλάδα θα έπρεπε να υπάρχει.

Γι αυτό φτάσαμε σε αυτό το χάλι. Τα μεγαλύτερα επιτεύγματα στον κόσμο έγιναν με την δημοκρατία Του ενός.



Παραλογίζεσαι. Είπαμε να μην έχουμε ασυδοσία αλλά όχι και λογοκρισία. Απο το ενα ακρο στο αλλο/
Κάποια λογοκρισία πρέπει να υπάρχει. Ειδικά η κατάσταση στη σημερινή τηλεόραση είναι δράμα. Τραγωδία, της τραγωδίας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Black_Knight »

Μάγκες όταν λέμε ότι στην Ρωσία υπάρχει λογοκρισία δεν εννοούσα για μεσημεριανές εκπομπές και next top model ...
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Black_Knight έγραψε:Μάγκες όταν λέμε ότι στην Ρωσία υπάρχει λογοκρισία δεν εννοούσα για μεσημεριανές εκπομπές και next top model ...


Nαι δεκτόν, εμείς γενικά πιαστήκαμε με το θέμα.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Signaller »

Black_Knight έγραψε:Μάγκες όταν λέμε ότι στην Ρωσία υπάρχει λογοκρισία δεν εννοούσα για μεσημεριανές εκπομπές και next top model ...

ΟΚ, αλλά και πάλι πρέπει να υπάρχει λογοκρισία και στον τομέα που εννοείς. Δεν μπορεί ο καθένας να προκαλεί βλάβη στη χώρα και να κάνει ο, τι γουστάρει στο όνομα της ελευθερίας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Signaller έγραψε:
Black_Knight έγραψε:Μάγκες όταν λέμε ότι στην Ρωσία υπάρχει λογοκρισία δεν εννοούσα για μεσημεριανές εκπομπές και next top model ...

ΟΚ, αλλά και πάλι πρέπει να υπάρχει λογοκρισία και στον τομέα που εννοείς. Δεν μπορεί ο καθένας να προκαλεί βλάβη στη χώρα και να κάνει ο, τι γουστάρει στο όνομα της ελευθερίας

Έχεις δίκιο.Εικόνα
Guest

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Guest »

Με την ιδια λογικη και αυτη η συζητηση θα επρεπε να λογοκριθει απο το σημερινο καθεστως επειδη το επιβουλευεστε και εκφραζεστε υπερ της χουντας.
Συγχαρητηρια ομως για τα μουχλιασμενα μυαλα καποιων τα οποια κανουν τα ιδια λαθη. Τα οικονομικα σκανδαλα και υποαναπτυξη της περιοδου μεταξα και παπαδοπουλου δεν την βλεπετε επειδη εχετε παρωπιδες οποτε δεν ξαναναφερομαι σε αυτα.
Το να θελετε να επιβαλετε λογοκρισια παντως να ξερετε ιστορικως αποδεδειγμενα ευνοουν την αντιθετη αποψη. Οταν φτανετε στα ακρα μερικοι και κανετε οτι θελετε επειδη ειμαστε οι καποιοι και εχουμε σωστες ιδεες τοτε δυναμωνετε και τα αλλα ακρα και τοτε αρχιζει το πανηγυρι. Το ιδιο συνεβη στην Λατινικη Αμερικη που επειτα απο δεκαετιες χουντας (και οικονομικης υποαναπτυξης) εχουν αριστερες κυβερνησεις το ιδιο και στην ανατολικη ευρωπη που σε καποιες χωρες δεχτηκαν πισω και τους πρωην βασιλιαδες τους
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Signaller »

Guest έγραψε:Με την ιδια λογικη και αυτη η συζητηση θα επρεπε να λογοκριθει απο το σημερινο καθεστως επειδη το επιβουλευεστε και εκφραζεστε υπερ της χουντας.
Συγχαρητηρια ομως για τα μουχλιασμενα μυαλα καποιων τα οποια κανουν τα ιδια λαθη. Τα οικονομικα σκανδαλα και υποαναπτυξη της περιοδου μεταξα και παπαδοπουλου δεν την βλεπετε επειδη εχετε παρωπιδες οποτε δεν ξαναναφερομαι σε αυτα.
Υπερασπίστηκα εγώ τον Μεταξά και τον Παπαδόπουλο; Εγώ είμαι της πάγιας άποψης ότι αν δεν ζήσω ένα καθεστώς και έναν κυβερνήτη δεν διαμορφώνω κατηγορηματική άποψη

Όποιος και να είναι, ό, τι και να γράφεται γι'αυτόν

Τους συγκεκριμένους δεν τους έζησα, οπότε δεν εκφέρω άποψη

Πάντως, για να είμαι δίκαιος, Ήμουνα εν ζωή όταν Πέθανε ο Παπαδόπουλος και είδα ότι πέθανε στην ψάθα

...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Guest

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Guest »

Αλλοι υποστηριξαν τον Παπαδοπουλο και τον Μεταξα σε αυτη την συζητηση και τα μουχλιασμενα μυαλα παει για αυτους.

Το παραδειγμα που εφερα ηταν για να καταλαβεις οτι η λογοκρισια μπορει να στραφει και εναντια σε αυτα που λες εσυ. Ποιος κρινει πχ τι ειναι πατριωτικο και υπερ της πατριδας και τι οχι; Και αν κατι το οποιο το χαρακτηριζουν ανθελληνικο αποδειχτει αληθεια ποιοι ειναι προδοτες τελικα; Αυτοι που το παν η εκεινοι που το απαγορεψαν επειδη υπερασπιζοντουσαν την πατριδα;

Παντως το οτι πεθανε στην ψαθα αφου ανατραπηκε και δικαστηκε δεν μου κανει καμμια εντυπωση. Αν μου ελεγες οτι αφου παρεδωσε την εξουσια σε μια δημοκρατικη κυβερνησης της δεξιας και εξασφαλισε αμνηστια για τον εαυτο του και τους αλλους τους συναφιου του οπως σχεδιαζε (με προτυπο τους τουρκους στρατηγους και δικτακτορες) και υστερα πεθανε στην ψαθα τοτε θα τον παραδεχομουν και εγω.

Παρολαυτα η πορεια του σαν δικτακτορας δεν προδιαθετει εναν τετοιο φτωχο θανατο.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Signaller »

Guest έγραψε:Αλλοι υποστηριξαν τον Παπαδοπουλο και τον Μεταξα σε αυτη την συζητηση και τα μουχλιασμενα μυαλα παει για αυτους.
Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Guest έγραψε:Με την ιδια λογικη και αυτη η συζητηση θα επρεπε να λογοκριθει απο το σημερινο καθεστως επειδη το επιβουλευεστε και εκφραζεστε υπερ της χουντας.
Συγχαρητηρια ομως για τα μουχλιασμενα μυαλα καποιων τα οποια κανουν τα ιδια λαθη. Τα οικονομικα σκανδαλα και υποαναπτυξη της περιοδου μεταξα και παπαδοπουλου δεν την βλεπετε επειδη εχετε παρωπιδες οποτε δεν ξαναναφερομαι σε αυτα.
Το να θελετε να επιβαλετε λογοκρισια παντως να ξερετε ιστορικως αποδεδειγμενα ευνοουν την αντιθετη αποψη. Οταν φτανετε στα ακρα μερικοι και κανετε οτι θελετε επειδη ειμαστε οι καποιοι και εχουμε σωστες ιδεες τοτε δυναμωνετε και τα αλλα ακρα και τοτε αρχιζει το πανηγυρι. Το ιδιο συνεβη στην Λατινικη Αμερικη που επειτα απο δεκαετιες χουντας (και οικονομικης υποαναπτυξης) εχουν αριστερες κυβερνησεις το ιδιο και στην ανατολικη ευρωπη που σε καποιες χωρες δεχτηκαν πισω και τους πρωην βασιλιαδες τους


Κανένας δεν μας δεν επιβουλεύται αυτό το καθεστώς. Η εφαρμογή του συντάγματος και η τήρηση του σε όλα τα θέματα δεν είναι κάτι το φασιστικό. Ποιός από εμας εκφράστηκε υπερ της χούντας; Όνειρο μήπως έβλεπες; Πάντως για τις τεράστιες ανοησίες περί οικονομικών σκανδάλων και υποαναπτυξης της περιοδου μεταξα και παπαδοπουλου να τα πεις σε άλλους. Όχι σε εμάς. Στους ομοϊδεάτες σου. Και για αυτό που είμαι απόλυτα σίγουρος οσο και εαν δεν αρέσει σε εσένα και σε μερικούς αδαείς είναι πως η χώρα είχε μεγαλύτερη ανάπρυξη και λιγότερα οικονομικά σκάνδαλα από οτι από το 1975 μέχρι το 2011. Και αμα θές το πάμε και αλλιώς για να δείς οτι είσαι μέγας ψεύτης και λασπολόγος ας συγκρίνουμε τα σκάνδαλα 2000 με 2010 με τις περιοδους που αναφέρεις. Μέχρι και τον τελευταίο αριστερό να ρωτήσεις να δείς που θα απαντήσει δεν ξέρω δεν απαντώ γιατί ούτε τον συμφέρει να απαντήσει ούτε ναι ούτε όχι αφου και στις δύο περιπτώσεις ήταν κατά της εκάστοτε κυβέρνησης και υπερ της ανατροπής του πολιτεύματος. Εμείς μιλήσαμε για άλλου είδους λογοκρισία αλλά επειδή όποιος έχει την μίγα μιδιάζεται γι' αυτό τα λες αυτά. Εμείς δεν κάνουμε εφαρμογή του μέτρου της λογοκρισίας όπως στην ΕΣΣΔ, στην Κούβα, στην Βόρειο Κορέα κτλ κτλ. Εμείς αναφερθήκαμε στην λογοκρισία ορισμένων ανθελλήνων (βλέπε ορισμένα ΜΜΕ, ιστοσελίδες κτλ) και της ψυχαγωγίας- εκπαιδευτικής πολιτικής που ακολουθούν ορισμένοι διαλύοντας τα εθνικά και κοινωνικά φρονήματα του ελληνικού λαού βλέπε Big Brother,Next top model και πολλά ακόμα με μηδενικό εκπαιδευτικό περιεχόμενο.
Guest

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Guest »

Το να θελεις λογοκρισια στην ελευθεροτυπια μια απο τις μεγαλυτερες εφημεριδες της Ελλαδας (ασχετα με το τι λεει) δειχνει το ποσο "δημοκρατικος" τυπος εισαι. Οσο για τις παρλαπιπες που λες για την σοβιετικη ενωση ηδη ειπα οτι τα ακρα ειναι οτι χειροτερο. Ειτε τα ακροδεξια δικα σου ειτε τα ακροαριστερα τυπου σοβιετικης ενωσης.

Το οτι εισαι ασχετος επισης με τα οικονομικα και την οικονομικη επιστημη γενικοτερα το αποδεικνυεις καθημερινα υποστηριζωντας οτι αγορες που κοστιζουν δισεκατομμυρια "ειναι εφικτες οικονομικα". Σου χω νεα οι μαζεμενες αγορες που ειναι οικονομικα εφικτες θα εριχναν τον προυπολογισμο του κρατους εξω μεσα σε ενα χρονο.

Τα σκανδαλα της περιοδου 1975-2011 δεν δικαιολογουν τα σκανδαλα της χουντας. Αν θελεις την γνωμη μου μ@@@@ες και οι μεν μ@@@@ες και οι δε. Το οτι προσπαθεις να μου υποβαθμισεις την μ@@@@ια των μεν επειδη των δε ειναι μεγαλυτερη δειχνει και το ποσο κολλημενος εισαι και το ποσο μη αντικειμενικα βλεπεις τα πραγματα. Εξαλλου δε θα περιμενα τιποτα λιγοτερο απο εναν πληρωμενο "δημοσιογραφο" που το μονο που ξερει να λεει ειναι οτι τα γερμανικα προιοντα ειναι καλυτερα μονο και μονο επειδη το περιοδικο του παιρνει διαφημισεις απο τις γερμανικες εταιριες (και οχι δεν ειμαι ο Topol-M). Κατα τα αλλα μας πειραζουν τα σκανδαλα τυπου Siemens της περιοδου 1975-2011
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Guest έγραψε:Το να θελεις λογοκρισια στην ελευθεροτυπια μια απο τις μεγαλυτερες εφημεριδες της Ελλαδας (ασχετα με το τι λεει) δειχνει το ποσο "δημοκρατικος" τυπος εισαι. Οσο για τις παρλαπιπες που λες για την σοβιετικη ενωση ηδη ειπα οτι τα ακρα ειναι οτι χειροτερο. Ειτε τα ακροδεξια δικα σου ειτε τα ακροαριστερα τυπου σοβιετικης ενωσης.

Το οτι εισαι ασχετος επισης με τα οικονομικα και την οικονομικη επιστημη γενικοτερα το αποδεικνυεις καθημερινα υποστηριζωντας οτι αγορες που κοστιζουν δισεκατομμυρια "ειναι εφικτες οικονομικα". Σου χω νεα οι μαζεμενες αγορες που ειναι οικονομικα εφικτες θα εριχναν τον προυπολογισμο του κρατους εξω μεσα σε ενα χρονο.

Τα σκανδαλα της περιοδου 1975-2011 δεν δικαιολογουν τα σκανδαλα της χουντας. Αν θελεις την γνωμη μου μ@@@@ες και οι μεν μ@@@@ες και οι δε. Το οτι προσπαθεις να μου υποβαθμισεις την μ@@@@ια των μεν επειδη των δε ειναι μεγαλυτερη δειχνει και το ποσο κολλημενος εισαι και το ποσο μη αντικειμενικα βλεπεις τα πραγματα. Εξαλλου δε θα περιμενα τιποτα λιγοτερο απο εναν πληρωμενο "δημοσιογραφο" που το μονο που ξερει να λεει ειναι οτι τα γερμανικα προιοντα ειναι καλυτερα μονο και μονο επειδη το περιοδικο του παιρνει διαφημισεις απο τις γερμανικες εταιριες (και οχι δεν ειμαι ο Topol-M). Κατα τα αλλα μας πειραζουν τα σκανδαλα τυπου Siemens της περιοδου 1975-2011


Τι θα πει άσχετα με το τι λεει η Ελευθεροτυπία; Μήπως είσαι ψυχοπαθείς; Ή παρανοϊκός; Τα οσα γράφω περι εξοπλιστικών αγορών είναι όλα τεκμηριωμένα και αναφέρονται σε απόλυτα προσιτές αγορές. Τώρα για τον προϋπολογισμό αν εσυ θεωρείς οτι τα χρήματα επαρκούν τότε είσαι μεγας ανθέλληνας σαν τους αριστερούς φίλους σου. Που ακούστηκε επαρκούν τα χρήματα για την άμυνα; Που έμεινες;
Και ξέρω το επόμενο που θα μου πεις είναι να καταργήσουμε τις ένοπλες δυνάμεις...
Εξαλου δεν κινδυνεύουμε όπως λες. Δεν έχουμε πρόβλημα τα πάντα επαρκούν γιατί διαφορετικά θα πέσει ο ήδη πεσμένος προϋπολογισμός. Μάλλον αγνοείς πως οι χώρες με τις υψηλές αμυντικές δαπάνες δεν αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα επιβίωσης της οικονομίας τους όπως η Τουρκία, το Ισραήλ, η Νότιος Κορέα κτλ κτλ. Οι αμυντικές δαπάνες βοηθούν και αναστηλώνουν την εθνική οικονομία.
Πάμε τώρα στα σκάνδαλα που εσυ σκοπιμως εξαιτίας επιλεκτικής σου μνήμης δεν αναφέρεις πως τα επι χούντας ήταν λιγότερα από οτι στην μεταπολίτευση. Και φυσικά θα τα συγκρίνω, τι επειδή δεν αρέσει σε εσένα; Και σου λεω συγκρίνω τα χρόνια 2000 με 2010 και τα χρόνια 1967 με 1974. Για ρώτα τον κόσμο πότε τα χρήματα του είχαν μεγαλύτερη αξία; Πότε υπήρχε ανάπτυξη;

Και τελευτάια άφησα το καλύτερο. Επειδή είσαι αδαής και λασπολόγος πότε είπα εγώ πως τα Γερμανικά οπλικά συστήματα είναι ανώτερα των άλλων; Και Ισραηλινά υποστήριξα, και Αμερικανικά κτλ. Δεν ξέρεις να διαβάζεις; Τα Γερμανικά οπλικά συστήματα είναι όμως αδιαμφισβήτητα από τα κορυφαία διεθνώς και το κράτος της Γερμανίας όπως και άλλα όπως του Ισραήλ αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση στον τομέα των ενόπλων δυνάμων και της εξωτερικής πολιτικής. Και γενικά ως προς την οργάνωση τους.

...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ζητείται Ηγέτης

Δημοσίευση από yandr »

Και αυτό το θέμα εκφυλίστηκε από τους φιλοχουντικούς, οπότε εντελώς δημοκρατικά το κλειδώνω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες