Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Legion έγραψε:
Greek_Army έγραψε:η ασφάλεια της χώρας καθορίζεται από την μονιμοποίηση των ΕΠΟΠ;Εικόνα Όπως γίνανε απολύσεις σε άλλους τομείς του δημοσίου έτσι θα πρέπει να γίνει και στο στρατό (αν το κρίνουν οι αρμόδιοι) και το χρέος της χώρας είναι να βγει από την κρίση και όχι να επιβαρύνει την οικονομίας της



Θεωρεις σωστο να απολυθουν ΕΠΟΠ απο τις ταξεις των ΕΔ;
Φυσικα και η ασφαλεια της χωρας πλεον καθοριζεται απο τους ΕΠ. ΟΠ καλως η κακως σου αρεσει δεν σου αρεσει ετσι ειναι μεγαλε με την θητεια στους 9 μηνες και τις μοναδες χωρις επανδρωση οι μονοι που εχουν μεινει ειναι οι επ. Οπ οι εμθ οι υπξκοι που μαζι με τους αξκους θα προσπαθησουν να βγαλουν τα καστανα απο την φωτια και να ξεπληρωσουν τις μ@@@@@ες Των πολιτικων. Για πες μου εσυ που ξερεις εαν απολυθουν οι επ. Οπ μοναδες οπως το ΕΤΑ η ΖΜΑΚ η ΜΥΚ οι ΜΑΛ οι μοναδες πυρκου τθ και πζ μοναδες πρωτης γραμμης πως θα μπουν στο πεδιο με τι; Με 3 αξκους και 10 στρτες; Που το μονο που ξερουν ειναι να βαραν προσοχη (χωρις φυσικα να φταινε αυτοι) και μην συγκρινεις το στρατο την αστυνομια με τον υπολοιπο δημοσιο τομεα δεν εχει καμια απολυτως σχεση και η αποστολη του αλλα φυσικα και η φυση της δουλειας. Εαν θεωρεις οτι ενας επ. Οπ ειδικων δυναμεων με αυτα που κανει και με αυτα που θα κανει στην δυσκολη στιγμη επιβαρυνει την χωρα με τα 900 ευρω που παιρνει τοτε τι να σου πω ευχομαι το παιδι σου να το λενε ΑΜΠΝΤΟΥΛΑΧ σε 10 15 χρονια καλο βραδυ νεοελληνα που εχεις αποψη για τα παντα... Φυσικα παντα απο την ασφαλεια και την ζεστη του σπιτιου σου

ΕΝΑΣ ΕΠ. ΟΠ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΜΕ 3G ΣΗΜΑ ΕΝ ΕΤΗ 2012

ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν μπορείς να κάνεις μια συζήτηση επιπέδου δεν σου φταίει κανένας, εγώ μίλησα γενικά για τον θεσμό των εποπ και όχι για όπλα/σώματα, αν αποφασίσουν να κάνουν απολύσεις θεωρώ ότι θα τις κάνουν κάπου που δεν θα βλάψει τόσο πολύ την ασφάλεια αφού θεωρείς ότι οι εποπ καθορίζουν την ασφάλεια μας, το ακούσαμε και αυτό, εξάλλου οι φημολογίες περί αύξησης θητείας κάποτε θα γίνουν και πράξη...

Υ. Γ σε παλαιότερο μου μήνυμα σε διαφορετικό θέμα είχα αναφέρει ότι το σεβασμό κάποιος το κερδίζει με την προσωπικότητα του και όχι με τα χρόνια που είναι στο σώμα, εσένα προφανώς δεν σε συμπαθεί ούτε η στολή σου και εγώ προσωπικά ντρέπομαι που το κράτος πληρώνει ένα άτομο σαν και εσένα και σαν ειδικό δυναμίτης ντρέπομαι που φοράνε κάτι τέτοιοι άνθρωποι τον πράσινο μπερέ, το ότι είσαι σε μια βραχονησίδα θα πρέπει να σε τιμά και όχι να το γράφεις από εδώ και από εκεί για να κερδίσεις εντυπώσεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Αν δεν μπορείς να κάνεις μια συζήτηση επιπέδου δεν σου φταίει κανένας, εγώ μίλησα γενικά για τον θεσμό των εποπ και όχι για όπλα/σώματα, αν αποφασίσουν να κάνουν απολύσεις θεωρώ ότι θα τις κάνουν κάπου που δεν θα βλάψει τόσο πολύ την ασφάλεια αφού θεωρείς ότι οι εποπ καθορίζουν την ασφάλεια μας, το ακούσαμε και αυτό

Υ. Γ σε παλαιότερο μου μήνυμα σε διαφορετικό θέμα είχα αναφέρει ότι το σεβασμό κάποιος το κερδίζει με την προσωπικότητα του και όχι με τα χρόνια που είναι στο σώμα, εσένα προφανώς δεν σε συμπαθεί ούτε η στολή σου και εγώ προσωπικά ντρέπομαι που το κράτος πληρώνει ένα άτομο σαν και εσένα και σαν ειδικό δυναμίτης ντρέπομαι που φοράνε κάτι τέτοιοι άνθρωποι τον πράσινο μπερέ

απο την στιγμη που μου Απαντας αρα Πεφτεις στο επιπεδο μου το αν ειναι υψηλο η οχι δεν θα το κρινεις ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω ο θεσμος των επ. Οπ αυτοι την στιγμη ειναι ο κινητηριος μοχλος στο συστημα του στρατου σου αρεσει δεν σου αρεσει το κινουν οι επ. Οπ αυτοι διαταζονται απο τους απο πανω Εκτελουν και δουλευει Το συστημα. Εγω δεν ανεφερα ουτε τα χρονια μου ουτε τιποτα ουτε προσπαθω να κερδισω την συμπαθεια σου. Επισης ουτε με ξερεις προσωπικα ουτε επαγγελματικα για να μπορεις να ντρεπεσαι για εμενα ασε να Με κρινουν ικανοτεροι ανθρωποι απο εσενα που ειναι μεσα στο χωρο και ξερουν την δουλεια Μου καλως. Τελος εαν δεν συμπαθουσα την στολη μου δεν θα ημουν εδω που ειμαι αυτη την στιγμη καταλαβες μεγαλε Και το εαν τιμω τον πρασινο μπερε Ασε να το κρινουν τα αδελφια μου οι συναδελφοι μου και ο ομαδαρχης μου και ΟΧΙ ΕΣΥ...
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ορκίστηκες στο σύνταγμα να εκτελείς τις διαταγές των ανωτέρων σου, αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε ναι είσαι ο κινητήριος μοχλός της στρατιωτικής άμυνας της Ελλάδας, εγώ κρίνω από το γραπτό σου λόγο και πολλές φορές γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο και όπως με έκρινες εσύ νεοέλληνα και μου εύχεσαι να λένε το παιδί μου αμπντουλαχ έτσι και εγώ έκρινα εσένα

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Αν δεν μπορείς να κάνεις μια συζήτηση επιπέδου δεν σου φταίει κανένας, εγώ μίλησα γενικά για τον θεσμό των εποπ και όχι για όπλα/σώματα, αν αποφασίσουν να κάνουν απολύσεις θεωρώ ότι θα τις κάνουν κάπου που δεν θα βλάψει τόσο πολύ την ασφάλεια αφού θεωρείς ότι οι εποπ καθορίζουν την ασφάλεια μας, το ακούσαμε και αυτό, εξάλλου οι φημολογίες περί αύξησης θητείας κάποτε θα γίνουν και πράξη...

Υ. Γ σε παλαιότερο μου μήνυμα σε διαφορετικό θέμα είχα αναφέρει ότι το σεβασμό κάποιος το κερδίζει με την προσωπικότητα του και όχι με τα χρόνια που είναι στο σώμα, εσένα προφανώς δεν σε συμπαθεί ούτε η στολή σου και εγώ προσωπικά ντρέπομαι που το κράτος πληρώνει ένα άτομο σαν και εσένα και σαν ειδικό δυναμίτης ντρέπομαι που φοράνε κάτι τέτοιοι άνθρωποι τον πράσινο μπερέ, το ότι είσαι σε μια βραχονησίδα θα πρέπει να σε τιμά και όχι να το γράφεις από εδώ και από εκεί για να κερδίσεις εντυπώσεις Εικόνα



να κερδισω εντυπωσεις; Χαχα ελεος που ζεις ρε φιλε πιστευεις οτι το λεω για να κερδισω εντυπωσεις η για να ψαρωσει καμια γκομενα... Ελεος 34 χρονων ειμαι με 2 παιδια τι να κερδισω Πλακα μου κανεις γραφω κατι σε ενα απλο site τι εχω να κερδισω απο αυτο με δουλευεις μηπως ζεις διαδυκτιακη ζωη ελεος...
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν θα κάτσω να το αναλύσω, εγώ είμαι στο σπιτάκι μου και στο καλοριφέρ και εσύ είσαι στην βραχονησίδα αν αυτό δεν το έγραψες για να φανείς τότε εγώ είμαι χαζός και εσύ το έγραψες χωρίς λόγο
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Ορκίστηκες στο σύνταγμα να εκτελείς τις διαταγές των ανωτέρων σου, αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε ναι είσαι ο κινητήριος μοχλός της στρατιωτικής άμυνας της Ελλάδας, εγώ κρίνω από το γραπτό σου λόγο και πολλές φορές γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο και όπως με έκρινες εσύ νεοέλληνα και μου εύχεσαι να λένε το παιδί μου αμπντουλαχ έτσι και εγώ έκρινα εσένα

το ορκο μου τον τηρω μεχρι και σημερα χωρις καμια παραλειψη και Φυσικα εκτελω τις διαταγες ανευ αντιλογιας απο εκει και περα δεν ειμαι επιθετικος οπως εσυ μπορεις να γραφεις την γνωμη ετσι και εγω το εαν σε ενοχλει αυτο που γραφω δεν χρειαζεται να Με θιγεις και να με προσβαλεις χωρις καν να με γνωριζεις εμενα και την επαγγελματικη μου σταδιοδρομια το νεοελληνα δεν νομιζω οτι ειναι βρισια και επισης το οτι τα παιδια μας Σε λιγα χρονια οπως παμε θα μιλουν αλλη γλωσσα και θα εχουν αλλα ηθη και εθιμα ειναι Γεγονος
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Ορκίστηκες στο σύνταγμα να εκτελείς τις διαταγές των ανωτέρων σου, αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε ναι είσαι ο κινητήριος μοχλός της στρατιωτικής άμυνας της Ελλάδας, εγώ κρίνω από το γραπτό σου λόγο και πολλές φορές γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο και όπως με έκρινες εσύ νεοέλληνα και μου εύχεσαι να λένε το παιδί μου αμπντουλαχ έτσι και εγώ έκρινα εσένα

το εγραψα για να καταλαβεις οτι εμεις ειμαστε Η πρωτη γραμμη και καλως η κακως απο Εμας εξαρτωνται πολλα πραγματα για κανεναν αλλο λογο ουτε για εντυπωσεις ουτε για τιποτε αλλο ουτως η αλλως οτι και να γραφουμε εδω ο καθενας μετα απο εδω θα παει στην δουλεια του οποτε τι εντυπωσεις και μ... Ες πλακα κανεις;
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

POLITHS έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Ορκίστηκες στο σύνταγμα να εκτελείς τις διαταγές των ανωτέρων σου, αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε ναι είσαι ο κινητήριος μοχλός της στρατιωτικής άμυνας της Ελλάδας, εγώ κρίνω από το γραπτό σου λόγο και πολλές φορές γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο και όπως με έκρινες εσύ νεοέλληνα και μου εύχεσαι να λένε το παιδί μου αμπντουλαχ έτσι και εγώ έκρινα εσένα

το ορκο μου τον τηρω μεχρι και σημερα χωρις καμια παραλειψη και Φυσικα εκτελω τις διαταγες ανευ αντιλογιας απο εκει και περα δεν ειμαι επιθετικος οπως εσυ μπορεις να γραφεις την γνωμη ετσι και εγω το εαν σε ενοχλει αυτο που γραφω δεν χρειαζεται να Με θιγεις και να με προσβαλεις χωρις καν να με γνωριζεις εμενα και την επαγγελματικη μου σταδιοδρομια το νεοελληνα δεν νομιζω οτι ειναι βρισια και επισης το οτι τα παιδια μας Σε λιγα χρονια οπως παμε θα μιλουν αλλη γλωσσα και θα εχουν αλλα ηθη και εθιμα ειναι Γεγονος


Το ότι εκτελείς σωστά τις διαταγές σου δεν σε κάνει και το ποιο σημαντικό θεσμό στο στρατό, για αυτό τον λόγο μπήκες για αυτό πληρώνεσαι και για αυτό όταν ήρθε η κρίση της μονιμοποίησης σε κράτησαν αλλιώς θα σε είχανε διώξει, εγώ προσωπικά θίγομαι όταν ακούω την φράση νεοέλληνα στην σημερινή εποχή γιατί οι περισσότεροι δεν αντιπροσωπεύουν αυτό τον χαρακτηρισμό, από εκεί και πέρα όταν εύχεσαι κάτι τέτοιο από την στιγμή που εσύ και οι άλλοι αφιερώνουν την ζωή τους σε βραχονησίδες και στα σύνορα το θεωρώ μεγάλο λάθος

Τέλος πάντων εγώ το σταματάω εδώ γιατί ξεφύγαμε από το θέμα

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:
POLITHS έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Ορκίστηκες στο σύνταγμα να εκτελείς τις διαταγές των ανωτέρων σου, αν αυτό δεν σου λέει κάτι τότε ναι είσαι ο κινητήριος μοχλός της στρατιωτικής άμυνας της Ελλάδας, εγώ κρίνω από το γραπτό σου λόγο και πολλές φορές γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο και όπως με έκρινες εσύ νεοέλληνα και μου εύχεσαι να λένε το παιδί μου αμπντουλαχ έτσι και εγώ έκρινα εσένα

το ορκο μου τον τηρω μεχρι και σημερα χωρις καμια παραλειψη και Φυσικα εκτελω τις διαταγες ανευ αντιλογιας απο εκει και περα δεν ειμαι επιθετικος οπως εσυ μπορεις να γραφεις την γνωμη ετσι και εγω το εαν σε ενοχλει αυτο που γραφω δεν χρειαζεται να Με θιγεις και να με προσβαλεις χωρις καν να με γνωριζεις εμενα και την επαγγελματικη μου σταδιοδρομια το νεοελληνα δεν νομιζω οτι ειναι βρισια και επισης το οτι τα παιδια μας Σε λιγα χρονια οπως παμε θα μιλουν αλλη γλωσσα και θα εχουν αλλα ηθη και εθιμα ειναι Γεγονος


Το ότι εκτελείς σωστά τις διαταγές σου δεν σε κάνει και τον ποιο σημαντικό θεσμό στο στρατό, για αυτό τον λόγο μπήκες για αυτό πληρώνεσαι και για αυτό όταν ήρθε η κρίση της μονιμοποίησης σε κράτησαν αλλιώς θα σε είχανε διώξει, εγώ προσωπικά θίγομαι όταν ακούω την φράση νεοέλληνα στην σημερινή εποχή γιατί οι περισσότεροι δεν αντιπροσωπεύουν αυτό τον χαρακτηρισμό, από εκεί και πέρα όταν εύχεσαι κάτι τέτοιο από την στιγμή που εσύ και οι άλλοι αφιερώνουν την ζωή τους σε βραχονησίδες και στα σύνορα το θεωρώ μεγάλο λάθος

δεν ειπα οτι ο θεσμος μου ειναι ο πιο σημαντικος Κανεις μεγαλο λαθος και οιεμθ ειναι πιο αξιολογοι απο εμας και φυσικα οι συναδελφοι απο τις σχολες απλα εμεις ειμαστε αριθμητικα περισσοτεροι και αυτοι που καλυπτουν το κενο τος στρτων σε ολες τις ειδικοτηες. Εαν Υπαρξει μια μαζικη απολυση επ. Οπ θα υπαρχει προβλημα καθως ακομη και με αυξηση της θητειας οι ειδικοτητες και τα μεσα Θα εχουν Πολλα κενα αυτο λεω Καλο βραδυ και συγνωμη εαν γινομαι καυστικος αλλα...
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω και θα καταλάβεις γιατί είμαι υπέρ των απολύσεων, όταν έχει επιλέξει κάποιος/κάποια Να πάει στα τεθωρακισμένα με ειδικότητα πχ ΟΔΑ και δεν μπορεί να ανταποκριθεί και την/τον βάζουν σε άλλο πόστο σημαίνει ότι αφήνει πίσω κενό σωστά; Οπότε γιατί να συνεχίζει να έχει αυτή την ειδικότητα από την στιγμή που δεν μπορεί να αντεπεξέλθει; Προτιμότερο είναι να την/τον διώξουν και να κάνουν την θητεία αμιγώς εκπαιδευτική ώστε να μπορέσει ένας φαντάρος να ανταποκριθεί, αυτό είναι το σκεπτικό μου και για να μην σε κουράζω άλλο το τελικό συμπέρασμα είναι Ναι στις απολύσεις αλλά με αντικειμενικά κριτήρια και έτσι θα μείνει όποιος πραγματικά το αξίζει

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Legion »

Greek_Army έγραψε:Ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω και θα καταλάβεις γιατί είμαι υπέρ των απολύσεων, όταν έχει επιλέξει κάποιος/κάποια Να πάει στα τεθωρακισμένα με ειδικότητα πχ ΟΔΑ και δεν μπορεί να ανταποκριθεί και την/τον βάζουν σε άλλο πόστο σημαίνει ότι αφήνει πίσω κενό σωστά; Οπότε γιατί να συνεχίζει να έχει αυτή την ειδικότητα από την στιγμή που δεν μπορεί να αντεπεξέλθει; Προτιμότερο είναι να την/τον διώξουν και να κάνουν την θητεία αμιγώς εκπαιδευτική ώστε να μπορέσει ένας φαντάρος να ανταποκριθεί, αυτό είναι το σκεπτικό μου και για να μην σε κουράζω άλλο το τελικό συμπέρασμα είναι Ναι στις απολύσεις αλλά με αντικειμενικά κριτήρια και έτσι θα μείνει όποιος πραγματικά το αξίζει



Δεν ειναι εντελως σωστη η αποψη σου οπως το σκεφτομαι γιατι το κρατος εκπαιδευσε τοσους ΕΠΟΠ με την αναλογο οικονομικο κοστος και τωρα θα πεταξει στο δρομο αρκετους καλους στρατιωτικους, διοτι η τροικα δεν κοιτα αν εσυ εχεις 15 παρασημα αλλα το ποσο κοστιζεις στο κρατος και την εθνικη αμυνα. Μια καλη σκεψη μου ειναι να εφαρμοσθει κατι σε στυλ πολυειδικοτητας, να αυξηθει η θητεια κατα 5 μηνες τουλαχιστον (βλεπε πολεμος των φωκλαντς και θητεια Αργεντινης), μια σοβαρη βασικη και προκεχωριμενη εκπαιδευση στρατιωτων ΟΛΩΝ των ΕΔ, για να επανελθει ο στρατος στα επιπεδα μαχιμοτητας που βρισκονταν προ δεκαετιας, και συνεχόμενη εκπαιδευση σε επιστρατους καθε 2 χρονια τουλαχιστον μεχρι την ηλικια 45 ή προσκλτηριο σε γυναικες για στρατευση τυπου Ισραηλ.

Ξερω βεβαια ειναι δυσκολο να γινουν ολα αυτα αλλα πρωτα πρεπει να παρουν μετρα για την Εθνικη Αμυνα των συνορων και μετα να απολυσουν τοσους στρατιωτικους γιατι δεν μιλαμε για απολυση αλλα κανονικη κομματικη αποταξη που θα συμβει με πρασινα ή μπλε στοιχεια.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:Ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω και θα καταλάβεις γιατί είμαι υπέρ των απολύσεων, όταν έχει επιλέξει κάποιος/κάποια Να πάει στα τεθωρακισμένα με ειδικότητα πχ ΟΔΑ και δεν μπορεί να ανταποκριθεί και την/τον βάζουν σε άλλο πόστο σημαίνει ότι αφήνει πίσω κενό σωστά; Οπότε γιατί να συνεχίζει να έχει αυτή την ειδικότητα από την στιγμή που δεν μπορεί να αντεπεξέλθει; Προτιμότερο είναι να την/τον διώξουν και να κάνουν την θητεία αμιγώς εκπαιδευτική ώστε να μπορέσει ένας φαντάρος να ανταποκριθεί, αυτό είναι το σκεπτικό μου και για να μην σε κουράζω άλλο το τελικό συμπέρασμα είναι Ναι στις απολύσεις αλλά με αντικειμενικά κριτήρια και έτσι θα μείνει όποιος πραγματικά το αξίζει

λοιπον κοιτα να δεις πως εχει το πραγμα γιατι καλα τα λες αλλα μαλλον δεν τα ξερεις απο μεσα καλα. Οι ειδικοτητες που εχουν οι επ. Οπ Ειναι ειδικοτητες οι οποιες σε ενα δυο χρονια μπορει να ανταποκριθει ενας αποφοιτος λυκειου με αολυτη επιτυχια. Ακομη και σε εξιδεικευμενες ειδικοτητες ομως η υπηρεσια φροντισε να προσλαβει ατομα με αναλογο πτυχιο η αναλογη προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα οπως πχ οι μηχανοσυνθετες οι ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας κα. Απο εκει και περα Καθε εποπ οπως και καθε στελεχος του στρατου εκτος απο την ειδοκοτητα του εχει και αλλα 3-4 καθηκοντα ειτε διοικητικης φυσης οπως πχ ομαδαρχης ειτε υποστηριξης οπως πχ βοηθος γραφειου αποθηκαριος οδηγος Αρα κανενας δεν περισευει θα συμφωνησω φυσικα μαζι Στο οτι οποιος δεν μπορει και δεν ειναι επαγγελματικα επαρκης να απολυεται
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τα έξτρα καθήκοντα που αναφέρεις αυτό δυστυχώς ισχύει και στο δημόσιο και στο ιδιωτικό τομέα, για μια θέση σε πληρώνουν αλλά για παραπάνω άτομα δουλεύεις, αυτό ονομάζεται εκμετάλλευση Αλλά μην το πάμε εκεί το θέμα Εικόνα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Απολύσεις στις Ένοπλες Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Lxias »

Παιδιά σεβασμό σε έναν ΕΠ. ΟΠ Λχία που έχει 10 έτη πραγματικής υπηρεσίας στον Στρατό, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.1η Σειρά ΕΠ. ΟΠ (ΠΖ). Καλήσπερα POLITI, τους καταδρομικούς μου χαιρετισμούς.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες