ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Να κανω και εγω μια ερωτηση με τυην σειρα μου! Υπαρχει περιπτωση να περασεις τις δοκιμασιες απο το κεν κ να μη σε καλεσουν στις εδ; Ηλυσιακε και εγω καπνιζω αλλα καταφερνω και τρεχω 8χιλ. Σε μιση ωρα! Θα εχω και εγς προβλημα;

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από DM90 »

Μπαα... από την στιγμή που έχουν έλλειψη.. εδώ και στις δοκιμασίες είναι ελαστικοί για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 2:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ »

Παιδια, εχετε υπ οψιν σας οτι μπορει να πατε ειδ. Δυναμεις και να περασετε δυσκολα. Υπαρχει Πιθανοτητα Ομως να πατε πεζικο και να περασετε πολυ πιο δυσκολα απο οτι θα περναγατε στις ειδ. Δυναμεις. Μιλαω για μαχιμες μοναδες π. Χ στον Εβρο οπου δεν ειναι το ζορι μονο σωματικο (καθημερινη εκπαιδευση, πειθαρχια, επιθεωρησεις, υπηρεσια με 15 χλμ περιπολο με ολο τον προβλεπομενο εξοπλισμο μαζι, την σφαιρα στην θαλαμη και το δαχτυλο στην σκανδαλη , Καθε μερα στο ποταμι, επιφυλακες Σκηνακια Στην υπαιθρο, ακραια φαινομενα χειμωνα, καλοκαιρι), αλλα το κυριοτερο ΄΄βαρια ατμοσφαιρα΄΄στις σχεσεις παλαιων (αλλα νεων στην μοναδα) Φανταρων με παλαιοτερους, ιεραρχια παλιου-νεου και γενικα εισαι στην τσιτα μεχρι να απολυθεις. Προτιμηστε εαν εχετε ορεξη τις ειδ. Δυναμεις οι οποιες ειναι μια ξεχωριστη επειρια στη ζωη ολων, με πολλες εμπειριες, κυρος, μορια και φυσικα με ενθυμιο τον πρασινο μπερε Ή την πουλαδα και οχι το Τζοκευ ή την αρβυλα Του πεζικαριου.Εικόνα
John89
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 11:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από John89 »

Μπήκα φέτος 08 γ εσσο και κόπηκα οικιοθελός (ο άχρηστος) γιατί ανχονόμουνα και δεν έπαιρνα τα χάπια μου κανονικά και δεν φορούσα το μασελάκι μου επειδή πολυ απλά δεν υπήρχε χρόνος (δικαιολογιες). Ενα πράμα πρέπει να ξέρετε, μάθετε να στρώνετε το κρεβάτι σας σε 2 λεπτα 50*50 τον φάκελο (φάκελος είναι εκει μέσα ποθ βάζουμε το μαξιλάρι) και την τσάκιση να την κάνετε 25*25 και καλές γωνίες και χωρίς ραγάδες το κρεβάτι (αεροδρόμιο) , παρτε και κανα ΄χάρακα του μισού μέτρου. Είναι πολα πράματα που πρέπει να ξέρετε και όλοι μιλάμε για το σώμα και διάφορες ασχολίες ποθ κάναμε πριν μπούμε μέσα, δεν μετράει τπτ, οταν μπαίνεις μέσα γίνεσαι... Και μην μπήτε στην ψυχολογία (άμα δεν πάρεις μπερέ δεν είσαι άνδρας) για την εμπειρία πηγαίνούν οι πιο πολύ βασικά, τώρα άμα πάτε για να πάρετε μπερέ καντε ότι έκανε και ένας εκπαιδευτής, βύσμα και 5 μέρες μόνο ΠΕΝ και ολες τις υπόλοιπες στο αναρωτήριο με συνάχάκι και πήρε μπερέ. Γα****τα θα δείτε όταν μπείτε. Τα λέμε παίδες γιατί πρέπει να μπω μέσα αύριο γιατί ειμαι με 24 τιμιτική και μένω μακριά και είναι γαμισέτα ταλαιπωρία, αντε γεια και καλή τύχη.
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

πειραιωτης έγραψε:Καλησπερα παιδια! Μου εχει ερθει χαρτι καταταξης για πευκο τον νοεμβρη! Γουσταρω πολυ να παω λοκ (αλλωστε γι'αυτο το δηλωσα) ! Ειμαι 18 χρονων 1.80 75 κιλα! Δεν εχω καποιο σωματικο προβλημα (καποιο σπασμενο ποδι, μυωπια κ. Α) εχω προβλημα ομως με την γυμναστικη! Πιστευω οτι εχω λιγα προσοντα για να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις (κανω μολις 25 καμψεις, κοιλιακους καπως καλυτερα,100, ελξεις 15-20 κ τρεξιμο χανω αρκετα! Δεν εχω αντοχες στο γρηγορο τρεξιμο, στο πιο χαλαρο εχω καταφερει να κανω 4 χλμ σε 12 λεπτα! Περπατημα δεν εχω καθολου προβλημα οση ωρα κ να περπαταω! Υγ. Καπνιζω 4 χρονια! Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος που ξερει αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω! Μηπως ειμαι αρκετα αγυμναστος για μια εκπαιδευση οπως τα λοκ; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!


Πλακα μας κάνεις ρε φίλε; Πάς όπως είσαι κ τελείωσε. Αν έχεις ανασφ'αλειες πήγαινε αεροπορία να ξύνεσαι
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειναι λιγο δυσκολη αλλα ειναι γαματα θα δηλωσεις για να πας ΕΔ
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Όχι δεν ισχύει. Για να συνεχίσεις στα ΛΟΚ και να μην κοπείς (αυτό προφανώς ρωτάς) απλά πρέπει να είσαι σωστός καταδρομέας. Να μην είσαι αδιάφορος, να μην έχεις ποινές και να μην δημιουργείς γενικά προβλήματα. Αν αντί για 40 κάμψεις πέρνεις πχ 30 αυτό δεν μετράει και ιδιαίτερα. Η δυσκολία των ε. Δ είναι γενικά το βαρύ και κουραστικό καθημερινό πρόγραμμα. Υπηρεσία, αγγαρείες, γυμναστική, εκπαίδευση, καψώνια κλπ, αλλά κυρίως το άσχημο κλίμα που δημιουργείται σε μία τέτοια μονάδα, με πολλά αυστηρά στελέχη ή εκπαιδευτές να φωνάζουν όλη την ώρα και να φορτώνουν με ανούσιο άγχος και απειλές τους στρατέυσιμους. Όλα όμως είναι στο χαρακτήρα και το μυαλό του καθενός. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Ισαάκ-Σολωμού 1996. Κανείς δεν ξεχνά. Τίποτα δεν ξεχνιέται. Ι-ΜΑΚ
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από tzikass »

Οι σκοπιες Ποση ωρα ειναι και μπορει να σε βαλουν βραδυ και μετα πρεπει να κανεις και την πρωινη γυμναστικη; Πως να αντεξω
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Green Berets »


Eιναι τριωρες. Και δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
αρκει να το επιθυμεις πραγματικα η να εχεις γαιδουρινη υπομονη (με διαβαθμισεις αναλογα με την μοναδα).Εικόνα

Γενικα θα ανακαλυψεις πως εχεις μεγαλυτερες αντοχες απο αυτες
που νομιζες διοτι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις πραγματα που θα σε φερουν κοντα στα ορια σου... Αλλα μην αγχωνεσαι, καταδρομεις πας οχι
ΟΥΚ, ΥΠΟΜΟΝΗ να εχεις και να εισαι ΥΓΙΗΣ και τα υπολοιπα ευκολα/δυσκολα θα τα κανεις.Εικόνα
ted35
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2008 9:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από ted35 »

συμφωνω με τον green berets τα καταφερνεις αν το θελεις. Τι να πουμε εμεις που ηταν 18 μηνες ειδικες δυναμεις εκ των οποιων οι 14 και κατι στην κυπρο(35μκ).

tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από tzikass »

Αληθεια οι λεγομενες πορειες ειναι 50χλμ ετσι; Και ποσες κανουν σε ολη την διαρκεια της θητειας ενος οπλιτη;
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Legion »

2 το χρονο καθε εξαμηνο και δεν ειναι παντα 50 εξαρταται μπορει να ειναι 60 η και 70 εξαρταται απο την τοποθεσια που θα γινει... και μην ξεχνας στις κατηφορες τρεχουμε!!!
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Legion έγραψε:2 το χρονο καθε εξαμηνο και δεν ειναι παντα 50 εξαρταται μπορει να ειναι 60 η και 70 εξαρταται απο την τοποθεσια που θα γινει... και μην ξεχνας στις κατηφορες τρεχουμε!!!
60 και 70 δεν υπάρχουν, μην ακούω παπάτζες εδω μέσα. Η μεγαλύτερη και δυσκολότερη είναι της Κύπρου,47 χλμ με περίπου τα μισά απο αυτά στην άσφαλτο.

tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από tzikass »

μπορει κανενας να περιγραψει τι ειδους καψωνια μπορει να σου κανουν π. χ. εξομολογηση στη λαμπα κτλ
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

tzikass έγραψε:μπορει κανενας να περιγραψει τι ειδους καψωνια μπορει να σου κανουν π. Χ. Εξομολογηση στη λαμπα κτλ
xaxa

ξεκολλατε ρε απτις ζωες σας. Καταλάβετε για πιο λόγο πάτε στις καταδρομές και αν αυτός είναι σοβαρός ή ιερός (για κάποιους) τότε μείνετε αλλιώς κάντε τη με ελαφρά γιατί θα πήξετε χωρίς λόγο

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες