Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στρατιώτης 21

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Στρατιώτης 21 »

Καλησπέρα σας. Η προκεχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων, για πεζοναύτης Αυλώνα πόσες μέρες κρατάει γιατί άλλος λέει 18 μέρες άλλος 21, μέχρι και 2 μήνες λένε. Τι ισχύει; Το διάστημα αυτό υπάρχουν εξόδοι;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Στρατιώτης 21 έγραψε:Καλησπέρα σας. Η προκεχωρημένη εκπαίδευση νεοσυλλέκτων, για πεζοναύτης Αυλώνα πόσες μέρες κρατάει γιατί άλλος λέει 18 μέρες άλλος 21, μέχρι και 2 μήνες λένε. Τι ισχύει; Το διάστημα αυτό υπάρχουν εξόδοι;


Καλησπέρα και σε εσένα. Η προκεχωρημένη εκπαίδευση Ν/Σ των ΕΔ-ΠΖΝ είναι διάρκειας 3 εβδομάδων.Και ναι υπάρχουν εξόδοι. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
RPG

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από RPG »

KΑλησπερα σε ολη την παρεα! ΤΟ Σεπτεμβριο κατατασσομαι στο Μ. Πευκο. Ηθελα να ρωτησω οσοι εχουν δηλωσει πεζοναυτες μετα την ορκομωσια τα ΤΠΕΝ θα περασουμε στο Μ. Πευκο ή σε καποια απο τις 2 βασεις των πεζοναυτων. Ευχαριστω!
Μπάμπης

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Καλησπερα κ απο εμενα... ειμαι 17 χρονων σε κανα χρονο φευγω κ εγω θελω να παω κ εγω πεζοναυτες στην αθηνα. Ειμαι λεπτος κ ειμαι 54 κιλα. Ειμαι χρονια εκτος γυμναστικης εξαιτιας ερωτικης απογοητευσης :P

αυτα ομως τελος καποια στιγμη θα παρω αποφαση κ θα αρχισω με εναν ανιψιο μου π πηγε αλεξιπτωτα κ θα κανω μαζι του τρεξιμο κ γυμναστικη. Συμφωνα με καποιους που ξερουν απο ασκησεις κλπ μεσα στους πεζοναυτες ποια ειναι η γνωμη τους για εναν σαν εμενα; Για 17-18 χρονων εχω λιγα κιλα (ασχετα που δεν εχω κανενα προβλημα υγειας, τρωω κανονικα δεν μενω ποτε νυστικος, δεν εχω αλεργιες, δεν εχω ελλειψη πχ σε σιδηρο και αλλα τετοια πραματα).

τι πρεπει να προσεξω τι πρεπει να κανω; Θελω την γνωμη σας... Θα μπορουσα να αντεξω;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπάμπης έγραψε:Καλησπερα κ απο εμενα... ειμαι 17 χρονων σε κανα χρονο φευγω κ εγω θελω να παω κ εγω πεζοναυτες στην αθηνα. Ειμαι λεπτος κ ειμαι 54 κιλα. Ειμαι χρονια εκτος γυμναστικης εξαιτιας ερωτικης απογοητευσης :P

αυτα ομως τελος καποια στιγμη θα παρω αποφαση κ θα αρχισω με εναν ανιψιο μου π πηγε αλεξιπτωτα κ θα κανω μαζι του τρεξιμο κ γυμναστικη. Συμφωνα με καποιους που ξερουν απο ασκησεις κλπ μεσα στους πεζοναυτες ποια ειναι η γνωμη τους για εναν σαν εμενα; Για 17-18 χρονων εχω λιγα κιλα (ασχετα που δεν εχω κανενα προβλημα υγειας, τρωω κανονικα δεν μενω ποτε νυστικος, δεν εχω αλεργιες, δεν εχω ελλειψη πχ σε σιδηρο και αλλα τετοια πραματα).

τι πρεπει να προσεξω τι πρεπει να κανω; Θελω την γνωμη σας... Θα μπορουσα να αντεξω;



Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προσγειωθείς στην πραγματικότητα, διάβασε το παρακάτω θέμα και θα καταλάβεις.

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vasss »

Καλησπέρα

Ολοκλήρωσα πρόσφατα τη θητεία μου στους Πεζοναύτες στο 575. Οι ασκήσεις που "έγραψα" είναι:2 αποβάσεις,2 θαλασσίες,1 αντάρτη,1 50άρα και 2 ελικοπτερίες. Φυσικά εκπαίδευση υπάρχει καθημερινά. Πορείες των 10-20 χλμ, βολές, θεωρία (παπάτζα), πυρ και κίνηση, εκρηκτικά κλπ. Θα πήξετε στις οπλοασκήσεις (επ ώμου αααααρμ!), διότι "το ηθικό της μονάδας είναι υψηλό. " Σχεδον κάθε πρωί υπάρχει 1 ωρίτσα τρέξιμο σε καλό ρυθμό κι έπειτα κάμψεις, έλξεις, βυθίσεις).
Το τ/πεν διαρκεί 3 εβδομάδες κατά τις οποίες παίρνετε εξόδους, χωρίς όμως διανυκτέρευση, δηλαδή στις 22:00 επιστρέφετε στη μονάδα. Όσο είστε "πενίστες" είστε στον πάτο της τροφικής αλυσίδας του τάγματος και οι πρώτοι που χώνονται (θα ξεχωρίζετε απο χιλιόμετρα, αφού θα φοράτα τζόκευ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι μπερέ). Καψωνάκι και πρήξιμο σε φυσιολογικά πλαίσια. Το δυσκολότερο που θα αντιμετωπίσετε είναι η παντελής έλλειψη ύπνου,2-3 ώρες το 24ωρο.
Θαρσειν χρη ταχ αύριο έσετ άμεινον
Αστέριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 1:07 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Αστέριος »

Εγώ πάντως από αυτά που διαβάζω και μαθαίνω είναι ότι άμα το αγαπάς αυτό που κάνεις τίποτα δεν στέκεται εμπόδιο, ούτε καψώνια, ούτε ασκήσεις ούτε τίποτα!
michaliskou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2014 11:55 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από michaliskou »

Καλησπερα σας παιδια. Μολις σημερα εκοψα την αναβολη μου δηλωνοντας ειδικες δυναμεις με την ελπιδα να με παρουν ως πεζοναυτη. Ηδη εδω και ενα μηνα περιπου ξεκινησα και παλι να ασχολουμαι με την φυσικη μου κατασταση την οποια ειχα παραμελησει λιγακι λογω τελευταιας εξεταστικης για πτυχιο. Οι επιδοσεις μου ειναι 50 ΚΑΛΕΣ καμψεις 5 ελψεις σε νορμαλ τεμπο 7,2 χλμ σε μια ωρα και το 1χλμ σ 5 λεπτα. Ναπροσθεσω οτι στο τρεξιμο μεχρι τν νοεμβρη που μπαινω σκοπευω απο 7,2 να το φτασω 9 χλμ. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω πως βλεπεται τις επιδοσεις κυριως στο τρεξιμο. Ειναι καλες για να ανταπεξελθω η θα εχω θεματα. Σας ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από wolver »

Παιδια καλησπερα σκεφτομαι του χρονου τετοια εποχη να κοψω την αναβολη μου για να μπω ειδικες δυναμεις! Θελω να παω πεζοναυτες Και θελω να ρωτησω αν στην εκπαιδευση τους υπαρχει το σκαρφαλωμα απο ενα διχτυ π διαβασα οτι ειναι 22 μετρα ευχαριστω πολυ! Επισης διαβασα πως αντι για πρασινο εχουν μπλε Μπερε ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Πράσινο φοράνε, πριν καμιά 10ετία φοράγανε σκούρο μπλε μπερέ.
Κωστας

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Κωστας »

Το 521 ήταν ( τουλάχιστον όσο ήταν Σύρο το πιο μαύρο και το πιο μάχιμο τάγμα )Καλό είναι μιλάμε όταν ξέρουμε.

Στεφανος

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Στεφανος »

Καλησπερα κυριοι... Εχω δηλωσει Για πεζοναυτης και θελω να μαθω αμα γινεται να μεινω εκει μονιμος. Ευχαριστω για τον χρονο σας!
gr_AR

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από gr_AR »

Στεφανος έγραψε:Καλησπερα κυριοι... Εχω δηλωσει Για πεζοναυτης και θελω να μαθω αμα γινεται να μεινω εκει μονιμος. Ευχαριστω για τον χρονο σας!


Διάβασμα, πανελλήνιες και σχολές ΣΜΥ και ΣΣΕ, αραλίκι με θητεία 9 μηνών και να γίνεις μόνιμος όχι μεγάλε.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες