Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Pitsos έγραψε:Ρε παιδια πουθενα δεν λεει οτι μονιμοποιουνται οι ΔΕΑ. Πως το βγαλατε αυτο το συμπερασμα δεν μπορω να καταλαβω, ο νομος λεει κατι το εντελως διαφορετικο και μην νομιζετε οτι αυτο ειναι κατι καινουριο. Αυτο το Μονιμος Εξ Εφερδειας ισχυει χρονια και ζαμανια.
σε ποιους αναφερεσαι; Ο yandr και ο greek army ηδη εχουν απαντησει.
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Pitsos έγραψε:Ρε παιδια πουθενα δεν λεει οτι μονιμοποιουνται οι ΔΕΑ.


είπαμε εμείς ότι μονιμοποιούνται;

dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Λοιπον επειδη παυτει πολυ παπατζα εδω μεσα, σας λεω οτι οι δοκιμοι μετα το καινουργιο νομοσχεδιο μπορουν να μενουν 5 χρονια με το βαθμο του ανθλχγου μετα το περας των 5 χρονων κανεις ετηση και αν γινει δεχτη δεν μπορουν να φυγουν για τα υπολιπα 8 χρονια. Λεπτομεριες σε λιγες μερες. Η διαταγη δν εχει ερθει ακομα λογο του οτι το νομοσχεδιο δεν εχει παρει αριθμο πρωτοκολου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim8 έγραψε:Λοιπον επειδη πέφτει πολυ παπατζα εδω μεσα, σας λεω οτι οι δοκιμοι μετα το καινουργιο νομοσχεδιο μπορουν να μενουν 5 χρονια με το βαθμο του ανθλχγου μετα το περας των 5 χρονων κανεις ετηση και αν γινει δεχτη δεν μπορουν να φυγουν για τα υπολιπα 8 χρονια. Λεπτομεριες σε λιγες μερες. Η διαταγη δν εχει ερθει ακομα λογο του οτι το νομοσχεδιο δεν εχει παρει αριθμο πρωτοκολου.


Την παπάτζα που την είδες ας πούμε; Είπαμε εμείς κάτι που δεν ισχύει;
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Δεν μπαινω στης διαδικασια της συζητησης. Το ξερω απο μεσα. Και ειναι θεμα χρονου να παει η διαταγη στις μοναδες. Ξερω θα πονεσει πολλους αλλα ετσι πρεπει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim8 έγραψε:Δεν μπαινω στης διαδικασια της συζητησης. Το ξερω απο μεσα. Και ειναι θεμα χρονου να παει η διαταγη στις μοναδες. Ξερω θα πονεσει πολλους αλλα ετσι πρεπει.


Μπήκες όμως στην διαδικασία να λες για παπάτζες. Τώρα ποιους θα πονέσει ένας θεός ξέρει. Μάλλον έχεις εχθρούς φαντάσματα.
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Greek army φιλε δεν εχες ιδεα. Κανε την δουλεια σου και μην ασχολησε με πραγματα που δεν μπορεις να νιωσεις. Συμφωνω μαζι σου. Οι ΕΜΘ οι υπαξιωματικοι της ΣΜΥ και οι Αξιιωματικοι ειναι φαντασματα. Και επειδη κρινεις τα λεγομενα μου ως παπατζα εδω θα ειμαστε και οταν θα ρθει η διαταγη να δω τι μαγκας εισαι και τι θα λες τοτε. Φιλια!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dn24 »

dim8 έγραψε:Greek army φιλε δεν εχες ιδεα. Κανε την δουλεια σου και μην ασχολησε με πραγματα που δεν μπορεις να νιωσεις. Συμφωνω μαζι σου. Οι ΕΜΘ οι υπαξιωματικοι της ΣΜΥ και οι Αξιιωματικοι ειναι φαντασματα. Και επειδη κρινεις τα λεγομενα μου ως παπατζα εδω θα ειμαστε και οταν θα ρθει η διαταγη να δω τι μαγκας εισαι και τι θα λες τοτε. Φιλια!
καλησπερα. Εδω δεν μετραμε ποιος την εχει πιο μεγαλη παιδια. Συστηνω ηρεμια αν ειναι δυνατον! Αν υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπουμε επικοδομητικους διαλογους!Εικόνα

dim8 έγραψε:Λοιπον επειδη παυτει πολυ παπατζα εδω μεσα, σας λεω οτι οι δοκιμοι μετα το καινουργιο νομοσχεδιο μπορουν να μενουν 5 χρονια με το βαθμο του ανθλχγου μετα το περας των 5 χρονων κανεις ετηση και αν γινει δεχτη δεν μπορουν να φυγουν για τα υπολιπα 8 χρονια. Λεπτομεριες σε λιγες μερες. Η διαταγη δν εχει ερθει ακομα λογο του οτι το νομοσχεδιο δεν εχει παρει αριθμο πρωτοκολου.
η αληθεια ειναι πως αυτο δεν το εχω ακουσει ουτε εγω, ουτε απο ΔΕΑ στην μοναδα μου. Ουτε σε αμφισβητω, αλλα ουτε και σε πιστευω. Δεν ξερω, θα το εξετασω ρωτωντας, και θα παραθεσω την αποψη μου σε οτι μαθω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

3. Οι εν λόγω Έφεδροι Αξιωματικοί:

α. Αποκτούν ειδικότητα συναφή με το επαγγελματικό Τους αντικείμενο αναλόγως του Κλάδου των ΕΔ στον οποίο υπηρετούν, η οποία επιλέγεται από το σύνολο των Υφισταμένων ειδικοτήτων Αξιωματικών κάθε προέλευσης του Κλάδου, εντασσόμενοι σε ιδιαίτερη επετηρίδα Αναλόγως της ειδικότητάς τους.
β. Έχουν τα ίδια υπηρεσιακά και οικονομικά δικαιώματα και τις ίδιες αντιστοίχως υποχρεώσεις με τους μονίμους συναδέλφους τους, δεν έχουν υποχρέωση ελάχιστης παραμονής στο στράτευμα, τοποθετούνται δε και Υπηρετούν σε κατάλληλες και σχετικές με το αντικείμενό τους θέσεις του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, των ΓΕ Ή του οικείου Κλάδου των ΕΔ.

γ. Φέρουν στολή και διακριτικά που έχουν καθοριστεί Από τον οικείο κανονισμό στολών για τους μονίμους συναδέλφους τους.
δ. Εφόσον ασκούν πράγματι τα καθήκοντα που τους έχουν ανατεθεί προάγονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Παρόντος νόμου μέχρι τον καταληκτικό βαθμό της ειδικότητας που τους έχει απονεμηθεί.

ε. Εντάσσονται σε ιδιαίτερη επετηρίδα αναλόγως της Ειδικότητας και του αντικειμένου τους.

4. Μετά την πάροδο πέντε (5) ετών ευδόκιμης υπηρεσίας από την απονομή του βαθμού οι εν λόγω Έφεδροι Αξιωματικοί:

α. Έχουν δικαίωμα να μονιμοποιούνται με το βαθμό Που φέρουν με αίτησή τους που κρίνεται στην αμέσως επόμενη συνεδρίαση του Ανωτάτου Συμβουλίου του οικείου Κλάδου των ΕΔ ή, αν υπάγονται στο ΓΕΕΘΑ, του ΣΠΑΚΣ κατόπιν εισήγησης του Διευθυντή του οικείου Σώματος. Για την αξιολόγηση της εν λόγω αίτησης λαμβάνονται υπ' όψιν οι Εκθέσεις Αξιολόγησης και τα λοιπά Ατομικά έγγραφα των κρινομένων που αφορούν το χρονικό διάστημα των τελευταίων πέντε (5) ετών προ της υ-
ποβολής της αίτησης.

β. Εφόσον μονιμοποιηθούν εξομοιώνονται πλήρως με Τους μονίμους Αξιωματικούς της ειδικότητάς τους στον Κλάδο στον οποίο υπηρετούν, με τα ίδια δικαιώματα και Υποχρεώσεις, βαρύνονται δε με υποχρέωση ελάχιστου Χρόνου παραμονής στο στράτευμα, η οποία ορίζεται σε Οκτώ (8) έτη και ο υπολογισμός της άρχεται από την ημερομηνία της μονιμοποίησης. Σε περίπτωση που φοιτήσουν σε ΑΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής με έξοδα Του Δημοσίου, η υποχρέωση επιπλέον παραμονής στο Στράτευμα για το λόγο αυτόν καθορίζεται σύμφωνα με Τα ισχύοντα για τους λοιπούς Αξιωματικούς.

γ. Κατόπιν μονιμοποίησής τους διατηρούν το βαθμό Τους, ενώ για θέματα βαθμολογικών προαγωγών και ηθικών αμοιβών ο χρόνος που διήνυσαν στο βαθμό προ της Μονιμοποίησης λογίζεται ως αντίστοιχος συνολικός χρόνος υπηρεσίας στο βαθμό ως μονίμου Αξιωματικού. Οι Μονιμοποιούμενοι εντάσσονται στην επετηρίδα του Κλάδου των ΕΔ στον οποίο υπηρετούν και της αντίστοιχης Ειδικότητας και καταλαμβάνουν θέση μετά τον νεότερο Ομοιόβαθμό τους Αξιωματικό του έτους στο οποίο τους
απενεμήθη ο βαθμός του Εφέδρου Αξιωματικού. Εφόσον Πληρούν τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, εφαρμόζονται τα καθοριζόμενα στον παρόντα νόμο περί προαγωγών και το κατά κλάδο αρμόδιο ΣΠΑ καταρτίζει πίνακες Οφειλομένων τακτικών κρίσεων, προάγοντάς τους αναδρομικά και υπολογίζοντας αντιστοίχως το χρόνο υπηρεσίας στο βαθμό που φέρουν από το χρόνο της αναδρομικής προαγωγής.

5. Τα ανωτέρω ισχύουν και για το σύνολο των υπηρετούντων Εφέδρων εξ Εφέδρων Αξιωματικών που ανακλήθηκαν στην ενέργεια σύμφωνα με τον α. Ν.833/1937 (ΦΕΚ 351 Α΄) και υπηρετούν στις τάξεις των ΕΔ, πλην Των ολυμπιονικών, για τους οποίους ισχύουν οι διατάξεις των παρακάτω παραγράφων.

το παμε και λεξη λεξη αν δεν το καταλαβενετε

...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καταρχάς σταμάτα να είσαι εριστικός και ειρωνικός αν δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση δεν σου φταίει κανένας, εγώ με την λέξη φαντάσματα άλλο εννοούσα αλλά εσύ το πήγες σε άλλους βαθμοφόρους και αυτό βγάζει κόμπλεξ και εσύ μίλησες για παπάτζες που έχουμε γράψει εδώ μέσα. Και εγώ σου είπα απλά να μου πεις τι γράψαμε που δεν ισχύει.

...
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

EΧεις πλακα... Τι εννοουσες δηλαδη; Κομπλεξ εγω; Οι αυτοι που αρχιζουν να ετοιμαζουν αναφορες. Κοιτα φιλε με χαρακτιριζεις λαθος. Ναι ρε φιλε γιατι κανεις δεν εχει πει αυτα που λεω. Αναγκαστικα να μπω στην διαδικασια γιατι υπαρχει ασχετοσινη και αυτοι που μιλαν λιγα ξερουν.
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

dim8 έγραψε:Δεν μπαινω στης διαδικασια της συζητησης. Το ξερω απο μεσα. Και ειναι θεμα χρονου να παει η διαταγη στις μοναδες. Ξερω θα πονεσει πολλους αλλα ετσι πρεπει.
ποιους θα πονεσει ρε φιλε; Θες να σου πω εγω; Τα παιδακια που θα κατσουν με το βαθμο του ανθυπολοχαγου να το παιζουν αξιωματικοι 5 χρονακια και θα παιρνουν 600 ευρω το μηναΕικόναΕικόναΕικόνα. Μονο αυτους θα πονεσειΕικόναΕικόναΕικόνα. Αν εισαι ενας απο αυτους ξανασκεψου τοΕικόναΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dn24 »

ILIAS KRITI έγραψε:
dim8 έγραψε:Δεν μπαινω στης διαδικασια της συζητησης. Το ξερω απο μεσα. Και ειναι θεμα χρονου να παει η διαταγη στις μοναδες. Ξερω θα πονεσει πολλους αλλα ετσι πρεπει.
ποιους θα πονεσει ρε φιλε; Θες να σου πω εγω; Τα παιδακια που θα κατσουν με το βαθμο του ανθυπολοχαγου να το παιζουν αξιωματικοι 5 χρονακια και θα παιρνουν 600 ευρω το μηναΕικόναΕικόναΕικόνα. Μονο αυτους θα πονεσειΕικόναΕικόναΕικόνα. Αν εισαι ενας απο αυτους ξανασκεψου τοΕικόναΕικόναΕικόνα


Εικόνα Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim8 έγραψε:EΧεις πλακα... Τι εννοουσες δηλαδη; Κομπλεξ εγω; Οι αυτοι που αρχιζουν να ετοιμαζουν αναφορες. Κοιτα φιλε με χαρακτιριζεις λαθος. Ναι ρε φιλε γιατι κανεις δεν εχει πει αυτα που λεω. Αναγκαστικα να μπω στην διαδικασια γιατι υπαρχει ασχετοσινη και αυτοι που μιλαν λιγα ξερουν.


Ο καθένας κοιτάει το δικό του συμφέρον αν εσύ πιστεύεις ότι τον ΕΜΘ τον νοιάζει αν θα μονιμοποιηθεί κάποιος ΔΕΑ. Τι να σου πω. Πίστευε ότι θες
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@ilia ναι ειμαι εφεδρος 7 μηνες και εχω να κανω καθε μερα με στρ εποπ εμθ ανθιπιλαρχους υπιλαρχους κ ιλαρχους τους ζω και βλεπω πως αντιμετοπιουν τα καθημερινα προβληματα. Εκανα δκτης ιλης 1 μηνα και τα ειδα τα πραγματα πως εχουν να κανουν οταν διαταζει ο δκτης και εσυ πρεπει να βρεις τροπο να γινουν οι δουλειες. Δλδ θελω να ς πω οτι δεν ειμαι κανενας δοκιμακος που παει κινησεις εχω κανει δκτης ιλης, ουλαμαγος σε ασκηση κ ε βολες εχω βγει σκοινακια... Και ξερεις τι καταλαβα ρε φιλε σε συγκιση με τους νεους ανθλχους οτι δεν εχω καμια διαφορα. Να δεχτω πιεση απο την υπηρεσια θα το δεχτω ειναι λογικο στα 5 χρονια δοκιμης. Ξερω εχω φιλους ανθκχαγους που μου λενε τα ιδια με εσενα μην κατσεις θα σε δουλευουν γιατι δεν ξερεις... Εγω ομως αλλα βλεπω. Βλεπω ανθρωπακια που το μονο που ξερουν ειναι σκατονουν και να το παιζουν σπουδεοι πρακτικα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε προβληματα κ στην σχεση με τους κατωτερους τους.
@greek army οι εμθ ειναι ενα κεφαλαιο για τον στρατο. Δεν θα τους κρινω αλλωστε δεν ειναι δουλεια μ απλα οσοι ειναι μεσα βλεπουν την προσφορα τους και την αποδοτικοτητα τους.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες