ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
μιλτος

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από μιλτος »

Μπλειντρανερ λογικα δε θα χρειαζονται, αλλα ας απαντησει κ καποιος που ξερει στα σιγουρα. Κ κατι αλλο... Ξυριστικη μηχανη μπορω να εχω μαζι μου; Κ αν ναι, θα υπαρχουν στους θαλαμους μπριζες για φορτιση; Μπορει να φανει χαζη η ερωτηση, αλλα ενας γνωστος μου μου ελεγε πως στο μεσολογγι δεν ειχαν μπριζες ουτε για να φορτισουν κινητα!
Bladerunner82

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Bladerunner82 »

Μιλτο, μπορει να παω εγω τελικα αξιωματικος. Ψηνομαι, αν σκεφτεις οτι ολοι οι συγγενεις μου κανανε αξιωματικοι.
Οσον αφορα την μηχανη, εγω σημερα πηγα και αγορασα μια BRAUN M60 απο το κοτσοβωλο, που θελει μονο μπαταριες. Ειναι τσεπης, μια χαρα για τον στρατο αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις για τριπλες κεφαλες, κρεμες και τετοια.
36 ευρουλακια.
παντως στην τριπολη εχει τα παντα και πριζες και απο ολα.
Να φανταστεις θελει ο δημος να διωξει το στρατοπαιδο για να το κανει δημαρχειο εκει.

μεσολογγι λενε οτι ειναι μαυρα.

μιλτος

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από μιλτος »

Μπλειντρανερ, ωραια, αφου δεν υπαρχει προβλημα με τις μπριζες, ολα οκ! μπα, εγω Υ. Ε. Α. Δεν παω με τιποτα! Το θεωρω απλα 5 επιπλεον μηνες ζωης χωρις αντικρισμα... Κ εμενα ενας κολλητος μου πηγε Υ. Ε. Α. μου εχει πει τα υπερ κ τα κατα, κ δε νομιζω πως αξιζει τον κοπο κ κυριως το χρονο...
Bladerunner82

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Bladerunner82 »

Γρεεκ αρμυ, να σε ρωτησω... Εγω σαν πεζικαριος, αν με παρουν υεα, με στελνουν σεαμ στην κρητη, σωστα;
μου ειπαν ομως οτι γινεται επαναξιολογηση και δυναται να σε στειλουν και σε αλλο κεντρο με βαση γραμματικες γνωσεις κλπ κλπ διοτι οπως ξερεις καλυτερα, τα σεαμ ειναι πολυ σκληρα και δεν νομιζω οτι θα ηταν ο, τι καλυτερο για εμενα σαν ψιλοφλωρος.
βλεπω οτι εκει πανε και πεζοναυτες, ειδικες δυναμεις κτλ...
σε αντιθεση με λαμια, λουτρακι κτλ που μου ειπανε οτι ειναι ξενοδοχεια σε σχεση με σεαμ.

να πω, οτι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ βυσμα και ουτε προκειται να εχω.
πως το βλεπεις για επαναξιολογηση;
ενας με βυσμα, απο σεαμ βρεθηκε χαιδαρι...
Άβαταρ μέλους
ptolemaios
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 8:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από ptolemaios »

Bladerunner82 έγραψε:Γρεεκ αρμυ, να σε ρωτησω... Εγω σαν πεζικαριος, αν με παρουν υεα, με στελνουν σεαμ στην κρητη, σωστα;
μου ειπαν ομως οτι γινεται επαναξιολογηση και δυναται να σε στειλουν και σε αλλο κεντρο με βαση γραμματικες γνωσεις κλπ κλπ διοτι οπως ξερεις καλυτερα, τα σεαμ ειναι πολυ σκληρα και δεν νομιζω οτι θα ηταν ο, τι καλυτερο για εμενα σαν ψιλοφλωρος.
βλεπω οτι εκει πανε και πεζοναυτες, ειδικες δυναμεις κτλ...
σε αντιθεση με λαμια, λουτρακι κτλ που μου ειπανε οτι ειναι ξενοδοχεια σε σχεση με σεαμ.

να πω, οτι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ βυσμα και ουτε προκειται να εχω.
πως το βλεπεις για επαναξιολογηση;
ενας με βυσμα, απο σεαμ βρεθηκε χαιδαρι...


αφου λες οτι γουσταρεις την ολη κατασταση... Τι σε χαλαει το που θα σε στειλουν; ... Αμα σ'αρεσει δεν θα εχεις προβλημα... Ασε που θεωρεις τον εαυτο σου ψιλοφλωρο. Πηγαινε και προσπαθησε απλα να ξεπερασεις αυτη την ''φλωρια'' οπως λες. Να ξεπερασεις τον εαυτο σου. Τοτε θα εχει πραγματικο νοημα για σενα ο στρατος... Μην μασας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ptolemaios την Τρί Μάιος 04, 2010 5:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
bladerunner82

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από bladerunner82 »

Ναι, δικιο εχεις σε αυτα που λες, αλλα οταν εχεις ολους να σου λενε οτι σεαμ ειναι κολαση και τα αλλα κεντρα υεα ειναι ξενοδοχεια... Εεε ο ψαρας, ψαρωνει.
τελος παντων, το αφηνω στην τυχη και ισως ειναι και καλυτερα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ptolemaios
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 8:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από ptolemaios »

bladerunner82 έγραψε:Ναι, δικιο εχεις σε αυτα που λες, αλλα οταν εχεις ολους να σου λενε οτι σεαμ ειναι κολαση και τα αλλα κεντρα υεα ειναι ξενοδοχεια... Εεε ο ψαρας, ψαρωνει.
τελος παντων, το αφηνω στην τυχη και ισως ειναι και καλυτερα.Εικόνα


Ε λογικο καθε αρχη και δυσκολη... Αλλα αν δεν ξεκινησεις κατι ψαρωμενος για να παρεις ολες αυτες τις εμπειριες μετα δεν κανεις τιποτα... Πηγαινε οπου σε στειλουν και δες το σαν ξεχωριστη εμπειρια που δεν την ζεις καθε μερα...
honda13

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από honda13 »

Καλησπερα παιδια επειδη παρουσιαζομαι ΠΕΖΙΚΟ Τριπολη στις 11 Μαιου και θα δηλωσω ΥΕΑ θα παω Ηρακλειο ΣΕΑΠ υπαρχει πιθανοτητα να επειδη τελειωσα τηλεπικοινωνιες να παω χαιδαρι; Και αν γινεται μονο με βυσμα; Και αν εχω βυσμα πρεπει να παω αναγκαστηκα ΣΕΑΠ και μετα μεταταξη;

Ευχαριστω

giannis_amfi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 14, 2010 9:45 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από giannis_amfi »

Εγω δηλαδη που παρουσιαζομαι στο μεσολογγι, Αν δηλωσω υεα, που θα παω?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Παρουσιάζεσαι στο πεζικό άρα θα πας στην ΣΕΑΠ που είναι στο Ηράκλειο
ΝΙΚΟΣ

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Καλησπερα παιδια... παρουσιαζομαι κορινθο στις 18 του μηνος και σκεφτομαι για δοκιμοσ... δεν με χαλανε οι 5 μηνες παραπανω αλλα παρουσιαζουν ολοι την 4μηνη εκπαιδευση σαν μια "κολαση"... ισχυει η ειναι παρατραβηγμενα αυτα που λενε; δηλαδη αν ειναι να "ψωφησεισ" 4 μηνες ε κανεις αλλους 5 και τελειωνεις ως απλος φανταροσ... ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

H εκπαίδευση σίγουρα είναι ποιο σκληρή από ενός απλού φαντάρου γιατί άλλες απαιτήσεις έχουνε από έναν έφεδρο αξιωματικό και άλλη από έναν απλό στρατιώτη
comadopsaro
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 5:47 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από comadopsaro »

Ξερεις τι παιζει, θελω να παω υεα καθαρα για βιοποριστικους λογους, δυστυχως ετσι ειναι. Η τρελα μου ομως ειναι οι ειδικες δυναμεις. Και γενικα θελω να κανω μαχιμη θητεια, υεα (πζ) ειναι δυσκολο να τυχεις σε μαχιμη μοναδα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τώρα εσύ περιμένεις να σου γράψουμε μάχημες μονάδες;
comadopsaro
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 5:47 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Πεζικό

Δημοσίευση από comadopsaro »

Προαιρετικα γραφουμε εδω νομιζω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες