ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

chris914 έγραψε:Γεια σας παιδιά να κάνω μια ερώτηση, παρουσιάζομαι ΚΕΜΧ στο ΝΑΥΠΛΙΟ με ένδειξη ΥΕΑ αν δηλώσω δόκιμος θα με στείλουν λουτράκι; Αν ναι ξέρετε αν είναι πιο χαλαρά από κρήτη;


Λουτράκι ναι, δεν υπάρχει σχολή δόκιμων αξιωματικών που να είναι χαλαρή
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Καλησπερα... Επειδη το μεγαλο πευκο ειναι γτπ απο οργανωση και γενικοτερα... Μου λεγανε οτι θα με στειλουνε στο χαιδαρι ως υεα διαβιβαστης και τελικα το φυλλο πορειας ελεγε ΛΟΥΤΡΑΚΙ... ξερει κανεις τι παιζει εκει; Σαν υεα;

απο υπηρεσιες εξοδους και γενικα τρεξιμο κλπ;

ευχαριστω εκ των προτερων...

Σωκράτης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Σωκράτης »

Παιδιά και μένα στο Ναύπλιο με στέλνουν Μηχανικό τώρα 11/9 αλλά με στείλανε και ΥΕΑ να πάω. Θα ήθελα να ακούσω καμιά γνώμη αν αξίζει η όλη φάση του δόκιμου τους 5 παραπάνω μήνες και που έχει άλλα στρατόπεδα μηχανικού που μπορούν να με μεταθέσουν. Όποιος ξέρει να μου πει 5 πράγματα θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ΔΕΑ

τι εννοείς που έχει στρατόπεδα; Σε όλη την Ελλάδα και το πιθανότερο είναι να πας στον Έβρο η σε νησί
Άβαταρ μέλους
Mourou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Mourou »

Καλημέρα σας,

Παρουσιάζομαι στο Μηχανικό (ΚΕΜΧ) στις 9/11/2015.

Υπάρχει κανένας που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για ΥΕΑ Μηχανικού ;

ΥΓ : Διάβασα όλα τα παραπάνω posts, αλλά το τελευταίο post ήταν πριν 3 χρόνια και θεώρησα ότι όλο και κάτι θα έχει αλλάξει μέχρι τώρα

Ανων

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Ανων »

Φίλε σε 3 χρόνια δεν αλλάζει τίποτα ούτε σε 10 χρόνια, μην αγχώνεσαι για τον στρατό... Άκου με τον έχω φάει με το κουταλάκι άμα ς'αρέσει ΔΕΑ δεν λέω ωραία εμπειρία, αλλιώς κάνε σαν απλώς οπλίτης θητεία, δεν σου προσφέρει τίποτα ο στρατός πλέον, τα μόρια για προκήρυξη, ο άλλος με τα 2 πτυχία και τις 2 ξένες γλώσσες στην έφαγε την θέση με τον ΑΣΕΠ.
Aspaite

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Aspaite »

Καλησπέρα παιδιά! Παρουσιάζομαι στο μηχανικο (Ναύπλιο). Για να γίνω ΥΕΑ στο μηχανικό χρειάζομαι να έχω βγάλει κάποιο πολυτεχνείο ή να είμαι πολιτικός μηχανικός κι έτσι; Σαν 4ετής φοιτητής ηλεκτρονικός μηχανικός έχω ελπίδες για ΥΕΑ μηχανικού;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν είναι απαραίτητο το να είσαι απόφοιτος πολυτεχνείου. Στο Μηχανικό παρουσιάζονται άτομα διαφόρων ιδιοτήτων, συνεπώς έχεις ελπίδες και εσύ φυσικά.
Aspaite

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από Aspaite »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
blazerocken
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Απρ 16, 2015 7:32 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Μηχανικό

Δημοσίευση από blazerocken »

Καλησπερα σας παιδια! Θελω να κανω μερικες απαντησεις αλλα να μου απαντησετε μονο οσοι ξερετε στα σιγουρα σας παρακαλω για να εχω εγκυρες πληροφοριες! καταρχην περασα ΥΕΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ στο λουτρακι μολις τελειωσω την εκπαιδευση μου απο εκει περνω μεταθεση για που;

μονο οπου εχει μηχανικο; Η σε οτιδιποτε στρατοπεδο ναναι;

και το χωριο μου ειναι κυμη που θεωρειτε παραμεθωριο. Και σκυρο νομιζω πρεπει να ειναι παραμεθωριο.

θα μπορω μετα την εκπαιδευση να παω καπου ευβοια και ποσο μαλλον κοντα στο χωριο μου η θα με στειλουν οπου νανε σε ολοκληρη την θυτεια;

το λεω διοτι εδω ομως στο στρατοπεδο δεν νομιζω να εχει μηχανικο αλλα δεν ξερω!

σας ευχαριστω πολυ :)

Άβαταρ μέλους
BillG
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 31, 2019 8:57 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη και ΥΕΑ Μηχανικού

Δημοσίευση από BillG »

Καλησπέρα στο forum. Ηρθε το χαρτί στον αδερφό μου για κατάταξη στη Β΄ ΕΣΣΟ στην Καβησό Έβρου και έχει επιλεγεί για Μηχανικό με την ένδειξη ΥΕΑ. Ο αδερφός μου θέλει να πάει για δόκιμος ωστόσο δεν γνωρίζουμε σχετικά με το που θα βρίσκεται για εκπαιδευση του ΥΕΑ. Δηλάδη με την βασική εκπαιδευση στην Καβησό και έχοντας περασει για ΥΕΑ Μηχανικό που θα πάει μετά; Θα κατέβει στην Σχολή Μηχανικού στην Κόρινθο, θα βρεθεί στη Κρήτη ή κάπου αλλού; Επίσης υπάρχει δυνατοτήτα να πάει σε άλλο όπλο ή σωμα σαν δόκιμος; Τέλος, θα παίξει ρόλο στην μεταθεση το γεγονός οτι μένουμε μόνιμα στον Έβρο; Δυστυχώς εχουν περασει 8 χρόνια απο τότε που ήμουν εγω στρατό και από ότι έχω καταλάβει έχουν αλλαξει πολλά και δεν μπορώ να τον κατατοπίσω αρκετά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης