Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Συμφωνω
strider

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από strider »

27 ετων μπήκα Δόκιμος ο βασικοτερος λογος που με ωθησε να μπω ηταν οτι εχω οικογενεια και μετα το πανεπιστημια μεταπτυχιακο και διδακτορικο θεολογιας ημουν ανεργος και ο στρατος με πηγαινε καπως πισω επρεπε να συντηρησω την οικογενεια μου (δεν αισθανθηκα καθολου αξιωματικος διπλα σε ανθρωπους που εχουν φαει τη ζωη τους στο στρατο) εφ ανθυπολοχαγος και πρασινα αλογα οπως καποια παιδαρελια 19 και 20 ετων που δεν ξερουν καν να επιβληθουν στους στρατιωτες ειναι εγκλημα πως ενας αξιωματικος με εμπηρια να τους εμπιστευτει και να τους αναθεσει καθηκοντα... Μην γελιομαστε καναμε μια θητεια σαν δοκιμοι καλω ειναι να κλησουμε τα στοματακια μας και να σεβαστουμε τους ανωτερους μας αν οχι στο βαθμο τουλαχιστον στα ετη υπηρεσιας καθως ορκιστηκαμε υπακοη σ΄εκεινους την ημερα της ορκομωσιας μας...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

Με τόσα ορθογραφικά λάθη ελπίζω το διδακτορικό σου να ήταν στα σουαχίλι.

Για την ουσία όμως, "υποταγή προς τους ανωτέρους σου" ορκίστηκες και επομένως υποταγή από τους κατώτερούς σου θα πρέπει να 'απαιτείς'.

End of story
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

27 χρονων και ειχε οικογενεια, πτυχιο ΑΕΙ, μαστερ και διδακτορικο και ηταν και ΔΕΑ. Χμ μαλλον πεσαμε σε πυρηνικο θεολογο

ευη

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ευη »

Ειμαι μητερα δεα στη σεαπ αυτο το διαστημα.
ο dim8 εχει δικιο.3 φορες τους μιλησαν Για την μονιμοποιηση τους (βγαίνουν με βαθμό ανθ/γου, στα 5 χρόνια βαθμό υπο/γου (για να συμπληρώσουν τα χρόνια των ευελπιδων), στα 8 χρόνια βαθμό λοχαγού και μετά οι βαθμοί κανονικά).
Εχουμε φίλους που αυτο το διαστημα και οι γιοι τους ειναι δεα αλλα σε αλλες "σχολες" και δεν τους ειπαν τίποτε.
Μήπως θα πάρουν απο σεαπ λίγους στα κρυφά (δηλαδή όποιοι έχουν μεσον; )
Τι είναι αλήθεια και τι ψέμα θα φανεί.
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι μονες περιπτωσεις που εγιναν ατομα αξιωματικοι εκτος να εχουν τελειωσει ΣΣΕ/ΣΣΑΣ ηταν υπαξιωματικοι απο ΣΜΥ που τελειωσαν ΑΕΙ και νομιμα και με ολες τις προβλεπομενες διαδικασιες με νομο που υπαρχει σε ολο τον κοσμο και ειναι ψηφισμενος στη βουλη 20 ατομα στο στρατο ξηρας περσυ γιναν αξιωματικοι.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να μονιμοποιηθει ΔΕΑ χωρις πτυχιο και δε θα γινει

Φαινεται πως μερικοι θελουν ενα συγχρονο στρατο απο μορφωμενα ατομα και εξειδικευμενα και μερικοι θελουν ενα στρατο βυσματικο, λυση αναγκης για χιλιαδες ανεργους νεους... Αποφασιστε...

Το προγραμμα της ΣΣΕ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα πανεπιστημιο της Αθηνας πλεον, δε βλεπω κανενα λογο να παιρνουν ασχετους αμορφωτους και μη στρατιωτικοποιημενους ΔΕΑ

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

ευη έγραψε:Ειμαι μητερα δεα στη σεαπ αυτο το διαστημα.
ο dim8 εχει δικιο.3 φορες τους μιλησαν Για την μονιμοποιηση τους (βγαίνουν με βαθμό ανθ/γου, στα 5 χρόνια βαθμό υπο/γου (για να συμπληρώσουν τα χρόνια των ευελπιδων), στα 8 χρόνια βαθμό λοχαγού και μετά οι βαθμοί κανονικά).
Εχουμε φίλους που αυτο το διαστημα και οι γιοι τους ειναι δεα αλλα σε αλλες "σχολες" και δεν τους ειπαν τίποτε.
Μήπως θα πάρουν απο σεαπ λίγους στα κρυφά (δηλαδή όποιοι έχουν μεσον; )
Τι είναι αλήθεια και τι ψέμα θα φανεί.
ευχαριστώ
To βαθμολογιο που αναφερεται πιο πανω ειναι των Εφεδρων εν Εφεδρια Αξ, δηλαδη οι προαγωγες των ΔΕΑ μετα την απολυση τους.

Κρυφα δεν γινεται τιποτα. Μιλημενα ισως... Θα δημοσιευτουν προκυρηξεις εαν ειναι...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

ευη έγραψε:
Τι είναι αλήθεια και τι ψέμα θα φανεί.

Περιμένουμε ήδη αρκετούς μήνες να επιβεβαιωθεί ο dim8, αλλά προτιμότερο είναι να ψάξουν για καμιά δουλίτσα οι ενδιαφερόμενοι.
Αγγελος

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Αγγελος »

Παιδια το μονο που μπορω να σας πω σιγουρα για τους ΔΕΑ (ειμαι ενας απο αυτους 313) ειναι οτι η κυβερνηση σκεφτεται λεω σκεφτεται οσοι ΔΕΑ θελουν να παραμεινουν στο στρατο μπορουν να μεινουν σαν εποπ λοχιες για αλλα 3 χρονια τελος απριλιου θα ξερω σιγουρα αν περασε η οχι η προταση ολα τα αλλα ειναι απλα ραδιο αρβυλα και εμενα θα μου αρεσε να μεινω σαν ανθυπολοχαγος αλλα ακυρο. Και επισης ολες οι σχολες δοκιμων θεωρουνται στρατιωτικες σχολες το ξερω και εγω χαρτια οποιος θελει μπορω να του τα στειλω δεν εχω κανενα προβλημα απλα ειναι σαν τει οποιος εχει και πτυχιο καποιας σχολη του δινουν το δικαιωμα να δωσει για ευελπιδων
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Ότι να ναι... Μα ότι να ναι όμως... ! Εικόνα
Επίσης-
Ζητείται νεος, απόφοιτος ΑΕΙ, με επαγγελματικό δίπλωμα οδηγησης Γ' και με θητεία στην Π. Α.(Κατα προτίμηση) για συγκυβερνητης μεταγωγικού αεροσκάφους... Αμοιβή ικανοποιητική Εικόνα
SPYROS

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από SPYROS »

Μονό απο τις συζητησεις σε αυτο το θέμα καταλαβαινεις το επιπεδο των ΔΕΑ. Θέλουν να γινουν και αξιωματικοί. Ειναι πραγματικοι γελιοί οι διάλογοι. Το τι ραδιοαρβυλα ακουγεται δεν λέγεται. Ο καθένας οτι ακουει το πιστεύει και το διαδίδει κιολας. Ακούσαμε και αυτο τωρα ''ολες οι σχολες δοκιμων θεωρουνται στρατιωτικες σχολες το ξερω και εγω χαρτια οποιος θελει μπορω να του τα στειλω δεν εχω κανενα προβλημα απλα ειναι σαν τει οποιος εχει και πτυχιο καποιας σχολη του δινουν το δικαιωμα να δωσει για ευελπιδω'' Νεα ανακάλυψη απο εναν εφεδρο αξιωματικο του Ελληνικου Στρατου.Ποτε επιτελους θα σταματησουν τον θεσμο ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αγγελος έγραψε:Παιδια το μονο που μπορω να σας πω σιγουρα για τους ΔΕΑ (ειμαι ενας απο αυτους 313) ειναι οτι η κυβερνηση σκεφτεται λεω σκεφτεται οσοι ΔΕΑ θελουν να παραμεινουν στο στρατο μπορουν να μεινουν σαν εποπ λοχιες για αλλα 3 χρονια τελος απριλιου θα ξερω σιγουρα αν περασε η οχι η προταση ολα τα αλλα ειναι απλα ραδιο αρβυλα και εμενα θα μου αρεσε να μεινω σαν ανθυπολοχαγος αλλα ακυρο. Και επισης ολες οι σχολες δοκιμων θεωρουνται στρατιωτικες σχολες το ξερω και εγω χαρτια οποιος θελει μπορω να του τα στειλω δεν εχω κανενα προβλημα απλα ειναι σαν τει οποιος εχει και πτυχιο καποιας σχολη του δινουν το δικαιωμα να δωσει για ευελπιδων


Ψαρώσαμε σου λέω Εικόνα

πζ

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από πζ »

Αμα και ο ντιμ ενας εφεδρος μελλονικος στρατηγος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα τηςν πληροφοριας με το ραδιο αρβυλα. Και δεν ειπε μονο την μπαρουφα για νομιμοποιηση ανεφερε και οτι θα γινει 14 μηνος ο στρατος. Ραδιο αρβυλα απο τα πολυ παλια. Απο τοτε που εγινε 12 μηνη η θητεια προ 9μηνου.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Αγγελος έγραψε:... μπορουν να μεινουν σαν εποπ λοχιες για αλλα 3 χρονια τελος απριλιου...
Οχι ΕΠΟΠ, αλλα ΟΒΑ και ισχυει απο παλια.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης