Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ιωάννης

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Μια τελευταία ερώτηση, οσοι τυγχάνουν αναβολής υγείας και είναι για απαλλαγή καλούνται για κατάταξη μια με δύο μέρες πρίν την κατάταξη των νεοσυλλέκτων σωστά; Τις μέρες αυτές που καλούνται οι εξ αναβολης υγείας έχει επιτροπή απαλλαγών ή θα πρέπει να περιμένεις αναγκαστικά τη μέρα που γίνεται η κατάταξη των νεοσυλλέκτων για την επιτροπή απαλλαγών; Όποιος μπορεί να τι διευκρινίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Ιωάννης έγραψε:Μια τελευταία ερώτηση, οσοι τυγχάνουν αναβολής υγείας και είναι για απαλλαγή καλούνται για κατάταξη μια με δύο μέρες πρίν την κατάταξη των νεοσυλλέκτων σωστά; Τις μέρες αυτές που καλούνται οι εξ αναβολης υγείας έχει επιτροπή απαλλαγών ή θα πρέπει να περιμένεις αναγκαστικά τη μέρα που γίνεται η κατάταξη των νεοσυλλέκτων για την επιτροπή απαλλαγών; Όποιος μπορεί να τι διευκρινίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων


οσοι ειναι για αναβολη υγειας καλουνται την προηβουμενη εβδομαδα απο τους "κανονικους" και συνηθως εχει λιγοτερο κοσμο στην ουρα στο στρατοπεδο και στην επιτροπη απαλλαγων του στρατοπεδου. Εχει επιτροπη κανονικα, μην αγχωνεσαι ειναι οργανωμενα. Απλα να ξερεις δεχονται εως τις 15.00 οποτε να πας νωρις. Επισης το στρατοπεδο εχεικαι τηλεφωνικο κεντρο, μπορεις να καλεσεις να σου πουν αικριβως για την διαδικασια και την επιτροπη, ειναι εξυπηρετικοι.

George

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από George »

Καλησπέρα στο φόρουμ. Πάσχω από σοβαρό βρογχικό Αλλεργικό άσθμα υπό φαρμακευτική αγωγή με xolair και παίρνω εισπνεόμενα, αντιισταμινικά και κορτιζόνη και κάνω εισπνοές με νεφελοποιητή. Επίσης πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και με ταλαιπωρεί πολύ, μόλις φάω κάτι έχω καούρες και πόνους στο στομάχι και τα φάρμακα δεν βελτιώνουν την κατάσταση. Ξέρετε αν με αυτές τις παθήσεις βγαίνω Ι4 ή Ι5;
Μαριος

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Μαριος »

Γνωριζει καποιος οταν μετα Απο δυο αναβολες Και πας για οριστικη απαλλαγη πρεπει να περιμενω 3-4 βδομαδες για να παω στην επιτροπη απαλλαγων;
panos7
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 5:27 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από panos7 »

Μαριος έγραψε:Γνωριζει καποιος οταν μετα Απο δυο αναβολες Και πας για οριστικη απαλλαγη πρεπει να περιμενω 3-4 βδομαδες για να παω στην επιτροπη απαλλαγων;


Καλησπέρα φίλε μου, άμα το κάνεις μέσω Φρουραρχείου ναι, θες περίπου 15-20 μέρες για να σε καλέσουν στην επιτροπή απαλλαγών.

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kaizoku »

Έχω Πάρει 2 ετήσιες αναβολές λογω ιδεοψυχαναγκαστικης και μετριας καταθλιψης.

Θα ξεκινήσω συνεδρίες (δεν το χα κανει παλιοτερα) με εναν στρατιωτικο ιδιώτη ιατρό.

Πιστεύετε θα την πάρω την απαλλαγή; Υπαρχει περιπτωση ο ιδιωτης στρατωτικος να πει οτι δεν Ειναι κατι σοβαρο και να μην μου δωσουν;

Kiak
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 8:25 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Kiak »

Καλησπέρα παιδία, είμαι 23 και έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31/12/2025. Θέλω να βγω στο εξωτερικό για δουλειά όμως και η θητεία με περιορίζει καθώς δεν προλαβαίνω να θεωρηθώ κάτοικος εξωτερικού. Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας ούτε ψυχολογικό. Υπάρχει τρόπος να πάρω απαλλαγή; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Kiak έγραψε:Καλησπέρα παιδία, είμαι 23 και έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31/12/2025. Θέλω να βγω στο εξωτερικό για δουλειά όμως και η θητεία με περιορίζει καθώς δεν προλαβαίνω να θεωρηθώ κάτοικος εξωτερικού. Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας ούτε ψυχολογικό. Υπάρχει τρόπος να πάρω απαλλαγή; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;


Για να πάρεις απαλλαγή i5 από ψυχίατρο πρέπει πρώτα να πάρεις 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας.

Για να πάρεις όμως την 24μηνη αναβολή υγείας πρέπει πρώτα να κόψεις αναβολή σπουδων... Να περιμένεις να σε καλέσουν να καταταγείς και αφού λάβεις το δελτίο κατάταξης ξεκινάς τη διαδικασία της 24μηνης αναβολης

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Καλησπέρα! Έλαβα εξ αρχής δύο χρόνια αναβολής για λόγους υγείας, λόγω μιας κρίσης πανικού την ημέρα της παρουσιάσης μου. Πέρασαν τα δυο χρόνια, στο διάστημα των οποίων επιστεπτόμουν στρατιωτικό ιατρό ψυχίατρο. Μου έδωσε χαρτί για απαλλαγή "λόγω νευρωσικής διαταραχής (γενικευμένου άγχους) σε χαρακτηριολογικά πλαίσια ιδεοψυχαναγκαστικού τύπου". Αναφέρει επίσης ότι στο παρελθόν ακολούθησα πλημελλώς φαρμακευτική αγωγή και πως τώρα είμαι υπο εντατική ψυχοθεραπευτική παρακολούθηση. Γι' αυτό και προτείνεται να κριθώ ακατάλληλος.

Ερώτηση 1: Χρειάζεται και χαρτί από τον ψυχοθεραπευτή μου;

Ερώτηση 2: Ποια νομίζετε ότι θα έιναι η εξέλιξη της περίπτωσης μου.

Ερώτηση 3: Επειδή θέλω μετά την απαλλαγή να γίνω ιερέας θα έχω πρόβλημα;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Liapunov13 »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε:Καλησπέρα! Έλαβα εξ αρχής δύο χρόνια αναβολής για λόγους υγείας, λόγω μιας κρίσης πανικού την ημέρα της παρουσιάσης μου. Πέρασαν τα δυο χρόνια, στο διάστημα των οποίων επιστεπτόμουν στρατιωτικό ιατρό ψυχίατρο. Μου έδωσε χαρτί για απαλλαγή "λόγω νευρωσικής διαταραχής (γενικευμένου άγχους) σε χαρακτηριολογικά πλαίσια ιδεοψυχαναγκαστικού τύπου". Αναφέρει επίσης ότι στο παρελθόν ακολούθησα πλημελλώς φαρμακευτική αγωγή και πως τώρα είμαι υπο εντατική ψυχοθεραπευτική παρακολούθηση. Γι' αυτό και προτείνεται να κριθώ ακατάλληλος.

Ερώτηση 1: Χρειάζεται και χαρτί από τον ψυχοθεραπευτή μου;

Ερώτηση 2: Ποια νομίζετε ότι θα έιναι η εξέλιξη της περίπτωσης μου.



να εχεις μαζι ολα τα χαρτια απο τον στρατιωτικο ψυχιατρο που σε παρακολουθει, να τα δειξεις στην επιτροπη απαλλαγων του στρατοπεδου. Δε θα εχεις κανενα προβλημα και θα παρεις την απαλλαγη σου. Διαβασε το παρακατω τοπικ για πληροφοριες:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_page8.html

ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε:Ερώτηση 3: Επειδή θέλω μετά την απαλλαγή να γίνω ιερέας θα έχω πρόβλημα;



Το πιστοποιητικο στρατολογικης καταστηασης θα γραφει μονον οτι "απαλλαχθηκες νομιμως απο την στρατευση και δεν υπερεχεις καποια υποχρεωση", και οπως εχει ξαναειπωθει και στο φορουμ, νομιζω μονο σε αιτησεις για σωματα ασφαλειας (στρατο, λιμενικο, αστυνομια) εχει καποιο αρνητικο αντικτυπο, και μονον.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Δεκ 06, 2021 9:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
diamondmem97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από diamondmem97 »

Καλησπέρα σας,έχοντας διαβάσει τις περιπτώσεις των περισσοτέρων εδώ μέσα και καθώς δεν βρήκα αντίστοιχη με την δική μου ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Μέχρι πριν διαβάσω τους περισσότερους εδώ μέσα ετοιμαζόμουν για την διαδικασία μέσω πάλι του Φρουραρχείου, αλλά άλλαξα γνώμη τελικά. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

AsteroidAniseed
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 9:21 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από AsteroidAniseed »

Καλησπέρα,

- 11.2019 παρουσιάστηκα Τρίπολη Αεροπορία
- εκεί πήρα από ψυχίατρο 2ετή αναβολή
- τώρα έχω κληθεί 17 Ιανουαρίου 2022 να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, Αθήνα.
- ωστόσο απέχω 40 λεπτά από Καλαμάτα και 1 ώρα από Τρίπολη.
- στο μεσοδιάστημα 2019-2022 έχω ιστορικό παρακολούθησης από ψυχολόγους-ψυχιάτρους συν συνταγογραφήσεις.
- δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, διότι μου είναι πολύ δύσκολο.

- ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ;

- ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ; ΑΠΕΧΩ 12 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗς, ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Ευχαριστώ...
AsteroidAniseed
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 9:21 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από AsteroidAniseed »

Καλησπέρα,

- 11.2019 παρουσιάστηκα Τρίπολη Αεροπορία
- εκεί πήρα από ψυχίατρο 2ετή αναβολή
- τώρα έχω κληθεί 17 Ιανουαρίου 2022 να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, Αθήνα.
- ωστόσο απέχω 40 λεπτά από Καλαμάτα και 1 ώρα από Τρίπολη.
- στο μεσοδιάστημα 2019-2022 έχω ιστορικό παρακολούθησης από ψυχολόγους-ψυχιάτρους συν συνταγογραφήσεις.
- δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, διότι μου είναι πολύ δύσκολο.

- ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ;

- ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ; ΑΠΕΧΩ 12 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗς, ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Ευχαριστώ
Markos

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά να έχουμε. Έληξε η αναβολή που είχα για λόγους σπουδών στις 31 Δεκεμβρίου του 2021 αλλά επειδή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω στρατό με πιάνει πανικός και μόνο στην ιδέα, ήδη τώρα θα ξεκινήσω επισκέψεις σε ψυχολόγο και για δικά μου θέματα, αλλά σκέφτομαι να πάρω αναβολή και στη συνέχεια απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Διάβασα εδώ σε συζητήσεις στο forum τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω μου φάνηκαν απλά τα πράγματα. Είναι όντως τόσο εύκολα όσο τα διάβασα; Γιατί τρέμω και μόνο στην ιδέα να ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία και στο τέλος να μπω στρατό χωρίς να το θέλω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω τεράστιο άγχος για αυτό το θέμα.
AsteroidAniseed
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 9:21 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από AsteroidAniseed »

Καλησπέρα,

- 11.2019 παρουσιάστηκα Τρίπολη Αεροπορία
- εκεί πήρα από ψυχίατρο 2ετή αναβολή
- τώρα έχω κληθεί 17 Ιανουαρίου 2022 να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, Αθήνα.
- ωστόσο απέχω 40 λεπτά από Καλαμάτα και 1 ώρα από Τρίπολη.
- στο μεσοδιάστημα 2019-2022 έχω ιστορικό παρακολούθησης από ψυχολόγους-ψυχιάτρους συν συνταγογραφήσεις.
- δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ, διότι μου είναι πολύ δύσκολο.

- ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ;

-ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ; ΑΠΕΧΩ 12 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗς, ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Ευχαριστώ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες