Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερα πήγαινε Φρουραρχείο να δείς τι μπορεί να γίνει γιατί αν δεν παρουσιαστείς την ημέρα της κατάταξης την έκατσες.
endelezi

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από endelezi »

Απορριπτική απόφαση υγειονομικής επιτροπής
Η προσφυγή κατά απορριπτικής απόφασης υγειονομικής επιτροπής κατατίθεται ως απλή αίτηση

Διάβαζα το παραπάνω. Μπορείτε να μου διευκρινίσετε τη εννοεί κατά απορριπτικής απόφασης; Δηλαδή μπορώ να πάω να κάνω αίτηση για την απόφαση της επιτροπής αναβολών/απαλλαγών ή αυτό προβλέπεται μόνο εάν στην εξέταση κατά την κατάταξη σε απορρίψουν; Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

endelezi έγραψε:Απορριπτική απόφαση υγειονομικής επιτροπής
Η προσφυγή κατά απορριπτικής απόφασης υγειονομικής επιτροπής κατατίθεται ως απλή αίτηση

Διάβαζα το παραπάνω. Μπορείτε να μου διευκρινίσετε τη εννοεί κατά απορριπτικής απόφασης; Δηλαδή μπορώ να πάω να κάνω αίτηση για την απόφαση της επιτροπής αναβολών/απαλλαγών ή αυτό προβλέπεται μόνο εάν στην εξέταση κατά την κατάταξη σε απορρίψουν; Ευχαριστώ



Aυτό εννοεί ότι αν ο γιατρός που θα σε εξετάσει σου γράψει στο χαρτί π. Χ "ένδειξη για 6μηνη αναβολή" η επιτροπή μπορεί να του αλλάξει την απόφαση και να μην σου δώσει καθόλου αναβολή η να έχεις συμπληρώσει 24μήνες αναβολών και να μην σου δώσουνε το Ι5
LEYT

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από LEYT »

Τι κακό είναι αυτό με τις αναβολές; Πιστεύετε ότι όλοι αυτοί έχουν πραγματικά προβλήμα ; Εμένα μου φενεται πως απλά δεν θέλουν να πάνε στρατό; Υπερβολικά ευκόλο μου ακούγεται πάντως. Παίρνεις ένα χάρτι απο δημόσιο νοσοκομείο (μέσω των όδων που όλοι ξέρουμε στην Ελλάδα... ), πηγαίνεις στο φρουραρχείο παίρνεις αναβολή και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να φτάσει η αναβόλη τα 2 χρόνια. Τόσο απλό ακούγεται... Αισχός...

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kampf »

Απτο να ξηλωθουν οι αστερατοι και να υποπεσουν σε δυσμενεις κρισεις και μεταθεσεις καλυτερα να δωσουν Ι5 ψυχολογικο και αντε στην ευχη του Θεου.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
LEYT

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από LEYT »

Τοτε λοιπον ειναι σχετικά απλό να αποφυγει καποιος την θητεια...

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Black_Knight »

LEYT έγραψε:Τι κακό είναι αυτό με τις αναβολές; Πιστεύετε ότι όλοι αυτοί έχουν πραγματικά προβλήμα ; Εμένα μου φενεται πως απλά δεν θέλουν να πάνε στρατό; Υπερβολικά ευκόλο μου ακούγεται πάντως. Παίρνεις ένα χάρτι απο δημόσιο νοσοκομείο (μέσω των όδων που όλοι ξέρουμε στην Ελλάδα... ), πηγαίνεις στο φρουραρχείο παίρνεις αναβολή και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να φτάσει η αναβόλη τα 2 χρόνια. Τόσο απλό ακούγεται... Αισχός...



Και τι καταφέρνουν;

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Nik

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nik »

Να μειωνεται συνεχως το στρατευμα και να παρουσιάζουν μια εικονα που Παρασειρει κι αλλους Οτι μπορεις ευκολα να ξεφυγεις απο τον στρατο. Στην Τουρκια ειναι πολυ πιο αυστηρα σε αναλογες περιπτωσεις.

antileut

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από antileut »

Αφού σας αρέσουν τα αν και τα σενάρια και γράφετε και πολύ εύκολα τη λέξη αίσχος δύο πράγματα.

Ο φίλος που είπε για την Τουρκία να πάει στην Τουρκία άμα δε του αρέσουν τα δρώμενα εδώ.
Ο δε υπολοχαγός Ας κάνει ένα κόπο να μας πει πόσο σε πληρώνει ο ελληνικός στρατός για 9 μήνες.

Αίσχος! Για το παλικάρι 21 χρονών που πέθανε από μηνιγγίτιδα στο κέντρο κατάταξης και όχι για τον υπερχρεωμένο οικογενειάρχη που θα μείνει 9 μήνες χωρίς εισόδημα η οικογένεια του.

Επιτέλους λίγο κοινή λογική δε βλάπτει. Ο στρατός έχει καταντήσει να εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες από τα χρόνια του Α. Παπανδρέου. Τι σε πειράζει που πάει για Ι5 ένας οικογενειάρχης που αν μπει μέσα θα του πάρει η τράπεζα το σπίτι; Τόσο ποια σε χάλασε που εσύ πήγες;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Εμένα πάλι επειδή δε μου φτάνουν τα λεφτά για το 10-μετρο σκάφος που θέλω να αγοράσω λέω να κρύψω μερικά ακόμη εισοδήματα. Ο άλλος πάλι δεν έχει λεφτά για να πληρώνει την εφορία, οπότε να χτίσει στο δάσος, ο παρ' άλλος βαριέται να πάει στρατό να δηλώσει τρελός και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

Nik

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nik »

Antileut εισαι εκτος θέματος και σε λάθος σελίδα αφού ρωτάς πόσα σε πλήρωνει ο Ελληνικός στρατός για την 9μηνη θητεία. Θεωρεις πως θα πρεπει να έχεις ανταλαγματική σχέση με την πατρίδα; Να υπηρετεις κι αυτη να σε πληρώνει; Αυτό που έχεις καταλάβει είναι πως ο στρατός Έχει καταντήσει να εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες και όχι να προστατεύει την πατρίδα; Σε περίπτωση πολέμου ο στρατός θα υπερασπιστεί την ανεξαρτησία μας, ο στρατός θα εμποδίσει τους εισβολείς να μπουν και να πειράξουν τις οικογενειές μας... Αυτή είναι η τελευταία μου απαντηση προς εσένα. Δεν ανοίγω διάλογο με γραικυλους.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από yandr »

Nik έγραψε:Δεν ανοίγω διάλογο με γραικυλους.
Αυτό αν έλλειπε θα ήταν καλύτερα...
Nonstop

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nonstop »

Καληςπερα κ απο μενα κ ειρηνη η μην! Θελω να ρωτηςω κατι. Ηταν να παρουςιαςτω την δευτερα αυλωνα (2/5), αλλα απο την ιδια ημερα ταλαιπωρουμε με γιατρους και φρουραρχειο πηγαιν'ελα... Τελικα μαλλον μονο ι4 καταφερα. Θελω μια μικρη αναβολη α) μπορω να την παρω οταν κ αν παω αυριο αυλωνα;β) θα παω τελικα αυριο αυλωνα η οχι;
βοηθεια ςας ζητω και τις γνωςεις ςας!

Λεο

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Λεο »

Καλημέρα

έχω Μια Ερώτηση Σχετικα με Την Θητεία Μου και το τη Πρέπει Να Κάνω...

Μπήκα Μετα Από Τρεις Μέρες Τις Ορκωμοσίας Πέθανε Η Μάνα Μου Παρόλα Αυτα Δεν Πιρα Αναβολή Και Συνέχισα Για Άλλους 2 Μήνες Σινολο 3 εντομεταξη ο Πατέρας Μου ειχαι Προβλήματα Καρδιάς Και Είχα Κάνει Χαρτιά Για 6 Μηνώ... Αλλά Εκτος Αυτού Εχω 2 Αδέλφια... Ο Ένας Ο Αδελφός Εχει Ψυχολογικά Προβλιματα και Έκλεψε Απο τον Πατέρα Μου Λεφτά Και Έφυγε Απο το Σπίτι Οποτε Αναγκαστικά Πιρα Αναβολή Για 1 Χρόνω Να Διορθώσω Τα Πράματα Με Κάποιο Τροπο... Αλλά Μετα Από 3 Μήνες Πεθανε και ο Πατέρας Μου... Και Τώρα Προσέχω Τον Αδερφό Μου 21 Ετών Με τις Ψυχασθενικές Του και Την Αδερφή Μου που Μόλις Έκλεισε Τα 18... Είμαι Ο Μονός Που Μπορεί Να τους Στήριξη...

τι Πρέπει Να Κάνω Σχετικα Όσων Αφορα Την Αναβολή Μολις Τελειώσει; Και αν Έχω Καμια Υποχρέωση Ος Φαντάρος Πλεον στον Στρατό. Οποίος Γνωριζει το Οτιδήποτε Σχετικα με το Θέμα Σας Παρακαλώ Ας μου Απάντηση...

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Πανε στην στρατολογια και ρωτα λογικα θα πρεπει να εχεις και καποια χαρτια που να αποδεικνυουν οτι αυτα που λες ειναι αληθεια. Αλλα εγω ετσι οπως το κοβω θα κανεις τους αλλους 3 μηνες που εχεις σε κανα στρατοπεδο κοντα στο σπιτι σου.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες