Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Crazygreek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2015 7:59 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Crazygreek »

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να περασω σε καποια σχολη για σπουδες εαν ειμαι Ι-5. Μενω γερμανια και θα ηθελα να σπουδασω γραφιστας αλλα δεν γνωριζω εαν το Ι-5 δεν μου αφησει να μπω σε καποια σχολη. Αν γνωριζετε παρακαλω πειτε μου Ευχαριστω !
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν σε ελέγχουν τα γερμανικά πανεπιστήμια ως προς την στρατολογική σου κατάσταση. Δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς να έχουν πρόσβαση στην στρατολογική σου κατάσταση καθώς αυτά είναι κρατικά έγγραφα και στέλνονται μόνο αμα τα ζητήσει ο ιδιοκτήτης
Crazygreek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2015 7:59 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Crazygreek »

Υπαρχει περιπτωση να ειναι το ιδιο και με τις δουλειες στην γερμανια ; Δηλαδη μονο εαν ο ιδιοκτητης ζητησει τα εγγραφα μου να δει αν ειναι Ι-5 ;
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από zlatan »

Δεν νομίζω να ενδιαφερθεί κανείς ποτέ με το αν είσαι Ι5, ούτε στην Ελλάδα, πόσο μάλλον Γερμανία.
Θα χρειαστεί όμως μάλλον να έχεις το χαρτί που να αποδεικνύει ότι έχεις νομίμως απαλλαγεί από την υποχρέωση στράτευσης. Όχι για την σχολή αλλά για δουλειά. Σίγουρα στην Ελλάδα.
manolis7

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από manolis7 »

Παιδια η ερωτηση μου ειναι η εξης, υπηρετησα δυο μηνες και πηρα αναβολη εντος στρατοπεδου για ενα ετος λογω αγχους. Περασε η ετησια αναβολη και χρησιμοποιω την αναβολη λογω σπουδων εδω και δυο χρονια, εχω διαβασει τα παντα περι διαδικασιας απαλλαγης, αυτο που θελω να ξερω ειναι αν με ενα χρονο αναβολη που εχω παρει και οχι δυο, αν εχω πιθανοτητες να διεκδικησω την απαλλαγη. Ο λογος που βιαζομαι και θελω να αποφυγω αναβολη για ενα ακομα χρονο ειναι λογω του οτι εχει προκυψει εργασια και θα την χασω αν δεν το τακτοποιησω συντομα.
djoko25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2016 10:59 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από djoko25 »

Αφαίρεση όρχη λογω κακοηθειας η οποια αποδειχθηκε οτι ηταν ιατρικο λαθος και προσφατα υδροκηλη στον εναπομεινοντα ορχη υπαρχει περιπτωση απαλλαγης; Αν συνδιαστουν παθολογικα με ψυχολογικα αίτια λογω του ιατρικου λαθους?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από dn24 »

djoko25 έγραψε:Αφαίρεση όρχη λογω κακοηθειας η οποια αποδειχθηκε οτι ηταν ιατρικο λαθος και προσφατα υδροκηλη στον εναπομεινοντα ορχη υπαρχει περιπτωση απαλλαγης; Αν συνδιαστουν παθολογικα με ψυχολογικα αίτια λογω του ιατρικου λαθους;


Καταρχήν καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Το μήνυμα σου απο το θέμα ' Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ', μετακινήθηκε εδώ, καθότι εσυ θες απαλλαγή, και όχι αναβολή όπου πόσταρες, σε ενημερώνω επειδή είσαι καινούριο μας μέλος, λόγω των κανόνων του φόρουμ.

Επίσης στο μετέφερα εδώ, καθοτι δεν ρωτάς ένα πράγμα, ρωτάς 2 πράγματα μαζί σε 1 ερώτηση, οποτε το νήμα αυτό, γενικά περί απαλλαγών, είναι το ορθότερο. Πάμε στο ερώτημα σου: Συνδιαστικά και τα δύο δεν γίνονται. Η απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους θα πάρεις, ή απαλλαγή για λόγους υγείας. Οπότε αυτό το ξεχνάς. Εγώ θα σου πω, τι είναι το προτιμότερο για την δικιά σου αποκλειστικά περίπτωση, και όχι με γενικότητες.

Εσυ λοιπόν, έχεις ηδη στην κατοχή σου χαρτιά, που αποδεικνύουν πρόβλημα υγείας σε ισχύ (μας αναφέρεις για κάποια υδροκήλη, πέραν του παλιού ιστορικού σου. Αφού λοιπόν έχεις ιστορικό, σου προτείνουμε να διαβάσεις το ΦΕΚ Καταρχήν, και να διαπιστώσεις τι "Ι" είναι το προβλημά σου. Εφόσον δείς ότι σε παίρνει, κυνηγάς την Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό . Απο εκεί και πέρα, υπάρχει και ο άλλος δρομος, ανεξάρτητα είπαμε απο το πρόβλημα της υγειας σου, την Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους , Διαβάζεις τα νηματά μας, και μαθαίνεις πως πρέπει να κινηθείς ως προς τα διαδικαστικά. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
george_ad
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2016 8:36 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από george_ad »

Παιδια καλη σας μερα ειμαι νεος εδω και θελω να ρωτησω για το νεο νομοσχεδιο που τηα ψηφιστειοσοι εχουμε απαλαγες θα μας καλεσουν ολους;

Η καταλαβα λαθος; Εικόνα

stamatis90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 6:34 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από stamatis90 »

george_ad έγραψε:Παιδια καλη σας μερα ειμαι νεος εδω και θελω να ρωτησω για το νεο νομοσχεδιο που τηα ψηφιστειοσοι εχουμε απαλαγες θα μας καλεσουν ολους;

Η καταλαβα λαθος;Εικόνα



Αυτό από που προκύπτει; Αυτό είναι το ψηφισμένο νομοσχέδιο: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/r-metopl-pap.pdf
Δεν αναφέρει πουθενά για τις απαλλαγές έτσι γενικά, εκτός από κάτι για τους ανυπότακτους που έχουν απαλλαχθεί σε άρθρο σχετικό με τους ανυπότακτους.
george_ad
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2016 8:36 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από george_ad »

Ναι το διαβασα ειχα διαβασει κ ενα αλλο αρθρο αυτες τις μερες οτι οσοι εχουν απαλλαγει θα τους καλεσουν μεχρι τελος του 2016, και αν ειναι θα τους δωσουν για τους ιδιους λογους. Αρα μαλλον δεν ισχιει τοτε. ΕικόναΕυχαριστω για τιν απαντηση

γιαννης

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από γιαννης »

Γεια σας. Εχω παρει αναβολη 6 χρονια για σπουδες.2 χρονια για λογους υγειας. Σε μερικες μερες περιμενω να μου ερθει το χαρτι να παρουσιαστω. Πριν 6 μηνες εχασα τον πατερα μου. Καταστραφηκαμε και οικονομικα. Χρωσταμε παντου. Αδελφια δεν εχω. Η μανα μου εχει πολλα προβληματα υγειας συν τα ψυχολογικα απο τον χαμο του πατερα μου. Δεν εχει ασφαλεια για γιατρους και συνταξη. Ολο στο κρεβατι ειναι γιατι εχει παθει καταθλιψη αλλακαι απο τους πονους. Το ερωτημα ειναι που θα την αφησω μονη της; Ποιος θα την προσεχει; Ουτε εχουμε λεφτα να βαλω γυναικα να την προσεχει. Ξερετε αν μπορω να παρω απαλλαγη λογω του οτι τωρα ειμαι προστατης οικογενειας; Και αν οχι επειδη δεν θελω να παω κιολας για δικους μου λογους μπορω ξανα να παρω αναβολη λογω υγειας; Επισης πριν 3-4 χρονια ημουν σε αμαξι που οδηγουσε ο παιδικος μου φιλος και εξ αιτιας του παραλιγο να σκοτωθουμε η να μεινουμε αναπηροι εγω αυτος και ο αδελφος του. Ειχε τραυματισει ενα παιδι με μηχανακι θυμαμαι οτι στην τροχαια ειχα πει οτι εγω δεν χτυπησα. Αλλα ισως ειχα παθει διασειση που τωρα το σκεφτηκα διοτι εχω ζαλαδες-ημικρανιες και ξεχναω αρκετα. Αν παρω χαρτι απο το συμβαν απο την τροχαια υπαρχει περιπτωση απαλλαγης; Το προβλημα υγεια που εχω ειναι κυφωση η οποια δεν περασε ακομα. Μπορω και για την κυφωση να παρω ξανα αναβολη; Πειτε μου τι μπορω να κανω. Σας ευχαριστω πολυ και απαντηστε μου αμεσα διοτι δεν εχω χρονο και ο κλοιος στενευει. Αν γινω ανυποτακτος θα με πιασουν; Και θα πληρωσω 6.000 ευρω οπως εχω μαθει; Η εναλλακτικη υπηρεσια τι ειναι; Μπορω να παω εκει;

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Γιάννη απλά τα πράγματα, ακολουθείς την διαδικασία απαλλαγής, όταν παρουσιαστείς στους γιατρούς λες ότι έχεις κατάθλιψη (άσχετα αν ισχύει ή όχι, δεν έχουν τρόπο να το μάθουν) επειδή έχασες τον Πατέρα σου πρόσφατα, η μητέρα σου έχει προβλήματα Υγείας, έχετε οικονομικά θέματα κτλ.

Εγώ θεωρώ βέβαιο πως θα σου δώσουν τα 2 χρόνια αναβολής και μετέπειτα και την Απαλλαγή.

giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

  • Καλησπερα. Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Το πρωι δεν ημουν μελος. Πριν λιγο εκανα εγγραφη. Δηλαδη τι εννοειται; Οτι θα παρω Ι5; Μα αυτο θελω να αποφυγω. Εγω δεν θα ειχα προβλημα για να ησυχασω και να μην ειμαι στο αγχος. Η μητερα μου δεν θελει με τιποτα. Ο προστατης οικογενειας δεν μετραει; Εφοσον στην οικογενεια δεν υπαρχουν αλλοι. Ο παππους 93 ετων και ο θειος μου αλλα δεν μενουμε μαζι. Αρα ειμαι εγω και η μητερα μου μονοι μας. Αν παω στρατο που θα την αφησω; Αν δεν δινουν γι αυτο τον λογο απαλλαγη δινουν τουλαχιστον αναβολη και βλεπουμε; Το θεμα που σας ειπα με το τροχαιο δεν μετραει; Αν ναι τι χαρτια πρεπει να παρουσιασω; Απο νευρολογο; Εγκεφαλογραφημα και διαγνωση; Καλα αν ζαλιζομαι-εχω ημικρανιες δεν φαινονται. Οτι ξεχναω πολλες φορες αυτο ναι. Αληθεια ειναι. Για την κυφωση που δεν εγινα καλα δεν δινουν απαλλαγη; Πειτε μου τι αλλο μπορω να κανω για να αποφυγω το Ι5; Η εναλλακτικη υπηρεσια τι ειναι; Ποσο χρονο κανεις υπηρεσια και που; Επειδη ειμαι δημοσιογραφος και καλος φωτογραφος υπαρχει περιπτωση να με βαλουν στο γραφειο τυπου; Και αν ναι τι χρειαζεται να κανω; Ευχαριστω πολυ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Η εναλλακτική θητεία απευθύνεται περισσότερο στους αντιρρησίες συνείδησης.

Αυτά Γιάννη πρέπει να τα συζητήσεις με Στρατολόγους γιατί πιθανώς να χρειαστεί να υπηρετήσεις με μειωμένη θητεία ως προστάτης οικογενείας έστω και κοντά στο τόπο κατοικίας σου.
giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Ισως δεν εγινα αρκετα σαφης. Να το πω απλα. Δεν θελω να παω στρατο για δικους μου λογους. Με τιποτα. Απλα για λογους σπουδων ειχα παρει 6 χρονια. Για λογους υγειας δυο χρονια. Μου ειχαν δωσει τα δυο χρονια για να κανω θεραπειες για την κυφωση. Δεν μπορεσα να κανω διοτι τρεχαμαι με τον πατερα μου που τελικα τον χασαμε τον αυγουστο του 2017. Και καταστραφηκαμε και οικονομικα. Παντου χρωσταμε. Εγω δεν δουλευω. Δεν εχω ασφαλεια. Δεν εχω λεφτα για να κανω θεραπειες. Επισης στην οικογενεια ειμαστε μονον εγω και η μητερα μου που ολη μερα ειναι στο κρεβατι για λογους υγειας. Με την συμφορα που μας βρηκε με τον πατερα μου παλευει με την καταθλιψη. Πως να την αφησω μονη της; Ειμαστε μονοι μας. Δεν εχουμε καποιον αλλον. Ουτε αδερφια ουτε τιποτα. Εναν παππου 93 ετω που τον προσεχει καποιος συγγενης του διοτι η μανα μου δεν ειναι σε θεση. Τωρα για να παρω αναβολη ξανα τι πρεπει να κανω; Δωστε μου σας παρακαλω τα φωτα σας διοτι ειμαστε σε απογνωση. Δεν ντρεπομαι να πω οτι σε λιγο θα μας κοψουν το ρευμα και το νερο. Το τηλεφωνο ειναι ηδη κομμενο. Συνταξη ακομα προσωρινη δεν της εχουν βγαλει της μανας μου. Χρωσταμε σε γιατρυς. Στα φαρμακεια. ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ. Σελιγο κανενας δεν θα μας δινει βερεσε τιποτα. Τι να επικαλεστω τωρα για να παρω αναβολη 2 χρονια. Θα μου δωσουν; Το τροχαιο που σας εγραφα θα πιασει αν ζητησω αντιγραφο απο την ροχαια; Οκ η αληθεια ειναι οτι ξεχναω αλλα δεν ειχα χτυπησει τοτε η δεν το ειχα καταλαβει. Δεν μπορω να τα κανω τραγικα τα πραγματα; Οτι ποναω απο την κυφωση ειναι αληθεια. Μπορω να τα κανω ξανα τραγικα. Νομιζω οτι θα πρεπει να εχω και πλατυποδια. Θα παω αυριο να το εξετασω αυτο διοτι κουραζομαι πολυ. Για την μανα μου δεν θα μου δωσουν αναβολη η απαλλγη διοτι ποιος θα την φροντιζει; Πρεπει να φερω στο σπιτι κοινωνικο λειτουργο για να την δει και να δωσει καποιο χαρτι για να το πιστεψουν; Πειτε μου τι απο ολα αυτα να κανω διοτι δεν ξερω. Το μονο που ξερω ειναι οτι δεν θελω να παω με τιποτα και ουτε θελω για ψυχολογικους λογους. Διαβασα οτι καταργηθηκε ο νομος για 6.000 χιλ. Προστιμο στους ανυποτακτους. Ισχυει αυτο; Εδω στο φορουμ το γραφανε. Αν γινω ανυποτακτος θα με πιασουν; Σας ευχαριστω πολυ και περιμενω αμεση απαντηση σας διοτι ο χρονος με πιεζει. Σορρυ για το μεγαλο μου μηνυμα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης