Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

yandr έγραψε:
dim8 έγραψε:@ilias τιποτα απο τα δυο. Θα ειμαι ανθλχγος στην ιεραρχεια του στρατου κ οτι σημενει αυτο. Αν εχεις καλους συμβουλους δεν σε νιαζει η εμπειρια.
Κατά πότε το βλέπεις να μονιμοποιηθείς;

Έχω το χόμπυ να συλλέγω μεγάλες δηλώσεις στο φόρουμ και όταν φτάνει η καταληκτική ημερομηνία να τις επαναφέρω στο προσκήνιο.

Ρώτα τον SU-35 και TOPOL-M να σου πούνε τι εννοώ...

εγω θελω να ξερω ποσα νομιζεις οτι θα παιρνεις μηνιατικοΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@yandr απο εμενα μην περιμενεις αριθμους κ ημερομηνιες. Δεν ξερουν αυτοι που ειναι πανω. Αυτο που μπορω να σου ΞΑΝΑΠΩ ειναι οτι οταν παρει αριθμο πρωτοκολου τοτε θα ερθει η διαταγη.
@ilias οσα μου δινουν... Κ κατι παραπανω χεχεεε
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

ILIAS KRITI έγραψε:εγω θελω να ξερω ποσα νομιζεις οτι θα παιρνεις μηνιατικοΕικόνα
Σημασία δεν έχει ο μισθός. Ο καθένας μπορεί να αποφασίσει από μόνος του αν τον συμφέρει.

Σημασία έχει αν υπάρχει περίπτωση να μονιμοποιηθούν οι έφεδροι αξιωματικοί.

ΣΠΥΡΟΣ

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ »

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών απλα ''ανόητων'' οι οποίοι νομίζουν οτι αφού φοιτήσουν στήν ΣΕΑΠ μπορούν να εξισώθουν με τους μονιμους αξ/κους ή αυτους εξ-υπαξιωματικών. Ούτε με τους ΕΠΟΠ δεν συγκρίνοντε γιατι δεν είναι καν μόνιμοι. Περαστίκοι απο το στράτευμα είναι οι οποιοι γινανε δοκιμοι χαρη στον μπαμπα και τα βυσματα του. Αν μπορούσαν ας φοιτούσαν σε παραγωγική σχολή με την αξία τους και οχι 5 ψευτομήνες στην σχολη που μπηκαν με Βύσμα. Θελουν να γίνουν και διοικητές. Μιλάμε βρίσκοντε εκτός τοπου και χρόνου. Να λένε και ευχαριστώ που ονομάζοντε και εναν μήνα έφεδροι ανθυπολοχαγοί και πολύ τους είναι ! Δηλαδη ας μας πει κάποιος απο αυτούς μεχρι τι βαθμό θέλει να εξελιχθεί ... Υποστράτηγος ή ακόμα κα Αρχηγός. Αντε να δουλέψετε έξω και αφήστε τον στρατο που ηρθατε για βολτα. Μού θέλετε και βαθμούς και εξέλιξη. Ειστε για ΓΕΛΙΑ...
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@Σπυρο κοιτα κατι εσυ μπορει να εχεις οποια αποψη θες για τους εφεδρους δεν με νιαζει να συγκρατεις στο μυαλο ς τετοιες ιδεες. Αλλωστε οπως υπαρχουν κακοι αξμτκοι υπαξμτκοι εμθ εποπ στρ υπαρχουν και εφεδροι. Το συστημα φταιει που συντιρει αυτα τα ατομα και οχι τα ατομα. Και για κρινω τα ειρωνικα κ λεγομενα ς προς τους εφεδρους θα σου πω πως οι εφεδροι ειναι παιδια που αγαπανε οσο δεν παει αλλο την πατρηδα και να εισαι συγουρος οτι οταν θα φτασει εκεινη η δυσκολη στιγμη θα δωσουν τα παντα. Κ παρολο που το συστημα μας σας το θεωρει αλλες φορες φανταρους κ αλλες αξκους. Παντα υπαρχουν κ οι εξερεσεις. Κ αυτα που ειπες για την σεαπ δεν ξερω αυτο που ξερω ειναι οτι στον αυλωνα στο κεντρο υεα τθ γινετε τελεια δουλεια σε τομεις στρατικοποιησεις κ εκπεδευσης αλλωστε τα αποτελεσματα ειναι φανερα στα κεντρα που συνεχιζουν οι εφεδροι. Μ αρεσει σε εσενα που εχεις αποψη κ την λες μονο που δεν καταλαβενεις οτι εκτιθεσε σε ανθρωπους που εχουν φρονιμα και ιδανικα. Φιλια κ σε εσενα!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim8 θα ήθελα πάρα πολύ να σε έχω δόκιμο. Αν έχεις τέτοιο χαρακτήρα και συμπεριφορά και στο στρατόπεδο. Θα είχες γίνει μόνιμος κάτοικος στο "βαρελάκι" όσοι έχουνε πάει ειδικές δυνάμεις θα το καταλάβουνε
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Φιλε μ φυσικα και δεν εχω τετοια ερεστικη συμπεριφορα. Ενας εξυπνος ανθρωπος δεν κανει συζητηση οταν τον διαταζουν η οταν θελει να διευθετησει τους κατωτερους του σε δουλειες θελοντας να γινουν οι δουλειες κ να παρει το 100% απο τον καθενα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim8 έγραψε:Φιλε μ φυσικα και δεν εχω τετοια ερεστικη συμπεριφορα. Ενας εξυπνος ανθρωπος δεν κανει συζητηση οταν τον διαταζουν η οταν θελει να διευθετησει τους κατωτερους του σε δουλειες θελοντας να γινουν οι δουλειες κ να παρει το 100% απο τον καθενα.


Πάλι καλά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

dim8 έγραψε:Φιλε μ φυσικα και δεν εχω τετοια ερεστικη συμπεριφορα. Ενας εξυπνος ανθρωπος δεν κανει συζητηση οταν τον διαταζουν η οταν θελει να διευθετησει τους κατωτερους του σε δουλειες θελοντας να γινουν οι δουλειες κ να παρει το 100% απο τον καθενα.
H διοικηση ειναι μεγαλο πραγμα... Λιγοι ειναι ικανοι για διοικηση και μερικες φορες αυτος που μπορει να διοικει μικρα κλιμακεια χανετε στα μεγαλα κ το αντιστροφο. Η διοικηση δεν γινεται παντα με διαταγες, διαβασε λιγο Κωλοκοτρωνη ή το 7-4 ...
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

ΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:dim8 θα ήθελα πάρα πολύ να σε έχω δόκιμο. Αν έχεις τέτοιο χαρακτήρα και συμπεριφορά και στο στρατόπεδο. Θα είχες γίνει μόνιμος κάτοικος στο "βαρελάκι" όσοι έχουνε πάει ειδικές δυνάμεις θα το καταλάβουνε
Ειχα ενα ΔΕΑ στον Λοχο μου το ονομα δεν θα το πω αλλα το παρατσουκλι του ηταν "ο δοκιμος ο Βλακας". Πρωτη εβδομαδα στο Λοχο βραδακι ειμαι θαλαμοφυλακας κ ειναι και αλλοι 2 και λεγαμε χαζομαρες. Αυτος μολις ηρθε απο Φαρμακω... μπαινει στο Λοχο, με βλεπει με ενα υφος Αρχιστρατηγου και λεει

-"εσυ εισαι ο καινουργος που μας ηρθες απο το ΛΥΒ; Πες μου οτι νομζεις οτι εισαι πραγματικος Λοχιας?"

-" τι να σας πω (τον αρχισα στο δουλεμα) Λοχια με κανανε, κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι απο μενα..."

-"σκ@τα ξερουν!!!... παρε 50 για αρχη και οι αλλες ερχονται"...

Παρε Δοκιμο ( και οχι για τις 50 αλλα γιατι δεν μειωνεις ποτε καποιον μπροστα σε κατωτερους του )

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILARXOS »

@297ΙΜΑΚ: Απαράδεκτος ο εν λόγω ΔΕΑ.

@ ΣΠΥΡΟΣ: Φιλαράκο, πάτα λίγο φρένο. Ήμασταν πολλοί ΥΕΑ με βαθμό απολυτηρίου/σχολή που περάσαμε που ήταν ανώτερη από αρκετές παραγωγικές σχολές. Όσο για τα "βύσμαστα του μπαμπα", μα σοβαρά μιλάς; Εδώ μας παρακαλούσαν να πάμε ΥΕΑ.

@dim8: Από προσωπική μου πείρα, υπήρχαν κάποια θέματα που ο [ γενικά, ΑΨΟΓΟΣ] ανθυπίλαρχος, ΔΕΝ τα ήξερε όπως ο Ίλαρχος. Άριστος ο Ανθλχος -αν μας διαβάζει κανείς που υπηρέτησε Σάμο 2007-2010 θα κατάλαβε αμέσως ποιον λέω-, αλλά δεν ήταν δυνατό να γνωρίζει -ακόμα- μερικά πράγματα.

Τώρα, αυτά περί μονιμοποίησης ΔΕΑ, τα άκουσα και το 2004-2005 από τον κολλητό μου, τότε ΕΙΙΙ ή ΕIV, νυν Υπλχο.
Και όσο για το πόσα χρόνια κάθονται μετά την 8ετία, έχει πέσει στα χέρια μου [ως Αξκος 1ου-2ου Γρ ΣΔΣΑ] μια -κοινοποιημένη- σχετική διαταγή. Έλεγε με απλά λόγια οτι οι κάτωθι αξκοι [ονοματα] παραμένουν στο στράτυεμα για ακόμα Χ χρόνια.
Ήταν Λοχαγοί οι περισσότεροι και ένας Ταγματάρχης -που ειναι και το μέγιστο που φτάνει. Άρα,μάλλον, γίνεται ανά διαστήματα ανανέωση ή μη.
...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Nassos »

Αν θυμάμαι στο ΚΕΤΘ υπήρχε ένας Ίλαρχος ή Επίλαρχος που ξεκίνησε από ΔΕΑ.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Nassos έγραψε:Αν θυμάμαι στο ΚΕΤΘ υπήρχε ένας Ίλαρχος ή Επίλαρχος που ξεκίνησε από ΔΕΑ.
Και μεχρι εκει θα φτασει οχι παραπανω... ηξερα οτι οι ΔΕΑ που δηλωναν ανακαταταξη και γινοταν δεκτη ονομαζονταν Ανθυπασπιστες και εμεναν εκει για 4 χρονια. Απολυοντουσαν δε ως ταγματαρχες. Ο θεσμος της ανακαταταξης κοπηκε γιατι αυξηθηκα οι θεσεις εισακτεων στις παραγωγικες σχολες, φυσικα για ψηφοθυρικους λογους.
SPYROS

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από SPYROS »

Δεν συγκρίνω τον βαθμο απολυτιριου ουτε το επίπεδο της σχολης. Το θέμα δεν είναι πως μπαίνεις στην οποιαδήποτε σχολη αλλα πως αποφοιτεις απο αυτην και τι έχεις αποκομίσει. Το φυσικό, το μαθηματικότο χημικο και ενα σωρο σχολές έχουν μεγαλύτερη βαση απο την ΣΣΕ και φυσικα την ΣΜΥ τι συμένει αυτο οτι οι αποφοιτοι των σχολων αυτων αξίζουν να γίνουν αξιωματικοι του Ελληνικού Στρατού. Αλλοι πήγαν σχολη και προσπάθησαν 4 έτη ή οι υπαξ 18 ετη ως υπαξιωματικοί για να γίνουν αξ/κοι και εσύ ποστεύεις οτι αξιζεις να γίνεις με 4 μήνες σχολη; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα. Αλλωστε αναφέρθηκε οτι μερικούς τους παρακαλούσαν. Δηλαδή με την λογική σας θα παρακαλάμε ορισμένους να γινουν αξιωματικοι. Μαλλον δεν εχετε καταλάβει γιατι υπάρχει ο θεσμος των ΔΕΑ... Ή Έχετε καταλάβει οτι ειναι η τελευταία σας επιλογή και προσπαθητε να εποφεληθήτε τραβόντας τις οποιες παραμικρες πιθανοτήτες μονιμοποιήσης σας. Γιατι μην ξεχνάμε οτι ο θεσμος των ΕΠΟΠ δεν είναι για εσας γιατι πήγατε ΣΕΑΠ... Σαν να λέμε Σχολή Πόλεμου...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης