Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Στεφανος έγραψε:Καλησπερα κυριοι... Εχω δηλωσει Για πεζοναυτης και θελω να μαθω αμα γινεται να μεινω εκει μονιμος. Ευχαριστω για τον χρονο σας!


Σε ένα λογικό και σοβαρό κράτος (πχ ΗΠΑ) γίνεται.

Στην Ελλάδα προσόν για να γίνεις Στρατιωτικός θεωρείται το να γράψεις καλά στην έκθεση

και στη χημεία. Γι' αυτό έχουμε τα τραγικά στελέχη που έχουμε.

yoba87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 11:45 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από yoba87 »

Παίδες έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τους Πεζοναύτες.

Έχω δηλώσει περιοδεύων Πεζικό και περιμένω να μου έρθει το χαρτί τώρα.

Μπορώ αφού καταταχθώ να δηλώσω Πεζοναύτης και αν δηλώσω θα με πάρουν 100% αν περάσω και τα αθλήματα;

Επίσης μια μικρή ερώτηση, οι πεζοναύτες έχουν βασικό όπλο το M16 όπως όλοι οι φαντάροι έχουν το G3;
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Στο κέντρο που θα παρουσιαστείς θα περάσει κλιμάκιο ΕΔ. Εκεί θα ζητήσεις να πάς Πεζοναύτες. Αν περάσει τα αθλήματα θα σε πάρουν 100% Ειδικές Δυνάμεις. Τώρα, αν θα είναι ΠΖΝ, ΛΟΚ ή ΜΑΚ, αυτό θα το κρίνουν οι ανάγκες της κάθε μονάδας.

Οι Πεζοναύτες όπως και γενικά οι Ειδικές Δυνάμεις έχουν ως βασικό τυφέκιο το Μ16.

gr_ar

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Vasss έγραψε:
Στεφανος έγραψε:Καλησπερα κυριοι... Εχω δηλωσει Για πεζοναυτης και θελω να μαθω αμα γινεται να μεινω εκει μονιμος. Ευχαριστω για τον χρονο σας!


Σε ένα λογικό και σοβαρό κράτος (πχ ΗΠΑ) γίνεται.

Στην Ελλάδα προσόν για να γίνεις Στρατιωτικός θεωρείται το να γράψεις καλά στην έκθεση

και στη χημεία. Γι' αυτό έχουμε τα τραγικά στελέχη που έχουμε.



Ξέρεις την διαδικασία στις ΗΠΑ και το λες; Από το υπόλοιπο μήνυμα καταλαβαίνω πως απλά δεν έγραψες καλά στις πανελλήνιες και ρίχνεις τις ευθύνες σε άλλους πλην του εαυτού σου.

Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Ναι, γνωρίζω τις διαδικασίες στις ΗΠΑ, γι' αυτό μιλάω.Στις Πανελλήνιες έγραψα 15, αλλά δεν ήθελα (ούτε θέλω) να υπηρετήσω ως μόνιμος στο στρατό.

Η χημεία και η έκθεση δεν είναι προσόντα για ένα στρατιωτικό.

Υπάρχουν αξιωματικοί και υπαξιωματικοί που έγραψαν καλά στις Πανελλήνιες, οι οποίοι δεν έχουν ούτε τη νοοτροπία, ούτε το σθένος, ούτε την πειθαρχεία που χρειάζεται ένας στρατιωτικός.

Kostas12

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Kostas12 »

Να ρωτήσω ασκησεις ανορθόδοξουπολέμου γίνονται
Νικ

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Νικ »

Καλησπερα τωρα το Σεπτέμβρη μπαινω αυλωνα. Θα ηθελα να δηλώσω πεζοναύτης. Θελω να ρωτησω περνουν πρασινο μπερε η μπλε γιατι εχω ακουσει διαφορα σχετικα με αυτο. Και αλλη μια ερώτηση. Οι πεζοναυτες κατατάσσονται στις ειδικες δυναμεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Πράσινο μπερέ φοράνε, μπλέ φόραγαν μέχρι πριν καμια 10αριά χρόνια, και ναι ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Oliki_Katastrofh
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 11:17 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Oliki_Katastrofh »

Υπαρχουν στην κυπρο πεζοναυτες Δηλαδη μπορω ελδυκ ειδικες δυναμεις πεζοναυτες στην ελδυκ κυπρο?
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Oliki_Katastrofh έγραψε:Υπαρχουν στην κυπρο πεζοναυτες Δηλαδη μπορω ελδυκ ειδικες δυναμεις πεζοναυτες στην ελδυκ κυπρο;


Όχι μόνο 35 ΜΚ μπορείς να πας πρασινομπερές Κύπρο.

Τζιμης

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Τζιμης »

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, μπηκα τωρα τον νοεμβριο στ εσσο και αφου ορκιστηκα πηρα φυλλο πορειας για πεζοναυτες 575, αυλωνα. Απ´ οτι διαβασα οι προηγουμενες απαντησεις για την εκπαιδευση τον πεζοναυτων ειναι πολυ παλιες, οποτε αν υπαρχει καποιος που υπηρετησε προσφατα, θα μπορουσε να μας πει τι κανουν καθημερινα; Απλα ανησυχω λιγο για τη φυσικη κατασταση μου και θα ηθελα να ξερω τι να περιμενω. Επισης επειδη ειμαι νεος κ δεν γνοριζω με τα καψονια τι φαση παιζει, μπορει ο αλλος στρατιωτης να σου ριξει καψωνι γιατι κατι τετοια ακουω;
Βασίλης

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλημερα, Παρουσιαστηκα 15 ιανουαριου 11ο συνταγμα πεζικου, ορκιστηκα προχθες. Μια εβδομαδα αφου παρουσιαστηκα κατεφθασε το κλιμακια των ειδικων δυναμεων δηλωσα για πεζοναυτης, αυτο ηθελα εδω και χρονια, εν τελει το πρωι της ορκωμοσιας οι αξιωματικοι μας μοιρασαν τα φυλλα πορειας, τελικα περασα ενω δεν ειχα βγαλει ελξεις αλλα εβγαλα ενα χιλιομετρο σε 4.27 και 20 καμψεις. Το χαρτι γραφει κεεδ/εοδ νεας περαμου ατ - μεγαριδος-αττικης, με ειδικοτητα νοσοκομος καταδρομων !(ειχα δηλωσει το πτυχιο μου οδοντοτεχνιτης) στις 20 του μηνος παρουσιαζομαι. Οι ερωτησεις που θελω να κανω ειναι οι εξεις. Να παρουσιαστω με την επισημη στολη της ορκωμοσιας ; Μια απο τις αλλες η με πολιτικα ; Επισης απο οσο θυμαμαι ο αξιωματικος μου ειπε και την μεταθεση μου η οποια ειναι στο κεοαχ μιας που ειμαι και απο πιερια. Αλλα αναρωτιεμαι γιατι κεοαχ απο τη στιγμη που ειμαι πεζοναυτης ; Κανονικα τα λοκ δεν πανε εκει πανω σε τετοια μοναδα ; Επισης να φανταστω οτι εκει στο μεγαλο πευκο θα γινει ενας διαχωρισμος σωστα ; Υπαρχει περιπτωση να με διωξουν η ειναι σιγουρη η θεση απο τη στιγμη που περασα τα αθληματα ; Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.
παλιος και ωραιος

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από παλιος και ωραιος »

Βασιλη. Δεν προκειται να φυγεις απλα θα περασεις το ΠΕΝ στο ΚΕΕΔ μαζι με την ειδικοτητα σου. Αν βγαλεις το ΠΕΝ ολα καλως παιρνεις και τον μπερε. Αλλιως φευγεις απο ΕΔ και χανεις και το νοσοκομος λογικα. Μετα απο εκει πας σε καποια μοναδα των ΕΔ. Στο ΚΕΟΑΧ πανε για λιγο καιρο οι ΠΖΝ. Δεν ειναι ομως μονμιμη μεταθεση. Πηγαινε και θα δεις ολα σιγα σιγα. Καλη δυναμη.
παλιος και ωραιος

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από παλιος και ωραιος »

Βασιλη επισης θελει την επισημη στολη οταν θα παρουσιαστεις. Σε καθε νεα μοναδα που θα πηγαινεις θα πηγαινεις με αυτη. Οποτε κρατα μια καθαρη και μονο γι αυτο το λογο. Μην την χρησιμοποιησεις σε εκπαιδευση κτλπ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες