Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
police
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 12:53 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από police »

Καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος καλως σας βρηκα ηθελα να κανω μια ερωτηση μπορει καποιος που ειναι 18 χρονον αμα εχει μεσο να παει στρατονομια απο ΕΠ. ΟΠ. Δηλαδη μολις βγει προκηρυξη ΕΠ. ΟΠ να κανει τα χαρτα του και να παει στρατονομια;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από yandr »

Θα πρέπει πρώτα να πετύχεις στο σχετικό διαγωνισμό ΕΠΟΠ.

Από εκεί και πέρα ποιο είναι το ερώτημα; Εάν είναι καλά;
police
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 12:53 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από police »

Ναι ας πουμε για παραδειγμα οτι αυτος ο 18χρονος περναει στο διαγωνισμο ΕΠ. ΟΠ. τωρα στη προκηρηξη ΕΠ. ΟΠ. δεν υπαρχει η στρατονομια για να την επιλεξει κα ερχομαι εγω και ρωταω μπορει το μεσο να τον βαλει στη στρατονομια παρολο που ειναι 18 χρονον η δεν μπορει να τον βαλει με τιποτα οτι μεσο και αν εχει επειδη ειναι 18 χρονον γιατι απο οτι διαβασα για να παει καποιος στρατονομια πρεπει να ειναι 21 χρονον ομως πολλοι στρατιωτικοι που μιλησα μου ειπαν πως αμα εχει μεσο μπορει να παει και στρατονομια θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από yandr »

Για το 2ο σίγουρα όχι. Μόνο μέσω διαγωνισμών για ΕΠΟΠ.

Για το 1ο, αν έχεις το κατάλληλο βύσμα τα πάντα γίνονται σε αυτή τη χώρα.
HITMAN

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από HITMAN »

Ειμαι εικοσι χρονων και παρουσιαζομαι συντομα ως ΕΠ. ΟΠ. Πεζικου. Μπορω να ζητησω Να μεταταχθω Στη στρατονομια Ή θα κοπω λογω ηλικιας; Αν ναι μετα απο ποσο χρονικο διαστημα μπορω να το ζητησω;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από dn24 »

χρειαζονται καποια συγκεκριμενα προσοντα πλην του βισματος για να πας στρατονομια; κ πλην του υψους, εννοω γραμματικα προσοντα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από Greek_Army »

dn24 έγραψε:χρειαζονται καποια συγκεκριμενα προσοντα πλην του βισματος για να πας στρατονομια; Κ πλην του υψους, εννοω γραμματικα προσοντα.


Στρατονομία σελίδα 3
...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από illy »

dn24 έγραψε:χρειαζονται καποια συγκεκριμενα προσοντα πλην του βισματος για να πας στρατονομια; Κ πλην του υψους, εννοω γραμματικα προσοντα.
θα επικεντρωθω στο θεμα υψους κ να πως πως οταν εδινα εξετασεις στο 424 ηταν ενα φανταρακι στρατονομος κ μας επιασε την κουβεντα... Ζητημα να ηταν 1,67 με 1,70-πολυ βαζω- και ηταν κ αρκετα γεματουλης... Απο κει να καταλαβεις τι βυσμα πεφτει για να μπεις στρατονομος
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε: θα επικεντρωθω στο θεμα υψους κ να πως πως οταν εδινα εξετασεις στο 424 ηταν ενα φανταρακι στρατονομος κ μας επιασε την κουβεντα... Ζητημα να ηταν 1,67 με 1,70-πολυ βαζω- και ηταν κ αρκετα γεματουλης... Απο κει να καταλαβεις τι βυσμα πεφτει για να μπεις στρατονομος


ααα, καταλαβα..thanks για την απαντηση illy! που 10 ατομα να προσπαθουν να με μεταπεισουν, εγω θα λεω οτι για στρατονομια θες βισμα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:

σελίδα 3


οκ βρηκα στην σελ.3 αρκετα χρησιμες πληροφοριες, το σκεφτομαι στο μελλον μετα την μονιμοποιηση αν δεν μου αλλαξουν το Ι να παω στρατονομια.. εννοειται οτι θα κοιταξω μπας κ βρω κανα μεσο.. γιατι χωρις αυτο, απλα δεν πας.. ζητανε εποπ μονιμοποιημενους ομως κ με διπλωμα μηχανης απεριοριστου κυβικων, υψος 1.80, αυτο δεν ειναι για εμενα προβλημα, αλλα χωρις βισμα δεν κανω τιποτα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από illy »

Δηλαδη ντ-ν μπορει να γινει ενας εποπ στρατονομος; Διοτι δυστυχως δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα στις προκηρυξεις... Μονο φαταρακια γινονται; Οι εποπ μπορουν; Αν ξερεις καποιος ας μου απαντησει παρακαλω ...
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:Δηλαδη ντ-ν μπορει να γινει ενας εποπ στρατονομος; Διοτι δυστυχως δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα στις προκηρυξεις... Μονο φαταρακια γινονται; Οι εποπ μπορουν; Αν ξερεις καποιος ας μου απαντησει παρακαλω...


το εχω ψαξει σχετικα καλα διοτι με απασχολει διακαως το θεμα. Ανα διαστηματα βγαινει προκυρηξη κ ζηταει μονο στρατονομους... Η προκυρηξη αυτη κοινοποιειται στις μοναδες εκστρατειας κ σε ολους τους σχηματισμους, κ οσοι κατεχουν τα απαραιτητα προσοντα δηλωνουν με βασικη προυποθεση ο δηλων, να ειναι μονιμος. Σε αυτη τη κατηγορια, ανηκουν κ οι μονιμοποιημενοι εποπ, και εχουν οπως ολοι οι αλλοι το δικαιωμα να δηλωσουν συμμετοχη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από illy »

Μαλιστα, οφειλω να ομολογησω οτι δεν το γνωριζα οτι βγαινουν καθε τοσο προκηρυξεις "κεκλεισμενων των θυρων"-ας μου επιτραπει η εκφραση-κ δεν γνωριζα οτι μπορει να γινει κ ενας εποπ στρατονομος... Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:Μαλιστα, οφειλω να ομολογησω οτι δεν το γνωριζα οτι βγαινουν καθε τοσο προκηρυξεις "κεκλεισμενων των θυρων"-ας μου επιτραπει η εκφραση-κ δεν γνωριζα οτι μπορει να γινει κ ενας εποπ στρατονομος... Ευχαριστω πολυ για την απαντηση


τα ειπες ολα. Κεκλεισμενων των θυρων, ετσι ακριβως. Κ αλλες προκυρηξεις βγαινουν κεκλεισμενων των θυρων. Για αλλες ειδικοτητες παντα ομως του στρατου ξηρας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματίας Οπλίτης στη Στρατονομία

Δημοσίευση από illy »

Υπαρχει αυτο το θεμα κ παντα σε συναρτηση με τη στρατιωτικη θητεια θα μπορουμε να παρουμε πληροφοριες... Ωραια, ευχαριστουμε πολυ!
Dum spiro spero
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες