ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jrhellas »

Πηγαινε ειτε επαγγελματιας οπλιτης οταν βγει προκυρηξη για Ναυτικο η αν τα παιρνεις τα γραμματα Εικόνα Δωσε για Σχολη Δοκιμων η ΣΜΥΝ. Αυτα για να μεινεις στην ΔΥΚ. Αν θελεις απλα να βγαλεις το σχολειο ΟΥΚ μπορεις και απο τις αντιστοιχες Σχολες του πεζικου.

Ελπιζω να βοηθησαΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Jrhellas έγραψε:Πηγαινε ειτε επαγγελματιας οπλιτης οταν βγει προκυρηξη για Ναυτικο η αν τα παιρνεις τα γραμματα Εικόνα Δωσε για Σχολη Δοκιμων η ΣΜΥΝ. Αυτα για να μεινεις στην ΔΥΚ. Αν θελεις απλα να βγαλεις το σχολειο ΟΥΚ μπορεις και απο τις αντιστοιχες Σχολες του πεζικου.

Ελπιζω να βοηθησαΕικόνα



Όσοι θέλουν να γίνουν ΕΠ. ΟΠ. , και καταφέρουν να γίνουν στις ΕΔ (στρατο ξηράς δηλαδή), αν θέλουν μπορούν να βγάλουν το σχολείο των ΟΥΚ οποια στιγμή θελήσουν να δοκιμάσουν ;
Και ποσο καιρό διαρκεί το σχολείο...
Και αλλη μια ερωτηση... Αν είσαι ΕΠΟΠ στο στρατό ξηράς και θέλεις να πας μόνιμος στην ΔΥΚ δε μπορείς επειδή ειναι ΠΝ;
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jrhellas »

Αν ειααι ΕΠΟΠ στον ΣΞ ΔΕΝ μπορεις να μεινεις μονιμα στην ΔΥΚ ακομα και αν βγαλεις το σχολειο (που κανεις δεν σου εγγυαται 100% οτι θα σου δωθει η ευκαιρια να πας). Και την απαντηση την εδωσες ηδη μονος σουΕικόνα Αφου θα εισαι στον ΣΞ πως να μεινεις μονιμα στο ΠΝ; Εικόνα

Οσο για το σχολειο ειναι διαρκειας 6 μηνων!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Jrhellas έγραψε:Αν ειααι ΕΠΟΠ στον ΣΞ ΔΕΝ μπορεις να μεινεις μονιμα στην ΔΥΚ ακομα και αν βγαλεις το σχολειο (που κανεις δεν σου εγγυαται 100% οτι θα σου δωθει η ευκαιρια να πας). Και την απαντηση την εδωσες ηδη μονος σουΕικόνα Αφου θα εισαι στον ΣΞ πως να μεινεις μονιμα στο ΠΝ; Εικόνα

Οσο για το σχολειο ειναι διαρκειας 6 μηνων!



Σ' ευχαριστω!
Να σε ρωτησω... Δηλαδη αν εισαι ΕΠΟΠ στο ΣΞ δεν μπορείς με κάποιο τρόπο να πας στο ΠΝ...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεία σας, είμαι ο Νίκος και τώρα θα πάω τρίτη λυκείου. Θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πεί πως θα γίνω Ο. Υ. Κ. Τί πρέπει να κάνω; Και τί ειναί ο Ε. ΠΟ. Π; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Νίκος έγραψε:Γεία σας, είμαι ο Νίκος και τώρα θα πάω τρίτη λυκείου. Θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει πως θα γίνω Ο. Υ. Κ. Τί πρέπει να κάνω; Και τί είναι ο Ε. ΠΟ. Π; Ευχαριστώ.

Συνονόματε για να καταφέρεις να φτάσεις μέχρι την πύλη της ΜΥΚ στο Σκαραμαγκά θα πρέπει να σαι ΕΠΟΠ ή απόφοιτος ΣΜΥΝ/ΣΝΔ, το πως θα γινεις βατραχος ομως ειναι μια τελειως διαφορετικη ιστορια (και αρκετα πονεμενη... Εικόνα), για τους ΕΠΟΠ διαβασε το αντιστοιχο θεμα εδω /forum/forum_topics.asp?FID=20
και για οτι απορια εχεις ρωτα εκει.
Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ηθελα να ρωτησω για μονιμος στα ο. Υ. Κ τη χρειαζετε θελει λυκειο; Και γενικα τη θελει; Σας παρακαλω απαντηστα μου.

Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από D.S. »

Πολιτης έγραψε: Θα ηθελα να ρωτησω για μονιμος στα ο. Υ. Κ τη χρειαζετε θελει λυκειο; Και γενικα τη θελει; Σας παρακαλω απαντηστα μου.

Απλά θέλει μόρια! Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τελειώσει λύκειο!

Όταν θα βγει προκύρηξη για ΕΠ. ΟΠ. Να πας να κάνεις τα χαρτιά σου για την Μ. Υ. Κ. Και από κει και πέρα δίνεις κάποιες εξετάσεις (ψυχοτεχνικές, ιατρικές και αθλήματα) ! Και μετά μετράνε τα μόριά σου π. Χ. Απολυτήριο γυμνασίου ή λυκείου (βαθμός), δίπλωμα οδήγης (όσο μεγαλύτερη κατηγορία τόσο καλύτερα) και από κει και πέρα μετράει, αν έχεις τελειώσει στρατό, το αν ήσουν Δ. Ε. Α. Ή αν έχεις υπηρετήσει Ειδ. Δυν.

Αυτά από μένα...

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι!

Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Για να μπω ο. Υ. Κ που δηλωνω η ποιο σχολειο πρεπει να περασω ευχαριστω εκ τον προτερον.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΣΣΣ έγραψε:Για να μπω ο. Υ. Κ που δηλωνω η ποιο σχολειο πρεπει να περασω ευχαριστω εκ τον προτερον.


Αδερφέ αν και έχει ειπωθεί αρκετές φορές στο φόρουμ, στην ΜΥΚ μπορεις να δηλώσεις γαι συμμετοχή σε σχολείο μόνο αν είσαι στέλεχος-Ναυτικού, Ειδικών δυνάμεων Σ. Ξ. ΕΚΑΜ, Ειδικές δυνάμεις Λιμενικού (ΟΕΑ) και κάποια στιγμή πήγαν και από τη 31ΜΕΕ (δεν γνωρίζω αν τους δέχονται ακόμα) της ΠΑ...
Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καταλαβα! Δηλαδη αν εισαι μονιμος στελεχως ειδικων δυναμεων πχ ΜΑΚ η αλλη ενοπλη μοναδα μπορεις να περασεις την ΔΥΚ! Ευχαριστω πολυ για την εξακριβωση

Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια για να μπεις ΟΥΚ εμαθα θελει λυκειο. Εγω δεν εχω παει μπορω να κανω κατι; Ευχαριστω εκ τον προτερον
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να τελειώσεις το Λύκειο-Ενιαίο, τεχνικό-και κατοπιν να επιδιώξεις την εισοδο σου ως ΕΠΟΠ στο ναυτικό...
Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

Αλλιως δεν εχει ΟΥΚ; Εμ βλεπεις μειωσαν τιν θειτια και για τον λογο αυτο πανε μονο μονοιμοι ετσι ξερω. Τι να πω; Το λυκειο σε τι θα βοηθειση πως να τρεχεις η πως να κανεις καταδυση ελεος. Τωρα πρεπει να παρω αναβολη και τετοια. Τι μειωσανε τις θειτιες κια το καναν μονο για μονιμους τι να πω;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από yandr »

Για να τελειώνει αυτό το θέμα, ΟΥΚ μόνο ως ΕΠΟΠ ή από παραγωγική σχολή .
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες