Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexakis7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 4:46 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από alexakis7 »

kerkuraie και εγω δηλωσα πεζοναυτης στην αναβολη αλλα μου ηρθε γιαννενα. Και εχω τελειωσει και εγω ιεκ, τεχνικος εφαρμογων πληροφορικης, και μου ηρθε οδηγος... :P
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

kerkuraios έγραψε:Παιδια γεια σας. Εχω δηλωσει πεζοναυτες και επισης δηλωσα οτι τελειωσα σχολη (ιεκ) τεχνικος η/υ επικοινωνιων και δικτυων... Θα με επιλεξουν για καποια ειδικοτητα η θα το προσπερασουν.


Δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα στους πεζοναύτες και σπάνια κοιτάνε τα πτυχία
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

alexakis7 έγραψε:kerkuraie και εγω δηλωσα πεζοναυτης στην αναβολη αλλα μου ηρθε γιαννενα. Και εχω τελειωσει και εγω ιεκ, τεχνικος εφαρμογων πληροφορικης, και μου ηρθε οδηγος... :P


αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνεις οδηγός!
dennis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 01, 2010 6:18 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από dennis »

Παληκαρια λιγες αποριες ακομα,(παρακαλω να απαντησουν μονο αυτοι που ειναι σιγουροι 100%, γιατι η ραδιο αρβυλα παει συνεφο... )

1) οσοι επιλεγονται οδηγοι και πανε Σπαρτη, δεν περνανε τα ΠΕΝ με τη σειρά τους; Τα παιρνανε με την επομενη; Και αν ναι, οσο οι αλλοι ειναι με μπερε, οι οδηγοι ειναι με το τζοκευ;

2) Τελευταια διαβαζω πως στην Αυλωνα δε λεει και τοσο οσο λεει στο Βολο...
Δηλαδη στην Αυλωνα δεν υπαρχουν οι καθιερωμενες ασκησεις π. Χ. Αποβασεις σε νησια, χειμερινη διαβιωση,50χλμ, πορειες, βολες

3) Υπαρχει διαφορα αναμεσα στους λοχους που σε καταττασουν (για Αυλωνα αναφερομαι)

4) Χρωσταω ακομα 1 μαθημα για πτυχιο, αν τους πω οτι χρωσταω π. Χ.6-7 ωστε να παρω μεγαλυτερη αδεια θα μου δωσουν ή γενικως δε δινουν φοιτητικες αδειες πανω απο 2-3 μερες, οσο δηλαδη για 1-2 μαθηματα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

dennis έγραψε:Παληκαρια λιγες αποριες ακομα,(παρακαλω να απαντησουν μονο αυτοι που ειναι σιγουροι 100%, γιατι η ραδιο αρβυλα παει συνεφο... )

1) οσοι επιλεγονται οδηγοι και πανε Σπαρτη, δεν περνανε τα ΠΕΝ με τη σειρά τους; Τα παιρνανε με την επομενη; Και αν ναι, οσο οι αλλοι ειναι με μπερε, οι οδηγοι ειναι με το τζοκευ;

2) Τελευταια διαβαζω πως στην Αυλωνα δε λεει και τοσο οσο λεει στο Βολο...
Δηλαδη στην Αυλωνα δεν υπαρχουν οι καθιερωμενες ασκησεις π. Χ. Αποβασεις σε νησια, χειμερινη διαβιωση,50χλμ, πορειες, βολες

3) Υπαρχει διαφορα αναμεσα στους λοχους που σε καταττασουν (για Αυλωνα αναφερομαι)

4) Χρωσταω ακομα 1 μαθημα για πτυχιο, αν τους πω οτι χρωσταω π. Χ.6-7 ωστε να παρω μεγαλυτερη αδεια θα μου δωσουν ή γενικως δε δινουν φοιτητικες αδειες πανω απο 2-3 μερες, οσο δηλαδη για 1-2 μαθηματα



1. Παίρνεις τιμητικά τον μπερέ στην σπάρτη
2. Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες υπάρχουνε παιδιά που λένε τις εμπειρίες τους και τις απόψεις τους για αυλώνα η βόλο
3. Ναι υπάρχει σε μερικούς λόχους είναι ποιο χαλαρά τα πράγματα αυτό το καθορίζει ο διοικητής
4. Όχι δεν μπορείς να τους πεις ψέμματα γιατί σου ζητάνε βεβαίωση από την σχολή για τα μαθήματα που έδωσες και φοιτητική άδεια παίρνεις σχετικά εύκολα μετά το τέλος της βασικής εκπαίδευσης δηλαδή μετά από 10-11 εβδομάδες
575 T Π/Ν

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 575 T Π/Ν »

1. Συνήθος για οδηγούς στέλνουν όσους δείξουν το δίπλωμα οδήγησης του με την κατάταξη. Εγω την έκανα αυτη τη βλακεία.

2. Το μπερε τιμητικά οι οδηγοί τον έπερναν μέχρι και τη σειρά μυ αλλά μετά με τζοκευ μέχρι να περάσουν σχολείο ΠΕΝ με την επόμενη εσσο. Εγώ ήμουν 307 σειρά και πέρασα το σχολείο ΠΕΝ με την 308.

3. Δυστυχώς όπου και να πάς είτε Βόλο είτε Αυλώνα κάποιες ασκήσεις θα τις χάσεις λόγω της άδειας που θα έχεις, λόγω του οτι ο επιλοχίας θα ψάχνει άτομα για υπηρεσίες κλπ. Οπότε καλύτερα όπου πας, όταν σου πάρει συνέντευξη ο Λοχαγός πέστου οτι θέλεις ασκήσεις και εκπαίδευση και μόλις θα πάρει το αυτί σου οτι γίνεται ορεινός αγώνας ή αναγνωρίσεις ή οτιδήποτε άλλο ζήτα προσωπική ακρόαση απο το Λοχαγό και πες του οτι Θέλεις να πας. Αν σου ρίξει άκυρο ζήτα ακρόαση απο τον υποδιοικητή... Πάντα θα πηγαίνετε ιεραρχικά.

3. Το έχω ξαναπεί και θα συνεχίσω να το λεώ. Τα βύσματα διμουργούν προβλήματα και αποδυναμώνουν τις μονάδες. Αν θέλεις να δεις πόσο μάχιμη είναι η μονάδα σου τότε καλύτερα να αναρωτηθείς πόσο μάχιμος είσαι εσύ... Γουστάρεις να ανεβαίνεις φυλάκειο πυρομαχικών με ζέστη με ήλιο με Βροχή με κρύο με παγωνιά και στις 3 με 4 το πρωι να ακούς και το τσακάλι να ουρλιάζει μέσα στο στρατόπεδο; Να κάνεις 18 χιλιόμετρα το λιγότερο και 24 max για 8 μέρες συνέχεια σαν περιπολάρχης; Θα πήγαινες ποτέ εθελοντής σε 2η 50άρα μέσα σε 20 ημέρες όπως πήγα εγώ γιατί γούσταρα (με 37,3 πυρετο) και για να βοηθήσω με την εμπειρία μου όσους πήγαιναν για πρώτη φορά;
Λουκάς

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Λουκάς »

Φίλε Χρήστο μπαίνω με την 313. Πες μου εσύ ως οδηγός συμμετείχες κανονικά σε όλες τις ασκήσεις στο τάγμα σου;(50άρα, ορεινά, αποβάσεις κτλ.) ή χάνεις τίποτα σε σχέση με τις ασκήσεις και την εκπαίδευση των υπολοίπων ειδικοτήτων?
Πεζοναύτης!

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Πεζοναύτης! »

Οι οδηγοί πανε κανονικά σε ασκήσεις αλλα όταν τους πίανουν οι ασκήσεις. Εγώ έχασα αποβάσεις και επιχειρησιακούς συναγερμούς γιατί τη μια πέρναγα σχολείο διαβιβάσεων την άλλη ανέβηκα Βόλο για να περάσω σχολείο ΠΕΝ κλπ... Πήρα το αίμα μου πίσω κάνοντας κάτι που λογικά κανείς άλλος στρατιώτης ειδικών δυνάμεων δεν έχει κάνει, Πήγα 2 πορείες 50 χιλιομέτρων μέσα σε 20 μέρες. Στη δεύτερη πήγα εθελοντής αφού ο βλάκας ο δίκας της νέας μονάδας μου δεν με έβαζε. Απο το ΓΕΣ και τη ΔΕΔ προβλέπεται οτι πορεία βολή θα κάνει ο κάθε στρατιώτης μιά φορά κάθε εξάμηνο λόγω της δυσκολίας. Ίσως είναι η πιο δύσκολη άσκηση... Εγώ ζήτησα να πάω και στην κολλιομένων αλλά ο δίκας μου με πήρε στο ψηλό... Τί να κάνουμε.

Παλιότερα που η θητεία ήταν μεγαλύτερη ακόμα και τους οδηγούς τους έπιαναν αρκετές ασκήσεις αλλά τώρα που την έκαναν 9 μήνες, έ όσο να σε γκαστρώσουν, γέννησες πια. Δεν προλαβαίνεις και πολλά. Οπότε λοιπόν εγώ θα κάνω αυτό που θέλω. Θα συνεχίσω την εκπαίδευση και Ως πολίτης για να είμαι έτοιμος. Όταν τελειώσω με το Πανεπιστήμιο σε 3 Χρόνια δηλαδή (Θεού θέλοντως) θα γραφτώ στη ΛΕΦΕΔ που κάνει συχνές ασκήσεις και σχολεία και στο εξωτερικό και εδώ... Δείτε τη σελίδα της.(http://www.lefed.gr).

Οι καιροί είναι δύσκολοι και εμείς που είχαμε την τιμή να υπηρετήσουμε στις ειδικές δυνάμεις πρέπει να είμαστε έτοιμοι!
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από kampf »

Οσοι Πεζοναυτες παρουν ειδικοτητα ΧΕΛ (Χειριστης Ελαστικης Λεμβου) θα πανε Πευκο. Οσοι πανε 521 στο ΛΥΤ, κατα πασα πιθανοτητα θα περασουν ζωαρα.(δεν ξερω κατα ποσο θα ισχυει αυτο γιατι αλλαζει λοχαγο). Αλλα οπως και να το κανουμε ΛΥΤ=επιστημονες Εικόνα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

kampf έγραψε: Αλλα οπως και να το κανουμε ΛΥΤ=επιστημονες Εικόνα
Εικόνα ΕικόναΓεια σου ΕπιστημοναΕικόνα Εικόνα

orestis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από orestis »

Παρουσιαζομαι πεζοναύτες και στην ιστοσελίδα του ΓΕΣ δινεται η ευκαιρία να δηλώσεις προτίμηση ειδικότητας.
Θέλω κατι μάχιμο και να έχει σχέση με όπλα. Περιμένω προτάσεις ! Ο ΑΚΡΟΒ.- ΣΚΟΠ. ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ λέει τιποτα ;
Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

orestis έγραψε:Παρουσιαζομαι πεζοναύτες και στην ιστοσελίδα του ΓΕΣ δινεται η ευκαιρία να δηλώσεις προτίμηση ειδικότητας.
Θέλω κατι μάχιμο και να έχει σχέση με όπλα. Περιμένω προτάσεις ! Ο ΑΚΡΟΒ.- ΣΚΟΠ. ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ λέει τιποτα ;
Ευχαριστώ.


Πεζοναύτες διάβασε το μήνυμα του "πεζοναύτης" αναλύει όλες τις ειδικότητες

Υ. Γ Eιδικότητα πριν παρουσιαστείς δεν μπορείς να επιλέξεις ούτε και όταν παρουσιαστείς τώρα τι γράφει στο ΓΕΣ ένας θεός ξέρει

...
dimi

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από dimi »

Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι γυνεται οταν εχεις παρουσιασθει ως πεζοναυτης{αυλωνας} εχεις δηλωσει για αλεξιπτωτιστες εχεις παιρασει κ τα τεστ αλλα σε πανε μεταθεση για μαγιρα; Τι γυνεται μετα; Ποσο καιρο διαρκει η εκπεδευση για ειδικοτητα; Κ υπαρχει περιπτοσει μετα να σε παρουν αλεξιπτωτιστες; Ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

dimi έγραψε:Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι γυνεται οταν εχεις παρουσιασθει ως πεζοναυτης{αυλωνας} εχεις δηλωσει για αλεξιπτωτιστες εχεις παιρασει κ τα τεστ αλλα σε πανε μεταθεση για μαγιρα; Τι γυνεται μετα; Ποσο καιρο διαρκει η εκπεδευση για ειδικοτητα; Κ υπαρχει περιπτοσει μετα να σε παρουν αλεξιπτωτιστες; Ευχαριστω!


όπα λίγο γιατί κάπου το χάνεις. Γίνεσαι μάγειρας για μετά δεν σου έχει έρθει μετάθεση;
Σταυρος

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Σταυρος »

Καλησπερα και καλη ανασταση σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω (εαν και λιγο ασχετο με το παρον θεμα) εαν στις ειδικοτητες των ΠΖΝ θα με παρουν για νοσοκομο λογο πτυχιου παραιατρικου επαγγελματος (φυσικοθεραπεια) απο Ι. Ε. Κ και ακομη εαν οι νοσοκομοι ειναι εξισου δραστηριοι με τις υπολοιπες ειδικοτητες οσον αφορα ασκησεις, πορειες κ. Τ. Λ. Ευχαριστω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες