ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nickbar »

Παιδιά ήρθε η ώρα πλέον να κάνω το στρατιωτικό μου. Παρουσιάζομαι Νοέμβρη στο ΚΕΕΜ Σπαρτης...

Δεν εχω ουτε βυσμα ουτε τπτ και ουτε προκειται να ασχοληθω αλλα ρε παιδια ενα πραγμα δεν θελω... Να παω Κυπρο...

Εβρο παω πιο ανετα, εκει δεν θελω να παω... Υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να το αποφυγω; Ξερω γνωστο μου πριν 2-3 χρονια που του ειχε ερθει μεταθεση για κυπρο, χωρις να το εχχει δηλωσει και φρικαρε και τελικα δεν ξερω πως αλλα δεν πηγε... Επισης δεν ξερω αν μετραει αλλα ειμαστε και καποιας ηλικιας.28 χρονων αν και απ οτι διαβασα η ηλικια δεν παιζει ρολο... Επισης θα μπω απο αναβολη για ψυχολογικους λογους που ειχα παρει...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ο σίγουρος τρόπος για να αποφύγεις την Κύπρο είναι να βγεις Ι/3.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

nickbar έγραψε:Παιδιά ήρθε η ώρα πλέον να κάνω το στρατιωτικό μου. Παρουσιάζομαι Νοέμβρη στο ΚΕΕΜ Σπαρτης...

Δεν εχω ουτε βυσμα ουτε τπτ και ουτε προκειται να ασχοληθω αλλα ρε παιδια ενα πραγμα δεν θελω... Να παω Κυπρο...

Εβρο παω πιο ανετα, εκει δεν θελω να παω... Υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να το αποφυγω; Ξερω γνωστο μου πριν 2-3 χρονια που του ειχε ερθει μεταθεση για κυπρο, χωρις να το εχχει δηλωσει και φρικαρε και τελικα δεν ξερω πως αλλα δεν πηγε... Επισης δεν ξερω αν μετραει αλλα ειμαστε και καποιας ηλικιας.28 χρονων αν και απ οτι διαβασα η ηλικια δεν παιζει ρολο... Επισης θα μπω απο αναβολη για ψυχολογικους λογους που ειχα παρει...


Μπορείς άνετα συμπληρώνοντας μία αίτηση και εκδηλώνοντας επιθυμία να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ χωρίς περιορισμούς και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία αρκεί να είσαι σωματικής ικανότητας Ι1 ή Ι2 και να μην υπηρετείς 6μηνο.

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nickbar »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

D.Y.K το αντίθετο έγραψα... Δεν θέλω να πάω Κύπρο! Δλδ η πιθανότητα να πάω υπάρχει...
Διαλέγουν συγκεκριμμένα μήπως κάποια ειδικότητα γιατί με αυτά που διάβασα διαβιβαστές είδα κυρίως ότι ζητάνε...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

nickbar έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

D.Y.K το αντίθετο έγραψα... Δεν θέλω να πάω Κύπρο! Δλδ η πιθανότητα να πάω υπάρχει...
Διαλέγουν συγκεκριμμένα μήπως κάποια ειδικότητα γιατί με αυτά που διάβασα διαβιβαστές είδα κυρίως ότι ζητάνε...


Συγγνώμη λάθος κατάλαβα εγώ.

Αν δεν θέλεις να υπηρετήσεις κάτω απλά προσευχήσου να μην σε επιλέξουν με ένδειξη για την ΕΛΔΥΚ γιατί αλλιώς δύσκολα την αποφεύγεις. Ο μόνος τρόπος να την αποφύγεις είναι είτε με βύσμα είτε αν η οικογένεια σου ή εσύ έχει πολύ χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια (κυρίως).

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nickbar »

Τι βύσμα; Αν ειχα βυσμα δεν θα με ενοιαζε τπτ... Εισοδημα δεν εχω γιατι ειμαι ανεργος... Δεν ξερω αν μετραει αυτο... Βεβαια δεν θελω να ειμαι αρνητικος απο τωρα. Επισης καλο ειναι να μη ν καταδικαζουμε κατι αν δεν το εχουμε ζησει. Φιλος μου ηρθε απο Ορεστιαδα με βυσμα καπου στο Ελληνικο στο σπιτι του κοντα στην Αθηνα και σε 1 μήνα ζήτησε αναβολή γιατι δεν την παλευε... Αλλοι παλι λενε οτι στην Κυπρο ζησανε ζωη και κοτα.

Αληθεια ομως ποιες ειδικοτητες συνηθως προτιμουνται για ελδυκ; Δεν μου ειπατε...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι δεν μετράει το ότι είσαι άνεργος. Μετράει το ετήσιο εισόδημα των γονιών σου αν αυτό είναι αρκετά χαμηλό αλλά αν θες την γνώμη μου χίλιες φορές να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ παρά σε μονάδα στην Ελλάδα.

Καλύτερες συνθήκες διαβίωσης μέσα στα Στρατόπεδα, σαφώς καλύτερη εκπαίδευση, καλές εξόδους και το κυριότερο ότι μηνιαίως οι έφεδροι παίρνουν και κάποια χρήματα για να βγάζουν τα προς το ζην.

Αν δεν είσαι σπάταλος άνετα την βγάζεις.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nickbar »

Σε ευχαριστώ πολύ. Για έφεδρος δεν πάω ούτως ή αλλως...
όταν θα βγαίνω όμως δεν θα πρέπει να μένω σε ξενοδοχείο έξω ή θα γυριζω στρατόπεδο να κοιμάμαι; Εισητήρια αεροπορικά για να βλέπω τους δικούς μου σε άδειες στην Αθήνα ποιος θα μου τα πληρώνει;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάτσε ψάξε λίγο το φόρουμ και θα σου λυθούν οι απορίες, τελευταία βοηθεία από εμένα.

ΕΛΔΥΚ: Διανυκτέρευση εκτός στρατοπέδου
Κατάσταση επιβίβασης - μειωμένα εισιτήρια

Στο θέμα τις Γενικές Πληροφορίες για την θητεία στην Κύπρο σε προηγούμενα μηνύματα θα βρεις και τι μισθό παίρνουν οι στρατιώτες που υπηρετούν την θητεία τους εκεί.

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

alexis7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2014 7:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από alexis7 »

Καλησπερα... Εχω επιλεγει γ κυπρο ελδυκ αλλα ειμαι 8μηνο... Εφοσον παω θα κανω 8 μηνες και ποσα χρηματα θα παιρνω λογω πολυτεκνιας;

AlexGr

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από AlexGr »

Καλησπέρα. Θα καταταγώ 19/01 ΚΕΕΜ Σπάρτης. Είμαι τρίτεκνος και ο μεγαλύτερος απο τα 3 αδέρφια και απο όσο γνωρίζω θα έχω 8μηνη θητεία (εκτός αν είμαι λάθος). Ενδιαφέρομαι για ΕΛΔΥΚ. Μπορώ να κάνω αίτηση αν έχω 8μηνη θητεία;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

AlexGr έγραψε:Καλησπέρα. Θα καταταγώ 19/01 ΚΕΕΜ Σπάρτης. Είμαι τρίτεκνος και ο μεγαλύτερος απο τα 3 αδέρφια και απο όσο γνωρίζω θα έχω 8μηνη θητεία (εκτός αν είμαι λάθος). Ενδιαφέρομαι για ΕΛΔΥΚ. Μπορώ να κάνω αίτηση αν έχω 8μηνη θητεία;


Ναι μπορείς κανονικά.

Άβαταρ μέλους
makis41
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2014 11:08 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από makis41 »

Καλησπερα... Εχω επιλεγει γ κυπρο ελδυκ αλλα ειμαι 8μηνο... Εφοσον παω θα κανω 8 μηνες και ποσα χρηματα θα παιρνω λογω πολυτεκνιας;

αν θες να πας κυπρο θα υπογραψεις οτι αρνεισαι το 8μηνο (οπως εκανα εγω περσυ) και θα κανεις 9μηνο. Για τον μισθο του πολυτεκνου δεν θυμαμαι αλλα σιγουρα ειναι παραπανω απτο κανονικο (280).

AlexGr

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από AlexGr »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα έχω ακόμια μια απορία που προέκυψε απο τις απαντήσεις σας. Πρέπει να αρνηθώ το 8μηνο και να κάνω 9μηνο για να πάω ΕΛΔΥΚ ή μπορώ να πάω και να κάνω 8μηνο;
aris13

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από aris13 »

Παιδιά εχω δηλωσει σαν εθελοντης να πας κυπρο ελδυκ. Αλλα μου λενε οτι μπορει να με παροθν μπορει και οχι... Πολλοι απ το κεντρο ειχαν δικαιολογητικα για να μιν πανε ηταν περισσοτεροι αυτοι που δεν ιθελαν παρα αυτοι που ιθελαν βοηθιστε λιγο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης