Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nicklarisa

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nicklarisa »

tom12 έγραψε: Δευ Αύγ 28, 2023 5:53 pm Καλησπέρα μετα απο αναβολη2ετων και χωρις να δικαουμαι αλλη παρουσιαζομαι στο 251 ΓΝΑ οπως λεει το χαρτι, πιστευεται οτι με το χαρτι του γιατρου μου θα παρψ ευκολα την απαλλαγη;
Ξέρουμε κάτι; Επί του θέματος πάω και γω ΓΝΑ για ίδιο λόγο... Βοηθήστε άμα ξέρετε
Guest3452

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Guest3452 »

Καλησπερα, ειχα παει επιτροπη αρχες Αυγουστου (3) και παω στο σαϊτ και δε βλεπω πληροφοριες για καταταξη αλλα ουτε και για αναβολη.

Τι πρεπει να δω για να ξερω οτι ξεμπλεξα?
Giwrgoslxs
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 7:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giwrgoslxs »

Καλησπέρα στους φίλους. Η αναβολή που είχα λόγω σπουδών τελειώνει 31/12/23. Ήθελα να ρωτήσω πρώτον, με την λήξη της αναβολής πρέπει να παρουσιαστώ 1η Γενάρη ας πούμε; Ή θα έρθει άλλο χαρτί με νέα ημερομηνία; Επίσης κατά την διάρκεια των σπουδών μου νόσησα από μια ψυχιατρική πάθηση. Ποια είναι η διαδικασία λοιπόν για την απαλλαγή; Πάω σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο;
Lander

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Lander »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Λόγω προβλήματος τεχνικού δεν μπορώ να δω παλαιότερα μηνύματα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά την αναβολή-απαλλαγή μου.
Πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή.
Έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναφέρει ότι πάσχω από διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και αντίστοιχα έχω χαρτί από ψυχίατρο ο οποίος αναγράφει ότι πάσχω από μικτή αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή με κρίσεις πανικού, άγχος υγείας ιδεοληπτικο και έκπτωση της λειτουργικότητας μου σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο. Αντίστοιχα αναγράφεται η αγωγή που ακολουθώ με 2 χάπια αντικαταθλιπτικά το πρωί ένα αγχολυτικό για τις κρίσεις και 1,5 χάπι ψυχωσικο για τον ύπνο καθώς αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και χωρίς χάπια δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Γνωρίζετε αν θα δεχθούν τα χαρτιά μου και θα πάρω αναβολή και όταν έρθει η ώρα και την απαλλαγή μου καθότι είναι κάτι που με αγχώνει παρά πολύ και δεν είμαι σε θέση να υπηρετήσω.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω και αυτοκτονικές τάσεις και σκεφτόμουν να το αναφέρω και αυτό τόσο στο φρουραρχείο όσο και στο στρατιωτικό νοσοκομείο που θα ελεγχθώ.
Ευχαριστώ πολύ τον χρόνο σας.
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ronaldo »

Lander έγραψε: Σάβ Σεπ 02, 2023 6:05 pm Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Λόγω προβλήματος τεχνικού δεν μπορώ να δω παλαιότερα μηνύματα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά την αναβολή-απαλλαγή μου.
Πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή.
Έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναφέρει ότι πάσχω από διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και αντίστοιχα έχω χαρτί από ψυχίατρο ο οποίος αναγράφει ότι πάσχω από μικτή αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή με κρίσεις πανικού, άγχος υγείας ιδεοληπτικο και έκπτωση της λειτουργικότητας μου σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο. Αντίστοιχα αναγράφεται η αγωγή που ακολουθώ με 2 χάπια αντικαταθλιπτικά το πρωί ένα αγχολυτικό για τις κρίσεις και 1,5 χάπι ψυχωσικο για τον ύπνο καθώς αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και χωρίς χάπια δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Γνωρίζετε αν θα δεχθούν τα χαρτιά μου και θα πάρω αναβολή και όταν έρθει η ώρα και την απαλλαγή μου καθότι είναι κάτι που με αγχώνει παρά πολύ και δεν είμαι σε θέση να υπηρετήσω.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω και αυτοκτονικές τάσεις και σκεφτόμουν να το αναφέρω και αυτό τόσο στο φρουραρχείο όσο και στο στρατιωτικό νοσοκομείο που θα ελεγχθώ.
Ευχαριστώ πολύ τον χρόνο σας.
Μην ανησυχείς φίλε, εννοείται πως θα πάρεις αναβολή και αργότερα απαλλαγή
Panostin

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panostin »

Καλησπέρα σας παιδιά ενώ είχα μπει στο στρατό για να κάνω τη θητεία μ, Ζήτησα να πάρω αναβολή λόγω ψυχολογικών προβλημάτων μου δώσανε 6μηνη αναβολή! Μετά το 6μηνο πήρα άλλη μια αναβολή 1 έτους πάλι λόγο ψυχολογικών με χαρτί ψυχιάτρου μέσο του φρουραρχείου! Τώρα που έχω συμπληρώσει 1.5 ετος μπορώ να ζητήσω απαλλαγή ώστε να ξεμπερδευω ή θα πρέπει να πάρω αναβολή 6 μήνες ακόμα για να ζητήσω απαλλαγή;
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από w95chris »

Panostin έγραψε: Πέμ Σεπ 07, 2023 9:28 pm Καλησπέρα σας παιδιά ενώ είχα μπει στο στρατό για να κάνω τη θητεία μ, Ζήτησα να πάρω αναβολή λόγω ψυχολογικών προβλημάτων μου δώσανε 6μηνη αναβολή! Μετά το 6μηνο πήρα άλλη μια αναβολή 1 έτους πάλι λόγο ψυχολογικών με χαρτί ψυχιάτρου μέσο του φρουραρχείου! Τώρα που έχω συμπληρώσει 1.5 ετος μπορώ να ζητήσω απαλλαγή ώστε να ξεμπερδευω ή θα πρέπει να πάρω αναβολή 6 μήνες ακόμα για να ζητήσω απαλλαγή;
Πρέπει να πάρεις άλλους 6 μήνες και μετά θα πας άλλη μια φορά για να σου δώσουν απαλλαγή. Εξάλλου όταν έχεις συμπληρώσει τα 2 χρόνια αναβολής, τότε θα σου δώσουν απαλλαγή. Βασικά αν δε κάνω λάθος σε ρωτάνε αν θες να υπηρετήσεις. Αν πεις όχι, απαλλαγή παίρνεις. Εκτός αν πέσεις σε κανέναν στρατόκαυλο και σε ζαλίσει. Αλλά και πάλι θα σου δώσει απαλλαγή, απλά θα σε πρήξει πρώτα
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ronaldo »

Καλησπέρα, οποίος μπορεί ας απαντήσει παρακαλώ.

Έχω πάρει απαλλαγή από τα τέλη Αυγούστου και θα ήθελα αίτηση πιστοποιητικού στρατολογικης κατάστασης για παράδειγμα μη πλήρες.

Ήθελα να ρωτήσω πως ζητάει κάποιες πληροφορίες πχ νομαρχία διεύθυνσης Ιδιώτη, δήμο διεύθυνσης Ιδιώτη, διεύθυνση οδο αριθμό, αφμ, ΑΜΚΑ κλπ.

Στο τέλος της αίτησης έχει και μια επιλογή επιπλέον δικαιολογητικά και από κάτω γράφει "Συμπληρώνεται μόνο από τα ΚΕΠ σε περίπτωση που θα αποστείλουν επιπλέον δικαιολογητικά στη Στρατολογική Υπηρεσία".

Σε αυτό πατάω τικ στο κουτάκι ή όχι; Επίσης πιο κάτω έχει ένα πλαίσιο που γράφει σχόλια. Εκεί γράφουμε τίποτα ή το αφήνουμε όπως έχει?
Oli96
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2023 8:23 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Oli96 »

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Είμαι 27 χρόνων, παντρεμένος και με νεογέννητο. Μοναδικό οικογενειακό εισόδημα προέρχεται από τη δική μου εργασία, η σύζυγος δε δουλεύει. Η αναβολή μου λόγω σπουδών τελειώνει στις 31/12/23. Θέλω να ξεκινήσω τη διαδικασία με ψυχίατρο, γιατί και μόνο η ιδέα να χρειαστεί να εγκαταλείψω την οικογένεια χωρίς εισόδημα κλπ μου έχει προκαλέσει κρίσεις πανικού, αϋπνία κλπ.
Θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιον ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί να με βοηθήσει;
Όποιος γνωρίζει ας μου στείλει ένα μήνυμα, σας παρακαλώ πολύ γιατί δε ξέρω τι να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ!
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Αυτό με το να σας συστήσει κάποιος ψυχίατρο γιατί το τονίζεται συνεχώς όλοι σας; Δεν πάτε σε γιατρό για χειρουργείο.

Βρες έναν ψυχίατρο ή ακόμα καλύτερα κλείσε ραντεβού με έναν ψυχίατρο που να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και εξήγησε του την κατάσταση σου.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Από εκεί και πέρα όπως έχει αναλυθεί για να φτάσεις στο στάδιο να πάρει απαλλαγή θα χρειαστεί να έχεις συμπληρώσει αρχικά 2 χρόνια με αναβολές για λόγους υγείας.

Στο φόρουμ θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
Giannis7849

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giannis7849 »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω πάρει αναβολή για ψυχιατρικους λόγους η οποία λήγει τον Ιανουάριο. Είχα πάρει 2 χρόνια αναβολής, πάλι για ψυχιατρικους λόγους. Τον Ιανουάριο λοιπόν Έχω να πάω για την απαλλαγή μου και πλέον εργάζομαι σε μια πολύ καλή εταιρεία και δεν θέλω να φύγω. Επιπλέον, θα ξαναπάρω χαρτιά από δημόσιο ψυχιατρο αλλα και από ιδιωτικό ψυχίατρο. Δεν με παίρνει να χάσω τη δουλειά μου. Είναι κανεις εδώ που να έχω πάρει πρόσφατα το ι5 ψυχιατρικο να πεταξει καμία συμβουλή και να μου πει αν το πήρε; Επίσης, τι να βάλω στο ψυχιατρικο χαρτί (όσο χοντρό και να ειναο) ;
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από w95chris »

Giannis7849 έγραψε: Παρ Νοέμ 10, 2023 6:45 pm Καλησπέρα σε όλους.

Έχω πάρει αναβολή για ψυχιατρικους λόγους η οποία λήγει τον Ιανουάριο. Είχα πάρει 2 χρόνια αναβολής, πάλι για ψυχιατρικους λόγους. Τον Ιανουάριο λοιπόν Έχω να πάω για την απαλλαγή μου και πλέον εργάζομαι σε μια πολύ καλή εταιρεία και δεν θέλω να φύγω. Επιπλέον, θα ξαναπάρω χαρτιά από δημόσιο ψυχιατρο αλλα και από ιδιωτικό ψυχίατρο. Δεν με παίρνει να χάσω τη δουλειά μου. Είναι κανεις εδώ που να έχω πάρει πρόσφατα το ι5 ψυχιατρικο να πεταξει καμία συμβουλή και να μου πει αν το πήρε; Επίσης, τι να βάλω στο ψυχιατρικο χαρτί (όσο χοντρό και να ειναο) ;
Το αναλύεις πάρα πολύ. Ένα χαρτί από γιατρό θες να περιγράφει την πάθηση σου και τα φάρμακα που παίρνεις. Εφόσον η πάθηση σου σύμφωνα με το ΦΕΚ μπορεί να σε κάνει να πάρεις απαλλαγή, θα πάρεις. Το πολύ πολύ η επιτροπή να σε ζαλίσει λίγο. Αλλά ως εκεί. Απαλλαγή θα πάρεις.
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

giannis7849 έγραψε: Παρ Νοέμ 10, 2023 6:45 pm καλησπέρα σε όλους.

έχω πάρει αναβολή για ψυχιατρικους λόγους η οποία λήγει τον ιανουάριο. είχα πάρει 2 χρόνια αναβολής, πάλι για ψυχιατρικους λόγους. τον ιανουάριο λοιπόν έχω να πάω για την απαλλαγή μου και πλέον εργάζομαι σε μια πολύ καλή εταιρεία και δεν θέλω να φύγω. επιπλέον, θα ξαναπάρω χαρτιά από δημόσιο ψυχιατρο αλλα και από ιδιωτικό ψυχίατρο. δεν με παίρνει να χάσω τη δουλειά μου. είναι κανεις εδώ που να έχω πάρει πρόσφατα το ι5 ψυχιατρικο να πεταξει καμία συμβουλή και να μου πει αν το πήρε; επίσης, τι να βάλω στο ψυχιατρικο χαρτί (όσο χοντρό και να ειναο) ;
ενα χαρτι θα παρεις απο το δημοσιο γιατρο σου, που να γραφει τι παθηση εχεις και οτι λογω αυτης της παθησης δεν μπορεις να εκπληρωσεις τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις και οτι λαμβανεις και φαρμακευτικη αγωγη με τα ταδε χαπια, αγορασε τα χαπια σου να τα χεις μαζι σου, και πηγαινε να παρουσιαστεις.
μην τους κανεις μαγκιες και μην σκαλωσεις τελευταια στιγμη και υπηρετησεις!

να μην γραψεις ακραια πραγματα γιατι ισως φανει στο αμκα σου
με διαταραχη πανικου με αγοραφοβια εγω το πηρα
στο φεκ την εχει ως νευρωτικες διαταραχες φεκ 340
Nickkara

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nickkara »

Καλησπέρα στην κοινότητα. Θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει πιθανότητα με χαρτί ψυχιάτρου και με συνταγή για αντικαταθλιπτικό φάρμακο να σου πει ο γιατρός στο φρουραρχείο ότι λες ψέματα και να μην προτείνει απαλλαγή;
Επίσης στο στρατόπεδο παίρνεις πιο εύκολα απαλλαγή με αυτά τα δύο ή είναι το ίδιο;
Mike259898

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Mike259898 »

Καλησπερα στην ομαδα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω μπει 2 φορες με εισαγγελικη μεσα σε ψυχιατρειο και στο δαφνι και στο δρομοκαητειο και παιρνω αγωγη και δεν προκειτε να κοπει τωρα θα αργησει και εχω παρει 2 ανβολες μια για σπουδες 4ετεις καο μια 2 χρονια για ψυχολογικους λογους για σχιζοφρενεια δηλαδη τωρα τι πρεπει να μου δωσουν?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες