Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Michel

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Michel »

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τον χώρο !

Παρουσιάζομαι τον Μάρτη στην Τρίπολη (Αεροπορία). Έχω 2 χαρτιά από διευθυντές νοσοκομείων για θέματα υγείας τα οποία έχουν την ισχύ του Ι5. Ένα ορθοπεδικό και ένα ψυχολογικό. Ύπαρχει πιθανότητα να απαλλαχθώ με την πρώτη ή θα πρέπει να περάσουν 2 χρόνια αναβολών; Με λίγα λόγια, τα δύο αυτά χαρτία μπορεί συσσωρευτικά και λειτουργήσουν και να μου αποφέρουν άμεση απαλλαγή;

Ευχαριστώ πολύ!

Επαμεινωνδας

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Καλημερα/καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Γνωρίζεται τι πρέπει να ζητήσουμε να γράφει το χαρτί του ψυχιάτρου για να έχουμε πιο σίγουρα αποτελέσματα ; Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο για το τι πρέπει να γράφει.
Γιώργος

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιώργος »

Επαμεινωνδας έγραψε:Καλημερα/καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Γνωρίζεται τι πρέπει να ζητήσουμε να γράφει το χαρτί του ψυχιάτρου για να έχουμε πιο σίγουρα αποτελέσματα ; Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο για το τι πρέπει να γράφει.
Δεν υπάρχει κάτι standard, αλλά όσο πιο πλήρες είναι το χαρτί τόσο το καλύτερο. Πιο συγκεκριμένα, τα συμπτώματα που έχεις, την πάθηση από την οποία πάσχεις, πόσο καιρό σε παρακολουθεί ο γιατρός, ποια φάρμακα που σου έχει γράψει, το αν υπάρχει κάποια βελτίωση ή όχι, καθώς και ένα συμπέρασμα για το αν είσαι σε θέση να καταταγείς ή όχι.
Επαμεινωνδας

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Ευχαριστω πολυ ! Εντομεταξυ ξερουμε ποτε ειναι η καταταξη για την ΕΣΣΟ μαρτιου ; Δεν εχει ανακοινωθει κατι.
chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png

Ιωαννης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ιωαννης »

Παιδιά καλησπέρα σας, αν και γενικά είναι ακόμα νωρίς, παρακολουθούμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο το τελευταιο χρόνο σχεδόν λόγω προβλημάτων που προέκυψαν κατά τη διάρκεια της θητείας μου οπότε και αναγκάστηκα να κάνω διακοπή και αναβολή (διαταραχή προσαρμογης κλπ), έχω ακούσει ότι για την απαλλαγή είναι πιο δυνατό το χαρτί δημοσίου ιατρού, αυτό κατά πόσο ισχύει τελικά; Ρωτάω διότι θα έρθει η στιγμή του Ι5 στο τέλος του χρόνου, οπότε θέλω να γνωρίζω.

Υ. Γ. Ο ψυχιατρος μου, με έχει διαβεβαιώσει ότι όσοι είχαν δικό του χαρτί, είχαν πάρει όλοι απαλλαγές

Ευχαριστώ

Ougi

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ougi »

Καλησπέρα ομάδα θέλω την βοήθεια σας περνώ ι5 για ψυχολογικούς λόγους. Ξέρει κανείς αν σε βρουν θετικό στην καναβη τι προβλέπει η νομοθεσία ; Ευχαριστώ
Δημήτρης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γειά σας. Σήμερα πέρασα από το φρουραρχείο και μου έδωσαν παραπεμπτικό για πρώτη ετήσια αναβολή, για πάθηση της παραγράφου 431 (νευρωτική διαταραχή/κατάθλιψη σε ύφεση). Όπως βλέπω στο σχετικό ΦΕΚ (Αρ.17/τχ. Α / 2014) με τη λίστα των παθήσεων, το 431 σε βγάζει από Ι2 έως Ι4.

Αυτό σημαίνει πως η ετήσια αναβολή μου ΔΕΝ θα μετρήσει για Ι5 αργότερα, όταν συμπληρώσω δύο χρόνια αναβολών; Να το ξεχάσω δηλαδή το Ι5; Έστω ότι πάρω δύο ετήσιες αναβολές με 431. Μετά δεν θα απαλλαγώ;

Σας ευχαριστώ.

Δημήτρης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Διόρθωση: Πάθηση της παραγράφου 341 (όχι 431)
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

Δημήτρης έγραψε:Γειά σας. Σήμερα πέρασα από το φρουραρχείο και μου έδωσαν παραπεμπτικό για πρώτη ετήσια αναβολή, για πάθηση της παραγράφου 431 (νευρωτική διαταραχή/κατάθλιψη σε ύφεση). Όπως βλέπω στο σχετικό ΦΕΚ (Αρ.17/τχ. Α / 2014) με τη λίστα των παθήσεων, το 431 σε βγάζει από Ι2 έως Ι4.

Αυτό σημαίνει πως η ετήσια αναβολή μου ΔΕΝ θα μετρήσει για Ι5 αργότερα, όταν συμπληρώσω δύο χρόνια αναβολών; Να το ξεχάσω δηλαδή το Ι5; Έστω ότι πάρω δύο ετήσιες αναβολές με 431. Μετά δεν θα απαλλαγώ;

Σας ευχαριστώ.



Θα μετρησει κανονικα. Απλα στην αναβολη σου γραφουν μια παθηση που διπλα λεει Ι4. Αν σου εγραφε παθηση που λεει Ι5 θα επρεπε να σου γραψει απαλλαγη. Θα μετρησει κανονικα η αναβολη στο Ι5 μην εχεις αγχος. Οταν ληξει και η δευτερη αναβολη που θα παρεις αργοτερα μετα ο γιατρος θα σου γραψει αντιστοιχη παθηση που λεει διπλα Ι5... Οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

zincix
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 29, 2021 7:44 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από zincix »

Καλησπέρα. Έχει καταφέρει κανείς να πιάσει γραμμή στο 401; Προσπαθώ εδώ και 2 βδομάδες και ή θα είναι κατειλημμένα ή θα χτυπάει και θα κλείνει μετά από λίγο. Ισχύει ο, τι δεν χρειάζεται να πας αν είναι για αναβολή; Γιατί αν δεν πας λέει τρως 6000 πρόστιμο
Αλέξανδρος

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλησπέρα φόρουμ, παρουζιάζομαι σε μία εβδομάδα και θέλω να πάρω αναβολή μέσω του φρουραρχείου, από χαρτιά μου είπε ο ψυχίατρος (από δημόσιο φορέα) που επσκεπτόμουν μέχρι και κάποιου μήνες πριν ότι θα μου στείλει αύριο μία βεβαίωση ότι συνεχίζω να παρακολουθούμαι και να ότι βρίσκομαι με φαρμακολογία Ωστοσο φάρμακα ποτέ δεν μου έγραψε, θα μπορέσουν να το βρουν αυτό στο σύστημα στην επιτροπή; Θα μπορούσα να πω ότι μου είχε γράψει στο χαρτί συνταγή και την έχασα; Ανησυχώ λόγω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ότι θα ψάξουν για τη συνταγή και θα δουν ότι δεν υπάρχει
Κωστας_Ζ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Κωστας_Ζ »

Καλησπερα παιδια ελπιζω να ειστε ολοι καλα, επειδη παρουσιαζομαι τον Ιουλιο και προσπαθω να καποιον ψυχιατρο να μου γραψει χαρτι αλλα δεν ειχα καμια τυχη ως τωρα (μενω εξωτερικο)

Εχεις κανενας μηπως καποιον γνωστο του κλπ να μου συστησει;

Θα του εκτιμουσα πολυ εαν με βοηθουσε καποιος, μπορειτε να μου στειλετε στοιχεια εαν ειναι ευκολο σε email fbesiana@hotmail.com ουτως ωστε να μην ειναι δημοσιο!

Ευχαριστω πολυ ΕικόναΕικόνα

Σωτηρης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Σωτηρης »

Παιδιά καλήσπερα σας θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για τη περίπτωση μου, τέλος του χρόνου θα έρθει η ώρα της οριστικής απαλλαγής μου, παρακολουθουμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο με συνταγογράφηση κλπ έχοντας ήδη δύο ετήσιες αναβολές, έχω ακούσει ότι με χαρτί δημοσίου ψυχιάτρου ξεμπερδευεις αρκετά πιο εύκολα αυτό ισχύει ή είναι απλά μύθος; Σας ρωτάω διότι η πρώτη αναβολή μου προήλθε από διακοπή θητείας όπου πέρασα αρκετά άσχημα και αναγκαστηκα να ζητήσω αναβολή για διαταραχή προσαρμογής δε γίνεται να ξαναμπώ μέσα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα σας. Παρουσιαστηκα κνονικα στην Αεροπορια με τηη Εσσο Νοεμβριου του 2020. Την 2η μερα με κάλεσαν για ''τυχαιες "δειγματοληπτικες'' τοξικολογικες εξέτασεις οπου διαγνωστηκα θετικός σε χρήση κάνναβης και σε 2 μερες πηγαΓΝΑ και πηρα 6μηνη αναβόλη. Το ολο σκηνίκο μου εχει δημιουργησει τρομερες τύψεις και αγχός και για αυτο πήγα σε ιδίωτη ψυχιατρου οπου διεγνωσθήν με αγχωδη διαταρραχη διαταραχη υπο αγωγην οπως γραφει και το χαρτι του ψυχιατρου. Θελω να κάνω 2 ερωτησεις γιατι η πιθανοτητα να μπω θα με διαλυσει. Το χαρτι καταταξης μου αναφέρει να παρουσιαστω στο Γνα στις 12/07.
1. Το χάρτι της γνωματευσης που εχω παρει για στρατολογικη χρήση εχει ημερομηνια 7/05. Υπάρχει καποιο θέμα με την ημερομηνια καθως ειναι 2 μηνες μετα η εξεταση;

2. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχτουν το χαρτι μου, διοτι η πρωτη αναβόλη ηταν γα χρήση καναβης;

Ευχαριστω εκ των προτερων

onewaybadtrip

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από onewaybadtrip »

Καλησπερα παιδιαπαω για την δευτερη αναβολη

περισυ κλειναμε ραντεβου για να παρουσιαστουμε στο φρουραρχειο

χρειαζεται παλι τηλεφωνημα η μπορω να παω ακαλεστος;

η διαδικασια ειναι ιδια;

φρουραρχειο> Υπευθυνη δηλωση> Καταθεση εγγραφων στο αντισκινο> "εξεταση" απο ψυχολογο και τελος;

Παρακαλω μια απαντηση επειγον διοτι η ημερα καταταξης πλησιαζει

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες