Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

bilaras276 έγραψε: Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.Λέγοντας παραπάνω αγγαρειες τι ακριβως εννοείς;(ρωταω επειδη ειμαι αρκετα ασχετος Εικόνα)

Επιπλεον ειμαι αποφοιτος Πληροφορικής απο το ΠΑ. ΠΕΙ λες ας πουμε να μπω σε καποιο γραφειο και να εχω πολλες υπηρεσιες;

Βεβαια το χαρτι καταταξης εγραφε πεζικο οποτε δεν περιμενω και πολλά

Ευχαριστω εκ των προτέρων



Πολύ δύσκολο, για να πας πληροφορικάριος στην θητεία σήμερα θέλει μέγα βύσμα

Επίσης απαντώντας και στον gimitrop η αγγαρίες δεν έχουν να κάνουν μόνο με την μέση... Θα έχει λάτζα, εστιατόρια, σκοπιές, καθαρισμό κτλ. Κτλ.

Ότι μια χαρά περνάνε οι άοπλοι είναι σίγουρο και αν δεν σε ενδιαφέρουν τα όπλα και οι ασκήσεις τότε ίσως περάσεις καλύτερα σαν άοπλος.

bilaras276

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από bilaras276 »

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησειςΟσο αφορα τ δικη μου περιπτωση το πολυ πολυ να βγάλουν απο σκοποβολή

Τις σκοπίες δεν τις γλυτώνω Εικόνα

sofa88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 29, 2017 8:25 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από sofa88 »

Καλησπέρα, τον ιουλιο κατατασσομαι, λογω ενος θέματος υγειας πρεπει αναγκαστηκα να ειμαι στην αθήνα (οπου διαμενω κιόλας) μια φορα το μήνα το χαρτι γράφει στρατος ξήρας. Τι μπορω να κανω και ποτε να το κανω, δηλαδη, οταν καταταγω την ιδια μέρα ή να παω απο στρατολογια να το δήλωσω; Το προβλημα υγειας ειναι ψυχικο το οποιο ρυθμιζεται με φαρμακευτικη χορηγηση η οποια συμβαινει αυστηρα μια φορα το μηνα. Τι πρεπει να κανω, υπαρχει αναλογη εμπειρια απο καποιον ή καποια γνωση πάνω στο θέμα αυτο;
gr_ar

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gr_ar »

sofa88 έγραψε:Καλησπέρα, τον ιουλιο κατατασσομαι, λογω ενος θέματος υγειας πρεπει αναγκαστηκα να ειμαι στην αθήνα (οπου διαμενω κιόλας) μια φορα το μήνα το χαρτι γράφει στρατος ξήρας. Τι μπορω να κανω και ποτε να το κανω, δηλαδη, οταν καταταγω την ιδια μέρα ή να παω απο στρατολογια να το δήλωσω; Το προβλημα υγειας ειναι ψυχικο το οποιο ρυθμιζεται με φαρμακευτικη χορηγηση η οποια συμβαινει αυστηρα μια φορα το μηνα. Τι πρεπει να κανω, υπαρχει αναλογη εμπειρια απο καποιον ή καποια γνωση πάνω στο θέμα αυτο;


Θα παίρνεις κάθε μήνα 2-3 ημέρες άδεια και θα πηγαίνεις στην Αθήνα.

Στο τέλος όπως τα υπολογίζω βέβαια δεν θα έχεις άδειες. Αλλά πάνω απ'όλα η υγεία σου.

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Από την στιγμή που έχεις θέμα ψυχικό και παίρνεις και χάπια πήγαινε καρφί για Ι5 ψυχολογικό.

Πανεύκολα θα το πάρεις και δεν θα πατήσεις ποτέ πόδι στον στρατό.

sofa88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 29, 2017 8:25 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από sofa88 »

Το θέμα ειναι οτι δεν αντιμετωπίζω κατι αρνητικο απο το προβλημα αυτο, σπουδαζω και δουλευω κανονικα (τωρα ει΄μαι στο ταμείο) χωρις να εχω κατι απο καταθλιψεις και γενικα τετοια θέματα. Αυτο προεκυψε Πριν 7 χρόνια και δεν αντιμετώπιζω κανενα θέμα εδω και παρα πολυ καιρο, απλα ειναι απαραιτητο να λαμβανω αυτην την αγωγη εφαπαξ μια φορα το Μηνα. Επίσης δε θα ήθελα να βγω Ι5.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Κοίτα τα κριτήρια μπας και πάρεις μετάθεση για Αθήνα, αλλά είναι πολύ δύσκολο μιας και προτεραιότητα έχουν τα βύσματα και μετά όλοι που μαζεύουν τα κριτήρια.

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Να'σαι καλά.

Πάντως να διευκρινίσω ότι δεν αναγράφεται πουθενά ο λόγος της απαλλαγής σου.

το λέω σε περίπτωση που φοβάσαι το Ι5 για να μην στιγματιστείς

Δημήτρης

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Λοιπόν είμαι σειρά 350 και ορκίστηκα 9 Ιουνίου. Στο φύλο πορείας γράφει αυτό. Εμένα ο ορθοπεδικός στο 401 με έβγαλε άοπλο ι4 λόγω δισκοκύλης στη μέση. Γιατί στο φύλο πορείας γράφει ικανοτήτων ι1-ι2-ι3; Ενώ είμαι ι4; Επίσης γράφει εκτέλεση βολών οχι. Και έχω μπερδευτή. Τελικά είμαι ι4 ή όχι; Γιατί δεν κάνει να σηκώνω βάρη οπότε δεν μπορώ να είμαι ένοπλος.

Επίσης γενικών καθηκόντων με στείλανε κατευθείαν στη μονάδα; Ενώ άλλους τους στείλανε σε κέντρα εκπαίδευσης.

gr_ar

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gr_ar »

Δημήτρης έγραψε:Λοιπόν είμαι σειρά 350 και ορκίστηκα 9 Ιουνίου. Στο φύλο πορείας γράφει αυτό. Εμένα ο ορθοπεδικός στο 401 με έβγαλε άοπλο ι4 λόγω δισκοκύλης στη μέση. Γιατί στο φύλο πορείας γράφει ικανοτήτων ι1-ι2-ι3; Ενώ είμαι ι4; Επίσης γράφει εκτέλεση βολών οχι. Και έχω μπερδευτή. Τελικά είμαι ι4 ή όχι; Γιατί δεν κάνει να σηκώνω βάρη οπότε δεν μπορώ να είμαι ένοπλος.

Επίσης γενικών καθηκόντων με στείλανε κατευθείαν στη μονάδα; Ενώ άλλους τους στείλανε σε κέντρα εκπαίδευσης.



Ι4 είσαι. Τώρα για την ειδικότητα γενικών καθηκόντων τι εκπαίδευση θέλεις να περάσεις ας πούμε; Εικόνα Ειναι μια ειδικότητα για χαμαλοδουλιες. Δεν χρειάζεται να εκπαιδευτείς σε κάτι.

Κων

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Κων »

Ειμαι 198 τι βάρος πρεπει να εχω το πολυ για να γινω Ι1;
Pau army
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 12:59 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Pau army »

Καλησπερα μου ηρθε χαρτι για μεγαλο πευκο λογικα ειμαι ι4 θα κανω κεντρο εκει η παιζει να με στειλουν αλλου;
thisisnick
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από thisisnick »

Καλησπέρα σας,

Είμαι ετεροζυγώτης β-μεσογειακής αναιμίας μέτριας έντασης. Ως εκ τούτου παρουσιάζω αυξημένη χολερυθρίνη (ίκτερος), χρόνια σπληνομεγαλία που ενίοτε προκαλεί ενοχλήσεις, χαμηλό αιματοκρίτη (31-35) και αιμοσφαιρίνη (11-12), ενώ κουράζομαι εύκολα μετά από έντονη φυσική δραστηριότητα. Βεβαίως υπάρχει ιατρικό ιστορικό σε βάθος χρόνου για όλα αυτά. Στα extra έχω μυωπία 2,7 σε κάθε οφθαλμό και πλατυποδία.

Παρουσιάζομαι στην Α' ΕΣΣΟ του 2018 και θα ήθελα να γνωρίζω εάν δικαιούμαι Ι4. Ευπρόσδεκτη κάθε απάντηση Εικόνα

Χρήστος

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γεια σας

Έχω δυσχρωματοψία (μόνο δεν έχω μυωπία, βλέπω πολύ καλά τα χρώματα έχω θέμα μόνο όταν είναι πολλές αποχρώσεις μαζί), και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνανεις, δηλαδή αν μπορώ να είμαι στην κατηγορία ι1, είναι το όνειρο που έχω από παιδί. Και κάτι ακόμη, μήπως οι εξετάσεις που γίνονται όσον αφορά τα ματιά δεν είναι τόσο απαιτητικές και θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να παραβλεφθεί αυτό το πρόβλημα που έχω.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες