Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

ΣΠΥΡΟΣ έγραψε:Ειναι καλα αλεξιπτοτιστες παιδια; τι να κανω περναω στρατολογια σε λιγες μερεςΕικόνα



Oτι και να δηλώσεις στο περιοδεύον δεν παίζει και καθορίστικο ρόλο!
Ισως να μην παίζει και καθολου...
Αλλα ως προς την ερωτησή σου αν είσαι πολυ καλος στα αθλήματα και δεν φοβάσαι το ύψος αλλα και πολλα αλλα τα οποια εχουν συζητηθεί στα παραπάνω ποστ ειναι καλα στα αλεξίπτωτα... Ξεχωριστή εμπειρία!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Μάνος »

Μου ήρθε σήμερα το χαρτί και απογοητεύτηκα...
Ένω δήλωσα αλεξίπτωτα και στα 18 μου και όταν έκοψα την αναβολή με φώναξαν καλαμάτα στις διαβιβάσεις...

Προπονούμαι τόσους μήνες, έχω μπει στην νοοτροπία ότι θα πάω ε. Δ. και τώρα πρέπει να πάω για τουλαχίστον 1,5 μήνα εκεί.
Το ξέρω ότι μπορώ να δηλώσω και από ΄κει αλεξίπτωτα αλλά όσο καιρό θα είμαι εκεί πιστεύω ότι οι άλλοι στο πεύκο θα προπονούνται ενώ εκεί...

Θα πάω αύριο στο ρουφ μήπως μπορέσω και το αλλάξω αλλά και στο τμήμα μου είπαν ότι θέλεί μέσο! Έχω καμμία ελπίδα να καταφέρω τίποτα στο ρουφ; ;
Έχω βύσμα αλλά δεν θέλω με τίποτα να βάλω για να με αλλάξουν.

Άλλοι δηλώνουν ναυτικό και τους παίρνουν και εγώ που δήλωσα αλεξίπτωτα με στέλνουν καλαμάτα... Εικόνα
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Μανο αν σου εχει ερθει χαρτι καταταξης για αλλου δεν αλλαζει! Μη νομιζεις οτι στο κεεδ κανουν την τρομερη εκπαιδευση που θα χασεις! Και οι δυο σιγουρα θα κανετε εξαντλητικες προβες για την ορκομοσια! Μην αγχονεσαι!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

πειραιωτης έγραψε:Μανο αν σου εχει ερθει χαρτι καταταξης για αλλου δεν αλλαζει! Μη νομιζεις οτι στο κεεδ κανουν την τρομερη εκπαιδευση που θα χασεις! Και οι δυο σιγουρα θα κανετε εξαντλητικες προβες για την ορκομοσια! Μην αγχονεσαι!


Ακριβως!
Στην ουσία δεν κανεις τπτ και στο ΚΕΕΔ... Λιγο σπασιμο παραπάνω τρως αλλα κατα τ'αλλα μετα την ορκομωσία ειναι τα δύσκολα...
Ερε βήμα 12 μερουλες!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Μάνος »

Απλά εγώ ήθελα να ορκιστώ στο Πεύκο!
Μήπως ξέρετε μετά από πόσο καιρό ρωτάνε ποιοί θέλουνε να πάνε
Αλεξίπτωτα;
Θα πρέπει να δώσω και εκεί τα αθλήματα ή όποιος δηλώνει τον βάζουν και μετά δοκιμάζεσαι; ;
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Μάνος έγραψε:Απλά εγώ ήθελα να ορκιστώ στο Πεύκο!
Μήπως ξέρετε μετά από πόσο καιρό ρωτάνε ποιοί θέλουνε να πάνε
Αλεξίπτωτα;
Θα πρέπει να δώσω και εκεί τα αθλήματα ή όποιος δηλώνει τον βάζουν και μετά δοκιμάζεσαι; ;


Απ οσο ξέρω μετα την ορκομωσία δηλώνεις αν που θες να πας...
Οσο για τα αθλήματα τα δίνεις πριν σε πάρουν... Εξάλλου γι αυτο τα δίνεις!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια, εγω παλι θελω πολυ για να να παω φανταρος βλεπετε ειμαι ακομα φοιτητης, απο ατυχια δεν περασα σχολη ικαρων( ειμουν στους επιλαχοντες-λογω των λιγοτερω μοριων απο το λυκιο- αλλα δεν κοπηκαν ατομα για να μπω0 οποτε περασα την αλλη χρονια στο μαθηματικο.

Τεσπα, κανω τζουντο τωρα 15 χρονια και ειμουν και στην εθνικη με ενα προωλημα, δεν μπορεσα να κανω ποτε πανω απο 2 ελξεις, βλατε με να σας κανω καμσεις κοιλοιακους κορεατικα( για οσους ξερουν θα καταλαβουν) ολη μερα.

Για να καταληξω παιζει να ας πουμε να περασω και ας μην κανω ολες τις ελξεις και να κανω παραπανω απο τα αλλα;
Ευχαριστω εκ των προτερων
nemogr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 2:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από nemogr »

Ρε παιδια παρουσιαζομε πεζοναυτης. Μπορω να δοσω για κ εξετασεις Αλεξιπτοτα; Ι οχι;
nemogr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 2:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από nemogr »

Τελικα δεν ξερει κανενας σας αν μπορω να κανο τα τεστ για αλεξιπτοτα ενο μουχει ερθει το χαρτι για εζοναυτης
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παιδιά! Στις 12/2 παρουσιάζομαι Θήβα Πυροβολικό, γνωρίζω ότι απο κει μπορώ να δηλώσω ειδικές δυνάμεις. Θέλω να ρωτήσω , εάν επιλεγώ για Μεγάλο Πεύκο μπορώ απο κεί να δηλώσω αλεξίπτωτα; Αν ναι πότε γίνεται η επιλογή;
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας

Μερικές πληροφορίες για ειδικές δυνάμεις.

Ενδιαφέρομαι να μπω στις ειδικές δυνάμεις και έχω μερικές απορίες.

+ έστω ότι ενδιαφέρομαι για τους αλεξιπτωτιστές (ειδ. Δυν.) που είναι στο στρατόπεδο Ρεντίνα. Λοιπόν για να πάω εκεί πρέπει πρώτα να καταταγώ στο κύριο στρατόπεδο των ειδικών δυνάμεων (μεγάλο πεύκο) και μετά θα δηλώσω αλεξιπτωτιστές για να πάω Ρεντίνα;

+ η εκπαίδευση στους αλεξιπτωτιστές και στη Ρεντίνα είναι πιο δύσκολη η το ίδιο;
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Φιλε μου στη Ρεντινα δεν υπαρχει Μοιρα αλεξιπτωτιστων, ορεινοι ειναι. Στον Ασπροπυργο ειναι η ΜΑΛ Εικόνα
valantis315
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 5:11 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από valantis315 »

Θέλω να ρωτήσω τους παλιούς, οι αθλητικές δοκιμασίες που κρίνουν αν περάσεις στα αλεξίπτωτα ποιές είναι; Απο ότι ξέρω είναι:
1 μίλι (1609μ) τρέξιμο σε 5:30 η σε 7 λεπτα;
10 ελξεις
30 κάμψεις
Ισχύουν αυτά η παραπληροφόρηση; Θέλω να μου πείτε πότε γίνονται οι δοκιμασίες, δλδ την πρώτη εβδομάδα η πρίν την ορκομοσία και τέλος γίνονται όλες στα καπάκια; Δλδ το ένα μετά το άλλο η σε διάρκεια μίας ημέρας.
Τέλος, εγώ ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ελεξίπτωτα, εάν δεν με επιλέξουν για αλεξίπτωτα μπορώ να καταταγώ στο πεζικό η αναγκαστικά μένω στις ειδικές δυνάμεις; Πότε θα ξέρω άν έγινα δεκτός στα αλεξίπτωτα απ'ευθείας μετά τα αθλήματα ή όταν είναι να πάμε στις μονάδες;
eldund
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 5:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από eldund »

7 λεπτά,8 έλξεις.30 κάμψεις και 40 περίπου κοιλιακοί είναι η βάση για να περάσεις αλεξίπτωτα. Τα αθλήματα τα δίνεις όλα στα καπάκια με πρώτο και βασικότερο για αυτούς το μίλι, οπότε δώσε έμφαση εκεί.
Φυσικά το να περάσεις τη βάση δε σου εξασφαλίζει οτι θα μπεις και αλεξίπτωτα καθώς υπάρχουν βυσματόπαιδα που τρώνε τις θέσεις αλλων παιδιών που αξίζουν περισσότερο -οπότε προσωπική μου γνώμη είναι να στοχεύεις σε πολυ ψηλότερες απο τις ελάχιστες επιδόσεις για να έχεις καλές πιθανότητες μπεις.
Σε ότι αφορά το αν μπορείς να κοπείς αν δε σε βάλουν αλεξίπτωτα, το μαθαίνεις πριν φύγεις για τη μονάδα σου οπότε μην αγχώνεσαι. Σαν φιλική τέλος συμβουλή αν θες να πας αλεξ. Μόνο για τα άλματα και τα λεφτά και όχι για το οτι θα λάβεις εκπαίδευση καταδρομέα + το επιπλέον σχολείο ΣΒΕΑ (που η υπόλοιπη είναι ίδια κατα 99% σε όλες τις μονάδες) , μην μπεις στον κόπο, γιατί στη θητεία σου θα το μετανοιώσεις διαπιστώνοντας οτι τα άλματα κτλπ καταλαμβάνουν ενα πολύ μα πολύ μικρό χρόνο της συνολικής σου εκπαίδευσης.
Φιλικά
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες