Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λεο έγραψε:

τι Πρέπει Να Κάνω Σχετικα Όσων Αφορα Την Αναβολή Μολις Τελειώσει; Και αν Έχω Καμια Υποχρέωση Ος Φαντάρος Πλεον στον Στρατό. Οποίος Γνωριζει το Οτιδήποτε Σχετικα με το Θέμα Σας Παρακαλώ Ας μου Απάντηση...

Ευχαριστώ.



Εννοείται ότι δεν έχεις τελειώσει με τον στρατό η αναβολή δεν σου λύνει το θέμα της στρατιωτικής θητείας για πάντα απλά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις μπορείς να το κυνηγήσεις για να πάρεις απαλλαγή, σίγουρα για να καταφέρεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να προσκομίσεις αρκετά χαρτιά στον στρατιωτικό γιατρό που θα σε εξετάσει όπως 1. Χαρτί με τα προβλήμα του αδερφού σου και δυστηχώς εννοείται χαρτιά που πιστοποιούν τους θανάτους των γονιών σου ώστε να τον πείσεις ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις απαλλαγή, τώρα όλα αυτά μπορούνε να γίνουνε χωρίς να μπεις στην διαδικασία να παρουσιαστείς ξανά σε στρατόπεδο

Αναβολή Μέσω Φρουραρχείου

Ελπίζω να σε κάλυψα και αν όχι ότι απορίες έχεις εδώ θα είμαστε.

Philip
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2011 5:21 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Philip »

Να ρωτησω παιδια; Αν καταφερω μετα απο μερικα χρονια να παρω Ι5 τι επιπτωσεις θα εχω;

Ευχαριστω!

Giorgos2121
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 8:19 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giorgos2121 »

Καλησπερα παιδια. Ειχα παρουσιαστει 2 Μαιου 2011 και εκατσα 3 εβδομαδες

δηλαδη ορκιστηκα και πηρα αναβολη 6 μηνες λογο ψυχολογικων προβληματων

και ετσι οπως τα βλεπω δεν εχει Αλλαξει κατι στα προβληματα μου υπαρχει περιπτωση

μολις τελειωσει η αναβολη μου να παω και να μου δωσουν Ι5 χαρτι η πρεπει να συμπληρωσω

2 χρονια αναβολων για τα παρω το χαρτι; Ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Giorgos2121 έγραψε:Καλησπερα παιδια. Ειχα παρουσιαστει 2 Μαιου 2011 και εκατσα 3 εβδομαδες

δηλαδη ορκιστηκα και πηρα αναβολη 6 μηνες λογο ψυχολογικων προβληματων

και ετσι οπως τα βλεπω δεν εχει Αλλαξει κατι στα προβληματα μου υπαρχει περιπτωση

μολις τελειωσει η αναβολη μου να παω και να μου δωσουν Ι5 χαρτι η πρεπει να συμπληρωσω

2 χρονια αναβολων για τα παρω το χαρτι; Ευχαριστω.



Πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια

Αλεκος

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Αλεκος »

Καλησπερα και απο μενα.

Ληγει η αναβολη μου τελος του χρονου. Αν παρω απο ΙΚΑ καποια γνωματευση για ψυχολογικα προβληματα πρεπει να τα παρουσιασω στη στρατολογια νωριτερα η μολις με καλεσουν. Για την ακριβεια θελω να παρω αναβολη και αν γινεται και Ι5 γιατι οπως ειπα σε ενα αλλο ποστ δε γινεται να υπηρετησω αυτη τη στιγμη. Προλαβαινω να κανω κατι τωρα η επρεπε να εχω αρχισει νωριτερα τη διαδικασια;

Ευχαριστω

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αλεκος έγραψε:Καλησπερα και απο μενα.

Ληγει η αναβολη μου τελος του χρονου. Αν παρω απο ΙΚΑ καποια γνωματευση για ψυχολογικα προβληματα πρεπει να τα παρουσιασω στη στρατολογια νωριτερα η μολις με καλεσουν. Για την ακριβεια θελω να παρω αναβολη και αν γινεται και Ι5 γιατι οπως ειπα σε ενα αλλο ποστ δε γινεται να υπηρετησω αυτη τη στιγμη. Προλαβαινω να κανω κατι τωρα η επρεπε να εχω αρχισει νωριτερα τη διαδικασια;

Ευχαριστω



Δεν χρειάζεται να κινήσεις καμία διαδικασία πρίν παρουσιαστείς κανονικά. Εάν πάρεις τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά που αναφέρεις θα τα προσκομίσεις μέσα όταν στα ζητήσουν ή όταν σε εξετάσουν.
gianloplo21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2011 1:50 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από gianloplo21 »

Ειμαι 18 χρονων , μπηκα πιο νωρις να τελειωνω την θητεια μου... (317 11δ1 ΕΣΣΟ) παρουσιαστικα στο κετθ (τεθωρακισμενα) και με στειλανε σουφλι 50 εμα... εκατσα εκει περα 2 βδομαδες και πηρα αναβολη για

1. οικογενειακους λογους:(πατερα με 80% αναπηρια και ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση, εχω ιδι 3 αδερφια οι οποιοι, οι 2 μεγαλοι ειναι απο τον πρωτο γαμο του πατερα μου, ειναι 46,45 χρονων, ο μεγαλυτερος εχει φυγει στην αμερικη και ο αλλος εχει παντρευτει αλλοδαπη και εχει χαθει απο πρωσωπου γης, ο 3ος και μικροτερος ειναι 27 και ειναι απο τον πρωτο γαμο της μανας μου (δηλαδη, εχουμε την ιδια μητερα αλλα διαφορετικο πατερα) ... και ειμαι ο μονος που προσεχει τον πατερα μου...

2. οικονομικους λογους: μενω με την μητερα μου και τον αδερφο μου μαζι, η μανα μου ειναι δημοσιος υπαλληλος και ο αδερφος μου ειναι χηρος με 1 παιδι και ανεργος. ο πατερας μου που μενει μονος του, ειναι συνταξιουχος και με το ζορι τα βγαζει περα, συν οτι διαθετει ενα ποσοστο της συνταξης του για εμας. και ειναι καλυτερα να κατσω στην αθηνα να δουλεψω για να στηριξω οικονομικα την οικογενεια μου.

3. ψυχολογικους λογους: ενω δικαιομουν κατ'εξερεση να κατσω αθηνα, με στειλανε πανω στο σουφλι. η ψυχολογια μου ειχε πεσει εντελως και ειμουν σε πολυ χαλια κατασταση διοτι ειχα να σκεφτω την οικογενεια μου και ολα τα προβληματα που εχουμε και δεν μπορουσα να κανω κατι ενω ειμουν στον στρατο... εκτος αυτου, η κατασταση εκει περα δεν παλευοτανε και πιεζομουν παρα πολυ.

γιαυτους τους λογους πηρα αναβολη,1 χρονου... ο πατερας μου δεν προκειτε να καλυτερεψει... η οικονομια μας δεν προκειτε να γινει καλυτερη... και ο αδερφος μου δεν προκειτε να βρει δουλεια γιατι εχει λοξα στον εγκεφαλο... εγω που δεν μπορω και δεν γινετε να παω φανταροσ... πως μπορω να απαλαχτω;(sos)

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πρέπει να βρεις κάποιο ψυχίατρο-ψυχολόγο που να του πεις τα προβλήματα που έχεις και να σε παρακολουθεί, χωρίς γνωμάτευση από γιατρό ότι είσαι ψυχολογικά χάλια, παίρνεις χάπια και η κατάσταση δεν καλυτερεύει δεν πρόκειται να πάρεις απαλλαγή
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από egweimai »

Θα πρέπει να χρειαστούν στάνταρ 2 χρόνια αναβολών για να πάρω απαλλαγή; Παίρνω χρόνια τώρα φάρμακα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά για κρίσεις πανικού. Είμαι 2 μήνες μέσα και δεν την παλεύω καθόλου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

egweimai έγραψε:Θα πρέπει να χρειαστούν στάνταρ 2 χρόνια αναβολών για να πάρω απαλλαγή; Παίρνω χρόνια τώρα φάρμακα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά για κρίσεις πανικού. Είμαι 2 μήνες μέσα και δεν την παλεύω καθόλου.


Nαι εκτός και αν δικαιούσαι απευθείας απαλλαγή, δες στο φεκ Σελίδα 1680 και μετά

sarge

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από sarge »

Χαίρεται, ήθελα να κάνω τρεις ερωτήσεις. Έχω αναβολή για λόγους φοίτησης έως 31/12/2012. Έχω αναπτύξει σοβαρά ψυχιατρικά προβλήματα όλο το προηγούμενο διάστημα και σκέφτομαι να μη χάσω σχεδόν ένα χρόνο μέχρι να σπάσει η αναβολή από μόνη της και τότε να διεκδικήσω αναβολή ή απαλλαγή. Αντιθέτως, σκέφτομαι ως φοιτητής ακόμη, να τη σπάσω τώρα και να αρχίσει να τρέχει μέσα σε ένα τετράμηνο περίπου που θα με έχουν καλέσει.

Είναι δυνατόν ένα τέτοιο πλάνο;

Δεύτερον, υπάρχει άμεση οδός για ιδιαίτερες περιπτώσεις, να πας άμεσα για διεκδίκηση αναβολής/ απαλλαγής χωρίς να περιμένεις την παρεπόμενη ΕΣΣΟ;

Τρίτον, γίνεται με 4 ψυχιατρικές παθήσεις (καθαρά Ι5 σύμφωνα με το αντίστοιχο Φ. Ε. Κ.) να φύγεις με απαλλαγή χωρίς να περιμένεις με αναβολή διετίας; Πρέπει να μπω σε πρόγραμμα να βρω κάποια εργασία και να παίρνω τα ακριβά μου φάρμακα. Δύσκολα παίρνουν σε δουλεία άτομα με ανεκπλήρωτες στρατιωτικές υποχρεώσεις, γι αυτό ρωτάω. Επίσης γίνομαι χειρότερα ψυχολογικά αν κάθομαι άεργος, δε μπορεί να ληφθεί αυτό υπ' όψιν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Από την στιγμή που κόβεις την αναβολή σου περιμένεις να παρουσιαστείς με την επόμενη εσσό

2. Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

3. Ο γιατρός θα σε κρίνει βάση του φεκ αν εκεί λέει Ι5 και διετή αναβολή θα σου δώσει ένδειξη με αυτό, οπότε ξεχνάς την απευθείας απαλλαγή, δεν παίζει ρόλο που είσαι άνεργος, στην εποχή μας έχει γίνει μόδα

πολίτης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από πολίτης »

Δηλαδη καποιος για να απαλλαχθει αν μπηκε με εσσο νοεμβριου 2011, θα τερματίσει νοέμβριος 2013 ή φεβρουάριο 2014... Πω... Πω πολύ δεν είναι...

vangelis

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από vangelis »

Γεια σας θελω να ρωτισω οταν παω στον στρατο και τιν ωρα που περναω απο ιατρους πω οτι θελω να παρω ι5 αλλιω θα αυτοκτονισω και παρω ενα μαχαιρι και καρθωσω στο σωμα μου θα μου δωσουν ι5 να ησυχασω; Θελω να ειμαι μονος και να μην με εξουσιαζει κανεις ειναι δυσκολο θελω να μην κανω καθολου στρατο! Απαντηστε μου!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Αν δεν θες να σε εξουσιάζουν ελπίζω σύντομα να κατέβεις για πρόεδρος των ΗΠΑ (και εκεί ακόμη παίζεται)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης