Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Για τα έξτρα καθήκοντα που αναφέρεις αυτό δυστυχώς ισχύει και στο δημόσιο και στο ιδιωτικό τομέα, για μια θέση σε πληρώνουν αλλά για παραπάνω άτομα δουλεύεις, αυτό ονομάζεται εκμετάλλευση Αλλά μην το πάμε εκεί το θέμα Εικόνα


δεν το παω καπου το θεμα απλα σου λεω την πραγματικοτητα πχ ενας υπλγος ειναι δριτης βοηθος η διευθυντης γραφειου και αξκος αποθηκης οπλισμου πχ ενας επ. Οπ η εμθ μπορει να ειναι στοιχειαρχης η ομαδαρχης να ειναι σε γραφειο ως βοηθος και να εχει και χρεωμενο οχημα η αποθηκη, Οσο για το Δημοσιο κρατα μια πισινη ιδιως στις δημοσιες υπηρεσιες και την Τοπικη αυτοδιοικηση τα ατομα δυστυχως ειναι περισσοτερα απο τις δουλειες και τα καθηκοντα η συζηγος μου εργαζεται στο δημοσιο και ξερω Στον τομεα της υγειας και της εκπαιδευσης Θα συμφωνησω οτι υπαρχει σοβαρη ελλειψη προσωπικου για τον ιδιωτικο τομεα δεν γνωριζω Αλλα απο αυτα που ακουω δυστυχως οι συνθηκες εργασιας ειναι αθλιες και τα δικαιωματα των εργαζομενων Πανε περιπατο καλο απογευμα
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Lxias έγραψε:Παιδιά σεβασμό σε έναν ΕΠ. ΟΠ Λχία που έχει 10 έτη πραγματικής υπηρεσίας στον Στρατό, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.1η Σειρά ΕΠ. ΟΠ (ΠΖ). Καλήσπερα POLITI, τους καταδρομικούς μου χαιρετισμούς.


καλησπερα φιλε lxia οπως βλεπεις Και ξερεις καθημερινα πρεπει να αποδεικνυουμε και να λεμε σε ολους οτι μπηκαμε για να κανουμε κατι που αγαπαμε και ειμαστε χρησιμοι και στην υπηρεσια αλλα και στην πατριδα και δεν μπηκαμε οπως νομιζουν πολλοι για να πινουμε ολοι μερα φραπε και να παιζουμε ταβλι Γιατι οι περισσοτερπι πολιτες αυτο νομιζουν δυστυχως Ελπιζω να εισαι καλα οπου και αν εισαι αν και εχει αρκετο κρυο καλο απογευμα
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
departed

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από departed »

Παιδια ειμαι 23 χρονων τελιωσα τη σχολη μ αλλα το πραγματικο μ ονειρο ηταν να υπηρετησω την σημαια δυστηχως δεν προλαβα προκυρηξη εποπ πλεον το ονειρο εχει παρει μεταθεση σε αλλη χωρα το κουραγιο και την συμπαρασταση μου στους εποπ που δεν εχουν μονιμοποιηθει και βρισκονται σε αμεσο κινδυνο απο του προδωτες που μας κυβερνουν http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=41&mid=18&issueId=31220
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ελενη »

Νομίζω πως ξεκαθάρισαν στο μνημόνιο πως δεν πρόκειται για απολύσεις αλλά για μείωση εισακτέων! Τον ιούλιο θα πορχωρήσουν σε περικοπές μισθών και στα ειδικά μισθολόγια αλλά και σε ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ τον προαγωγών. ΠΡΑΓΜΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

ελενη έγραψε:Νομίζω πως ξεκαθάρισαν στο μνημόνιο πως δεν πρόκειται για απολύσεις αλλά για μείωση εισακτέων!


Επειδή δεν είδα σχεδόν καθόλου ειδήσεις λόγω κάποιων υποχρεώσεων που είχα, είσαι σίγουρη γι'αυτό που γράφεις; Γράφεις ότι "Νομίζεις" ότι το ξεκαθάρισαν χωρίς να είσαι και σίγουρη γι'αυτό που λές. Εγώ πάλι δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το αύριο, δεδομένου ειδικά όταν μιλάμε για ΜΗ μονιμοποιηθέντες ΕΠΟΠ (όχι ότι δεν παίζεται και των μονιμοποιηθέντων αλλά λέμε) !
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ελενη »

Ο νόμος για την μονιμοτητα στο δημόσιο για όσους δεν τον έχουν διαβάσει και ειμαι 100% σίγουρη, εξηγεί πως οι μονιμοί υπάλληλοι απολύονται εφόσον καταργηθεί μια υπήρεσια και δεν υπάρχει πλέον. Πάνω σε αυτό πατάνε και απολύουν και ΚΛΕΙΝΟΥΝ υπηρεσίες (π. Χ. Εργατική Εστία). Όσο να αφορά το μνημόσιο του Ιουλίου, το αγγλικό κείμενο αναφέρει περικοπές στα ειδικά μισθολογία που προς το παρόν την γλύτωσαν, και έλεγχος των προαγωγών. Θεωρώ πως αν δεν καταργηθεί κάποια υπηρεσία στο στρατό (δεν γνωρίζω τις υπηρεσίες) απολύσεις δεν μπορούν να γίνουν (μιλάω ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΝΤΕΣ). ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και ποιός μας εγγυάται ότι δεν θα αναιρέσουν ή δεν θα καταπατήσουν αυτό τον νόμο όπως έχουν κάνει και τόσες μα τόσες άλλες φορές για άρση της μονιμότητας κλπ; Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ειδικά στον χώρο των Ενόπλων Δυνάμεων ένας στρατιωτικός αξιολογείται πολύ συχνότερα σε σχέση με άλλους φορείς ή υπηρεσίες του Δημοσίου. Συνεπώς επίσης μπορούν κάλλιστα να πατήσουν και εκεί (στις αξιολογήσεις / εκθέσεις δηλαδή) και να "σουτάρουν" κόσμο! Τέλος πάντων για τα ειδικά μισθολόγια το διάβασα και εγώ. Όσοι ανήκουν στον χώρο των ΕΔ θα δεχθούν μειώσεις της τάξεως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ του 10% μέχρι τον Ιούνιο στους μισθούς τους. Ελενη μου επίσης χωρίς παρεξήγηση αλλά το άγχος δεν το έχουν οι ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΝΤΕΣ ΕΠΟΠ, αλλά οι ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΝΤΕΣ (το ξαναλέω) ! Ορισμένοι δουλεύουμε ακόμη με σύμβαση. Μην το ξεχνάμε! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από yandr »

ελενη έγραψε:Νομίζω πως ξεκαθάρισαν στο μνημόνιο πως δεν πρόκειται για απολύσεις αλλά για μείωση εισακτέων! Τον ιούλιο θα πορχωρήσουν σε περικοπές μισθών και στα ειδικά μισθολόγια αλλά και σε ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ τον προαγωγών. ΠΡΑΓΜΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!


Λάθος κάνεις.

Έχει αναφερθεί και η μείωση εισακτέων (υπάρχει σχετικό θέμα να διαβάσεις) και η μείωση δημοσίων υπαλλήλων υπογραμμίζοντας εκπαιδευτικούς και σώματα ασφαλείας.

Το πρώτο (για τους εισακτέους) είναι βέβαιο ότι θα πραγματοποιηθεί. Για το δεύτερο (που μας απασχολεί εδώ) θεωρώ ότι πρώτα θα παγώσει η κόλαση.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από greko_27 »

Απολυσεις στις ενοπλες δυναμεις και ειδικα στο δημοσιο τομεα πλην τις ΔΕΚΟ, πολυ δυσκολα. Επερχομενες μισθολογικες μειωσεις σιγουρα... Θα σπασουν ολα τα αρνητικα ρεκορ.Εικόνα
spiros21

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από spiros21 »

Ξέρη Κανένας τη Γίνετε Για εποπ Πήγα Στο ρουφ και με Λένε Οτι θα Διώξουν
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

spiros21 έγραψε:Ξέρη Κανένας τη Γίνετε Για εποπ Πήγα Στο ρουφ και με Λένε Οτι θα Διώξουν


Έτσι σου είπανε στο Ρούφ; Τότε είναι πολύ ενημερωμένοι. Απο αυτό και μόνο μπορείς να βγάλεις και ένα αξιόλογο συμπέρασμα και περί της Στρατολογικής ενημερότητας / εγκυρότητας των συγκεκριμένων γραφείων Εικόνα
joker1981

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από joker1981 »

Παιδια διαβασα σημερα στην real news που θεωρειται αξιοπιστη εφημεριδα οτι θα γινει σταδιακη απαγκιστροση των εποπ λογο οτι η τροικα ζηταει 1 δις απο το υπουργειο αμυνας γνωριζει κανενας τιποτα/
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δυστυχώς ότι ξέρεις, ξέρουμε φίλε μου!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από yandr »

Όχι ότι δεν τα είχα πει, αλλά ορίστε...

Ησυχοι, διαβεβαιώνουν από το υπουργείο Εθνικής Αμυνας και τα Γενικά Επιτελεία, πρέπει να είναι οι περίπου 25.000 Επαγγελματίες Οπλίτες (ΕΠΟΠ) για την απασχόλησή τους. Με αφορμή φήμες ότι η τρόικα θέλει να περιορίσει τον αριθμό τους, υψηλόβαθμες πηγές ανέφεραν κατηγορηματικά πως από κλιμάκια της τρόικας, με τα οποία εκπρόσωποι των Επιτελείων συναντώνται στο υπουργείο Οικονομικών, ουδέποτε έχει τεθεί τέτοιο θέμα. Από τους 24.843 ΕΠΟΠ οι 11.834 έχουν μονιμοποιηθεί ήδη. Από τους υπολοίπους φέτος αναμένεται να μονιμοποιηθούν 4.530 ύστερα από σχετικές διαγωνιστικές διαδικασίες.

πηγή
ελενη

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ελενη »

Καθηγητές - δήμοι - δημοτικοί αστυνομικοί. Λέτε οι επόμενοι να είναι οι εποπ; Αυτους τους ανθρώπους δεν τους σταματά τίποτα. Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες