Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜΑΚΙΣ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΜΑΚΙΣ »

Παιδια μου εδωσαν αναβολη για ψυχολογικους λογους 6 μηνεσ
υπαρχει περιπτωση σε 6 ξηνες εαν τους παω χαρτι απο ψυχιατρο που γραφει βαρια παθηση
να μου δωσουν κατευθειαν απαλλαγη; η πρεπει υποχρεωτικα να παρω εως 2 χρονια αναβολη;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΑΚΙΣ έγραψε:Παιδια μου εδωσαν αναβολη για ψυχολογικους λογους 6 μηνεσ
υπαρχει περιπτωση σε 6 ξηνες εαν τους παω χαρτι απο ψυχιατρο που γραφει βαρια παθηση
να μου δωσουν κατευθειαν απαλλαγη; Η πρεπει υποχρεωτικα να παρω εως 2 χρονια αναβολη;



πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια
ΜΑΚΙΣ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΜΑΚΙΣ »

Οποτε εαν το προβλημα μου συνεχιζει να υπαρχει μετα απο 6 μηνες απλα παω στο φρουραρχειο με στελνουν παλι στο 414 παω στην επιτροπη απαλλαγων και μου ξαναδινουν αναβολη 6 μηνες η 1 χρονο; Οποτε πρεπει να τους παω ενα χαρτι απο ψυχιατρο που να λεει οτι εξακολουθει να εχει το προβλημα και τοτε θα ξαναπαρω αναβολη εως οτου απαλλαγω τελειως ετσι?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΑΚΙΣ έγραψε:Οποτε εαν το προβλημα μου συνεχιζει να υπαρχει μετα απο 6 μηνες απλα παω στο φρουραρχειο με στελνουν παλι στο 414 παω στην επιτροπη απαλλαγων και μου ξαναδινουν αναβολη 6 μηνες η 1 χρονο; Οποτε πρεπει να τους παω ενα χαρτι απο ψυχιατρο που να λεει οτι εξακολουθει να εχει το προβλημα και τοτε θα ξαναπαρω αναβολη εως οτου απαλλαγω τελειως ετσι;


ακριβώς
ΤΑΚΙΣ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΤΑΚΙΣ »

Πηρα πρωτη αναβολη 6 μηνες για ψυχολογικους λογους. καταθλιψη και κριςη πανικου. υπαρχει περιπτωςη να μου δωςουν 1 χρονο αναβολη η 1,5 αυτη τη φορα για να μην πηγαινω καθε 6 μηνες; Εαν γραφει το χαρτι βαρια καταθλιψη και κριςη πανικου. πιςτευετε να μου δωςουν; Χρειαζετε χαρτι και απο ιδιωτικο γιατρο και απο το δημοςιο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΤΑΚΙΣ έγραψε:Πηρα πρωτη αναβολη 6 μηνες για ψυχολογικους λογους. Καταθλιψη και κριςη πανικου. Υπαρχει περιπτωςη να μου δωςουν 1 χρονο αναβολη η 1,5 αυτη τη φορα για να μην πηγαινω καθε 6 μηνες; Εαν γραφει το χαρτι βαρια καταθλιψη και κριςη πανικου. Πιςτευετε να μου δωςουν; Χρειαζετε χαρτι και απο ιδιωτικο γιατρο και απο το δημοςιο;


Χρειάζεται χαρτί από δημόσιο γιατρό μετράει πιο πολύ
νικ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από νικ »

Παιδια ειχα παρει αναβολη 6 μηνες λογω καταθλιψης... Σε λιγο τελειωνει η αναβολη μου και θελω να ξαναπαρω... Ξερετε κανεναν γιατρο ψυχιατρο που μπορει να με βοηθησει και να μου γραψει το χαρτι... ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να ξαναπάρεις αναβολή δεν χρειάζεσαι χαρτί... Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα και ακολούθα την διαδικασία που έχουμε γράψει
guest

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από guest »

Χαίρετε, πάσχω απο ψυχολογικές διαταραχές και λαμβανω φαρμακευτικη αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικά. Με το τέλος του χρόνου λήγει η έμμεση ασφαλισή μου στο ταμείο ΟΟΑΕ, οπότε θα αναγκαστώ να την διακόψω καθότι δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για να τη συνεχίσω και τα φάρμακα κοστίζουν αρκετά. Ο γιατρός μου εχει πει ότι ισως λόγω της ιδεοψυχαναγκαστικής να χρειάζομαι εφόρου ζωής την φαρμακευτική αγωγή. Συνεπώς θα πρέπει να δούλεψω σε εργασία με ασφάλιση για να ανταπεξέλθω. Μέχρι τώρα έχω αναβολή λόγω σπουδών, αλλά για να εργαστώ σοβαρά με ασφάλιση θα χρειαστώ κατά 99% εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις. Η ενδιάμεσες αναβολές για μενα δε θα βοήθησουν σε κάτι, αντιθέτως θα επιτείνουν το πρόβλημα. Αν πρέπει να περιμένω ουσιαστικά άνεργος για 2 χρόνια, εως ότου να πάρω Ι5, θα ειναι χαμένος χρόνος, και παράλληλα δε θα μπορώ να λαμβάνω την αγωγή μου. Για να την συνεχίσω μόνος θα πρέπει να δώσω πάνω απο 4000 ? για τα φάρμακα σε δυό έτη, συν ότι θα είμαι εξωθούμενος στην ανεργία.
Υπάρχει καποια λύση γι' αυτό; Μπορεί ο στρατός να μου δίνει φάρμακα; Υπάρχει κάποιο επίδομα τουλάχιστον;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το θέμα είναι αν η ανήκει η παθηση σου στις κατηγορίες του ΦΕΚ ώστε να πάρεις απαλλαγή με την μία. Για τα άλλα που ρωτάς ούτε φάρμακα ούτε επιδόματα χορηγούνται απ'όσο γνωρίζω.
guest

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από guest »

Ευχαριστώ πολύ. Έχω καταλάβει ορθώς ότι είναι στην ευχέρεια της εκάστοτε υγειονομικής επιτροπής να σου δώσει ΔΑ ή άλλη, είτε απευθείας απαλλαγή;(ΦΕΚ, βλ. Σελ.1670 άρθρο 7, στο τέλος)
endelezi

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από endelezi »

Καλημέρα
από τον Μάιο του 2008 που μου ήρθε το χαρτί κατάταξης άρχισα διαδικασία αναβολής για ψυχολογικούς λόγους. Αισίως πέρασαν τα δυο χρόνια και πριν δύο μήνες που παρουσιάστηκα στον στρατιωτικό ψυχίατρο μου έγραψε ένδειξη 173} Ι5 βαριά μικτή χαρακτηριολογική διαταραχή.

Πέρασα επιτροπή και σήμερα με πήρανε τηλέφωνο να πάω να πάρω το χαρτί κατάταξης μου καθώς με κρίνανε Ι4. Αυτήν την στιγμή το αντιμετωπίζω ήρεμα καθώς τα αντικαταθλιπτικά μου κάνουν πολλή καλή δουλειά. Μπορείτε να μου πείτε τη μπορώ να κάνω πέρα από μια στοιχειώδη ένσταση στον συνήγορο του πολίτη επί της απόφασης; Είμαι από τους "τυχερούς" παντρεμένου που έχουν ακόμη τη δουλειά τους στον "έξω κόσμο" αν θα μπω "μέσα" δεν ξέρω πως θα αντιδράσω. Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Συγγνώμη, η επιτροπή δεν εξέτασε τη γνωμάτευση του Ψυχιάτρου;

Πολύ φοβάμαι ότι πάλι θα ταλαιπωρηθείς με το να πηγαίνεις σε επιτροπές και ιατρούς για να πάρεις την οριστική απαλλαγή.
endelezi

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από endelezi »

Αν υπάρχει κάποια διαδικασία να ακολουθήσω πολύ ευχαρίστως. Με ενημερώσανε σήμερα τηλεφωνικός να πάρω το σημείωμα κατάταξης το οποίο είναι για να παρουσιαστώ την Τρίτη 12 του μηνός. Τηλεφωνικός μου είπανε άμα θέλω ξανά αναβολή μόνο μέσα από το στρατόπεδο εγώ δεν έχω σκοπό να πατήσω εκεί μέσα.
Να πάω φρουραρχείο πάλι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες