Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
-Karpouzi-
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 2:10 pm
Επικοινωνία:

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από -Karpouzi- »

Έψαχνα να βρω κάποιο υπάρχον θέμα που να έχει πληροφορίες για το συγκεκριμένο στρατόπεδο αλλά δεν βρήκα κάτι...
Αν όντως υπάρχει κι εγώ είμαι στραβή τότε ας με συγχωρήσουν οι Συντονιστές κι ας το συγχωνεύσουν... Εικόνα Εικόνα

Το αγόρι μου ταξιδεύει αυτήν την ώρα με μετάθεση προς τα εκεί και θα ήθελα να ξέρω περισσότερες πληροφορίες για το μέρος...
Αν είναι καλά... Αν υπάρχει συχνά εμπλοκή (; Νομίζω έτσι μου το είπαν αυτό που δεν έχουν άτομα να βγουν οι υπηρεσίες και δεν παίρνουν άδειες Εικόνα) Σαν περιοχή; Είναι καλά; Γιατί στο google maps μου φαίνεται ότι είναι στη μέση του πουθενά ξεχασμένο από το θεό! Τι λέει από φαγητό; Οι συνθήκες διαβίωσης (θάλαμοι κλπ, έντομα; )
Τι συγκοινωνίες έχει; Πως πηγαινοέρχεται κανείς από Αθήνα;
Είναι τακτικά δρομολόγια; Πόσο κοστίζει;

Και τέλος κάτι γενικό... Πως πάνε οι άδειες...
Σε άλλη σελίδα του φόρουμ διάβασα ότι δικαιούται άδειες Παραμεθορίου...
Μέσα στην άδεια είναι οδοιπορικά;
Τους δίνουν κάποιο εισιτήριο ή τπτ;(Ένας φίλος είχε πάει Σύμη και είχε πει ότι του δίνουν 1 πηγαινέλα αεροπορικό και 2 ακτοπλοϊκά)

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά μαζί αλλά το άγχος μου δεν το φαντάζεστε... Και πρέπει να εμψυχώσω και τον καλό μου... Πρέπει κάτι να του πω... ΕικόναΕικόνα
  • Open in Google Docs Viewer
  • Open link in new tab
  • Open link in new window
  • Open link in new incognito window
  • Download file
  • Copy link address
  • Edit PDF File on PDFescape.com


...
IOANIS

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από IOANIS »

Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την δ. εαν στο λαγο διδυμοτυχου παω δευτερα αν ξερει καποιος ας μου πει
Lafi

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από Lafi »

Καλησπέρα...
Παρουσιάστηκα αυλώνα περυσι και απο εκει πηγα Δ' ΕΑΝ, Λαγος, Διδυμοτειχο!8 μηνες, εκει.
Δκτης, Μ****** Β*****... Πιστέυω ποτέ κανεις φανταρος δεν θα φανταζοταν να ειχε τετοιο Δκτη.
Η πρόταση μου, βιζμα για εβρο γρηγορααα! Καλυτερο "ανθρωπο" και οχι "στρατιωτικο" δεν εχω γνωρισει ποτε μου.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από Nassos »

Έλα ρε σύ, είναι εκεί το θηρίο; Τον είχα Διοικητή Επιλαρχίας πριν 4 χρόνια στο ΚΕΤΘ. Αδυνάτισε καθόλου; Θυμάμαι προσπαθούσε να κόψει το κάπνισμα.Εικόνα
vagelis

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από vagelis »

Λοιπον μαγκες 312 στον λαγο με τον ιδιο διοιηκητη (μ. β-πολυ γαματος τυπος) ...7 μηνες εκει, καψιμιτζης και πανω απο ολα ζωαραααααααααα... και το αξεχαστο εφ10!
DimitrisG

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από DimitrisG »

Επεσα τυχαία πάνω στο forum και το ξεφύλλισα λίγο. Επειδή είμαι λιγάααααακι παλιός (σειρά 203) θα σας γράψω 2-3 πράγματα.

1. Το "που είναι ζωάρα" είναι θέμα διοικητή. Εγώ υπηρέτησα 9 μήνες στη Δ' ΕΑΝ, πριν πάει στο Λαγό (όταν ήταν ακόμα έξω από την Καρωτή) με διοικητή το Γράψα... Ναι τον πρώην Α/ΓΕΕΘΑ και μόνο ζωάρα δεν θα το έλεγες. Αυστηρότητα (τρελή) αλλά και δικαιοσύνη. Λάσκα δεν υπήρχε, το ακωμβίωτος και το αξύριστος δεν έπαιζε με τίποτα. Όπως επίσης δεν έπαιζε να φάνε οι φαντάροι και δευτεράντζα φαϊ. Επαιρνε ο διάολος και το μάγειρα και τον ΔΕΑ Φροντιστή που έκανε τις προμήθειες από το πρατήριο. Τότε έκανε ο Γράψας τον κακό μπάτσο και ο Υποδιοικητής (ο Τσολακίδης - μετέπειτα Α' Υπαρ. ΓΕΣ) έκανε τον καλό μπάτσο. Μετά με το δίδυμο Κωνσταντά - Χριστακάκη χαλάρωσαν λίγο τα πράγματα αλλά άλλαξαν το ρόλο του καλού και του κακού μπάτσου.

2. Το αν βγάινουν οι υπηρεσίες είναι θέμα επάνδρωσης. Στην Δ' ΕΑΝ τότε είχα τύχει 2 έξω - 1 μέσα, αλλά και 20 μέσα - 1 έξω μετά από μεταθέσεις (μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά) και καλοκαιρινές άδειες. Είχαμε και τα 3 φυλάκια στο ποτάμι (9-10-11), έιχαμε και κάτι επεισόδια στο νησάκι (Doiran) απέναντι και γενικά το καλοκάιρι του 1990 πέρασε ευχάριστα... Είχε απ' όλα. 3. Ο Λαγός (και η Καρωτή τότε) είναι μέταξύ ουρανού και γης, δεν υπάρχει τίποτα γύρω. Τα καλοκαίρια καίει ο τόπος και το χειμώνα το δαγκώνεις κανονικά. Το καλοκαιρι, την ημέρα βγάζεις το πετσί σου και τη νύχτα κοιμάσαι με κουβέρτα, το κουνούπι το ακούς σε όλο το θάλαμο, την υγρασία στη σκοπιά τη βλέπεις να αιωρείται γύρω σου, αλλά ρε παιδιά κι αυτό Μια εμπειρία είναι.

Εννιά (9) μήνες έμεινα στην Καρωτή, δεν με χάλασε και τώρα που τα βλέπω από μακριά, θα ήθελα να ξαναπάω μια βόλτα κι ας έκανα και το φαντάρο για μια βδομάδα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Την καλημέρα μου σε όλους.

κοστας δοκιμος δ εαν

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από κοστας δοκιμος δ εαν »

1990 -92 δοκιμος και φιλακιο 11 υπαρχει κανεις'
μαρια

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από μαρια »

Μηπως ξερετε καποιον σταυρο μαλκακη απο τον λαγο;
ΘΑΝΑΣΗΣ Κ

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ Κ »

Υπηρετησα στηνΔ ΕΑΝ 1989,197 ΣΕΙΡΑ με διοικητη Γραψα και υποδιοικητή τον θαυμασιο Τσολακιδη,16 μηνες αμετάθετος, ημουν 2ο Επιτελικο Γραφειο όταν παλιωσα αλλα συντηρηση στο Αρμα μαζι με τους υπολοιπους Επι Γραψα αυστηροτητα αλλα και δικαιωσινη. Δυσκολη θυτεια αλλα ομορφες αναμνήσεις 3μηνες στο 9 Φυλακιο Θυμαμαι και ένα επεισοδιο με τους Τουρκου ς που κατεβηκε η μιση μοναδα στο ποταμι.
konstantinos

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από konstantinos »

H37 εμα ειναι ακομη λαγο; ...257 σειρα 08/99-05/00...9 μηνες... Αξεχαστα χρονιααασς

jpop

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από jpop »

η 37 έμα έκλεισε το 2004 η 2005 από τότε είναι σ εαν
Γ

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από Γ »

Παρουσιάζομαι 12/3/18 ειμαι απο αθηνα πως ειναι τα πράγματα εκειΕικόνα πως πηγαίνουμε ειναι μακριά απο Αλεξανδρούπολη ;

Ι

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από Ι »

Και εγω παρουσιάζονται στις 12 ... Δεν ξερω πως να παω ακριβως. Ειμαι αθηνα.. Πως ειναι εκεί . θελω βοήθεια για πο πως θα παω... Ευχαριστω

Mike771
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από Mike771 »

Γνωριζετε ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος να φτάσει κανείς στο στρατόπεδο; Φτάνω Αλεξανδρούπολη και μετά;
J

Δ' ΕΑΝ - Λαγός (Διδυμότειχο)

Δημοσίευση από J »

Για να πας στον Λαγό από Αθήνα μπορείς να πάρεις το τρένο από Σταθμό Λαρίσης σε πάει Θεσσαλονίκη από εκεί σε πάει Αλεξανδρούπολη και από εκεί Διδυμότειχο και μετά μάλλον ταξί για το στρατόπεδο εκτός αν βάλουν κανα όχημα από το στρατόπεδο. Άλλη λύση είναι να σε πάει το κτελ μέχρι το Διδυμότειχο. Δικαιούσαι ένα δωρεάν εισιτήριο για να πας με τρένο αρκεί να πας με κάτι χαρτιά στο Φρουραρχείο Αθηνών.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες