Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stathis123
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 9:22 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από stathis123 »

Εσυ φιλε εχεις τελειωσει ετσι; Και κατι ακομα ηθελα να ρωτησω!(πολλες ερωτησεις αλλα τι να κανω) :) ... Εγω ειμαι απο βορεια ελλαδα. Λογικα η μεταθεση μου θα ειναι στον βολο; Υπαρχει τροπος να μεινω αυλωνα γιατι εχω Κατι Προσωπικους Λογους; Βλεπεις απο οτι ακουσα και μου εχουν πει αυτο θα γινει μονο με βυσμα αλλα εγω τυχαινει να μην εχω κατι τετοιο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορεί να μείνεις και αυλώνα αν το δηλώσεις αλλά αυτό είναι 50-50
stathis123
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 9:22 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από stathis123 »

Φιλε σε ευχαριστω για ολες τις απαντησεις! Καλα που ειστε και εσεις που βοηθατε τον κοσμακι Εικόνα

Νικος

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα παιδιά!

Εχω δηλώσει πεζοναύτης για την επομενη ΕΣΣΟ (Νοεμβρίου) και θα ήθελα που υπάρχουν κέντρα εκπαίδευσης. Έχω ακουσει για Βόλο και Χαλκίδα. Ισχύει κατι τέτοιο; Σχετικά με παραμεθωρίους και λοιπά τι παίζει. Ξεκινάς Βόλο η Χαλκίδα και μετά σε στέλνουν παραμεθώριο;

Ευχαρίστώ!

Magkas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Απρ 18, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Magkas »

Παιδια απο οσο ξερω, βολο πανε οι πιο πολλοι, αυλωνα (Χαλκιδα) πανε αυτοι που εχουνε μεσο γιατι το στρατοπεδο ειναι καλυτερο και ειναι πιο κοντα στην αθηνα αλλα αν εισαι κολοφαρδος μπορει να πας και αυλωνα... Καλη θητεια φιλε μου
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από paris1810 »

Νικος έγραψε: Καλησπέρα παιδιά!

Εχω δηλώσει πεζοναύτης για την επομενη ΕΣΣΟ (Νοεμβρίου) και θα ήθελα που υπάρχουν κέντρα εκπαίδευσης. Έχω ακουσει για Βόλο και Χαλκίδα. Ισχύει κατι τέτοιο; Σχετικά με παραμεθωρίους και λοιπά τι παίζει. Ξεκινάς Βόλο η Χαλκίδα και μετά σε στέλνουν παραμεθώριο;

Ευχαρίστώ!

Το στρατοπεδο των Π/Ν στη Χαλκιδα (το 575 Τ Π/Ν) μεταφερθηκε στην Αυλωνα πριν 2-3 χρονια. Υπηρχε Κεντρο στο Βολο, το 505 Τ Π/Ν, αλλα τωρα εγινε κανονικη μοναδα κ το Κεντρο μεταφερθηκε στην Αυλωνα (στο 575 Τ Π/Ν). Οποτε ξεκινας σιγουρα απο Αυλωνα κ μετα ειτε μενεις Αυλωνα ειτε πας Βολο, που ειναι κ το πιο πιθανο καθως εκει εχει την εδρα της η Ταξιαρχια των Π/Ν κ οι πιο πολλες μοναδες/υπομομοναδες της ειναι εκει. Παραμεθωριο για τους Π/Ν δεν εχει, ή Αυλωνα θα εισαι ή Βολο. Καλη θητεια!
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από GenerX »

Δεν μένουν μόνο τα βύσματα στον Αυλώνα. Και στον Βόλο πάνε τα βύσματα. Στον Αυλώνα μένουν οι πιο πολλοί που δικαιούνται να μένουν, δηλαδή αυτοί που ανήκουν σε κατηγορίες που κάνουν μειωμένη θητεία. Φυσιολογικότατο να μας κρατάνε Αυλώνα.

Και ο κανονισμός λέει πως πρώτα "βολεύονται" οι πολύτεκνοι -δηλαδή μένουν κοντά στον τόπο κατοικίας τους- κοκ.

Το να έχεις βύσμα και να κάθεσαι στον Αυλώνα που είναι ειδικές δυνάμεις (αγγαριομάχων - μεταξύ μας), είναι ηλίθιο. Και ήδη αισθάνομαι αρκετά από αυτό.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από kampf »

Αμα εισαι Αθηναιος ή κοντα στην Αθηνα σε κρατανε εκει κατα 90%. Αμα εισαι κεντρικη Ελλαδα κτλ σε πανε Βολο. Δν γνωριζω βεβαια σιγουρα αν ισχυει αυτο σε τετοιο βαθμο γιατι η 311 ειναι η μικροτερη ΕΣΣΟ εβερ.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Alex
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 27, 2010 8:41 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Alex »

Ποσο με καθυσηχασες τωρα... Ωραια και αν μπορεις πες μου δυο λογια για τις μοναδες αυτες... Οχι αναλυτικα. Με διο λογια η καλητερη... Μπορεις; Γιατι 17 αυγουστου φευγω και το ονειρο μου ειναι οι ειδικες δυναμεις... Οσο αφορα την εκπαιδευση... Αν μπορεις απαντησε τωρα γιατι ειμαι λιγο αγχωμενος... Με ολο το θεμα...

ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από kampf »

Να ξερεις οι πιο ***** ξενερωνουν περισσοτερο απο ολους (παθων). Εγω πηγα για Πεζοναυτης εκατσα 575 δυο βδομαδες. Μας ειχαν ολη μερα τεντα.55 ατομα καναμε ντους σε 4 λουτρα και μας εδιναν μιση ωρα διορια αχαχαχαχ. Απο εκπαιδευση πιο πολυ ταλαιπωρια θα ελεγα. Πορεια 8κμ και βολη 5 σφαιρες... Αφου περιμενες κανα ωρα το λιγοτερο κανοντας καποια θεωρειτικα μαθηματα. Αντε καναμε και μια φορα νυχτερινη εκπαιδευση ερπινγκ και πυρ και κινηση παλι με 5 ασφαιρα χΧαΧαΧαΧα. Απο γυμναστικη 2 φορες τη βδομαδα. Αλλα με το ρυθμο που γινονται ολα αυτα υπηρεσιες/πορειες/γυμναστικη δεν ξεκουραζεσαι σχεδον καθολου. Γενικα καναμε 3-4 βολες με Μ16 απο 5 σφαιρες παντα και μια βολη με Μινιμι 10 σφαιρες. Παντως μου αρεσε που υπηρχε μια ταξη και πειθαρχεια στον 3ο λοχο που ειμουν. Στους αλλους δεν ξερω. Ξενερα ηταν που οταν μαζευομασταν για φρουρα περιμεναμε 2-3 ωρες ορθιοι για να μας λενε τα ιδια πραγματα και να μας δειξουν μια φορα πως κανουμε αναγνωριση. Στις εξοδους επειδη ο λοχος μας ηταν τεντα περιμεναμε τα αλλα τα μπουρδελα 2 ωρες ορθιοι μεσα στο ηλιο να ετοιμαστουν να βγουμε ολοι μαζι. Γενικα οι αποστασεις στην Αυλωνα θα σε ξενερωσουν. Το μονο καλο ειναι 1.90 εισιτηριο και Χαλκιδα για καφεεεεε Εικόνα

Στο ΚΕΕΔ ειναι γενικα ανοργανωτα τα πραγματα και αυτο σου σπαζει τα νευρα. Κατα τα αλλα καλουτσικα ειναι.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Γιάννης

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα. Είναι δύσκολο να μείνεις Αυλώνα; Θέλει μέσο; Στον Βόλο πως είναι το στρατόπεδο; Όσοι έχουν πάει Βόλο ας πουν μια γνώμη για το πως είναι εκέι. Ευχαριστώ
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από GenerX »

Πεζοναύτες όσοι πάτε, να κυνηγήσετε Βόλο. Κι ας έχετε τη δυνατότητα να μείνετε Αυλώνα επειδή κατοικείτε στην Αθήνα.

Θα τα γράψω κάπως συνοπτικά.

Πλεονεκτήματα Βόλου : Γυμναστική, εκπαίδευση, ασκήσεις, εξοδούχος στην ώρα σου και περνάς την πύλη του στρατοπέδου σε 5 λεπτά. Οι καθημερινές φρουρές κρατάνε 20 λεπτά το πολύ. Οι έξοδοι πάνε σε περίοδο εμπλοκής 1 μέσα - 1 έξω. Σε 10 λεπτά από το στρατόπεδο (με τα πόδια) πίνεις καφέ.

Μειονεκτήματα Βόλου :-Αν γίνεται να θεωρηθεί μειονέκτημα. Κατ εμέ δεν είναι- Αρκετές καμπάνες, δηλαδή στερήσεις εξόδου εαν είσαι αγυάλιστος, αξύριστος, δεν έχεις προβλεπόμενο φοριαμό, δεν ξέρεις προσευχή, όρκο, να στρώνεις το κρεβάτι.

Πλεονεκτήματα Αυλώνα : Αν μένεις Αθήνα, είσαι μιαμιση ώρα μακρυά. Μιάμιση γιατί κάνεις 30 λεπτά από την πύλη, ε, και χονδρικά χονδρικά πες μια ώρα με το αμάξι για να πας σπίτι σου. Κοντά δηλαδή. Έχει καλό φαί στα ΚΕΝ - ΠΕΝ. Καλές έξοδοι όταν έχει βαρέσει την πρώτη βολή η επόμενη σειρά.

Μειονεκτήματα Αυλώνα : Μηδενική εκπαίδευση, γυμναστική μόνο στα ΠΕΝ (τρέξιμο βασικά), σκοπέτα με το τσουβάλι, περίπολα το ίδιο, ανοργανωσιά στο maximum - δηλαδή εκεί που έχεις βαρέσει περίπολο στις 10-12 το πρωί, επιστρέφεις στο φυλάκιο και ο αρχιφύλακας σου λέει πως οι άλλοι λείπουν. Συνέπεια αυτού το λεγόμενο "μπιφτέκι". Δηλαδή περίπολο ή σκοπέτο για 4 και 6 και παραπάνω συνεχόμενες ώρες. Και γίνεται αρκετά συχνά και περιθώριο να διαμαρτυρηθείς δεν υπάρχει, διότι όπως λένε τα στελέχη "οι ανάγκες της υπηρεσίας" και "από αύριο θα είναι καλύτερα".

Φρουρά ΚΑΙ στο Διοικητήριο του 575 ΚΑΙ στο Διοικητήριο των Τεθωρακισμένων. Καμιά φορά στέκεσαι και 2,5 ώρες για να ακούσεις 2 φορές ακριβώς τα ίδια πράγματα. Το λιγότερο, αν βαριούνται να τα λένε αναλυτικά (σπάνιο) να κρατάει 45 λεπτά με μια ώρα.

Διαλέγετε και παίρνετε.
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από OMEGA »

GenerX έγραψε:Πεζοναύτες όσοι πάτε, να κυνηγήσετε Βόλο. Κι ας έχετε τη δυνατότητα να μείνετε Αυλώνα επειδή κατοικείτε στην Αθήνα.

Θα τα γράψω κάπως συνοπτικά.

Πλεονεκτήματα Βόλου : Γυμναστική, εκπαίδευση, ασκήσεις, εξοδούχος στην ώρα σου και περνάς την πύλη του στρατοπέδου σε 5 λεπτά. Οι καθημερινές φρουρές κρατάνε 20 λεπτά το πολύ. Οι έξοδοι πάνε σε περίοδο εμπλοκής 1 μέσα - 1 έξω. Σε 10 λεπτά από το στρατόπεδο (με τα πόδια) πίνεις καφέ.

Μειονεκτήματα Βόλου :-Αν γίνεται να θεωρηθεί μειονέκτημα. Κατ εμέ δεν είναι- Αρκετές καμπάνες, δηλαδή στερήσεις εξόδου εαν είσαι αγυάλιστος, αξύριστος, δεν έχεις προβλεπόμενο φοριαμό, δεν ξέρεις προσευχή, όρκο, να στρώνεις το κρεβάτι.

Πλεονεκτήματα Αυλώνα : Αν μένεις Αθήνα, είσαι μιαμιση ώρα μακρυά. Μιάμιση γιατί κάνεις 30 λεπτά από την πύλη, ε, και χονδρικά χονδρικά πες μια ώρα με το αμάξι για να πας σπίτι σου. Κοντά δηλαδή. Έχει καλό φαί στα ΚΕΝ - ΠΕΝ. Καλές έξοδοι όταν έχει βαρέσει την πρώτη βολή η επόμενη σειρά.

Μειονεκτήματα Αυλώνα : Μηδενική εκπαίδευση, γυμναστική μόνο στα ΠΕΝ (τρέξιμο βασικά), σκοπέτα με το τσουβάλι, περίπολα το ίδιο, ανοργανωσιά στο maximum - δηλαδή εκεί που έχεις βαρέσει περίπολο στις 10-12 το πρωί, επιστρέφεις στο φυλάκιο και ο αρχιφύλακας σου λέει πως οι άλλοι λείπουν. Συνέπεια αυτού το λεγόμενο "μπιφτέκι". Δηλαδή περίπολο ή σκοπέτο για 4 και 6 και παραπάνω συνεχόμενες ώρες. Και γίνεται αρκετά συχνά και περιθώριο να διαμαρτυρηθείς δεν υπάρχει, διότι όπως λένε τα στελέχη "οι ανάγκες της υπηρεσίας" και "από αύριο θα είναι καλύτερα".

Φρουρά ΚΑΙ στο Διοικητήριο του 575 ΚΑΙ στο Διοικητήριο των Τεθωρακισμένων. Καμιά φορά στέκεσαι και 2,5 ώρες για να ακούσεις 2 φορές ακριβώς τα ίδια πράγματα. Το λιγότερο, αν βαριούνται να τα λένε αναλυτικά (σπάνιο) να κρατάει 45 λεπτά με μια ώρα.

Διαλέγετε και παίρνετε.
πολυ ενημερωτικο και κατατοπιστικο ποστ τετοια χρειαζεται το φορουμ συγχαρητηρια GenerX
"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Βολος με τη μια! Το περιμενε στη φρουρα δε παλαυεται!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν είναι μόνο το περίμενε το να ακούς κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια καταντάει κουραστικό
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες