Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

12θεϊστής έγραψε: Ξέρω πολύ καλά τι πρεσβεύω. Θέλω Ελληνική παιδεία και θρησκεία για τους Έλληνες. Τόσο πολύ σε ενοχλεί;

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι. Κυρίως, οι ακόλουθοι της αρχαίας θρησκείας Η Ελλάδα δεν πέθανε το 146 π. Χ.

Δεν σημαίνει ότι "ελληνικά" είναι μόνο όσα έγιναν ως τότε.

Ο χριστιανισμός, που ξεκίνησε σαν αίρεση του ιουδαϊσμού (και άρα ξένος προς τον ελληνισμό, τον οποίο πολέμησε κάποτε), Πλέον έχει γίνει κομμάτι της σύγχρονης ιστορίας, κουλτούρας και λαογραφίας μας.

Να σου αριθμήσω χίλια δυο πράγματα ελληνικά που έχουν άμεση σχέση με τον χριστιανισμό ; Τους ήρωες που πολέμησαν το 1821, το 1940. Θα έχεις δει φαντάζομαι την γνωστή είκόνα με την μάνα που ξεπροβοδίζει τον γιο της στον πόλεμο και του δίνει να φιλήσει μια εικόνα της Παναγίας. Μεγάλες προσωπικότητες που ήταν χριστιανοί ; Και πιο απλά, τους γονείς μας, τους παππούδες ; Πρόγονοί μας δεν ήταν μόνο ο Θεμιστοκλής και ο Περικλής, πρόγονοί μας είναι ΚΥΡΙΩΣ οι γονείς μας

Πρόγονός μου είναι πρώτα από όλα ο πατέρας μου και ο παππούς μου που ήταν χριστιανοί

Δεν μπορεί να τους βαφτίζουμε "μη Έλληνες"

Αλλάξαν οι εποχές παιδιά.Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Συμφωνώ με τα περισσότερα στο τελευταίο μήνυμά σου. Να σου ξεκαθαρίσω Όμως ότι πάντα τα χώνω στους παπάδες και τα τσιράκια τους και Σε καμία περίπτωση στον απλό χριστιανό. Και εδώ Θέλω να σου επισημάνω ένα λάθος που κάνεις. Σε 1000 χρόνια τα εγκλήματα των Τούρκων εις βάρος των ελληνικών πληθυσμών θα έχουν παραγραφεί; Η γνώμη μου είναι πως όχι. Το ίδιο και τα εγκλήματα της εκκλησίας. Η Συσκότηση που επέβαλλε για αιώνες το πατριαρχείο έχει τελείωσει. Θα δεχτούν την σκληρή κριτική για τα πεπραγμένα τους. Και μεταξύ μας, μόνο ένας αμόρφωτος μπορεί να βλέπει ότι σε 1500 χρόνια η ορθοδοξία τα έκανε όλα τέλεια. Ή ένας Κολλημένος.

Άρα, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει (και πρώτος εγώ θα υπερασπιστώ το δικαίωμά του) Αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να με κοροϊδεύει. Τα εγκλήματα των χριστιανών εις βάρος των Ελλήνων (που ήταν τρομακτικής βιαιότητας και φονικότητας) δεν θα παραγραφούν ποτέ.

Και Δεν αμφισβητώ ότι ο λαός αφομοίωσε στην παράδοση στοιχεία από τον χριστιανισμό, τα οποία γιατί όχι να τα κρατήσουμε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταπιούμε τα εκατομμύρια των Ελλήνων που σφάχτηκαν επειδή κάποιοι ήθελαν με τη βία να τους εκχριστιανίσουν.

Ούτε μπορώ να δεχτώ να προσκυνάνε έλληνες τον ""Αγιο"" Κύριλλο (φιλευσπλαχνος ή ευγενικός) επειδή ξεκοίλιασε την Υπατία και μετά Έκαψε το πτώμα της.

Ας ανοίξουμε λίγο τα ματάκια μας και να δούμε και λίγο παραπέρα. Οι τελευταίοι που έχουν δικαίωμα να μιλάνε για διώξεις και επιθέσεις είναι οι παπάδες και τα τσιράκια τους.

Όσο για το 1821 σου υπενυθυμίζω ότι η ορθόδοξη εκκλησία ΔΕΝ έχει αναγνωρίσει την Ελληνική επανάσταση. Γιατί άραγε;

Για το 1940 δεν πολέμησαν μόνο χριστιανοί. Γιατί αν νομίζουν μερικοί ότι πάντα το 100% του ελληνικού πληθησμού ήταν ανέκαθεν ΧΟ είναι βαθιά νυχτωμένοι.

Και κάτι τελευταίο φίλε signaller. Οι εποχές αλλάξανε και είναι πολύ πιθανό να αλλάξουν ξανά. Το κρίσιμο είναι να είναι προς το καλύτερο. Και ξέρουμε ότι ο Ελληνικός πολιτισμός δεν ήταν το καλύτερο, ήταν το τέλειο.

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

mak έγραψε:Αντε για να σε βοηθησω η λεξη θεος (με μικρο θ) προερχεται απο το ρημα θεω=τρεχω γρηγορα... Εξου εχουν ονομαστει ετσι και Οι περισσοτεροι πλανητες. Ο Θεος =ο ΩΝ=Ο ΥΠΑΡΧΩΝ. Δωρεαν Μαθηματα οποτε θελεις στη διαθεση σου... Και οπως ειπα εργασια για το σπιτι απο που προερχονται οι θεοι;
Καλό το μάθημα αλλά βάλε και κανα τόνο. Που να σου ζητούσα ιδιαίτερο Στο πολυτονικό... Θα έτρεχες (θεός με μικρό θ δεν είπες; ) να αγοράσεις πολυτονικό λεξικό. Άντε την καλημέρα μου γιατί δεν σου κρατάω κακία. Παραπλανημένος είσαι και κυρίως αρνείσαι να αντικρύσεις την πραγματικότητα. ΥΓ: Είμαι χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι έλληνας. Ποιος το είπε, ποιος το είπε;
mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από mak »

12θεϊστής έγραψε:
mak έγραψε:Αντε για να σε βοηθησω η λεξη θεος (με μικρο θ) προερχεται απο το ρημα θεω=τρεχω γρηγορα... Εξου εχουν ονομαστει ετσι και Οι περισσοτεροι πλανητες. Ο Θεος =ο ΩΝ=Ο ΥΠΑΡΧΩΝ. Δωρεαν Μαθηματα οποτε θελεις στη διαθεση σου... Και οπως ειπα εργασια για το σπιτι απο που προερχονται οι θεοι;
Καλό το μάθημα αλλά βάλε και κανα τόνο. Που να σου ζητούσα ιδιαίτερο Στο πολυτονικό... Θα έτρεχες (θεός με μικρό θ δεν είπες;) να αγοράσεις πολυτονικό λεξικό. Άντε την καλημέρα μου γιατί δεν σου κρατάω κακία. Παραπλανημένος είσαι και κυρίως αρνείσαι να αντικρύσεις την πραγματικότητα. ΥΓ: Είμαι χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι έλληνας. Ποιος το είπε, ποιος το είπε;
ενταξει ασε τις κρυαδες περι πολυτονικου και διαβασε κανενα βιβλιο της προκοπης για τους θεους που δεν ηταν μονο 12... Αιντε και αφησε την προπαγανδα περι του Χριστιανισμου... Δεν εχεις απαντησει ακομα. Πες δε γνωριζω...
yersinia pestis

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Να ρωτησω κατι [κυριως τον δωδεκαθειστη]οι συλλογοι [ας το πουμε ετσι] των 12θειστων αυτη την στιγμη στην ελλαδα ειναι πολλοι και διαφορετικοι;

γιατι ακουσα κατι για [400000]ατομα αλλα σε διαφορους συλλογους. Αληθευει αυτο το νουμερο η ειναι εντυπωσιασμου[πραγματικα μεγαλο].

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΥΓ: Είμαι χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι έλληνας. Ποιος το είπε, ποιος το είπε;

Με επιφύλλαξη:
Γεννάδιος Σχολάριος (κατά κόσμον Γεώργιος Σχολάριος), ο πρώτος Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως μετά την Άλωση
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »


Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Στρατηγός Μακρυγιάννης

«... Καὶ βρίζουν, οἱ πουλημένοι εἰ ς τοὺ ς ξένους, καὶ τοὺ ς παπάδες μας, ὁ ποῦ τοὺ ς ζυγίζουν ἄ ναντρους καὶ ἀ πόλεμους. ᾽ Εμεῖ ς τοὺ ς παπάδες τοὺ ς εἴ χαμε μαζὶ εἰ ς κάθε μετερίζι, εἰ ς κάθε πόνον καὶ δυστυχίαν. Ὄ χι μόνον διὰ νὰ βλογᾶ νε τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερά, ἀ λλὰ καὶ αὐ τοὶ μὲ ντουφέκι καὶ γιαταγάνι, πολεμώντας ὡ σὰ ν λεοντάρια. Ντροπὴ Ελληνες! ».

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης Αγωνιστής

«Σὰ ν μία βροχὴ ἦ ρθε σὲ ὅ λους μας ἡ ἐ πιθυμία τῆ ς ἐ λευθερίας καὶ ὅ λοι, καὶ οἱ κληρικοὶ καὶ οἱ προεστοὶ καὶ οἱ καπεταναῖ οι καὶ οἱ γραμματισμένοι καὶ οἱ ἔ μποροι, ὅ λοι συμφωνήσαμε στὸ ν ἴ διο σκοπὸ καὶ κάναμε τὴ ν ἐ πανάσταση... Ἡ ἐ πανάστασις ἡ ἐ δική μας δὲ ν ὁ μοιάζει μὲ καμμίαν ἀ πὸ ὅ σας γίνονται τὴ ν σήμερον εἰ ς τὴ ν Εὐ ρώπην. Τῆ ς Εὐ ρώπης αἱ ἐ παναστάσεις ἐ ναντίον τῶ ν διοικήσεών τους εἶ ναι ἐ μφύλιος πόλεμος· ὁ ἐ δικός μας πόλεμος ἦ το πλέον δίκαιος, Ἦ τον ἔ θνος μὲ ἄ λλον ἔ θνος

Αρχιμανδρίτης Ἄ νθιμος Γαζῆ ς Διαφωτιστής.

«Ἡ ἡ μέρα (τῆ ς ᾽ Επανάστασης), τὴ ν ὁ ποίαν ἐ πιθυμοῦ σοιν οἱ πατέρες μας νὰ τὴ ν ἰ δοῦ ν, ἔ φθασε... Διὰ νὰ λάμψη πάλιν ὁ Σταυρὸ ς καὶ νὰ λάβη πάλιν ἡ Ἑ λλάς... Τὴ ν ἐ λευθερίαν της... Ὅ τι καὶ ἂ ν ἐ κάμαμεν ἦ το ἔ μπνευσις καὶ ἔ ργον τῆ ς Θείας προνοίας».

Ἐ μμανουήλ Ξάνθος Φιλικός

«Τὴ ν ἐ πανάστασιν ἐ κίνησαν καὶ ἐ νεψύχωσαν οἱ κληρικοί... Ἄ νευ τῶ ν ὁ ποίων ὁ λαὸ ς δὲ ν ἤ θελε κινηθῆ ».

Ἀ λέξ. Ὑ ψηλάντης Αρχιστράτηγος

«Εἶ ναι καιρὸ ς... Νὰ κρημνίσωμεν ἀ πὸ τὰ νέφη τὴ ν ἡ μισέληνον καὶ νὰ ὑ ψώσωμεν τὸ σημεῖ ον, δι᾿ οὗ πάντοτε νικῶ μεν, λέγω τὸ ν Σταυρόν, καὶ οὕ τω νὰ ἐ κδικήσωμεν τὴ ν πατρίδα καὶ τὴ ν ὀ ρθόδοξον ἡ μῶ ν πίστιν ἀ πὸ τὴ ν ἀ σεβῆ τῶ ν ἀ σεβῶ ν καταφρόνησιν».

Αδαμάντιος Κοραής Διανοούμενος

«Μόνον τοῦ Εὐ αγγελίου ἡ διδαχὴ ἐ μπορεῖ νὰ σώση τὴ ν αὐ τονομίαν τοῦ γένους. Οἱ ῞ Ελληνες πολέμησαν ὄ χι μόνο ὑ πὲ ρ πατρίδος ἀ λλὰ καὶ ὑ πὲ ρ πίστεως».

Ντομένικο Οριγκόνο Πρόξενος Ολλανδίας

«Οι Τούρκοι στην Αθήνα κάνουν τα πάντα για να συλλάβουν παπάδες, γιατί όπως διαδίδεται οι παπάδες είναι αρχηγοί των επαναστατών».

Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Προχωράμε στον περίφημο αφορισμό του Υψηλάντη από το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως. Σε επιστολή του στον Κολοκοτρώνη τον Ιανουάριο του 1821 ο Υψηλάντης αναφέρει: «Ο Πατριάρχης, βιαζόμενος υπό της Πόρτας (Υψηλή Πύλη), σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου» (Ιστορία του Ελλ. Έθνους, τομ. ΙΒ', σ.130β).

Μόνο, λοιπόν, μετά από την γνώση αυτής της μαρτυρίας μπορεί να εκτιμηθεί σωστά και ο απαγχονισμός του Γρηγορίου του Ε΄.Ο πρώτος Πατριάρχης της Ρωμηοσύνης εκτελέσθηκε ως «προδότης» του Σουλτάνου και όχι των Ρωμηών.Ενώ δε ο αφορισμός δεν είχε καμιά αρνητική απήχηση στον Εθνικό Αγώνα, αφού ήταν γνωστή η προέλευσή του, το «σχοινί του Πατριάρχη» ανέπτυξε μίαν ευεργετική δυναμική, διότι έγινε κινητήρια δύναμη στο αγωνιζόμενο ΄Εθνος (π. Γεωργ. Μεταλληνός).

Τη συμμετοχή κληρικών στη Φιλική εταιρεία επισημαίνει ακόμα και ο Γ. Κορδάτος: «Οι Φιλικοί επεδίωξαν να δώσουν χαρακτήρα πανεθνικόν εις την οργανωμένην επανάστασιν και δι΄ αυτό προσηλύτισαν και μερικούς Φαναριώτας και ανωτέρους Κληρικούς»

Από το 1818 μυήθηκαν στην Φιλική Εταιρεία όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς της Πελοποννήσου, κάτι που αναγκάζεται να το παραδεχθεί ο Σκαρίμπας: «Η Φιλική Εταιρεία στο κόλπο είχε μυήσει όλους σχεδόν τους Παλαιοελλαδίτες κοτσαμπάσηδες και προπαντός τους δεσποτάδες» (Το Εικοσιένα και η αλήθεια, τ. Α΄, σ.59 και Β΄, σ.93).

Ένα από τα πρώτα μέλη της Εταιρείας ήταν κατά τον Σπηλιάδη ο αρχιμανδρίτης Γρηγόριος Δίκαιος ο γνωστός Παπαφλέσσας (Απομν. Σπηλιάδου, τόμος α', Αθήνησι 1851, σελ.4). Κοντά στα γεγονότα ο Σπηλιάδης αναφέρει μάλιστα ότι «συγκαταλέγοντο ήδη μεταξύ αυτών (Φιλικών) και Πατριάρχαι και Αρχιερείς και προστώτες πολιτικοί των επαρχιών και πολεμικοί αρχηγοί» (αυτ.).

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε δύο εκ των εκατοντάδων Εθνομαρτύρων Κληρικών που προσέφεραν το αίμα τους για την ελευθερία της Πατρίδος και που σχετίζονται με τον τόπο μας. Πρόκειται για τον Επίσκοπο Σαλώνων (Άμφισσας) Ησαΐα ο οποίος ήταν Αδελφός της Ι. Μ Οσίου Λουκά και που σκοτώθηκε πολεμώντας στην μάχη της Χαλκομάτας, μαζί με τον αδελφό του παπα-Γιάννη, έγγαμο Κληρικό και πατέρα πολλών τέκνων, καθώς και για τον Αθανάσιο Διάκο ο οποίος ήταν Διάκονος. Στον Ιερό Ναό Αγ. Παρασκευής Λιβαδειάς Σώζεται Ο Σταυρός που ορκίσθηκε, για «του Χριστού την Πίστη την Αγία και της Πατρίδος την Ελευθερία».

Αναφέρονται επώνυμα στις πηγές 73 αρχιερείς, που έλαβαν ενεργό μέρος στον Αγώνα. Σαραντα δύο Αρχιερείς υπέστησαν ταπεινώσεις, εξευτελισμούς, φυλακίσεις, διώξεις κάθε είδους, βασανιστήρια, εξορίες κλπ. Δύο Οικουμενικοί Πατριάρχες (Γρηγόριος Ε΄, Κύριλλος ΣΤ΄) και 45 Αρχιερείς (Μητροπολίτες) εκτελέσθησαν ή έπεσαν σε μάχες. Κατά τον Γάλλο Πρόξενο Πουκεβίλ οι κληρικοί-θύματα του Αγώνα ανέρχονται συνολικά σε 6.000.

Υπάρχει όμως και Η μαρτυρία των Τούρκων Ιστορικών για τη δράση του ελληνορθοδόξου Κλήρου στον Αγώνα του ΄21 . Έτσι ο Μώραλη Μελίκ Μπέη δέχεται ότι «τον λαόν (της Πελοποννήσου) υπεκίνησαν οι έχοντες συμφέροντα και σχέσεις μετά τούτων, οι έμποροι, οι πρόκριτοι, και κυρίως οι μητροπολίται και γενικώς οι ανήκοντες εις τον κλήρον, δηλαδή οι πραγματικοί ηγέται του Έθνους.Ο δε Ζανί Ζαντέ σημειώνει: «Τα σχέδια ετηρούντο μυστικά μεταξύ του Πατριάρχου των Μητροπολιτών, των Παπάδων, των Δημογερόντων» (π. Γεωργ. Μεταλληνός).

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

thanasakis έγραψε: Στρατηγός Μακρυγιάννης

«... Καὶ βρίζουν, οἱ πουλημένοι εἰ ς τοὺ ς ξένους, καὶ τοὺ ς παπάδες μας, ὁ ποῦ τοὺ ς ζυγίζουν ἄ ναντρους καὶ ἀ πόλεμους. ᾽ Εμεῖ ς τοὺ ς παπάδες τοὺ ς εἴ χαμε μαζὶ εἰ ς κάθε μετερίζι, εἰ ς κάθε πόνον καὶ δυστυχίαν. Ὄ χι μόνον διὰ νὰ βλογᾶ νε τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερά, ἀ λλὰ καὶ αὐ τοὶ μὲ ντουφέκι καὶ γιαταγάνι, πολεμώντας ὡ σὰ ν λεοντάρια. Ντροπὴ Ελληνες! ».

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης Αγωνιστής

«Σὰ ν μία βροχὴ ἦ ρθε σὲ ὅ λους μας ἡ ἐ πιθυμία τῆ ς ἐ λευθερίας καὶ ὅ λοι, καὶ οἱ κληρικοὶ καὶ οἱ προεστοὶ καὶ οἱ καπεταναῖ οι καὶ οἱ γραμματισμένοι καὶ οἱ ἔ μποροι, ὅ λοι συμφωνήσαμε στὸ ν ἴ διο σκοπὸ καὶ κάναμε τὴ ν ἐ πανάσταση... Ἡ ἐ πανάστασις ἡ ἐ δική μας δὲ ν ὁ μοιάζει μὲ καμμίαν ἀ πὸ ὅ σας γίνονται τὴ ν σήμερον εἰ ς τὴ ν Εὐ ρώπην. Τῆ ς Εὐ ρώπης αἱ ἐ παναστάσεις ἐ ναντίον τῶ ν διοικήσεών τους εἶ ναι ἐ μφύλιος πόλεμος· ὁ ἐ δικός μας πόλεμος ἦ το πλέον δίκαιος, Ἦ τον ἔ θνος μὲ ἄ λλον ἔ θνος

Αρχιμανδρίτης Ἄ νθιμος Γαζῆ ς Διαφωτιστής.

«Ἡ ἡ μέρα (τῆ ς ᾽ Επανάστασης), τὴ ν ὁ ποίαν ἐ πιθυμοῦ σοιν οἱ πατέρες μας νὰ τὴ ν ἰ δοῦ ν, ἔ φθασε... Διὰ νὰ λάμψη πάλιν ὁ Σταυρὸ ς καὶ νὰ λάβη πάλιν ἡ Ἑ λλάς... Τὴ ν ἐ λευθερίαν της... Ὅ τι καὶ ἂ ν ἐ κάμαμεν ἦ το ἔ μπνευσις καὶ ἔ ργον τῆ ς Θείας προνοίας».

Ἐ μμανουήλ Ξάνθος Φιλικός

«Τὴ ν ἐ πανάστασιν ἐ κίνησαν καὶ ἐ νεψύχωσαν οἱ κληρικοί... Ἄ νευ τῶ ν ὁ ποίων ὁ λαὸ ς δὲ ν ἤ θελε κινηθῆ ».

Ἀ λέξ. Ὑ ψηλάντης Αρχιστράτηγος

«Εἶ ναι καιρὸ ς... Νὰ κρημνίσωμεν ἀ πὸ τὰ νέφη τὴ ν ἡ μισέληνον καὶ νὰ ὑ ψώσωμεν τὸ σημεῖ ον, δι᾿ οὗ πάντοτε νικῶ μεν, λέγω τὸ ν Σταυρόν, καὶ οὕ τω νὰ ἐ κδικήσωμεν τὴ ν πατρίδα καὶ τὴ ν ὀ ρθόδοξον ἡ μῶ ν πίστιν ἀ πὸ τὴ ν ἀ σεβῆ τῶ ν ἀ σεβῶ ν καταφρόνησιν».

Αδαμάντιος Κοραής Διανοούμενος

«Μόνον τοῦ Εὐ αγγελίου ἡ διδαχὴ ἐ μπορεῖ νὰ σώση τὴ ν αὐ τονομίαν τοῦ γένους. Οἱ ῞ Ελληνες πολέμησαν ὄ χι μόνο ὑ πὲ ρ πατρίδος ἀ λλὰ καὶ ὑ πὲ ρ πίστεως».

Ντομένικο Οριγκόνο Πρόξενος Ολλανδίας

«Οι Τούρκοι στην Αθήνα κάνουν τα πάντα για να συλλάβουν παπάδες, γιατί όπως διαδίδεται οι παπάδες είναι αρχηγοί των επαναστατών».

Εξαιρετικός φίλε !
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Ευχαριστω φιλε... Το να λεει καποιος "ειμαι 12θειστης χωρις να ξερει το λογο ειναι τουλαχιστον τραγικο...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

thanasakis έγραψε:Ευχαριστω φιλε... Το να λεει καποιος "ειμαι 12θειστης χωρις να ξερει το λογο ειναι τουλαχιστον τραγικο...
Το 12θεο για μένα δεν είναι θρησκεία Είναι περισσότερο παράδοση. Δεν νομίζω ότι κάποιος πιστεύει ότι πάνω εκεί υπάρχει ο Δίας με τη γυναίκα του την Ήρα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »


12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Φίλε signaller πολύ σωστά αναγνωρίζεις ότι η Ελληνική παράδοση φτάνει πολύ πίσω στο χρόνο και μπράβο για το θάρρος της γνώμης σου.

Όσο για τον Θανασάκη να του πώ ότι και την μονοθεϊα την είχανε συλλάβει οι αρχαίοι Έλληνες σαν έννοια αλλά και την τρισδιάστατη Θεότητα (Ερμής ο Τρισμέγιστος). Τώρα αν Θανάση μου μπλέκεις τον Ερμή τον Τρισμέγιστο με τον τριαδικό θεό των Εβραίων (Παύλου και λοιπών) Τότε πρέπει λίγο να τα ξαναψάξεις τα πράγματα. Γιατί άλλα πράγματα είχαν στο μυαλό τους ο Πλάτωνας και ο Ορφέας και εντελώς διαφορετικα οι απόστολοι του χριστιανισμού. Τα έχουμε συζητήσει πολλάκις και μπορείς να ανατρέξεις σε παρόμοια ποστ.

Είναι πολύ τραγικό να πιστεύει κανείς Ότι Έλληνας είναι μόνο αυτός που ασπάζεται το Ορθόδοξο Ιουδαιοχριστιανικό δόγμα. Όπως επίσης ότι επί Βυζαντίου και Τουρκοκρατίας οι Έλληνες ήταν μόνο χριστιανοί. Πραγματικά ανιστόρητο και ολίγον επικίνδυνο.

Yersinia pestis, υπάρχουν διάφοροι σύλλογοι αλλά έχει αναγνωριστεί νομικά από το Πρωτοδικείο το "ΕΛΛΗΝΑ. Ι. Σ". Τελούνται πολλές τελετές (πχ ονοματοδοσία στον Όλυμπο και άλλες) και διοργανώνονται πολλές εκδηλώσεις. Τα μέλη είναι πολλά σε Ελλάδα και Ομογένεια. Έχει φτιαχτεί και Ελληνικός Ναός κάπου στην Θεσσαλονίκη. Μένει πλέον η επίσημη αναγνώριση Από το Κράτος του Δωδεκαθεϊσμού ή πιο σωστά του Δωδεκάθεον ως θρησκείας.(ή αλλιώς "Πατρώα Θρησκεία").

Οι Δωδεκαθεϊστές ασπάζονται 100% Την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία.

Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Εμενα οι προγονοι μου φιλε πολεμησαν τους τουρκους ως Ορθοδοξοι... Κ ετσι κ εγω Ορθοδοξος θα μεινω... Εαν εσυ πιστευεις πως βρηκες την αληθινη θρησκεια στο Δωδεκαθεο τοτε αυτοματως χλευαζεις την θρησκεια των προγονων σου. Η' μαλλον την υποβαθμιζεις... Το μονο που κανετε εσεις οι 12θειστες ειναι να διασπατε την ομοιογενεια του Εθνους μας σε μια τετοια κρισιμη καμπη κ να ξεκινατε Θρησκευτικο ΕΜΦΥΛΙΟ με την ορθοδοξια. Ο Κολοκωτρονης ΑΥΤΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ συγχωρεσε το φονια του αδερφου του στον ΤΟΤΕ ΕΜΦΥΛΙΟ... Τον εβαλε στο σπιτι του και τον φιλοξενησε... Εσυ βεβαια δεν ξερεις να συγχωρεις. Γιατι προφανως εισαι ανωτερος απο τον Θεοδωρο Κολοκωτρονη εχεις δωσει περισσοτερα απο αυτον ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΛΛΗΝΑ... Χυνεις αιμα απο το πληκτρολογιο καθημερινα σπερνοντας ΔΙΧΟΝΕΙΑ... Εχω δει 12θειστες να βριζουν το Χριστο Μας πιο πολυ κ απο Αναρχικους... Αναρχικοι κ 12θειστες δεν διαφερετε κ πολυ... Εχθροι ειστε της πατριδας μας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες