Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από egweimai »

Βουτιές από ελικόπτερο γίνονται ή είναι μόνο στους ΟΥΚ;
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vessty »

Συμφωνα με αρθρο στο ιντερνετ σε περιπτωση 14μηνης θητειας εφεδροι οπλιτες που υπηρετουν στις Ε. Δ θα μπορουν να παρακολουθησουν το Σ. Υ. Κ, καθως επισης οτι ολοι οι καταδρομεις θα κανουν πτωση απο αλεξιπτωτο. Απλα αυτα ολα ειναι θεωριες και προς το παρον δεν ισχυει τιποτα
Άβαταρ μέλους
Αετός ЭЄ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2011 2:04 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Αετός ЭЄ »

Ρε παιδιά τώρα τελευταία ακούω ότι στους Αμφίβιους Καταδρομείς παίζει πολύ αραλίκι, και δεν παίρνουν κόσμο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Διότι θέλω να δηλώσω Αμφίβιους.
nikos

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από nikos »

Γειαπαιδια τελικα απο μακ μπορει καποιος να πει εκει στον διοικητη του και να περασει στα αλεξιπτωτα; Ακουγονται πολλα πως θελει βυσμα για τα αλεξιπτωτα! Ισχυει; ; !

γενικα ας πει επιτελους καποιος με σιγουρια αν η εκπαιδευση στα μακ ειναι "χειροτερη" απο τα λοκ γιατι εχω μπερδευτει πολυ...

ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikos έγραψε:Γειαπαιδια τελικα απο μακ μπορει καποιος να πει εκει στον διοικητη του και να περασει στα αλεξιπτωτα; Ακουγονται πολλα πως θελει βυσμα για τα αλεξιπτωτα! Ισχυει;

γενικα ας πει επιτελους καποιος με σιγουρια αν η εκπαιδευση στα μακ ειναι "χειροτερη" απο τα λοκ γιατι εχω μπερδευτει πολυ...

ευχαριστω



1.Aπό την στιγμή που είσαι σε μακ δεν γίνεται να κάνεις πτώση με αλεξίπτωτο

2. ΛΟΚ vs ΜΑΚ

nikos

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από nikos »

Greek_Army έγραψε:
nikos έγραψε:Γειαπαιδια τελικα απο μακ μπορει καποιος να πει εκει στον διοικητη του και να περασει στα αλεξιπτωτα; Ακουγονται πολλα πως θελει βυσμα για τα αλεξιπτωτα! Ισχυει;

γενικα ας πει επιτελους καποιος με σιγουρια αν η εκπαιδευση στα μακ ειναι "χειροτερη" απο τα λοκ γιατι εχω μπερδευτει πολυ...

ευχαριστω



1.Aπό την στιγμή που είσαι σε μακ δεν γίνεται να κάνεις πτώση με αλεξίπτωτο

2. ΛΟΚ vs ΜΑΚ

ευχαριστω για την απαντηση μεγαλεγενικα, με την οικονομικη κριση κλπ πιστευεις πως η εκπαιδευση στις ειδικες δυναμεις εχει υποβαθμιστει; Ηταν πιο ποιοτικη ας το πω ετσι η εκπαιδευση παλια;

K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από K.G »

Ρε παιδια τι γινετε τελικα με τους αμφιβιους; Λενε διαφορα απο θεμα εκπαιδευσης... Τελικα αξιζει ή οχι, γιατι τωρα στο κεεδ εβαλαν ολοι λοκ. Αν θελετε απαντηστε μου γρηγορα γιατι μεχρι το βραδυ φευγω για κεεδ.
εβαλα κω, ροδο, χιο.

ευχαριστω
κωστας

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από κωστας »

Μπορεις να μου πεις εαν μερος της εκπεδευσης τους αποτελει το αλμα απο αεροπλανα ι ελικοπτερα?
dennisv13

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από dennisv13 »

Εχει υποβαθμιστεί πάρα πολύ. Σε σημείο που καναμε αμφίβιες με τα πόδια, χωρίς σκαφος. Απλά περπαταγαμε μεσα στο νερά για να βραχούμε και να κανουμε κ καλα ανακατάληψη βραχονησίδας αλλά όχι σε νησίδα, στη στεριά. Δεν έχουν καύσιμα, πυρομαχικά και γενικά λεφτά για πολλές συντηρήσεις. Αλλά και πάλι, αν με ρώταγες, εκεί θα πήγαινα. Να ξέρεις πάντως ένα πράγμα, πως την καλύτερη συμβουλή στην δίνει το καταδρομόσημο από μόνο του "Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ"... Γι'αυτό μη ρωτάς πολλά γιατί θα μπερδευτείς...
AMAK301
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 17, 2011 11:31 am
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από AMAK301 »

Σκεψου οτι Μερικοι που τελειωνουν την θητεια τους στις Ε. Δ, εχουν να λενε οτι τρωγανε κροκοδειλους και επιναν αιμα με το μπουρι της σομπας. Φαντασου τι θα λεγετε αν παρακολουθησουν Σ. Υ. Κ για 1-2 εβδομαδες... ''Πηγαμε μες την Αγκυρα, την πηραμε, ηπιαμε καφε και επιστρεψαμε με δερματα απο θιβετιανους μεγαλοποδαρους... ''
g'mak
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2011 6:33 pm
Τοποθεσία: xios
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από g'mak »

Γεια σας... Με εστειλαν αμφοιβιο στην χιο με ειδικοτητα ΠΟΛΥΒΟΛΙΤΗ... Σε ποια στρατοπεδα ΞΗΡΑΣ μπορω να μαθω την ειδικοτητα εκτος απο την Χιο και γενικα εκτος απο νησια και ποσες ειδικοτητες μπορει να παρει καποιος. Απαντηστε μου συντομα αμα μπορειτε... ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Έχοντας διαβάσει πλέον όλο το forum θα ήθελα να γράψω μερικά συμπεράσματα που έβγαλα όσων αφορά της ΜΑΚ για να μου πείτε αν κατάλαβα καλά ή όχι.

Γενικά στις ΜΑΚ δεν επιλέγει να πάει κόσμος. Έτσι αν στο πεύκο κάποιος επιλέξει ΜΑΚ κατα πάσα πιθανότητα θα πάει. Οι μονάδες ΜΑΚ να έχουν λίγα άτομα για υπηρεσίες. Έτσι οι έφεδροι κάνουν περισσότερες αγγαρείες με αποτέλεσμα οι έξοδοι να είναι λιγοστές και σε κάποιες περιπτώσεις να μη γίνονται όλες οι προβλεπόμενες ασκήσεις.

Η γυμναστική είναι συνήθως πρωϊνή και απογευματινή και στο ενδιάμεσο γίνονται υπηρεσίες. Οι γραφιάδες έχουν τη "δυνατότητα" να αποφύγουν τη γυμναστική μερικές φορές και ανάλογα τα άτομα ίσως και κάποιες υπηρεσίες αλλά συμβαίνει να μην μπορούν να παρακολουθήσουν ασκήσεις.

Η μόνη ουσιαστική διαφορά μεταξύ ΜΑΚ και ΛΟΚ είναι μια άσκηση, δεν θυμάμαι πια, και οτι στα ΛΟΚ ζορίζει το κρυο ενώ στις ΜΑΚ η υγρασία εξαιτίας τις θάλασσας. Οι ΜΑΚ (δεν μιλάω για Ζ) δεν κάνουν καταδίσεις κτλ κτλ αλλά στην ουσία είναι "χερσαίοι" καταδρομείς που εδρεύουν σε νησιά. Έτσι δεν εκπαιδεύονται σε κολύμπι καταδύσεις κτλ.

'Οσα έγραψα αναφέρονται στους έφεδρους και όχι στα στελέχη
Άβαταρ μέλους
commando96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από commando96 »

Μακάρι να έκαναν και οι καταδρόμεις άλματα
Άβαταρ μέλους
makhs
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 31, 2012 11:08 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από makhs »

Γεια σε ολους, ειμαι 18 ετων και θελω να παω ΜΑΚ ειμαι 1,75 και 75 κιλα κανω 40 καμψεις σε 2 λεπτα και 10 ελξεις σε 1 λεπτο, εκανα το 1 μιλι σε 5,35 λεπτα, εχω μεγαλη θεληση, θα μπορεσω να μεινω, η θα με διοξουν;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες