Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Nassos »

αλεξης έγραψε:Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... Μονοδα πεζοναυτων εχει στην ροδο; Παρακαλω απαντηστε μου αν ξερετε... Ευχαριστω!


Όχι. Μονάδες Πεζοναυτών υπάρχουν στο Βόλο (505 και 521) και στον Αυλώνα Αττικής (ΚΕΤΘ-575 Τ/ΠΝ).
Anonymous

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Βάτραχε εσύ απο που είσαι;
Είναι αλήθεια οτι το 575 είναι "Μαύρο" Τάγμα;
Έτσι να γουστάρουμε λίγο!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Nassos »

Το 575 είναι γνωστό για τη πειθαρχία του. Τουλάχιστον αυτό έχω μάθει.
Anonymous

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Anonymous »

OI PEZonautes πανε παραμε8οριο; Ι τπτ νησια και ετσι;
BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Ενα ειναι το ταγμα των πεζοναυτων...575 ταγμα αετων! ¨-)
οχι πεζοναυτη ειμουν ασκουμενος ρε συ... Οσο για το ποιο ειναι το πιο μαχημο ταγμα... Ρωτηστε και μαθετε οτι το 575 ειναι και παλι 1ο σε ολα... Μεχρι και συγχααρητηρια απο τον στρατηγο πηραμε για την ασκηση στα σχοινακια...1η φορα εβλεπε τετοια ασκηαη... Αυτο για οσους το μονο που ξερουν ειναι να πετανε λασπες στους υπολοιπους!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Nassos »

Κάθε φορά που ερχόταν το 575 για Φρουρά μπροστά από το Διοικητήριο του ΚΕΤΘ όλοι οι Μαυροσκούφηδες τους βλέπαμε έκπληκτοι. Με βήμα ταχύ και δυνατό, όχι αστεία.

Είναι γνωστό για τη πειθαρχία του το 575. Σοβαρά πάντως θα ήθελα συνεκπαίδευση Μαυροσκούφηδων με τους Πεζοναύτες, όχι μόνο στα άρματα.Εικόνα
BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Εχεις δικιο φιλε νασσο καποτε πρεπει να γινει και αυτο... Ολοι παντως αν τους ρωτησεις στην αυλωνα κατι καλο εχουν να πουν για το ταγμα αυτο... Και οσοι εχουν αμφιβολιες καλοπροεραιτα αε ρωτησουω γιατι το 575 ειναι το μαχημο. Υπαρχει λογος...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Nassos »

Όσοι έχουν αμφιβολίες, ας καθήσουν με μια καρεκλίτσα έξω από το Κεντρικό ΚΨΜ μια ωραία πρωϊα και να δουν τι σημαίνει τρέξιμο μέχρι την 1η Επιλαρχία (ίσως και μακρύτερα) και τούμπαλιν. Και να φωνάζουν το σύνθημα που προανέφερες.

Αλήθεια, όταν ήμουν εκεί (απολύθηκα το 2008) τους έβλεπα και με τα FAL. Τα έχετε ακόμη;
Κωστας

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Κωστας »

Παρουσιαζομαι ΚΕΤΘ 9/2 ειδικες δυναμεις (πεζοναυτης). Μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να βγαλω ολη την θητεια μου στο κετθ σαν πεζοναυτης και επισης ποια ειναι η καλυτερη ειδικοτητα; Επισης τι παιζει με λοχο διοικησεως πως μπαινεις εκει και ποτε;

AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ »

Κωστας έγραψε:Παρουσιαζομαι ΚΕΤΘ 9/2 ειδικες δυναμεις (πεζοναυτης). Μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να βγαλω ολη την θητεια μου στο κετθ σαν πεζοναυτης και επισης ποια ειναι η καλυτερη ειδικοτητα; Επισης τι παιζει με λοχο διοικησεως πως μπαινεις εκει και ποτε;

Φιλε κατ'αρχην καλη δυναμη! Μπορεις να βγαλεις εκει ολη την θητεια με μεσον η τυχη. Αν εχεις μεσον βαλε το απο τωρα γιατι οι μεταθεσεις βγαινουν πλεον πολυ γρηγορα.
Κωστας

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Κωστας »

Φιλε ευχαριστω! Οταν λες οι μεταθεσεις βγαινουν γρηγορα τι εννοεις; Απο οτι ξερω οι πεζοναυτες μετα τα πεν πανε βολο η αυλωνα αναλογα και με τον τοπο διαμονης τους. Δηλαδη πρεπει να βαλω βυσμα τωρα για να μεινω αυλωνα η απλα το δηλωνω; ευχαριστω!

AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ »

Κωστας έγραψε:Φιλε ευχαριστω! Οταν λες οι μεταθεσεις βγαινουν γρηγορα τι εννοεις; Απο οτι ξερω οι πεζοναυτες μετα τα πεν πανε βολο η αυλωνα αναλογα και με τον τοπο διαμονης τους. Δηλαδη πρεπει να βαλω βυσμα τωρα για να μεινω αυλωνα η απλα το δηλωνω;ευχαριστω!

Μην πιστευης σε δηλωσεις. Οι μεταθεσεις βγαινουν λιγο μετα αφου παρουσιαστεις στο κεντρο απο το Γ. Ε. Σ. Και εφ'οσον βγουν ειναι μη αναστρεψιμες. Η προηγουμενη εσσο που παρουσιαστηκε Βολο πολλοι αθηναιοι μεινανε παραμενοντες. Δεν ειναι απολυτο λοιπον οτι μενουν στον τοπο διαμονης τους.
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από paris1810 »

AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ έγραψε:
Κωστας έγραψε:Φιλε ευχαριστω! Οταν λες οι μεταθεσεις βγαινουν γρηγορα τι εννοεις; Απο οτι ξερω οι πεζοναυτες μετα τα πεν πανε βολο η αυλωνα αναλογα και με τον τοπο διαμονης τους. Δηλαδη πρεπει να βαλω βυσμα τωρα για να μεινω αυλωνα η απλα το δηλωνω;ευχαριστω!

Μην πιστευης σε δηλωσεις. Οι μεταθεσεις βγαινουν λιγο μετα αφου παρουσιαστεις στο κεντρο απο το Γ. Ε. Σ. Και εφ'οσον βγουν ειναι μη αναστρεψιμες. Η προηγουμενη εσσο που παρουσιαστηκε Βολο πολλοι αθηναιοι μεινανε παραμενοντες. Δεν ειναι απολυτο λοιπον οτι μενουν στον τοπο διαμονης τους.
Σωστος. Αυτο με το τοπο διαμονης δεν ειναι απολυτο. Πολλοι Αθηναιοι/Χαλκιδαιοι κλπ εμειναν Βολο ς ολη τη θητεια τους. Γενικα στο Βολο εχει την εδρα της η Ταξιαρχια κ εχει σχεδον ολες τις μοναδες της εκει (505 Τ Π/Ν,521 Τ Π/Ν,32 ΤΥΠ,32 ΛΣ,32 ΙΜΑ,32 ΛΜΧ,32 ΛΔΒ) οποτε χρειαζονται πολλα ατομα. Τωρα πια το 505 Τ Π/Ν εγινε κανονικο Ταγμα Κρουσεως, οπως το 521 Τ Π/Ν, και Κεντρο εγινε το 575 Τ Π/Ν στην Αυλωνα, οποτε Αυλωνα μπορεις να μεινεις ς ολη σου τη θητεια αν σε επιλεξουν για εκπαιδευτη στους Λοχους Νεοσυλλεκτων (δεν ξερω κατα ποσο παιρνουν ακομη κληρωτους για αυτο ή αν παιρνουν ΕΠΟΠ) ή αν παρεις μεταθεση για τον Λοχο Διοικησεως ή τον Λοχο Υποστηριξεως, κ φυσικα αν εχεις βυσμα... Το πιο πιθανο ειναι ομως να εκπαιδευτεις σαν νεος Αυλωνα, μετα να πας για καποιο διαστημα σε μοναδα στο Βολο κ μετα να παρεις μεταθεση παλι για Αυλωνα μεχρι να απολυθεις...
europa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:32 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από europa »

Nassos έγραψε: Παίδες, το 575 Τάγμα Πεζοναυτών βρίσκεται στο ίδιο στρατόπεδο με τα Τεθωρακισμένα. Εάν λέει σκέτο "ΚΕΤΘ", τότε παρουσιάζεστε είτε Τεθωρακισμένα είτε Πεζικό. Εκτός και αν διευκρινίζεται σαν πχ 575 Τ/ΠΝ - ΚΕΤΘ Αυλώνας ΑττικήςΌταν παραλάβετε το επίσημο έγγραφο κατατάξεως εκεί θα διευκρινίζει το Κέντρο, την περιοχή και την ειδικότητα.
το 575 ειναι αυλωνα... ; εγω σαυτο υπηρετησα αλλα χαλκιδα! Πωπω! Πως περναει ο καιρος! Τοτε ειχαμε ΕΠΟΠ και Μ16. Τωρα τι εχουν; JENDAI και φωτοσπαθα;
KostisT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 9:10 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από KostisT »

575 ειμαι εγω φιλε. Για τους γιοτάδες ειναι πολυ καλα αμα αγαπας τον μπερέ σου να εισαι χαρούμενος που δεν εισαι Αυλώνα. Το μονο που αξίζει στο 575 είναι οτι για τους Χαλκιδέους, Αθήναιους κτλ είναι κοντα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες