Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
edwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από edwww »

Ρε σεις για το θεό, έχετε προβλήματα σεβαστό μέχρι ένα σημείο.

Έχει αναλυθεί αρκετά το θέμα, με το ζόρι δεν έχει υπηρετήσει πότε κανένας, αν δεν θέλετε εσείς κανένας δεν θα πάρει την ευθύνη να γίνει το οτιδήποτε.

Χαλαρώστε.

Έχει 33 σελίδες το συγκεκριμένο νήμα, το να γράφει ο καθένας τι πρόβλημα αντιμετωπίζει και να αναφέρει του λόγους που δεν θέλει να υπηρετήσει δεν απασχολεί το φόρουμ και ούτε το φόρουμ θα του δώσει ευκολότερα την απαλλαγή.
Giwrgos434343

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giwrgos434343 »

edwww έγραψε: Τετ Μάιος 17, 2023 8:51 am Ρε σεις για το θεό, έχετε προβλήματα σεβαστό μέχρι ένα σημείο.

Έχει αναλυθεί αρκετά το θέμα, με το ζόρι δεν έχει υπηρετήσει πότε κανένας, αν δεν θέλετε εσείς κανένας δεν θα πάρει την ευθύνη να γίνει το οτιδήποτε.

Χαλαρώστε.

Έχει 33 σελίδες το συγκεκριμένο νήμα, το να γράφει ο καθένας τι πρόβλημα αντιμετωπίζει και να αναφέρει του λόγους που δεν θέλει να υπηρετήσει δεν απασχολεί το φόρουμ και ούτε το φόρουμ θα του δώσει ευκολότερα την απαλλαγή.
Ειναι τεραστιο αγχος για κάποιον που εχει προβλημα γιαυτο και ρωτησα, ρωταω μηπως απαντησει καποιος με την ίδια εμπειρια και Ξεδιαλύνω καπως την κατασταση στο μυαλο μου
Με χαρτι δημοσιου που λεει δεν μπορει να υπηρετησει σε στρατοπεδο 3 χαπια Αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό + οτι δεν θελω να υπηρετησω παιρνω απαλλαγη;
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Giwrgos43434 έγραψε: Τρί Μάιος 16, 2023 11:28 am Καλημερα σας, πασχω απο μικτη αγχωδης καταθλιπτικη διαταραχη
Εχω 2 χρονια αναβολών και τωρα παρουσιαζομαι στο γνα την τεταρτη στις 24 παιρνω 3 χαπια ενα αντικαταθλιπτικο και 2 αγχολυτικά ο γιατρος μου (δημοσιάς κλινικής) μου εγραψε την παθηση και οτι δεν δυναται να παρασουσιαστω σε στρατοπεδο δεν εγραψε ομως την φαρμακευτικη αγωγη μου ειπε απλα να παρω μαζι μου τα κουτια και να τους δειξω τις εκτελεσμενες συνταγες που εχω ηλεκτρονικα. Παιρνω Ι5; Η με κρατανε μεσα ; Παιδια δεν ειμαι καθολου καλα δεν θα αντεξω εκει μεσα μονο στην σκεψη ξεκιναω και τρεμω ολοκληρος
Ναι, θα την πάρεις. Ακόμα κι αν δεν στη δώσουν στο γνα (διαδικασία μέσω Φρουραρχίου) και σε στείλουν για κατάταξη, θα την πάρεις στο στρατόπεδο αυθημερόν, όπου μπορείς να ζητήσεις να σε δει εκεί επιτροπή. Είτε τους πας 1 κουτί φάρμακα είτε 15, είτε σε φυσική μορφή είτε με συνταγές, δεν έχει σημασία, ούτε αν ο γιατρός σου είναι δημοσίου ή ιδιώτης: Αυτά είναι παραφιλολογίες. Το μόνο σημαντικό είναι το χαρτί σου να είναι πρόσφατο (οπωσδήποτε όχι πάνω από 3μηνο) και να λέει ξεκάθαρα από τι πάσχεις, τι φάρκακα παιρνεις (αν δεν το λέει, να προσκομίσεις τις συνταγές - το ίδιο είναι) και –ιδανικά– ότι ο γιατρός κρίνει πως η κατάστασή σου δεν προβλέπεται να βελτιωθεί άμεσα και/ή ότι κρίνει πως δεν μπορείς να λειτουργήσεις ή θα χειροτερέψεις σε κλειστά πλαίσια (ή κάποια παρεμφερή διατύπωση που να 'παραπέμπει' ευθέως στην προϋπόθεση που θέτει το ΦΕΚ για Ι5, ότι δηλαδή δεν είσαι σε ύφεση ή/και καλή συμμόρφωση στη θεραπεία ή/και καλή λειτουργικότητα). Όταν με το καλό την πάρεις -που θα την πάρεις- γράψε μας τις εντυπώσεις σου από τη διαδικασία, για να βλέπουν και οι επόμενοι. Με το καλό!
edwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από edwww »

Ναι φίλε μου μην αγχώνεσαι καθόλου.

Άλλοι έχουν πάρει απαλλαγή με λιγοτερες γνωματεύσεις.
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Μάιος 17, 2023 12:57 pm Ναι, θα την πάρεις. Ακόμα κι αν δεν στη δώσουν στο γνα (διαδικασία μέσω Φρουραρχίου) και σε στείλουν για κατάταξη, θα την πάρεις στο στρατόπεδο αυθημερόν, όπου μπορείς να ζητήσεις να σε δει εκεί επιτροπή. Είτε τους πας 1 κουτί φάρμακα είτε 15, είτε σε φυσική μορφή είτε με συνταγές, δεν έχει σημασία, ούτε αν ο γιατρός σου είναι δημοσίου ή ιδιώτης: Αυτά είναι παραφιλολογίες. Το μόνο σημαντικό είναι το χαρτί σου να είναι πρόσφατο (οπωσδήποτε όχι πάνω από 3μηνο) και να λέει ξεκάθαρα από τι πάσχεις, τι φάρκακα παιρνεις (αν δεν το λέει, να προσκομίσεις τις συνταγές - το ίδιο είναι) και –ιδανικά– ότι ο γιατρός κρίνει πως η κατάστασή σου δεν προβλέπεται να βελτιωθεί άμεσα και/ή ότι κρίνει πως δεν μπορείς να λειτουργήσεις ή θα χειροτερέψεις σε κλειστά πλαίσια (ή κάποια παρεμφερή διατύπωση που να 'παραπέμπει' ευθέως στην προϋπόθεση που θέτει το ΦΕΚ για Ι5, ότι δηλαδή δεν είσαι σε ύφεση ή/και καλή συμμόρφωση στη θεραπεία ή/και καλή λειτουργικότητα). Όταν με το καλό την πάρεις -που θα την πάρεις- γράψε μας τις εντυπώσεις σου από τη διαδικασία, για να βλέπουν και οι επόμενοι. Με το καλό!
Λεει πανω οτι δεν δυναται να παρουσιαστω σε στρατοπεδο παρουσιασης την παθηση που οριζει απο το φεκ οτι ειναι Ι5 αγχωδης καταθλιπτική μικτη διαταραχη λεει κιολας αυστηρα καταθλιπτικη και τα χαπια που εχω επισης εχω τις συνταγες εκτελεσμενες στο συστημα μεσα στο κινητο μου που αναγραφουν κιολας ουι θελω παρακολουθηση τις συνταγες δεν τις εχω σε χαρτι γιατι τις κραταει το φαρμακειο εχω παρει 2 χρονια αναβολη για αγχωδη διαταραχη και τωρα εχω καταθλιπτικη αγχωδη μικτη παρουσιαζομαι στο γνα την τεταρτη δεν ειναι μεσω φρουραρχειου. Επισης παιρνω ενα αντικαταθλιπτικο και 2 αγχολυτικά και μαλλον παω για αυξηση στο αγχολυτικο γιατι δεν με πιανει επισης η γνωματευση ειναι 20 ημερων
Giwrgos2424242

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giwrgos2424242 »

edwww έγραψε: Τετ Μάιος 17, 2023 2:09 pm Ναι φίλε μου μην αγχώνεσαι καθόλου.

Άλλοι έχουν πάρει απαλλαγή με λιγοτερες γνωματεύσεις.
Απλα με αγχωνει φουλ μαζι με το θεμα που εχω νιωθω οτι θα με μπαγκλαρωσουν μεσα κανα Ι4 φοβαμαι οτι θα φαω ακυρο στην απαλλαγη ενω ξερω οτι εχω θεμα
Προσφατη γνωματευση ουτε μηνα
3 κουτια χαπια διαφορετικα
Γνωματευση που λεει δεν δυναται να παρουσιαστω
Και επισης οτι δεν θελω να παω
Και οτι εχω να αναφερω και λογους καλους που δεν μπορω
Απώλειες ανθρώπων κτλ
antonis134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 3:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από antonis134 »

Καλησπερα παιδια
ειχα παρη αναβολη την πρωτη για αεροπορια και τωρα δεν θα παρω την δευτερη
παρουσιαζομαι γνα
τι γινεται; Ποια η διαδικασια παω και λεω θελω να παω κανονικα
και εφοσον γινει αυτο; Ποτε παω τριπολη
ευχαριστω
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα. Στις 24/05 πάω για απαλλάγη στο 401. Εχω χάρτι με ημερομηνια γνωμάτευσης Σεπτεμβριο του 2022, το οποίο είναι ακρίβώς το ίδιο με αυτ'ο που έδωσα και στην τελευταία αναβολ'η τον Σεπτέμβριο του 22. Υπάρχει περιπτωση να μη δεχτούνε το χαρτί?
Panagiwtis1234568

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panagiwtis1234568 »

tnshatzo έγραψε: Πέμ Μάιος 18, 2023 4:15 pm Καλησπέρα. Στις 24/05 πάω για απαλλάγη στο 401. Εχω χάρτι με ημερομηνια γνωμάτευσης Σεπτεμβριο του 2022, το οποίο είναι ακρίβώς το ίδιο με αυτ'ο που έδωσα και στην τελευταία αναβολ'η τον Σεπτέμβριο του 22. Υπάρχει περιπτωση να μη δεχτούνε το χαρτί;
Θελει πρόσφατο Των τελευταίων 6 μηνων οσο πιο προσφατο τοσο το καλυτερο αυτο δεν θα στο δεχτουν
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tnshatzo »

Αν δεν δεχτουν το χαρτ'ι τι κάνω?
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tnshatzo »

Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη) ;
TJ3

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από TJ3 »

Παιδιά εχω πάρει 2 ετήσιες αναβολές για ψυχολογικούς λόγους. Την τελευταία φορά ο γιατρός στο νοσοκομειο μου ειπε οτι με βάση το σημείωμα δεν εχω κατι σοβαρο και θα πρέπει να προετοιμαστώ, ώστε του χρόνου να υπηρετήσω κανονικά ως Ι4! Να πω οτι είμαι σε καθημερινή φαρμακευτική αγωγη και το θέμα μου ειναι πραγματικο! Υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτο;
Dimitris900

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Dimitris900 »

TJ3 έγραψε: Τρί Μάιος 23, 2023 12:32 am Παιδιά εχω πάρει 2 ετήσιες αναβολές για ψυχολογικούς λόγους. Την τελευταία φορά ο γιατρός στο νοσοκομειο μου ειπε οτι με βάση το σημείωμα δεν εχω κατι σοβαρο και θα πρέπει να προετοιμαστώ, ώστε του χρόνου να υπηρετήσω κανονικά ως Ι4! Να πω οτι είμαι σε καθημερινή φαρμακευτική αγωγη και το θέμα μου ειναι πραγματικο! Υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτο;
Φρόντισε αυτή τη φορά το σημείωμά σου, εκτός από πρόσφατο, να είναι ξεκάθαρο. Εξάλλου το πληρώνεις, οπότε μίλα ανοιχτά στο γιατρό σου τι θες να γράψει! Η διαφορά μεταξύ Ι2έωςΙ4 και Ι5 (π. Χ. Σε διαταραχή κατάθλιψης/άγχους) είναι, σύμφωνα με το ΦΕΚ, το εάν έχεις "καλή συμμόρφωση στη θεραπεία και καλή λειτουργικότητα". Εάν ναι, τότε πας για Ι2 έως Ι4. Εάν όχι, τότε πας για Ι5. Επομένως, το χαρτί σου πρέπει να είναι σαφές πως ΔΕΝ πληροίς αυτές τις προϋποθέσεις και πως, αντιθέτως, η υπαγωγή σου σε κλειστά πλαίσια θα χειροτέρευε την κατάστασή σου. Αν υπάρχει ρητά τέτοια διατύπωση (και φυσικά αναφορά στα φάρμακα που παίρνεις), κανένας δεν θα πάρει την ευθύνη να σε στρατεύσει. Κι αν, στη χειρότερη, το νοσοκομείο (από διαδικασία Φρουραρχείου) σου κάνει "μουτράκια", θα πας μέσω στρατοπέδου και θα την πάρεις αυθημερόν. Γράψε μας τα νέα σου μόλις βγάλεις άκρη, να μαθαίνουν και οι νεότεροι!
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπερα σε ολους!
Σκοπεύω να αιτηθω αναβολη για ψυχολογικούς λόγους! Που πιστεύετε ότι είναι καλύτερα απο άποψη ευκολίας στο να δωσουν την αναβολή αλλα και απο αποψη ταλαιπωρίας; Στο Φρουραρχειο που μετέπειτα πρέπει να περάσω απο επιτροπές ή στο στρατοπεδο την ημερα που παρουσιάζομαι (Πορο);
Επισης ξέρουμε περίπου με τα σημερινα δεδομένα πόσος καιρός χρειάζεται για να περάσω επιτροπή και ποσο για να βγει η απόφαση?
Georgios12349283

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Georgios12349283 »

Λοιποοοον καλημερα σας χτες πηρα το πολυπόθητο Ι5 ή αλλιώς Ι125
Μεσω στρατοπέδου στην δικη μου περιπτωση 251 ΓΝΑ, θα σας πω λοιπον την εμπειρια μου, εγω τωρα απο πατρα σημειωστε αυτο,
Ειχα σκοπο λοιπον να παω εκει απο τις 7:30 πριν ανοιξει η πυλη (δεν εχει καμια σχεση ειτε πας 9 ειτε 7:30 ολοι ιδια ωρα φυγαμε) εχω Ετοιμάσει τα χαρτιά μου από την Πάτρα να τα έχω όλα μαζί μου χαρτί από ψυχίατρο φάρμακα και τα λοιπά (στο μυαλο μου δλδ) Ξυπνάω την άλλη μέρα με σκοπό να πάω νωρίς στο στρατόπεδο πουθενά τα χαρτιά τα είχα ξεχάσει όλα στην Πάτρα λοιπόν πήρα το Ι5 με μία φωτογραφία εκτυπωμένη που μου εστείλε ο ψυχίατρος μου και τα χάπια που τελικα τα ειχα παρει μαζι μου,
περιμέναμε στην ουρά γύρω στη 1 ωρα Μέχρι να πάμε να μας βγάλουν φωτογραφίες και καταγραφή στοιχείων επίσης ήμασταν η πρώτη ομάδα που μας πήρανε τα κινητά σε αλους δεν τα παιρνουν απλα ξυπνησαν στραβα εμένα μου πήρανε μέχρι και τα χάπια από τα κουτιά και μου δώσανε μόνο τα κουτιά για τον ψυχίατρο. Στην συνέχεια μας χωρίζανε σε ομάδες έξι ατόμων για να μπουμε στο νοσοκομειο, μας βάλανε σε ένα hall περιμέναμε γύρω στη μιάμιση ώρα μέχρι να μπούμε σε ένα χώρο για καταγραφή έξτρα στοιχείων και ένα παραπεμπτικό για τον ψυχίατρο Φεύγουμε από κει πηγαίνουμε στον ψυχίατρο περιμένω και εκεί σχεδόν ένα μισάωρο περνάω μέσα στο ψυχίατρο Δεν με ρώτησε απολύτως τίποτα ίσα-ίσα μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι όλα θα πάνε καλά Μου γράφει Ι5 340 Και εισήγηση για καταλληλότητα στράτευσης με το που είδα αυτό ήξερα οτι το’χω πάρει γιατί δε γίνεται μία επιτροπή να ακυρώσει το γιατρό της ψυχιατρικής εννοώντας ότι δε γίνεται να ακυρώσει ο ένας συνάδελφος τον άλλον θα ήταν προσβλητικό για εκεινον εκει εμενα ειναι ολοι γνωστοι συνάδελφοι.
Μετά από αυτό φεύγουμε και πηγαίνουμε στην πολυπόθητη επιτροπή εκεί ήτανε γύρω στα 100 άτομα περίμενα τουλάχιστον 4 ωρες Μέχρι να ακούσω το όνομά μου για να περάσω μέσα με το που ακούω το όνομά μου περνάω στην επιτροπή δεν με άφησαν καν να μπω μέσα μου λένε περίμενε στην πόρτα και μου ειπαν πες μου όνομα και όνομα πατρός έχεις λάβει 24 μήνες απαντάω εγώ ναι με το που λέω ναι μου λέει ακατάλληλος και βάζει μια σφραγίδα και φωναζει το επομενο ονομα.
Μετά περιμέναμε να τελειώσει και η υπόλοιπη ομάδα των έξι ατόμων και κατευθυνθήκαμε στο χώρο για να πάρουμε πίσω τις ταυτότητες μας εκεί περίμενα άλλη μιάμιση ώρα τουλάχιστον γιατί είχανε κάνει μπέρδεμα με τις ταυτότητες γιατι η επιτροπή έστελνε ανακατεμένα τα ονόματα και τα απολυτήρια και μερικοί τυχεροί με το που ήρθαν έφυγαν άλλους τους βρήκα εκεί και περίμεναν ήδη 2 ωρες + Την μιάμιση που περίμενα εγώ Παίρνω ταυτότητα και φεύγω η διαδικασία ήτανε πανεύκολη το μόνο κακό ήτανε η γραφειοκρατία και ο χρόνος αναμονής τίποτα άλλο όσοι είστε γι’ αυτό εξοπλιστεί είτε με πολυ υπομονή και στην περίπτωση που δεν έχετε κινητό (Όπως εγώ) με ακόμα περισσότερη. Υ. Γ Αν το χαρτί του ψυχιάτρου σας λέει απλά την πάθηση και στο κάτω μέρος μία εισήγηση ότι δεν δύναται να παρουσιαστείτε Έχετε πάρει Ι5 με
Υπογραφη… Δεν ασχολούνται καν περνάνε τόσα άτομα από την επιτροπή που δεν έχουνε χρόνο να ασχοληθούν με τα ψυχολογικά είτε ψεύτικα ειτε αληθινά Εμένα δε με άφησαν καν να μπω μέσα το ι5 από την πόρτα το πήρα. Καλη τυχη σε στους επομενους ελπίζω με αυτο να διωξω το αγχος απο πολλα παιδια που το περνανε οπως το περασα και εγω και γνωριζω ποσο ασχημο ειναι αν χρειαστειτε η εχετε καποιο ερωτημα θα χαρω να σας το απαντησω!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες