Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από Signaller »

12θεϊστής έγραψε: ΥΓ2: φίλε signaller εάν ψάξεις λίγο την ιστρορία θα βρείς πολλά πράγματα με τα οποία θα συμφωνήσουμε. Αντί να τσακωνόμαστε καλό είναι να ψαχνόμαστε. Φιλικά πάντα χωρίς διάθεση καπελώματος.

Ναι ρε συ. Κανένα πρόβλημα Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Yersinia pestis, πολύ σωστά τα γράφεις και συμφωνώ απόλυτα. Το ότι ήταν ιστορικό πρόσωπο ο χριστός είναι βεβαιωμένο απλώς, όπως λές, δεν υπάρχουν τα πρακτικά να επιβεβαιώσουν αυτά που γράφτηκαν αιώνες αργότερα για την ζωή του (καινή διαθήκη δηλαδή). Οι λόγοι είναι αυτοί που αναφέρεις, αλλά να προσθέσω και γω έναν ακόμα λόγο. Το 30μΧ. Ο χριστός θεωρήθηκε εντελώς ασήμαντος από το Ρωμαϊκό σύστημα εξουσίας και Έτσι δεν έδωσαν καμία Βάση στις δραστηριότητές του. Από την άλλη, εάν και μόνο εάν, πιστέψουμε την αγία γραφή θα ήταν σίγουρα επικύνδυνος για γραμματείς και φαρισαίους οπότε και αυτοί θα τον παρακολουθούσαν στενά. Αλλά ελλείψει πηγών μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Πάντως εγώ Πιστεύω ότι όλο και κάτι θα έχει σωθεί...
Kerveros

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από Kerveros »

Αν έχει σωθεί λέει; Όλο και κάτι θα κρύβει το βατικανό στη μυστική βιβλιοθήκη του... ! Σίγουρα θα κρύβουν πολλά που δεν τους συμφέρει να βγουν στο φως, το τί και γιατί φοβούνται μόνο οι ίδιοι το ξέρουν. Όπως και κάτι άλλο. Ποιο το πρόβλημα αν όντως είχε ανθρώπινα πάθη και απέκτησε πραγματικά απόγονο με τη μαρία μαγδαλινή όπως εικάζεται; Γιατί αυτό αν ισχύει δε σημαίνει ότι διαγράφεται η θυσία του, ούτε χάνεται η θεϊκή του υπόσταση... ! Γιατί αντιδρούν τόσο δεν καταλαβαίνω. Για το άστρο της βηθλεέμ πάντως ίσως να ήταν και Ο σείριος που είναι ορατός στη γη κάθε 50 χρόνια νομίζω...

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Kerveros έγραψε: Για το άστρο της βηθλεέμ πάντως ίσως να ήταν και Ο σείριος που είναι ορατός στη γη κάθε 50 χρόνια νομίζω...
7μ. Χ συνοδος Αρη Δια και Αφροδιτης και ευθυγραμιση τους σχεδον στο ιδιο ορατο σημειο και υπογωνια με τον ηλιο που ανακλουσαν το φως με τον ιδιο τροπο που το κανει κ η σεληνη στην πανσεληνο
yersinia pestis

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Λοιπον μια και παμε προς αγιο δισκοποτηρο μερια απο οτι βλεπω[μητρα της μαριας μαγδαληνης και ο απογονος σαρα]υπαρχει μια ιστορια που λεει οτι η σαρα πηγε γαλλια και απο εκει εγινε η δυναστεια των μεροβιγια οι οποιοι [κλβης, χλωδοβικος κτλ... ]ιδρυσαν το γαλλικο κρατος αλλα ολοι πεθαναν [δολοφονιες κτλ]ολοι εεε οχι και ολοι ενας γλυτωσε και το αιμα του χριστου υπαρχει ακομα και αυτο ειναι το δισκοποτηρο κτλ[πολυ θεωρια αλλα αποδειξης τπτ οπως δηλ σε ολα]ουφ αλλα οι πλανταρ [δυναστεια της αγγλιας] εχουν το αιμα του καιν που εγινε απο μιξη ευας και διαβολου κτλ... Δηλ ο καρολος ειναι διαολικος [για αλλο μου μοιαζει παντως]λοιπον η νταινα ειχε αιμα μεροβιγια και θα γινοταν η ενωση τον δυο αλλα δεν εγινε γιατι δολοφονηθκε απο τους ναιτες που ακομα φυλανε το χολυ γκειλ[ντα βιτσι]... Χωρις αποδειξης βεβαια στα λογια και απο εργα συγραφεων που δεν εχουν αποδειξης

12θεϊστής

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Κέρβερε, εκτός από το Βατικανό μπορεί και άλλοι να έχουν παρόμοια στοιχεία... Άλλωστε είναι ύποπτο ότι η καινή διαθήκη καταπίνει 25 χρόνια από την ζωή του και ξαφνικά Μας τον εμφανίζει Στα 30 του. Προφανώς και φρόντισε να κάνει την οικογένειά του ο άνρωπος!

Yersinia pestis, Στον κώδικα νταβίντσι (αν θυμάμαι καλά) η κοπελιά δίπλα στον Χανκς Υποτίθεται ότι είναι απόγονος του χριστού.

Όσο για τη θεϊκή υπόσταση του χριστού Όπως Σίγουρα έχει γίνει κατανοητό Την απορρίπτω. Μπορεί να ήταν χίλια δυο, μεγαλοφυία, οραματιστής κλπ αλλά θεός με την καμία.

Τέλος για το άστρο, όπως λέει ο 297ΙΜΑΚ, Το 7μ. Χ Υπήρξε Ευθυγράμμιση Αρη Δια και Αφροδιτης. Το πρόβλημα είναι ότι ο χριστός γεννήθηκε Προ Χριστού για τους λόγους που έχουμε αναφέρει παραπάνω. Άρα, η επίκληση του αστρονομικού φαινομένου για να υποστηρίξει ότι κάτι θεϊκό συνέβη γυρνάει μπούμερνγκ. Διότι αν όντως Ο θεός ήθελε να στείλει μήνυμα θα το έκανε άμα τη εμφανίσει του υιού του και όχι 10 ή 20 χρόνια μετά.

Πιο πιθανό είναι να ξύπνησε από τον λήθαργό του ο Ζευς και να έστειλε το δικό του μύνημά έστω και καθυστερημένα...

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ίσως ενδιαφέρει η άποψη ενός Φυσικού
[ δεν εννοώ εμένα Εικόνα ]
περί του άστρου της Βηθλεέμ:

Διαρκεί δυόμησι λεπτά.



(στο έφτιαξα:Nassos)

...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από Signaller »

Ξεκάθαρα πράγματα Ή δεχόμαστε ότι ο Χριστός ήταν Θεός, οπότε το αστέρι ήταν κάτι θεϊκό, οπότε κακώς ψάχνουμε

Ή απορρίπτουμε ότι ήταν ο Θεός, συνεπώς όλα αυτά είναι ψέματα, και άρα πάλι κακώς ψάχνουμε.

Δηλαδή Δεν έχει νόημα η αναζήτησή του αστεριού και η πιθανή ταύτισή του με διάφορα γεγονότα της εποχής (αστρονομικά εννοώ)

Γνώμη μου πάντα Εικόνα

...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
yersinia pestis

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Ο. Κ. Το δεχομαστε θεος αλλα υπαρχουν στο κοσμο καμια 20000 θεοι αν βαλω επι το χρονο [ποσοι θεοι ηταν αλλα τωρα ξεχαστηκαν]παει σε ψηλα νουμερα. Ποιον να πιστεψεις και ποια αιρεση η δογμα; γιατι να ειναι ο ταδε πραγματικος και αλλος μουφα η και οι 2 πραγματικοι η και η δυο μουfa. Ποιος λεει την αληθεια; Και μετα γιατι κρατη ολοκρηρα πιστευουν ενα θεο η ενα δογμα; Αυτο ειναι δειγμα πλυσης εγκεφαλου απο παιδι[σχολειο κτλ. Η μπωρει και εξαναγγασμος[π. Χ. Εξισλαμισμος]

12θεϊστής

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Signaller να δεχτούμε ότι ο χριστός ήταν θεός, αλλά για να το δεχτούμε πρέπει να υπάρχει και μια ελάχιστη ένδειξη. Αλλιώς αν δέχεσαι στο άσχετο ότι ο χριστός είναι θεός, τότε και εγώ δέχομαι ότι ο Ολυμπιακός είναι θρησκεία.

Από την άλλη τα ευαγγέλια αναιρούν το ένα το άλλο. Και αν ψαχουλέψεις λίγο θα δεις ότι δεν Είναι ξεκάθαρο Πότε ακριβώς ο χριστός έγινε θεός. Όταν γεννήθηκε ή όταν βαφτίστηκε ΟΕΟ!

Γιατί η αγία γραφή λέει στη βάφτιση. Και ξέρεις γιατί; Γιατί η παρθενογέννεση δεν αναφέρεται σε κανένα από τα 4 ευαγγέλια της αγίας γραφής, αλλά μόνο στο απόκρυφο Πρωτοευαγγέλιο του Ιακώβου.

Δηλαδή, σύμφωνα με την εκκλησία τα απόκρυφα λένε χαζομάρες και είναι πλαστά, οπότε όταν τα επικαλείται ο ερευνητής είναι κακοπροαίρετος. Τί γίνεται όμως όταν τα επικαλούνται Οι παπάδες και οι θεολόγοι που τρέχουν πίσω από τα ράσα τους;

Εμένα, βέβαια, Δεν μου πέφτει λόγος για τα εσωθεολογικά του Ιουδαιοχριστιανισμού, αλλά σε ότι αφορά τον υλικό κόσμο θα είμαι πάντα Αιχμηρός γιατί δεν μ` αρέσει να με κοροϊδεύουν. Η (επίσημη) καινή διαθήκη μιλάει για άστρο, αλλά επιστημονικά δεν τεκμηριώνεται. Οπότε, το αστέρι της Βηθλεέμ δεν υπήρξε.

Εκτός αν αρχίσουμε τις συνωμοσιολογίες ότι το αστέρι ήταν διαστημόπλοιο που ήρθε από τον Σείριο Β, το οποίο όπως λέει και ο καθηγητής Θεοδοσίου πήγαινε πάνω κάτω, άνοιγε έκλεινε προβολείς και στο τέλος έριξε έναν αλεξιπτωτιστή Πάτησε γκάζι και έγινε καπνός.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από Signaller »

yersinia και 12θεϊστή δεν καταλάβατε ίσως το ποστ μου. Αυτό που λέτε το αναφέρω και εγώ. Οπότε, τοποθετείστε στη δεύτερη κατηγορία σύμφωνα με αυτό που έγραψα

Εγώ αναφέρθηκα στο άστρο αυτό καθ'αυτό

Ότι δηλαδή υπήρχε αν ο Χριστός ήταν Θεός, ή αν δεν ήταν Θεός τότε είναι ψέμα.

Περικλείω όλα τα ενδεχόμενα Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

SignΑller, επειδή είσαι χριστιανός, μπορείς να μου πεις πότε ο χριστός έγινε θεός (σύμφωνα με την αγία γραφή);

Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Νομιζω οτι δεν παιζει σημασια ποτε γεννηθηκε ο χριστοσ. Αν ηταν κατι σημαντικο θα το αναφερε καπου η Αγια Γραφη. Ξερουμε οτι ηταν 33 χρονων οταν τον στυρωσανε.(με τα τοτε δεδομενα). Δεν πιστευω στην Αγια Τριαδα σαν μια προσωπικοτητα. Πιστευω οτι ειναι ξεχωριστα προσωπα δηλαδη αλλο ο Θεοσ, αλλο ο Χριστος και αλλο το αγιο πνευμα. Για μενα δεν γινεται ο Θεος να ειναι πατερας και γιος μαζι να γινεται ανθρωπος να πεθαινει να αναστενεται και να ξαναγινεται Θεοσ. Αρα ο Θεος εστειλε στη γη τον μονογεννη του γιο για να θυσιαστει οπου με τη γεννηση του εγινε η ''πρωτη παρουσια'' του Χριστου στη γη. Οι ανθρωποι τον σταυρωσαν (πεθανε) και εκεινος εμφανηστηκε ξανα στους μαθητες του (με πληγες στα χερια απο τα καρφια και μαλιστα ο αποστολος Θωμας δεν τον πιστεψε) οποτε εκει εχουμε την ''δευτερη παρουσια''. Θελω να λεω οτι ειμαι Χριστιανος αλλα η θρησκεια μας εχει τρομερα κενα. Ολες οι θρησκειες εχουν δωσει ενα ονομα στον Θεο τουσ. Το δικο μας Θεο πως τον λενε; Χριστο; Μα αυτος ειναι γιος του Θεου. Αγαπημενος λαος του Θεου κατα την Γραφη ηταν οι Ισραηλιτεσ. Γιατι αυτοι δεν πιστευουν στον Χριστο; Γιατι καθε χρονο σταυρωνουμε τον Χριστο και παμε βολτα τον επιταφιο γυρω-γυρω; Τοσο ευχαριστο ειναι; Ποσσες φορες θα γεννηθει ακομα επιτελλους ο Χριστοσ; Ειμαστε για γελια ειλικρηναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
yersinia pestis

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Ονομα ο θεος εχει και δεν ειναι χριστος... Μην λες το πραγματικο ονομα του θεου για μικροπραματα... αν θες να το μαθεις δες το στο [intiana jones the last crusade]εκει οπου παει να περαση τον γκρεμο.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε γεννήθηκε ο Χριστός;

Δημοσίευση από Signaller »

ILIAS KRITI έγραψε: Ποσσες φορες θα γεννηθει ακομα επιτελλους ο Χριστοσ; Ειμαστε για γελια ειλικρηναΕικόνα
Μια παράδοση είναι...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες