Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

joeyj έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
joeyj έγραψε:
GenerX έγραψε:Επειδή οι πορωμένοι δεν θα ακούσουν, απλά τους λέω πως στη συνέχεια θα το μετανιώσουν.

Το 575 είναι σίγουρα το καλύτερο τάγμα στην ανοργανωσιά. Περισσότερα λόγια είναι περιττά.
εχεις υπηρετησει στο 575; Προτινεις να μην δηλωσουμε πεζοναυτες δηλαδη; Γιατι μπαινω κ γω ειδικες τον νοεμβρη...


εκεί υπηρετεί το παιδί απλά σου προτείνει αν θες να μπεις πεζοναύτης να πάρεις μετάθεση στον βόλο
ναι αλλα ειναι στο χερι μου να παρω μεταθεση για βολο; Θελω να πω μπορω να το ζητησω στην μοναδα η οχι;


πλέον είναι εύκολο να πας στον βόλο έχει 2 μονάδες το 505 και το 521
Logan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 2:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Logan »

GenerX έγραψε:Δεν θα σου προσφέρει τίποτα η θητεία σου στους πεζοναύτες. Κοίτα να περάσεις καλά. Στους πεζοναύτες δεν θα περάσεις, σίγουρα. Καλά, παίζουν αυτά, αλλά να ξέρεις πως ελεύθερες ώρες δεν θα έχεις, όπως και ο ύπνος θα είναι ελάχιστος.

Ο ελάχιστος ύπνος δεν είναι κάτι κακό, αλλά κάτι το τρισάθλιο όταν δεν κάνεις τίποτα απολύτως.


Αυτά που είχες γράψει παλαιότερα για τον Βόλο ισχύουν ή η κατάσταση είναι ίδια με την Αυλώνα πλέον;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από GenerX »

Για το παιδί που ρωτάει λίγο πιο πίσω.

Στον Βόλο, όσον αφορά τους Πεζοναύτες, πρέπει να είναι 10 σκάλες πιο πάνω από εμάς στον Αυλώνα.

Φίλος -που προσωπικά εμπιστεύομαι- μου μεταφέρει το κλίμα και απ' ότι καταλαβαίνω έχει πολύ κούραση, αλλά και ασκήσεις, τρεξιματάκι κκλπ.

Όποιος μπει ΠΖΝ τελικά, ας πάει Βόλο. Μην την πατήσει με το θέμα "είμαι κοντά στο σπίτι μου στην Αθήνα".
Γιάννης

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Φίλε GenerX μπαίνω σε 2 μήνες , και θα μείνω 99 τοις εκατό στο 575 στη συνέχεια.Δλδ έχει λιγότερη κούραση το 575 από το Βόλο?

Άν θες περιέγραψε μου λίγο τη κατάσταση εκεί..

Έστω τα βασικά(ασκήσεις στο βουνό, γυμναστικούλα, αρκετές βολές) δεν τα κάνετε και εσείς?

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Deathdiver έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
fideas emk έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε: τι ειναι αυτο που βαζει μεσα στις ειδικες δυναμεις τους ΠΝ και αφηνει εξω την 71η. Ο πρασινος μπερες; το Π Ε Ν (σκοπο Π Ε Ν); τα μοριακια; η οργανωση του Στρατευματος; το οτι για την 71η δεν το επιλεγεις αλλα σε πετανε; Για μενα δεν υπαρχουν Ειδικες δυναμεις. Υπαρχουν Καταδρομεις και Πεζοναυτες.
αφου τα ξερεις. τι ρωτας; Ειναι επιλεκτες ολες αυτες οι δυναμεις. Η 71 ειναι ενα σκαλι ποιο κατω. Τι κανει τη μια ειδ δυναμη και την 71 οχι; Απλα, τα (λίγο;) πιο δυσκολα ΠΕΝ. Βεβαια καταλαβαινω τι συγχυση γιατι κοιτας το Πευκο Εικόνα(οχι οτι οσοι βγηκαν απο Ρεντινα ειναι Ραμπο). Στη μοιρα παντως ορισμενοι που εφυγαν γιατι δεν την παλευαν (μιλαω για πορειες, στιβους κτλ κτλ οχι οτι δεν την παλευαν με το κλιμα εκει μεσα) ηταν ολοι Αθηναιοι απο Πευκο. Κανενας απο Ρεντινα δεν εφυγε απο Δραμα. Οι πεζοναυτες ειναι ακριβως το ιδιο στην Ελλαδα με τους καταδρομεις και τους αλεξιπτωτιστες. Στο εξωτερικο κανενας απο αυτους (πλην καποιων καταδρομεων) δε θεωρειτε ειδικη δυναμη. Η πεζοναυτες και οι αλεξιπτωτιστες στην Αγγλια ειναι το ιδιο μαχιμη. Η ΣΒΣ και ΣΑΣ (ΟΥΚ και ΕΤΑ των Αγγλων αντιστοιχα) βγαινανε αντιστοιχα οσοι πεζοναυτες και οσοι αλεξιπτωτιστες επιβιωναν την πολυ σκληρη εκπαιδευση. Εμεις εχουμε ΜΑΚ, ΛΟΚ, ΠΖΝ και ΜΥΚ και ΕΤΑ ως ειδ δυναμεις αλλα καμια σχεση οι πρωτες 3 με τις τελευταιες δυο... Ειδ δυναμεις εξ ορισμου ειναι μονο οι τελευταιες 2 (και η 31ΜΕΕ και ισως και η Ζ'ΜΑΚ). Εξειδικευμενες ανορθοδοξες αποστολες. Υποβρυχια, εναερια μεσα, μικρα κλιμακια, μοναδες αναγνωρισης πολυ περα των δυνατοτητων πεζικου (=ΕΤΑ=50+κιλα στην πλατη και 2 βδομαδες αναγνωρισεις.. κτλ κτλ).. Γνωμη μου
Αρα συμφωνουμε οτι αν μητι αλλο στις σειρες μας (12μηνα) δεν υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ΛΟΚ και ΠΖΝ. οσο για τις ΜΑΚ διεφεραν ως προς το οτι δεν κανανε χειμερινη αλλα θαλασσια και για αλεξιπτωτα η ΣΒΕΑ. Σωστα?
Φιλε μου και στα ΛΟΚ δεν κανουν ασκησεις θαλασσιας?



Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, να διευκρινήσουμε ότι αν θεωρήσεις ότι ειδικές δυνάμεις χαρακτήριζονται έτσι στο εξωτερικό, συμπεριλαμβανομένου και τους εφέρδους καήκαμεΕικόνα.
Αν μιλάτε για τους μόνιμους θεωρώ οτι πάλι υστέρουμε πολύ σαν χώρα στις καταδρομές (και στους πεζοναύτες).

Οι πεζοναυτες ειναι ακριβως το ιδιο στην Ελλαδα με τους καταδρομεις και τους αλεξιπτωτιστες.

Όσο γι΄αυτο το σχόλιο έχω να πω κάτι.
Αρέσει δεν αρέσει σε κάποιος (και δε μιλάω αντικειμενικά αλλα υποκειμενικά) οι αλεξιπτωτιστές στις ειδικές δυνάμεις είναι ένα σκαλί πιο πάνω.
Γιατί πολύ απλα , ξέχωρα οτι περνούν ΣΒΕΑ(δηλαδή σχολείο που δεν περνάει κανενα αλλο σώμα κληρωτών στην Ελλάδα) , κάνουν τις ίδιες ασκήσεις με τις ορεινές μοίρες (και δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρηση), κάνουν θαλασσία εκπαίδευση κανονικά.
Μπορώ να πω οτι οι πεζοναύτες κάνουν κάτι πολυ τακτικά που δεν κάνουν τα άλλα σώματα.
Τις αποβάσεις.
Λοιπόν δε χρειάζεται να συγκρίνετε, όπως έχουμε ξαναπεί το κάθε σώμα κάνει κάτι παραπάνω απ' το άλλο.
Απλά οι αλεξιπτωτίστες είναι ένα σκαλί πιο πάνω όπως είπα λόγο του βαθμού δυσκολίας και της επικυνδηνότητας.Εικόνα

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
NIK

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NIK »

Ξέρει κανείς πόσες ημέρες άδεια απολύσεως παίρνουν οι Πεζοναύτες στον Αυλώνα;
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Σεπ 12, 2010 9:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΝΙΚ

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από ΝΙΚ »

εαν καποιος γινει στη θητεια του υπαξιωματικος τυφεκιοφορος αυλωνα πεζοναυτες ειναι καλα; εχει πλεονεκτηματα?

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Σεπ 12, 2010 9:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Logan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 2:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Logan »

GenerX έγραψε:Για το παιδί που ρωτάει λίγο πιο πίσω.

Στον Βόλο, όσον αφορά τους Πεζοναύτες, πρέπει να είναι 10 σκάλες πιο πάνω από εμάς στον Αυλώνα.

Φίλος -που προσωπικά εμπιστεύομαι- μου μεταφέρει το κλίμα και απ' ότι καταλαβαίνω έχει πολύ κούραση, αλλά και ασκήσεις, τρεξιματάκι κκλπ.

Όποιος μπει ΠΖΝ τελικά, ας πάει Βόλο. Μην την πατήσει με το θέμα "είμαι κοντά στο σπίτι μου στην Αθήνα".


Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε. Να 'σαι καλά!
noobas

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από noobas »

Ευχαριστω πολυ 575tpn! (ναι ενας γνωστος Μ πηγε Λαρισα k ειναι πεζοναυτης :/)
noobas

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από noobas »

Το στρατοπεδο ειναι στην Ν. Ιωνια Βολου ή καπου αλλου; Ξερει κανεις που κοντα ειναι; (για το 505,521 και 575 ΤΠΝ ρωταω)

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από kampf »

521 και 505 ειναι διπλα διπλα στην Νεα Ιωανια Βολου. Το 575 ειναι στον Αυλωνα.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
stathis123
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 9:22 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από stathis123 »

Μαγκες ειναι γαματα μην σας φοβηζουν οι εξω τωρα ειμαι μεσα και ειναι και ***** τις φασεις! Θεληση και υπομονη θελει και ολα τα αλλα ερχοντε!
Logan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 2:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Logan »

Αυλώνα ή Βόλο είσαι;
Μ.Μ.

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Μ.Μ. »

Καλημέρα Κι Από Μένα Παιδιά!

Είμαι Από Αθηνά Και Καταταράσσομαι 18/11 ΚΕΤΘ Έχοντας Δηλώσει Πεζοναύτης.

Αυτό Που θα Ήθελα Να Μάθω Είναι Για τις Ασκήσεις Και το Βαθμό/συχνότητα Που Αυτές Γίνονται Στον Αυλώνα Σ'αντίθεση Με το 505 Τάγμα πεζοναυτών Του Βόλου. Υπάρχει Κάποια Ειδοποιός Διαφορά Απ'όσα Έχω Δει και Διαβάσει Οι Πεζοναύτες Στο Βόλο Είναι Πιο Ενεργοί. Θα ήθελα τα σχόλια σας και τι Είναι Καλύτερο.

Αν Ισχύει Τελικά, Πότε Και πώς Μπορώ Ν'αλλάξω ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες