Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Ναι. Πράσινο μπερέ φοράγανε. Πρώτη φορά παρέλασαν στην θεσαλλονίκη. Τώρα αν είναι ακόμα ειδικές δυνάμεις δεν ξέρω. Λέγεται ότι θα φοράνε τον μπερέ χωρίς να είναι ειδικές δυνάμεις! Κουφό! Θα δούμε...
crow71
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από crow71 »

φιλαράκι, κάνεις ενα λάθος... Οι πεζοναύτες παρέλαυναν στην θεσ/κη μέχρι το 2001 (που ξέρω) κανονικά. Συνήθως πήγαιναν είτε από το 521τπν είτε από το 505τπν για παρέλαση στην θεσ/κη...

Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπενθυμίζω ότι οι πεζοναύτες φοράνε ακόμα πράσινο μπερέ... Δεν παίρνουνε μόρια όμως...
Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά οι πεζοναύτες θα πάρουν μπλε μπερέ αλλά ξεχωριστό από τα άλλα σώματα... Πρέπει να είναι μπλε πιο ανοικτής απόχρωσης από τον υπόλοιπο στρατό ξηράς αλλά όχι σαν της προεδρικής φρουράς... Τα πρώτα δείγματα από τις εταιρίες απορρίφθηκαν και αναμένονται τα νέα...
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Legion »

Σε λιγο θα μας τον κανουν ροζ να δεις που θα γελαμε...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από kallitexnis »

legion έγραψε:σε λιγο θα μας τον κανουν ροζ να δεις που θα γελαμε...
Μπά... πορτοκαλί λέω εγώ.
Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Το καλοκαίρι, Ιούλιο μήνα μάλλον είχα πάει με το τρένο στην Αθήνα και είδα έναν Πεζοναύτη που πήγαινε απο την Αυλώνα... Φορούσε ΠΡΑΣΙΝΟ μπερέ! ... Έχω προσπαθήσει να βρώ μια έγκυρη διεύθυνση mail για να ρωτήσω το Υπουργείο Εθνικής Άμηνας τί γίνεται με το θέμα του μπερέ αλλά δεν έχω βρει τίποτα! Αύριο πάω στρατολογία να κάνω αίτηση για Πεζοναύτης... Μή νομίζετε οι στρατολόγοι κοιμούνται ύπνο βαθύ.

Ρώτησα μια ταγματάρχη πώς γίνεται η επιλογή για πεζοναύτες αλλά τίποτα δεν ήξερε! Θα πιστέψω τον Οyk πάντως και αυτά που είπε για τους Πεζοαναύτες στη σελίδα 13...
Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο ποιον ακριβώς το έμαθες για τον μπερέ. Γιατί όσοι υπηρετούν τώρα και έχουν γράψει στο forum έχουν πει οτι οι Πεζοναύτες έχουν ΠΡΑΣΙΝΟ μπερέ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Nassos »

Οι Πεζοναύτες φοράνε ακόμη πράσινο μπερέ.

Είχε γίνει διαγωνισμός για νέου τύπου μπερέ (μπλέ), αλλά απορρίφθηκε το χρώμα που πρότειναν και επαναπροκύρηξαν το διαγωνισμό.

Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Η δεύτερη εσσο του 2009 που μπαίνουμε τον Μάιο θα πάρουμε πράσινο μπερέ; Μακάρι να τα καταφέρουμε παίδες!
Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παίδες αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές όσοι Πεζοναύτες μπήκαν τον Νοέμβριο του 2008 πέρνουν Πράσινο μπερέ τώρα τον Ιανουάριο. Για τον Φλεβάρη και τον Μάιο δεν ξέρω... Αλλά ελπίζω να πάρουμε και εμείς Πράσινο!

Πάντως να πω οτι η ιστορία με την αλλάγη χρώματος έχει ξεκινήσει απο το 2006-7 περίπου...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Criss έγραψε:Παίδες αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές όσοι Πεζοναύτες μπήκαν τον Νοέμβριο του 2008 πέρνουν Πράσινο μπερέ τώρα τον Ιανουάριο. Για τον Φλεβάρη και τον Μάιο δεν ξέρω... Αλλά ελπίζω να πάρουμε και εμείς Πράσινο!

Πάντως να πω οτι η ιστορία με την αλλάγη χρώματος έχει ξεκινήσει απο το 2006-7 περίπου...


Η ιστορία ξεκίνησε απο τότε που βγηκαν οι πεζοναύτες απ τις ΕΔ...
Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Ναι εχουν βγει αυτο ειναι το θεμα... Τωρα για τον μπερε ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θελουν να κανουν... Κατι λενε οτι δεν δεχτηκαν το μπλε μπερε και κρατανε τον πρασινο, αλλα τωρα θα ξαναβγει στην φορα το μπλε... Για να δουμε! Εγω παντως δηλωσα νεα περαμο και μετα αμα δω οτι οι πεζοναυτες ειναι αυτο που πρεπει δηλωνω παλι εκει...
Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σε ολους! Επειδη διαβασα πολλα εδω για πρασινους και μπλε μπερεδες μερικα πραγματα ιστορικα για τους πεζοναυτες. Μεχρι το 1989(νομιζω, ας με διορθωση καποιος αν κανω λαθος) Ειχαν μπλε σκουρο μπερε και ηταν το Μοναδικο σωμα. Οταν εγεινε η ενωση με τις ειδικες δυναμεις με διαταγη εβαλαν πρασινο μπερε. Η εκπευδευση ειναι καλυτερη απο καθε αλλο σωμα ε. Δ. διοτι οι πεζοναυτες συμετεχουν σε ολες τις ασκησεις. Δεν ξερω τι εχει γινει τωρα που ενταχθηκε στο πεζικο, αλλα απο οτι ακουγοταν αυτο εγεινε λογο μεγαλων εξοδων των ταγματων π/ν στις ασκησεις τους. Καλη θυτεια στους νεους!

Παναγιωτης 292 σειρα 05 Γ' ΕΣΣΟ

575 Τ/ΠΝ Χαλκιδα

Ευχαριστω!

Anonymous

Πεζοναύτες: Μπλέ ή πράσινος μπερές;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα Παίδες!

Απλα Να Ενημερώσω Οτι Σήμερα Πέρασα έξω απο το ΚΕΤΘ της Αυλώνας και
οι Πεζοναύτες φορούσαν ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΠΕΡΕ! Ήταν 3 Μπροστά στην Πύλη...

ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες