Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

tnshatzo έγραψε: Παρ Μάιος 19, 2023 1:06 pm EΥχαρίστω πολυ για την απάντηση. Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη) ;
Το πιο συνηθες ειναι το χαρτι να γραφει την παθηση που εχεις, οτι σε παρακολουθει, να αναφερει φαρμακευτικη αγωγη ή να εχεις και την συνταγη μαζι αν σου εχει γραψει φαρμακα και επισης οτι η παθηση σου δεν σου επιτρεπει ενδεικνειται για το στρατιωτικο περιβαλλον ή καπως ετσι. Τουλαχιστον σε οσα ατομα διαβασα εδω καπως ετσι εγραφε το χαρτι. Ο γιατρος εφοσον ειναι για απαλλαγη η παθηση ξερει τι θα γραψει. Θα του αναφερεις και εσυ οτι θες την γνωματευση για απαλλαγη.
Miltosioannidia

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Miltosioannidia »

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω από αυτοάνοσο δερματικό πρόβλημα μπορώ να πάρω απαλλαγή ; Με το πρόβλημα που εχω δεν είναι εφικτή η θητεία (εχω τοξικό εγκζεμα)
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Devilangel »

Γεια σας παιδιά, θα γράψω κ εγω με την σειρά μου την δίκη μου εμπειρία στο 424 Θεσσαλονίκη (διαδικασία φρουραρχείου)

Έχοντας πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχιατρικούς λόγους πήγε τελευταία φορά για απαλλαγή. Πήγα πρωί πρωί έκανα ο γιατρός δεν με ρώτησε τίποτα ουσιαστικά απλά μ είπε από ότι φαίνεται όπως έγραψε ο συνάδελφος δεν λαμβάνετε τακτικά την αγωγη σας λέω εγω δεν την έπαιρνα τακτικά αλλά τώρα την λαμβάνω (αυτό έγινε γιατί ο γιατρός είχε γράψει στην γνωμάτευση ότι δεν ειχα καλή συμμόρφωση) αυτό ουσιαστικά διαχωρίζει το ι5 από το ι4 γιατί αν κάποιος έχει καλή συμμόρφωση και καλή λειτουργικότητα υπάρχει πιθανότητα να του πουν μπες με ι4 αλλά αν γράφει επιδείνωση κατάστασης κ όχι καλή συμμόρφωση τότε δεν πας για ι5. Στην συνέχεια μου έδωσε το χαρτί που έγραφε ξεκάθαρα ι5 και βάσει ΦΕΚ 340 κ ότι δεν υπάρχει προβλεπόμενος χρόνος ίασης.

Στην επιτροπή ήταν ένας τύπος είχε όρεξη για κουβέντα. Μ έλεγε σε φάση από ότι βλέπω δεν μπορείτε να υπηρετήσετε, τι θα κάνουμε τώρα ; Να σας απαλλάξουμε του λέω εγω σε φάση ναι, μετά με ρώτησε ξανά τ ίδιο πράμα του είπα ακριβώς την ίδια απάντηση κ μετά μ λέει κάτι τύπου δεν θέλετε να υπηρετήσετε κ του λεω δεν είμαι σε θέση η απλά κούνησα τ κεφάλι δλδ δεν είπα πολλά κ μ λέει έχετε απαλλαχθεί με ι5 καλή συνέχεια.

Ωστόσο να πω εδώ επειδή έχω συζητήσει με αρκετά παιδιά εδώ μέσα αλλά και στην έξω ζωή δεν ξέρω κανέναν που να ήθελε ι5 και να μην πήρε. Επίσης αυτό που θα σας γράψει ο στρατιωτικός ψυχίατρος δλδ πχ ένδειξη για αναβολή 1 έτος, ένδειξη για αναβολή 2 χρόνια και μετά ένδειξη για ι5 βάσει ΦΕΚ 340 αυτό και θα πάρετε. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, πολύ δύσκολα την αλλάζουν.
Tsakalos99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2023 2:24 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Απαλλαγή

Δημοσίευση από Tsakalos99 »

Παιδάκια, καλησπέρα.

Γράφω εδώ για να προσφέρω ηρεμία σε όποιον ετοιμάζεται να ξεκινήσει τη διαδικασία της απαλλαγής και έχει γεμίσει το κεφάλι του με άπειρες αρνητικές σκέψεις.

ΒΗΜΑ 1.(το πιο σημαντικό) : Με χαρτί γιατρού (ψυχιάτρου, παθολόγου) δεν πρόκειται να πάτε στρατό.

Όπως πολλά παιδιά, έτσι και εγώ, πήρα την τυπική 10ετη αναβολή λόγω σπουδών.(2013-2023)
Μου ήρθε το χαρτί να παρουσιαστώ κάπου στα μέσα του Φεβρουαρίου (2023). Το περίμενα - έμπαινα κάθε μέρα στην ιστοσελίδα της στρατολογίας και κοιτούσα. Έστελνα μέιλ στην στρατολογία, έπαιρνα τηλέφωνα. Δεν ήθελα να βρεθώ εκτός προθεσμίας εν ολίγοις, και υποχρεωθω να παρουσιαστώ στο στρατόπεδο της Τρίπολης. Ήμουν ταραγμένος.(ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ τελικά)

Τα πράγματα ήταν εντελώς απλά. Ήρθε το χαρτί, βρήκα ψυχίατρο, πλήρωσα 50 ευρώ, μου έγραψε φεικ διάγνωση (στα παπάκια του κυριολεκτικα. Μιλάμε για διαδικασία 10 λεπτών). Παρευρέθηκα στο φρουραρχείο ακριβώς 5 μέρες πριν την αναγραφόμενη ημερομηνία. Φτάνω εκεί στις 7 το πρωί, ουρά ατελείωτη - περίμενα 1 ώρα, και δειλά άκουσα από κάποιους να λένε ότι της αεροπορίας δεν περιμένουμε εδώ, και έτσι η διαδικασία έγινε πιο εύκολη.(Οι της ξηράς περιμένουν στην ουρά, και η διαδικασία είναι εξίσου εύκολη, αλλά λίγο πιο αργή). Περνάω αυτή την ατέλειωτη ουρά, μπαίνω μέσα. Πάω εκεί που μου είπαν. Παίρνω παραπεμπτικό. Πηγαίνω κατευθείαν στο ΓΝΑ (οι της ξηράς πηγαίνετε στο 401), μπαίνω να με "δει" ο ψυχίατρος, κοιτάει την διάγνωση του ψυχιάτρου μου, μου δίνει την δική του διάγνωση χωρίς να με ρωτήσει ΤΙΠΟΤΑ.- ίδια με αυτή που ανέγραφε η διάγνωση του ψυχιάτρου μου. Επιστρέφω πάλι στο φρουραρχείο (αυτή τη φορά υπήρχε λίγη αναμονή, καθώς έπρεπε χειρόγραφα να περάσουν σε ένα τετράδιο την διάγνωση). Φεύγω από εκεί, πηγαίνω σε ένα αυτοσχέδιο σταντ, συμπληρώνω τα στοιχεία μου (μέιλ, διεύθυνση κατοικίας - όλα αυτά για να μου στείλουν ταχυδρομικώς το παραπεμπτικό για την επιτροπή απαλλαγών).
***Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι ακόμα στη διαδικασία της αναβολής... Αλλά η απλότητα του πράγματος δείχνει ότι και οι επόμενες δυο φορές θα είναι ακριβώς το ίδιο εύκολες και σχετικά γρήγορες.
20 μέρες μετά λοιπόν μου έρχεται το χαρτί, πηγαίνω στην επιτροπή απαλλαγών του ΓΝΑ με το χαρτί αυτό και την ταυτότητα (με τηλεφωνικό ραντεβού υποχρεωτικά - αν είσαι της ξηράς πηγαίνεις από νωρίς στο 401 χωρίς ραντεβού). Εκεί υπήρχε μια μικρή αναμονή. Φωνάζουν τ' όνομα μου, μπαίνω μέσα, με ρωτάνε αν είμαι εδώ για την πρώτη αναβολή, τους λέω "ναι", μου λένε "εντάξει, φύγε και μπες στο σύστημα της στρατολογίας σε περίπου 1 μήνα να δεις το αποτέλεσμα. Μπαίνω μετά από 1 μήνα και είχε οριστεί η ετήσια αναβολή.
Δείχνει ακριβώς μέχρι πότε έχω αναβολή.
Μετά τη λήξη της αναβολής, θα ακολουθήσω την ίδια ακριβώς διαδικασία. Θα δωθεί μια ακόμα αναβολή και ένα χρόνο μετά πας για την απαλλαγή.
Δεν γνωρίζω εμπειρικά τι παίζει με την τελευταία προσέλευση εκεί, αλλά παιδιά που ήταν εκεί για την απαλλαγή τους μου είπαν ότι η διαδικασία ήταν το ίδιο εύκολη με τις πρώτες φορές.

Εν ολίγοις: Σου έρχεται το χαρτί, το τυπώνεις, πας αμέσως σε ψυχίατρο, παίρνεις τη διάγνωση.(Ένας ψυχίατρος ξέρει τι να γράψει σε περιστατικά απαλλαγής) Πας με αυτά τα 2 χάρτα και την ταυτότητα στο φρουραρχείο, περιμένεις, παίρνεις παραπεμπτικό, πας στο ανάλογο νοσοκομείο (ΓΝΑ - 401: Είναι κυριολεκτικά δίπλα στο φρουραρχείο), σε βλέπει ο ψυχίατρος, σου δίνει τη διάγνωση, πας πίσω στο φρουραρχείο, περιμένεις, δίνεις τα χαρτιά και τέλος.20 μέρες μετά σου έρχεται παραπεμπτικό να πας πάλι στο ανάλογο νοσοκομείο, πας, σε "εξετάζει" η επιτροπή και τέλος.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ. Φαντάζει χρονοβόρο όπως τα περιγράφω... Αλλά το αίσθημα της επιβίωσης σε κάνει να το υποστείς και στο τέλος να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να πεις "τα κατάφερα".

Όποιος χρειάζεται κάποια επεξήγηση, ή βρίσκεται σε κατάσταση σοκ (όπως ήμουν εγώ), μη διστάσει να ρωτήσει το οτιδήποτε. Όποιος πει οτιδήποτε διαφορετικό απ' όσα έγραψα πιο πάνω, είναι ψεύτης.

Γκουντ λακ...
Reduck2

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Reduck2 »

Τι πρόβλημα είχες αν επιτρέπεται;
peuko15

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από peuko15 »

Καλησπερα, οι καρκινοπαθεις δικαιουνται απαλλαγη απο προσφατες χημειοθεραπειες;(παθολογικο)
Εχω ηδη απαλλαγη για ψυχολογικους λογους. Αξιζει να μπαινει καποιες στη διαδικασια να τα αλλαζει η να συμπληρωνει την διαγνωση της κακοηθειας;

Καποια εμπειρια σε αναλογη περιπτωση;
Edwwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Edwwww »

Καλό θα ήτανε να διαβάσεις το ΦΕΚ, εκεί αναφέρει ποιες παθήσεις παίρνουν είτε αναβολή είτε απαλλαγή.
Eddww33

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Eddww33 »

:) :) Καλησπέρα έχω συμπλήρωση 2 χρόνια αναβολής και το παραπεμπτικο γράφει οτι η ασθένεια μου είναι ανοιατη τι σημαίνει αυτό ευχαριστώ
Edwwww

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Edwwww »

Eddww33 έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 1:56 pm :) :) Καλησπέρα έχω συμπλήρωση 2 χρόνια αναβολής και το παραπεμπτικο γράφει οτι η ασθένεια μου είναι ανοιατη τι σημαίνει αυτό ευχαριστώ
Ότι θα πάρεις απαλλαγή.
Thomas26
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 12, 2023 5:22 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Thomas26 »

Καλησπέρα. Όταν μπήκα στο ναυτικό έπαθα κρίση πανικού την δεύτερη μέρα και μέσα εκεί έμαθα από τους δικούς μου ότι πάσχω από αναπτυξιακή διαταραχή παρόλο που στο μυαλό μου ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά, μιας που δεν μπορώ να κάνω κάποιες κινήσεις με τα χέρια (να κόβω με μαχαίρι, να χρησιμοποιώ ψαλίδι, να χρησιμοποιώ την κανονική σκούπα) όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν μπορώ να φοράω ρούχα που μου κλείνουν τον λαιμό η τα χέρια. Μου έδωσαν αναβολή αν και με έκαναν να νιώσω ότι δεν με πίστευαν στην αρχή (ο ψυχολόγος του ναυτικού κυρίως) και αφού μου έδωσαν την αναβολή, ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε την εξής διάγνωση: Μεικτή αγχώδης διαταραχή με ιδεοψυχαναγκαστικά και κοινωνιοφοβικά στοιχεία. Ωστόσο πέρσι στην δεύτερη αναβολή, όταν είπα στον ψυχίατρο ότι δεν παίρνω χάπια γιατί δεν θέλω να εξαρτούμαι από αυτά έκανε σαν να μίλησα άσχημα για την οικογένεια του και η επιτροπή δεν είδε το χαρτί διότι ο νέος ναύτης που το πήρε ήρθε πάλι και μου το ξαναζήτησε ενώ επέμενα ότι το έδωσα την πρώτη φορά που μου το ζήτησε (αυτό έγινε μόνο σε εμένα παρεμπιπτόντως) και όταν μπήκα στην επιτροπή, έχασα την μιλιά μου και με ακύρωσαν ως έναν άνθρωπο με απλό άγχος και μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου, τον επόμενο μήνα δηλαδή. Πήρα πάλι χαρτί από τον ψυχίατρο αλλά έφτασα πια σε απελπιστικό σημείο που δεν θέλω πια να ζω και αποφάσισα να πάρω χάπια μπροστά τους σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής όμως. Αν επιβιώσω, τι θα γίνει μετά με την επιτροπή; Επίσης υπάρχει πιθανότητα να πάνε καλά τα πράγματα παρόλο που μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από w95chris »

Thomas26 έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 5:34 pm Καλησπέρα. Όταν μπήκα στο ναυτικό έπαθα κρίση πανικού την δεύτερη μέρα και μέσα εκεί έμαθα από τους δικούς μου ότι πάσχω από αναπτυξιακή διαταραχή παρόλο που στο μυαλό μου ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά, μιας που δεν μπορώ να κάνω κάποιες κινήσεις με τα χέρια (να κόβω με μαχαίρι, να χρησιμοποιώ ψαλίδι, να χρησιμοποιώ την κανονική σκούπα) όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν μπορώ να φοράω ρούχα που μου κλείνουν τον λαιμό η τα χέρια. Μου έδωσαν αναβολή αν και με έκαναν να νιώσω ότι δεν με πίστευαν στην αρχή (ο ψυχολόγος του ναυτικού κυρίως) και αφού μου έδωσαν την αναβολή, ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε την εξής διάγνωση: Μεικτή αγχώδης διαταραχή με ιδεοψυχαναγκαστικά και κοινωνιοφοβικά στοιχεία. Ωστόσο πέρσι στην δεύτερη αναβολή, όταν είπα στον ψυχίατρο ότι δεν παίρνω χάπια γιατί δεν θέλω να εξαρτούμαι από αυτά έκανε σαν να μίλησα άσχημα για την οικογένεια του και η επιτροπή δεν είδε το χαρτί διότι ο νέος ναύτης που το πήρε ήρθε πάλι και μου το ξαναζήτησε ενώ επέμενα ότι το έδωσα την πρώτη φορά που μου το ζήτησε (αυτό έγινε μόνο σε εμένα παρεμπιπτόντως) και όταν μπήκα στην επιτροπή, έχασα την μιλιά μου και με ακύρωσαν ως έναν άνθρωπο με απλό άγχος και μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου, τον επόμενο μήνα δηλαδή. Πήρα πάλι χαρτί από τον ψυχίατρο αλλά έφτασα πια σε απελπιστικό σημείο που δεν θέλω πια να ζω και αποφάσισα να πάρω χάπια μπροστά τους σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής όμως. Αν επιβιώσω, τι θα γίνει μετά με την επιτροπή; Επίσης υπάρχει πιθανότητα να πάνε καλά τα πράγματα παρόλο που μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εσύ απλά θα έχεις το χαρτί διάγνωσης του ψυχιάτρου σου όταν πας στην επιτροπή. Γενικά καλό είναι να το τυπώσεις αρκετές φορές και να δώσεις στον στρατό τα αντίγραφα. Το τι θα σε ρωτήσει η επιτροπή δεν σε νοιάζει. Απλά έπεσες σε στρατόκαυλο και σε ψάρωσε. Αναβολή θα σου δώσουν. Εφόσον έχεις χαρτί με διάγνωση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν να υπηρετήσεις εφόσον δε το θέλεις. Εμένα για παράδειγμα με ρώτησε αν δουλεύω. Όταν του απάντησα ναι μου είπε "Α αφού δουλεύεις δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας και μπορείς να υπηρετήσεις" Μετά μου την είπε γιατί ενόχλησα το Φρουραρχείο για τόσο ασήμαντο λόγο και άλλες τέτοιες σάχλες. Εν τέλει αναβολή έδωσε. Απλά θέλει να σε ψαρώσει για να σε κάνει να πιστεύεις πως είναι στο χέρι του.

Και εμένα μου είπε τότε ότι την επόμενη φορά θα υπηρετήσω κανονικά. Μη σου πω που τον έγραψα!
thomas27

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από thomas27 »

w95chris έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 10:52 pm
Thomas26 έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 5:34 pm Καλησπέρα. Όταν μπήκα στο ναυτικό έπαθα κρίση πανικού την δεύτερη μέρα και μέσα εκεί έμαθα από τους δικούς μου ότι πάσχω από αναπτυξιακή διαταραχή παρόλο που στο μυαλό μου ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά, μιας που δεν μπορώ να κάνω κάποιες κινήσεις με τα χέρια (να κόβω με μαχαίρι, να χρησιμοποιώ ψαλίδι, να χρησιμοποιώ την κανονική σκούπα) όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν μπορώ να φοράω ρούχα που μου κλείνουν τον λαιμό η τα χέρια. Μου έδωσαν αναβολή αν και με έκαναν να νιώσω ότι δεν με πίστευαν στην αρχή (ο ψυχολόγος του ναυτικού κυρίως) και αφού μου έδωσαν την αναβολή, ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε την εξής διάγνωση: Μεικτή αγχώδης διαταραχή με ιδεοψυχαναγκαστικά και κοινωνιοφοβικά στοιχεία. Ωστόσο πέρσι στην δεύτερη αναβολή, όταν είπα στον ψυχίατρο ότι δεν παίρνω χάπια γιατί δεν θέλω να εξαρτούμαι από αυτά έκανε σαν να μίλησα άσχημα για την οικογένεια του και η επιτροπή δεν είδε το χαρτί διότι ο νέος ναύτης που το πήρε ήρθε πάλι και μου το ξαναζήτησε ενώ επέμενα ότι το έδωσα την πρώτη φορά που μου το ζήτησε (αυτό έγινε μόνο σε εμένα παρεμπιπτόντως) και όταν μπήκα στην επιτροπή, έχασα την μιλιά μου και με ακύρωσαν ως έναν άνθρωπο με απλό άγχος και μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου, τον επόμενο μήνα δηλαδή. Πήρα πάλι χαρτί από τον ψυχίατρο αλλά έφτασα πια σε απελπιστικό σημείο που δεν θέλω πια να ζω και αποφάσισα να πάρω χάπια μπροστά τους σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής όμως. Αν επιβιώσω, τι θα γίνει μετά με την επιτροπή; Επίσης υπάρχει πιθανότητα να πάνε καλά τα πράγματα παρόλο που μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εσύ απλά θα έχεις το χαρτί διάγνωσης του ψυχιάτρου σου όταν πας στην επιτροπή. Γενικά καλό είναι να το τυπώσεις αρκετές φορές και να δώσεις στον στρατό τα αντίγραφα. Το τι θα σε ρωτήσει η επιτροπή δεν σε νοιάζει. Απλά έπεσες σε στρατόκαυλο και σε ψάρωσε. Αναβολή θα σου δώσουν. Εφόσον έχεις χαρτί με διάγνωση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν να υπηρετήσεις εφόσον δε το θέλεις. Εμένα για παράδειγμα με ρώτησε αν δουλεύω. Όταν του απάντησα ναι μου είπε "Α αφού δουλεύεις δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας και μπορείς να υπηρετήσεις" Μετά μου την είπε γιατί ενόχλησα το Φρουραρχείο για τόσο ασήμαντο λόγο και άλλες τέτοιες σάχλες. Εν τέλει αναβολή έδωσε. Απλά θέλει να σε ψαρώσει για να σε κάνει να πιστεύεις πως είναι στο χέρι του.

Και εμένα μου είπε τότε ότι την επόμενη φορά θα υπηρετήσω κανονικά. Μη σου πω που τον έγραψα!
Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Παρόλο που δεν μου έφυγαν οι καχυποψίες, νιώθω λίγο καλύτερα. Σκέψου ότι εγώ είπα ότι δεν δουλεύω και μου την είπε που δεν παίρνει χάπια. Και είναι και ο πατέρας μου στο ναυτικό και του είπε το ίδιο πράγμα, να πάρω χάπια. Γενικά περνάω εφιαλτικά από το 2021 λόγω αυτού του θέματος. Επίσης απαλλαγή δεν παίρνω την τρίτη φορά; Έχω πάρει ήδη δύο αναβολές. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Το εκτιμώ!
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

thomas27 έγραψε: Παρ Οκτ 13, 2023 12:05 am
w95chris έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 10:52 pm
Thomas26 έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 5:34 pm Καλησπέρα. Όταν μπήκα στο ναυτικό έπαθα κρίση πανικού την δεύτερη μέρα και μέσα εκεί έμαθα από τους δικούς μου ότι πάσχω από αναπτυξιακή διαταραχή παρόλο που στο μυαλό μου ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά, μιας που δεν μπορώ να κάνω κάποιες κινήσεις με τα χέρια (να κόβω με μαχαίρι, να χρησιμοποιώ ψαλίδι, να χρησιμοποιώ την κανονική σκούπα) όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν μπορώ να φοράω ρούχα που μου κλείνουν τον λαιμό η τα χέρια. Μου έδωσαν αναβολή αν και με έκαναν να νιώσω ότι δεν με πίστευαν στην αρχή (ο ψυχολόγος του ναυτικού κυρίως) και αφού μου έδωσαν την αναβολή, ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε την εξής διάγνωση: Μεικτή αγχώδης διαταραχή με ιδεοψυχαναγκαστικά και κοινωνιοφοβικά στοιχεία. Ωστόσο πέρσι στην δεύτερη αναβολή, όταν είπα στον ψυχίατρο ότι δεν παίρνω χάπια γιατί δεν θέλω να εξαρτούμαι από αυτά έκανε σαν να μίλησα άσχημα για την οικογένεια του και η επιτροπή δεν είδε το χαρτί διότι ο νέος ναύτης που το πήρε ήρθε πάλι και μου το ξαναζήτησε ενώ επέμενα ότι το έδωσα την πρώτη φορά που μου το ζήτησε (αυτό έγινε μόνο σε εμένα παρεμπιπτόντως) και όταν μπήκα στην επιτροπή, έχασα την μιλιά μου και με ακύρωσαν ως έναν άνθρωπο με απλό άγχος και μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου, τον επόμενο μήνα δηλαδή. Πήρα πάλι χαρτί από τον ψυχίατρο αλλά έφτασα πια σε απελπιστικό σημείο που δεν θέλω πια να ζω και αποφάσισα να πάρω χάπια μπροστά τους σε περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής όμως. Αν επιβιώσω, τι θα γίνει μετά με την επιτροπή; Επίσης υπάρχει πιθανότητα να πάνε καλά τα πράγματα παρόλο που μου είπαν ότι θα υπηρετήσω του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εσύ απλά θα έχεις το χαρτί διάγνωσης του ψυχιάτρου σου όταν πας στην επιτροπή. Γενικά καλό είναι να το τυπώσεις αρκετές φορές και να δώσεις στον στρατό τα αντίγραφα. Το τι θα σε ρωτήσει η επιτροπή δεν σε νοιάζει. Απλά έπεσες σε στρατόκαυλο και σε ψάρωσε. Αναβολή θα σου δώσουν. Εφόσον έχεις χαρτί με διάγνωση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν να υπηρετήσεις εφόσον δε το θέλεις. Εμένα για παράδειγμα με ρώτησε αν δουλεύω. Όταν του απάντησα ναι μου είπε "Α αφού δουλεύεις δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας και μπορείς να υπηρετήσεις" Μετά μου την είπε γιατί ενόχλησα το Φρουραρχείο για τόσο ασήμαντο λόγο και άλλες τέτοιες σάχλες. Εν τέλει αναβολή έδωσε. Απλά θέλει να σε ψαρώσει για να σε κάνει να πιστεύεις πως είναι στο χέρι του.

Και εμένα μου είπε τότε ότι την επόμενη φορά θα υπηρετήσω κανονικά. Μη σου πω που τον έγραψα!
Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Παρόλο που δεν μου έφυγαν οι καχυποψίες, νιώθω λίγο καλύτερα. Σκέψου ότι εγώ είπα ότι δεν δουλεύω και μου την είπε που δεν παίρνω χάπια. Και είναι και ο πατέρας μου στο ναυτικό και του είπε το ίδιο πράγμα, να πάρω χάπια. Γενικά περνάω εφιαλτικά από το 2021 λόγω αυτού του θέματος. Επίσης απαλλαγή δεν παίρνω την τρίτη φορά; Έχω πάρει ήδη δύο αναβολές. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Το εκτιμώ!
Thomas27

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Thomas27 »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Οκτ 13, 2023 12:07 am
thomas27 έγραψε: Παρ Οκτ 13, 2023 12:05 am
w95chris έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 10:52 pm
Εσύ απλά θα έχεις το χαρτί διάγνωσης του ψυχιάτρου σου όταν πας στην επιτροπή. Γενικά καλό είναι να το τυπώσεις αρκετές φορές και να δώσεις στον στρατό τα αντίγραφα. Το τι θα σε ρωτήσει η επιτροπή δεν σε νοιάζει. Απλά έπεσες σε στρατόκαυλο και σε ψάρωσε. Αναβολή θα σου δώσουν. Εφόσον έχεις χαρτί με διάγνωση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βάλουν να υπηρετήσεις εφόσον δε το θέλεις. Εμένα για παράδειγμα με ρώτησε αν δουλεύω. Όταν του απάντησα ναι μου είπε "Α αφού δουλεύεις δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας και μπορείς να υπηρετήσεις" Μετά μου την είπε γιατί ενόχλησα το Φρουραρχείο για τόσο ασήμαντο λόγο και άλλες τέτοιες σάχλες. Εν τέλει αναβολή έδωσε. Απλά θέλει να σε ψαρώσει για να σε κάνει να πιστεύεις πως είναι στο χέρι του.

Και εμένα μου είπε τότε ότι την επόμενη φορά θα υπηρετήσω κανονικά. Μη σου πω που τον έγραψα!
Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Παρόλο που δεν μου έφυγαν οι καχυποψίες, νιώθω λίγο καλύτερα. Σκέψου ότι εγώ είπα ότι δεν δουλεύω και μου την είπε που δεν παίρνω χάπια. Και είναι και ο πατέρας μου στο ναυτικό και του είπε το ίδιο πράγμα, να πάρω χάπια. Γενικά περνάω εφιαλτικά από το 2021 λόγω αυτού του θέματος. Από πέρσι έβαλα στο μυαλό μου μέχρι και αυτοκτονία όπως προείπα με χάπια λόγω αυτού που μου είπε. Επίσης απαλλαγή δεν παίρνω την τρίτη φορά; Έχω πάρει ήδη δύο αναβολές. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Το εκτιμώ!
Edwwww

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Edwwww »

Απαλλαγή παίρνεις εφόσον έχεις συμπληρώσει δύο χρόνια αναβολών.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης