Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Γιαννη εφοσον εχεις 2 χρονια αναβολη υγειας το μονο που μπορεις να παρεις ειναι μια 2μηνη αναβολη για κοινωνικους
λογους που δεν νομιζω να σε σωσει με τοσα προβληματα που εχεις. Για μενα εφοσον ουτε μπορεις αλλα ουτε και
θελεις πηγαινε για Ι-5. Παρουσιασου πες δεν την παλευω μια με τοσα προβληματα, δεν κοιμαμαι δεν τρωω μπλα
μπλα μπλα. Φερε και καποια χαρτια που να πιστοποιουν τον θανατο του πατερα σου κλπ. Αν μπορουσες να
βγαλεις μια διαγνωση απο ψυχιατρο που να ελεγε οτι πασχεις απο καταθλιψη θα σε βοηθουσε πολυ. Αποψη μου
εφοσον δεν μπορεις οτι και να σου πουνε να επιμεινεις στο οχι και τελικα θα παρεις Ι-5.
Κάποιος

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Κάποιος »

Γιάννη απ ότι κατάλαβα προσπαθείς να αποφύγεις την απαλλαγή αλλά και να μην στρατευθείς. Εξ όσων γνωρίζω αυτό δεν γίνεται εκτός και αν κηρυχθείς ανυπότακτος. Σε αυτήν την περίπτωση πληρώνεις πρόστιμο και μόνον μετά τα 33 ή 35 δεν στρατεύεσαι. Πριν και θα πληρώσεις και θα πας. Τα προβλήματά σου δυστυχώς δεν τους αφορούν. Θα ήταν καλύτερα για σένα θαρρώ να πας για Ι5 το οποίο θα δώσουν σε εσένα εφόσον πεις στην επιτροπή τι έχεις και τους πας και την ιατρική γνωμάτευση
giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

Εικόνα JohnTehGreek Γιάννη απλά τα πράγματα, ακολουθείς την διαδικασία απαλλαγής, όταν παρουσιαστείς στους γιατρούς λες ότι έχεις κατάθλιψη (άσχετα αν ισχύει ή όχι, δεν έχουν τρόπο να το μάθουν) επειδή έχασες τον Πατέρα σου πρόσφατα, η μητέρα σου έχει προβλήματα Υγείας, έχετε οικονομικά θέματα κτλ.

Εγώ θεωρώ βέβαιο πως θα σου δώσουν τα 2 χρόνια αναβολής και μετέπειτα και την Απαλλαγή. Σας ευχαριστω πολυ αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε βημα βημα τι πρεπει να κανω; Να σας πω οτι ουτε εγω ουτε η μανα μου θελουμε να παρω Ι5 με τιποτα. Αν πω οτι μου λετε για να κερδισω χρονο το χαρτι της αναβολης θα γραφει τι; Για λογους ψυχολογικους; Αν μου το δωσουν δηλαδη κερδιζω 2 χρονια. Εχει ο θεος μετα. Μετα δεν μπορω να επικαλεστω λογους υγειας; Π. Χ. Την κυφωση; Δεν ειναι ψεμα. Εχω κυφωση που γι αυτην μου εδωσαν 2 χρονια αναβολη αλλα δεν εκανα θεραπεια λογω του πατερα μου διοτι δεν ειχαμε χρηματα για μενα. Εφυγαν οτι ειχαμε για τον πατερα μου που δυστυχως δεν τον σωσαμε. Ουτε ασφαλεια ειχα για να κανω τις θεραπειες δωρεαν καινα πω καταθλιψη; Δεν γινεται να πω οτι δεν μπορεσα να κανω τις θεραπειες μου και οτι η κυφωση χειροτερευσε και ποναω και δεν μπορω να σταθω αρκετη ωρα ορθιος; Δεν ειναι ψεμα αυτο. Νομιζω οτι πρεπει να εχω και πλατυποδια. Θα παω σημερα για εξεταση. Ισχυει που διαβασα εδω στο φορουμ καπου οτι εχει καταργηθει το προστιμο των 6.000 χιλ. Ευρω; Απο το 2015; Αν γινω ανυποτακτος θα με πιασουν; Δηλαη θα ειμαι στην τσιτα μια ζωη; Και αν με πιασουν τι γινεται; Και παω στρατο και πληρωνω κιολας; Και που θα τα βρω τα 6.000 χιλ. Ευρω; Ξερετε μπορουν να κανουν κατασχεση αν εχω κατι στο ονομα μου; Δηλαδη σαν πρωτο βημα παω φρουραρχειο. Με τι χαρτια; Για καταθλιψη; Για την κυφωση; Μετα παω 401 και περναω επιτροπη. Εκει τι τους λεω; Ποια ειναι η καλυτερη λυση; Καταθλιψη η για την κυφωση κ. Λ. Π. Που σας αναφερω; Σας ευχαριστω πολυ και περιμενω απαντηση σας και γνωμες και απο οσα παιδια διαβαζουν αυτα που γραφω.

Morelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Morelo »

Στη διαδικασία της απαλλαγής για Ι5 γνωρίζει κανεις σίγουρα αν περιλαμβάνονται ψυχιατρικές εξετάσεις στο στρατιωτικό νοσοκομείο, εισαγωγή πολυήμερη μέσα κλπ; Η απλά βλέπουν τη γνωμάτευση που τους παρουσιάζεις σου κάνουν μια μικρη συνέντευξη και τέλος;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Εισαγωγη πολυ σπανια συνηθως κοιτανε τις διαγνωσεις κλπ κλπ.

Γιαννη με κυφωση Ι-5 πολυ δυσκολα. Τους λες οτι λογω των προβληματων σου εχεις καταθλιψη και δεν
την παλευεις μια να υπηρετησεις. Διαγνωση γιατρου θα σε βοηθουσε πολυ. Να επιμεινεις και αν σε πιεσουν
πες τους οτι θα ειναι υπευθυνοι αυτοι για οτι σου συμβει. Ξεχνα ανυποταξιες και τα συναφη μην δημιουργεις
αλλα θεματα.
giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ναι πιστευω οτι εχετε δικιο για την ανυποταξια. Αλλα Ι5 δεν θελω. Ουτε η μανα μου. Αν πω οτι εχω στρεςς και μου δωσουν δυο χρονια αυτο θα φαινεται καπου; Τι θα γραφει το χαρτι; Πιστευω οτι ειναι στιγμα το Ι5. Αυτο πιστευει και η μανα μου και μπορει να παθει εγκεφαλικο. Το οτι λογω που χασαμε τον πατερα μου και καταστραφηκαμε οικονομικα και δεν ειχα και δεν εχω ασφαλεια και δεν μπορεσα να κανω τις φυσιοθεραπειες μου δεν θα μπορεσουν να το καταλαβουν αυτο; Θα παρουσθιασω και χαρτια. Αντι να πω δωστεμου για καταθλιψη αναβολη δεν μπορω να πω για παθολογικους λογους; Ας παρω την αναβολη κδυο χρονια και εχει ο θεος. Τι λετε εσεις; Πειτε μου τι να κανω?
giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

Και επειδη δεν εχω λεφτα για πεταμα. Μου λετε το σωστο τροπο; Απο παλια θυμαμαι οτι εκανα αυτες τις κινησεις. Τοτε ειχαμε λεφτα. Ειχα παει σε νοσοκομεια κρατικα σε καθηγητες ορθοπεδικους κ. Λ. Π. Και ειχα διαγνωσεις. Οταν ειχα λαβει το χαρτι πηγα κατευθειαν φρουραρχειο αθηνα. Μετα μου δωσανε κατι χαρτια και πηγα στο 401. Καλοι ηταν οι γιατροι. Ελεγαν για ενα χρονον τελικα μου δωσανε δυο χρονια αναβολη.τωρα τα ιδια θα κανω; Παω πρωτα σε στρατιωτικο γιατρο που ειναι και στο 401 ορθοπεδικος. Του λεω το και το. Ποναω. Δεν εχω κανει θεραπεια. Μου δινει χαρτια. Παω φρουραρχειο και 401 μετα. Εκει θα μου δωσουν δυο χρονια αναβολη ξανα για παθολογικους λογους; Ο ορθοπεδικος παιρνει 50 ευρω στο ιατρειο του. Η να παω καλυτερα στο 401 αλλα τα ραντεβου αργουν. Αρα θα δωσω τα 50 ευρω που θα μας Λειψουν. Επισης μηπως ξερετε αν γινεται να παω να βγαλω ανα αντιγραφο απο την τροχαια που ειχαμε με τους δυο παιδικους μου φιλους καποιο εχω ημικρανιες και ζαλαδες. Λεω να βαλω και σαλτσες. Αυτο το γεγονος δεν μετραει μαζι με την κυφωση για αναβολη ξανα; Πειτε μου να μην τρεχω αδικα. Ευχαριστω. Ξερετε αν ισχυει το προστιμο των 6.000 ευρω; Καπου διαβασα οτι καταργηθηκε απο το 2015. Καποιοι που δινουν συμβουλες σε αυτα τα θεματα του στρατου με αλληλογραφια ειναι απατη; Δικηγοροι για στρατιωτικα θεματα δινουν λυσεις η πεταμενα λεφτα και για αλλες περιπτωσεις;

giannis.gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 10:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

*Επισης μηπως ξερετε αν γινεται να παω να βγαλω ενα αντιγραφο απο την τροχαια που ειχαμε με τους δυο παιδικους μου φιλους καποιο τροχαιο πριν 4-5 χρονια;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Ειτε υπηρετεις ειτε Ι-5, αλλη επιλογη δεν εχεις εξαντλησες τις αναβολες υγειας. Για κυφωση δεν ξερω αλλα πολυ χλωμο να
παρεις Ι-5. Για ψυχολογικο λογο μονο λογω των προβληματων που εχεις. Θα κανεις οτι και τις προηγουμενες φορες και
φροντισε να βρεις μια διαγνωση για καταθλιψη. Τσεκαρε και το φεκ μπας και παιζει να παρεις Ι-5 σωματικο λογω κυφωσης
αν και αμφιβαλλω εκτος αν εχεις χοντρο θεμα.
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από steve.mc »

Καλημέρα ς' όλους και όλες,

Τα προηγούμενα χρόνια της ζωής μου πέρασα μια δύσκολη προσωπική κατάσταση (ψυχολογική λόγω οικογενιακών &Οικονομικών ζητημάτων).

Είχα τα απαραίτητα έγγραφα κι ύστερα από 2 ετήσιες αναβολές μου χορηγήθηκε απαλλαγή (ι5 αν το λέω σωστά).

Σήμερα είμαι 30 ετών και να το πω ξεκάθαρα αισθάνομαι σε άριστη κατάσταση ψυχολογικά αλλά και οικονομικά - τηρουμένων των αναλογιών της εποχής που ζούμε.

Αυτό που θα ήθελα λοιπόν, είναι -όπως όλοι οι νέοι της ηλικίας μου- να υπηρετήσω τη θητεία μου.

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα αν μπορώ αυτο να το κάνω και με ποιο τρόπο καθώς, όπως είπα και πριν, έχω παρεί απαλλαγή και όχι απλά μια αναβολή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Πηγαινε στρατολογια και ζητα να επαναξιολογηθει η σωματικη σου ικανοτητα.

Ετσι κι αλλιως και Ι-5 να παρεις σου λενε μεχρι τα 45 μπορει να σε καλεσουνε για επαναξιολογηση.
Αν εσυ πεις ειμαι μια χαρα και θελω να με αξιολογησετε ξανα δεν βλεπω γιατι να υπαρξει προβλημα.
Βεβαια αν περασεις απο επιτροπη απαλλαγων θες χαρτι ψυχιατρου που να λεει οτι εισαι μια χαρα
και μπορεις να υπηρετησεις.
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από steve.mc »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Άλλη μια ερώτηση: Η απαλλαγή μου χορηγήθηκε Αύγουστο του 2017.

Χρειάζεται να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα πχ 1 χρόνο ή μπορώ να πάω και άμεσα;

Στο χαρτί που μου έχουν στείλει γράφει: "Υπέχετε στρατιωτικές υποχρεώσεις εφόσον πριν απο τη συμπλήρωση του 45ου έτους κριθείτε ικανός για στράτευση"

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Οχι δεν παιζει ρολο μπορεις και αυριο να πας στρατολογια.
JohnTehGreek

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Γιάννη απλά τα πράγματα, ακολουθείς την διαδικασία απαλλαγής, όταν παρουσιαστείς στους γιατρούς λες ότι έχεις κατάθλιψη (άσχετα αν ισχύει ή όχι, δεν έχουν τρόπο να το μάθουν) επειδή έχασες τον Πατέρα σου πρόσφατα, η μητέρα σου έχει προβλήματα Υγείας, έχετε οικονομικά θέματα κτλ.

Εγώ θεωρώ βέβαιο πως θα σου δώσουν τα 2 χρόνια αναβολής και μετέπειτα και την Απαλλαγή.

giannis.gr

Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από giannis.gr »

Πες μου φιλε εχω η οχι δικαιωμα αναβολης για λογους υγειας; Μια φορα μου δωσανε. Εγω ας μπερδεψα. Οι αναβολες 6 χρονια ησαν για λογω σπουδων. Επαναλαμβανω. Μο εδωσαν 2 χρονια για λογους υγειας που ομως δεν μπορεσα λογω των προβληματων που αναφερω στα προηγουμενα ποστ μου για λογους οικονομικους διοτι οσα χρηματα ειχαμε αυτα τα δυο χρονια εφυγαν για να σωσουμε τον πατερα μου που δυστυχως τον χασαμε. Δεν θελω Ι5 αναβολη για ψυχολογικους λογους. Δεν θα μου δωσουν Ι5 για λογους υγειας ξανα εφοσον δεν μπορεσα να κανω την θεραπεια μου και ποναω και χειροτερεψε η καταστασις. Ευχαριστω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες