ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Εκτός όλων των υπολοίπων απαραίτητη και η συγκατάθεση της διοικήσεως που λόγω λειψανδρίας σε χαμηλόβαθμο προσωπικό δεν δίνεται Και τόσο εύκολα, δίνεται η δυνατότητα επικαλούμενη διαφόρους λόγους τον αποκλεισμό από σχολεία Οπότε υπομονή και καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Tanto »

Γερόλυκε το σχολείο της ΔΥΚ είναι σταδιοδρομικό και δεν μπορεί να κοπεί. Για τους αξιωματικούς μόνο ισχύει ότι πρέπει να τους εγκρίνει το ΓΕΝ για να το παρακολουθήσουν και η αλήθεια είναι ότι τους κόβει αβέρτα την δεδομένη στιγμή.
Πολεμοχαρής

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Πολεμοχαρής »

Γίνεται να περάσω από το σχολείο αλεξιπτωτιστών και μετά να δηλώσω ΕΠΟΠ ΠΝ για να πάω μόνιμος στην ΔΥΚ
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Tanto »

Αν δηλώσεις ΕΠΟΠ ΠΝ και βγάλεις το σχολείο Υ/ΚΤ το επόμενο βήμα είναι να πας στο ΣΒΕΑ. Κάτσε να μπεις στο σχολείο πρώτα και μετά βλέπεις όλα τα υπόλοιπα.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Armyforce »

Tanto έγραψε:Γερόλυκε το σχολείο της ΔΥΚ είναι σταδιοδρομικό και δεν μπορεί να κοπεί. Για τους αξιωματικούς μόνο ισχύει ότι πρέπει να τους εγκρίνει το ΓΕΝ για να το παρακολουθήσουν και η αλήθεια είναι ότι τους κόβει αβέρτα την δεδομένη στιγμή.


Ο λόγος που τους κόβει ποίος είναι;

Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Petran210 »

Καλησπέρα παιδιά, στο συγκεκριμένο ποστ γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου.

Έχω ακούσει άπειρες απόψεις για το αν στα ουκ μπορείς να πας ως "φαντάρος" κάνοντας θητεία.

Τελικά ποια είναι η αλήθεια; Κάποιοι λένε ότι δεν γίνεται καθόλου, κάποιοι ότι γίνεται μόνο από συγκεκριμένες ΕΣΣΟ, κάποιοι ότι γίνεται και απλά μετά σε κρατάνε ΟΒΑ. Έχει κάποιος μια ξεκάθαρη απάντηση;

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από hazardous »

Ψάξε και λίγο έχει απαντηθεί ξανά. Τα σχολεία είναι 2 τον Σεπτέμβρη και τον Φεβρουάριο. Οπότε να φροντίσει να μπει πριν τον Σεπτέμβρη η πριν τον Φεβρουάριο.
Steve DYK
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2022 11:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Steve DYK »

Έχω απαντήσει ξανά σε αυτό.Σαν φαντάρος μπορείς να πας μόνο απτό πολεμικό ναυτικό. Δηλαδή ναύτης.

Αλλιώς μετά, από Ευελπίδων ΣΜΥΝ η ΕΠΟΠ.

Από στρατό ξηράς μόνο αν είναι μόνιμος από σχολή η ΕΠΟΠ πάλι, καταδρομεας.

Όπου θα βγάλει το σχολείο, θα πάρει πουλαδα και θα γυρίσει πίσω στην μονάδα

Για να μείνει μόνιμος στα ΟΥΚ, πρέπει να είναι ΜΟΝΟ από πολεμικό ναυτικό

Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Petran210 »

Οπότε σαν ναύτης αν μπεις σωστή ΕΣΣΟ μπορείς να μπεις στο σχολείο;
Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Steve DYK
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2022 11:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Steve DYK »

Και μην πεις εσσο μέσα, θα σε πάρουν με τις ντομάτες.:PΣτο ναυτικό λέγεται κληρουχια.

Κληρουχα λέμε ο ένας τον άλλον.

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Tanto »

Steve DYK έγραψε:Και μην πεις εσσο μέσα, θα σε πάρουν με τις ντομάτες.:PΣτο ναυτικό λέγεται κληρουχια.

Κληρουχα λέμε ο ένας τον άλλον.

Αδερφέ είσαι σίγουρα στο ναυτικό και συγκεκριμένα στην ΔΥΚ όπως διαφημίζεις; Κι από ΣΞ μπορείς να μπεις στο σχολείο αρκεί να είσαι αμφίβιος καταδρομέας και να μπεις στην σωστή εσσό.
Alexandros35MK

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Alexandros35MK »

Τελείωσα την θητεία μου πριν από 1 χρόνο περίπου. Δεν πήγα να περάσω το σχολείο σαν έφεδρος για κάποιους προσωπικούς λόγους... Αλλά έχω την δυνατότητα να μπω λιμενικό διότι έχω τελειώσει ΑΕΝ. Έχω 2 ερωτήσεις. Η 1ή είναι η εξής έχω ακούσει πως απο λιμενικό σαν μόνιμος μπορώ να δηλώσω να περάσω το σχολείο, ξέρει κανένας να μου πει με σιγουριά αν αληθεύει αυτό... Και η 2η είναι άκουσα από άτομα που έχουν μπει να περάσουν το σχολείο πως αν έχω ξένο επίθετο (εμένα είναι ρώσικης καταγωγής), θα με κόψουν στην πορεία όσο καλός και αν είμαι και όσο καλές επιδόσεις και αν έχω, διότι για πολιτιστικούς λόγους θέλουν να βγαίνουν βάτραχοι μόνο 100% γνήσιοι Έλληνες. Ξέρει κανένας να μου απαντήσει και σε αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
geon29

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από geon29 »

Steve DYK έγραψε: Τετ Οκτ 26, 2022 1:23 am Έχω απαντήσει ξανά σε αυτό. Σαν φαντάρος μπορείς να πας μόνο απτό πολεμικό ναυτικό. Δηλαδή ναύτης. Αλλιώς μετά, από Ευελπίδων ΣΜΥΝ η ΕΠΟΠ. Από στρατό ξηράς μόνο αν είναι μόνιμος από σχολή η ΕΠΟΠ πάλι, καταδρομεας. Όπου θα βγάλει το σχολείο, θα πάρει πουλαδα και θα γυρίσει πίσω στην μονάδαΓια να μείνει μόνιμος στα ΟΥΚ, πρέπει να είναι ΜΟΝΟ από πολεμικό ναυτικό
αν μπω εποπ πεζικο ουκ δν μπορω ν παω μετα ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nassos »

geon29 έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 4:29 pm αν μπω εποπ πεζικο ουκ δν μπορω ν παω μετα ;
Πάμε άλλη μια:

Όταν έρθει η ώρα να μεταπηδήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις, αφού περάσεις τα βασικά σχολεία ΕΔ για ΕΠΟΠ, θα μπορείς να αιτηθείς να περάσεις το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ. Αν επιτύχεις, γυρνάς πίσω στη Μονάδα Καταδρομών που είσαι οργανικά ενταγμένος.

Στις επιχειρησιακές ομάδες ΟΥΚ (1,2,3,4) πάνε μόνο στελέχη του ΠΝ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες