ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ναύτης 20Α

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Ναύτης 20Α »

Και ξαναλέω λέτε ανακρίβειες. Σαν ναύτης με το πέρας του σχολείου δεν υποχρεούται να γίνεις ΟΒΑ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Θα ήθελα να μάθω αν ένας στρατευμένος κατά τη διάρκεια της θητείας του μπορεί να συμμετάσχει στο σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών της ΔΥΚ (Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών). Μπορείτε να μου δώσετε ενδεικτικές πληροφορίες για τις επιδόσεις που χρειάζονται για να πετύχω την εισαγωγή μου στη μονάδα;

O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

Οι επιδόσεις που απαιτούνται για την εισαγωγή στο σχολείο είναι οι εξής: . Τρέξιμο 1 μίλι ξηράς (1642 μέτρα) σε λιγότερο από 7 λεπτά . Κολύμβηση 300 μέτρα σε πισίνα σε λιγότερο από 7 λεπτά . 6 έλξεις στο μονόζυγο . 20 κάμψεις (push ups) . 20 κοιλιακοί . Κατακόρυφο ανέβασμα σχοινιού 4 μέτρων μόνο με τα χέρια

https://www.hellenicnavy.gr/el/component/content/article?id=789:sixnes-erwtiseis
Τι, αμφισβητείς την επισημή ιστοσελίδα του ΠΝ; Τα παράπονα σου στο ΓΕΝ.
Frank Pro

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Frank Pro »

Βγηκαν 50 θεσεις λεβεντες οσοι πιστοι προσελθεται.
Ναύτης 20Α

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Ναύτης 20Α »

Nasso η σελίδα η συγκεκριμένη είναι λάθος. Ακόμα και τα όρια είναι το παλιά και δεν τα έχουν ενημερώσει. Ότι λέω το λέω με απόλυτη σιγουριά διότι πέρασα από την διαδικασία φέτος.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό που δεν μας λες είναι τι κάνουν μετά το 7μηνο ΣΥΚ.

Ναύτης 20Α

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Ναύτης 20Α »

Απολύονται.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Περισσότερο για Σχολείο Δυτών Μάχης μου ακούγεται παρά για ΟΥΚ.

mpampis

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από mpampis »

Ναύτης 20Α έγραψε:Nasso η σελίδα η συγκεκριμένη είναι λάθος. Ακόμα και τα όρια είναι το παλιά και δεν τα έχουν ενημερώσει. Ότι λέω το λέω με απόλυτη σιγουριά διότι πέρασα από την διαδικασία φέτος.


και ποια ειναι τα νεα ορια;

Ναύτης 20Α

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Ναύτης 20Α »

Νάσο σου ξαναλέω ήμουν στο τελευταίο σχολείο ώντας ναύτης θητείας. Εσύ απλά εικαζεις κι εγώ σου καταθέτω τα γεγονότα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν εικάζω, μου ακούγεται εντελώς παράλογο να συμμετέχουν ναύτες θητείας στο ΣΥΚ και να απολύονται με το πέρας αυτού, όταν παλαιότερα ήθελες υπόλοιπο ένα 12μηνο για να συμμετάσχεις σε αυτό και να συνεχίσεις μετά με τη βασική επιχειρησιακή εκπαίδευση.

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από oldsoldier »

Nassos έγραψε:Δεν εικάζω, μου ακούγεται εντελώς παράλογο να συμμετέχουν ναύτες θητείας στο ΣΥΚ και να απολύονται με το πέρας αυτού, όταν παλαιότερα ήθελες υπόλοιπο ένα 12μηνο για να συμμετάσχεις σε αυτό και να συνεχίσεις μετά με τη βασική επιχειρησιακή εκπαίδευση.

Δεν συμμετέχουν σίγουρα και όπως πάει το πράγμα θέλουν γενικά στο μέλλον να καταργήσουν τους κληρωτούς και από τις ειδικές δυνάμεις του ΣΞ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια κύριοι.

Μπορούν πλέον και πάλι να παρακολουθήσουν το ΣΥΚ και ναύτες θητείας κανονικά.

Με το πέρας του σχολείου οι κληρωτοί πτυχιούχοι Υ/ΚΤ έχουν τη δυνατότητα είτε να απολυθούν μετά το πέρας της θητείας τους, είτε να υπογράψουν τριετή σύμβαση ως ΟΒΑ, με δυνατότητα παράτασης για άλλη μία τριετία, μετά το πέρας της πρώτης.

Άβαταρ μέλους
ΜΗΤΣΑΡΑΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 2:42 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ »

Γεια σε ολους, οι ερωτησεις μου δεν φαινονται γιατι; Καποιος μου τις διαγραφει;
ΒΑΤΡΑΧΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΗΤΣΑΡΑΣ έγραψε:Γεια σε ολους, οι ερωτησεις μου δεν φαινονται γιατι; Καποιος μου τις διαγραφει;


Όχι μεταφέρονται στα σωστά θέματα, διάβασε πρώτα το παρακάτω θέμα Σχετικά με την δομή των δημοσιέυσεων Για να διευκολύνεις και το έργο του φόρουμ.

Τα δύο μηνύματα που έστειλες θα τα βρεις στα παρακάτω θέματα, τις περισσότερες φορές οι απορίες έχουν απαντηθεί σε παλαιότερα μηνύματα.









Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών









ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής









Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Φεβ 02, 2021 4:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pavlos00
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 4:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Pavlos00 »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια δύσκολη ερώτηση. Είμαι 25 χρόνων σκέφτομαι να μπω πολεμικό ναυτικό ως εποπ με την τελευταία προκυρηξη που βγήκε τώρα για τους βοηθούς νοσηλευτών με σκοπό να πάω στο σχολείο των ΟΥΚ τον ερχόμενο Σεπτέμβρη η στα επόμενα σχολεία μέχρι τα 28 μου. Το θέμα είναι πως αν μπω και δηλώσω ενδιαφέρον για το σχολείο, θα με πάρουν ; Αυτό με νοιάζει. Το τι θα γίνει μετά την είσοδο της ΜΥΚ είναι δικό μου θέμα. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν προλαβαίνω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο σας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες