Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από vasilis »

παιδια υπαρχει κανεις που να εχει παει αμφιβιους; θελω να μαθω πως ειναι η εκπαιδευση δεν θελω να παω και να ξενερωσω!!
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

vasilis έγραψε:παιδια υπαρχει κανεις που να εχει παει αμφιβιους; θελω να μαθω πως ειναι η εκπαιδευση δεν θελω να παω και να ξενερωσω!!

Καταρχάς να ξεχωρίσουμε κάτι παίδες: ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΣ, ΘΑ ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΒΥΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΟΛΑΣΗ. Τώρα, αν τύχει και πάς σε κανένα ΕΤΕΘ (Αμφίβιοι) να ξέρεις οτι θα περάσεις πολύ ωραία. δεν μπορώ να σου πώ περρισότερα. Ο κάθε ένας απο εμάς που πήγε σε ΕΤΕΘ, είχε μια διαφορετική εμπειρία. Αρκεί να δείς τον στρατό σαν μία μοναδική εμπειρία, και λέω μοναδική γιατί, θα έχεις να θυμάσαι και τις δύσκολες και τις ωραίες στιγμές σου. Ενό άν πας πεζικό, θα είναι σα να έχεις πάει σε μία μεγάλη σχολική εκδρομή. Αυτά. Θα πάς και θα δείς...Εικόνα
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Athan »

H4nnibal έγραψε:
... ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΒΥΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΟΛΑΣΗ...

δλδ ποιο το κακο να βαλεις βισμα να σε παει αμφιβιους αντί για λοκ, αν εκεί πραγματικά γουστάρεις...
δεν εβαλες βισμα για καβατζο-ειδικοτητα οπου υπαρχει περιπτωση να περασεις ζαχαρη, με αποτελεσμα να χωθουν καποιοι αλλοι...

δεν βλέπω κατι το μεμπτό...

εγω το λεω οτι θα εβαζα βισμα για να παω αμφ. και οχι λοκ και να ξενερωσο...
στο κατω κατω στις ΕΔ πας εθελοντης, συνειδητοποιημένα για κατι που σου αρεσει.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Καλό είναι να μάθεις να αποδέχεσαι τα πράγματα όπως είναι, είναι και αυτή μία αξία που θα μάθεις στο στρατό. Π'ως ξέρεις οτι θα γουστάρεις αμφίβιους, αφου δεν ξέρεις κάν πως είναι; Μπορεί να μήν σου αρέσει καθόλου στην τελική. Σου είπα, εξαρτάται απο το πώς θα αντιμετωπίσεις αυτά που θα σου τύχουν. Δεν υπάρχει καβατζοειδικότητα. Όλες οι ειδικότητες είναι εξίσου σημαντικές και κρίσιμες για την μάχη. Και αν σου πεί κανένας καμμιά τέτοια μαλακία να του πείς οτι είναι ηλίθιος και μάλλον έχει χάσει κάποια επεισόδια. Το σίγουρο που μπορώ να σου πώ για Αμφίβιους είναι οτι, όταν θα πρωτομπείς σε Magna θα χύσεις απ'την καύλα!
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Athan »

H4nnibal έγραψε:Καλό είναι να μάθεις να αποδέχεσαι τα πράγματα όπως είναι, είναι και αυτή μία αξία που θα μάθεις στο στρατό. Π'ως ξέρεις οτι θα γουστάρεις αμφίβιους, αφου δεν ξέρεις κάν πως είναι; Μπορεί να μήν σου αρέσει καθόλου στην τελική. Σου είπα, εξαρτάται απο το πώς θα αντιμετωπίσεις αυτά που θα σου τύχουν. Δεν υπάρχει καβατζοειδικότητα. Όλες οι ειδικότητες είναι εξίσου σημαντικές και κρίσιμες για την μάχη. Και αν σου πεί κανένας καμμιά τέτοια μαλακία να του πείς οτι είναι ηλίθιος και μάλλον έχει χάσει κάποια επεισόδια. Το σίγουρο που μπορώ να σου πώ για Αμφίβιους είναι οτι, όταν θα πρωτομπείς σε Magna θα χύσεις απ'την καύλα!

την στιγμή που πας εθελοντικά καλό θα ηταν να επιλέγεις εσυ (εξαρτάτε παντα και με τις αναγκες της υπηρεσιας), μιας που ετσι θα μπορέσεις (προπάντων ψυχολογικά) να δράσης στο maximmum.

εγω επαναλαμβάνω οτι αμα ηταν στο χέρι μου θα έβαζα βύσμα για αμφ...Εικόνα
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από vasilis »

παιδια εγω εβαλα βυσμα για παω αμφιβιους! και αυριο να μου ελεγαν μπαινεις θα πηγαινα! και επιδι εχω τρεξει οσο δεν φανταζεστε για να βρω καποιον να με βαλει δεν θελω να παω εκει και να καθομαι θελω να κανω σκληρη εκπαιδευση! πολλοι μπορει να με βρειτε υπερβολικο σε αυτο ομως ειναι τρελα! εχο ενα φιλαρακι τωρα στους πεζοναυτες στο βολο και μου λεει οτι σαν εκπαιδευση δεν ειναι και τιποτα!
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Παιδιά η εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων είναι πάνω κάτω η ίδια είτε ΛΟΚ είτε αμφίβιος είτε πεζοναύτης. Η διαφορά είναι ότι οι αμφίβιοι έχουν περισσότερες ασκήσεις σε βραχονησίδες από τους άλλους και ότι θα μπείτε και σε ταχύπλοοα τύπου μαγκνα που πιάνουν μέχρι και 50 κόμβους. Τα ΛΟΚ έχουν απ την άλλη πολλές ασκήσεις σε βουνά και χιόνια, ενω οι πεζοναύτες κάνουν και απόβαση με τα Αβακ.
Η4nibal εγώ μόλις απολύθηκα δεν άντεξα χωρίς το Μ16 και έτσι πήγα και αγόρασα το Μ16Α1 το αεροβόλο, πιστό αντίγραφο του κανονικού τυφεκίου που πρωτοχρησιμοποιήθηκε απ τους Αμερικανούς στο Βιετνάμ. Σου στέλνω τώρα φώτος από την μονάδα μας και όποτε θες να τα πούμε αν γίνεται.
Έλλάδα σ΄αγαπώ... Ι ΜΑΚ
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Athan »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: ... πήγα και αγόρασα το Μ16Α1 το αεροβόλο, πιστό αντίγραφο του κανονικού τυφεκίου που πρωτοχρησιμοποιήθηκε απ τους Αμερικανούς στο Βιετνάμ.


ελα ρε συ, αεροβόλο;
αν υπάρχει κάπου online στήλε link αμέσως...
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: Παιδιά η εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων είναι πάνω κάτω η ίδια είτε ΛΟΚ είτε αμφίβιος είτε πεζοναύτης. Η διαφορά είναι ότι οι αμφίβιοι έχουν περισσότερες ασκήσεις σε βραχονησίδες από τους άλλους και ότι θα μπείτε και σε ταχύπλοοα τύπου μαγκνα που πιάνουν μέχρι και 50 κόμβους. Τα ΛΟΚ έχουν απ την άλλη πολλές ασκήσεις σε βουνά και χιόνια, ενω οι πεζοναύτες κάνουν και απόβαση με τα Αβακ.
Η4nibal εγώ μόλις απολύθηκα δεν άντεξα χωρίς το Μ16 και έτσι πήγα και αγόρασα το Μ16Α1 το αεροβόλο, πιστό αντίγραφο του κανονικού τυφεκίου που πρωτοχρησιμοποιήθηκε απ τους Αμερικανούς στο Βιετνάμ. Σου στέλνω τώρα φώτος από την μονάδα μας και όποτε θες να τα πούμε αν γίνεται.
Έλλάδα σ΄αγαπώ... Ι ΜΑΚ

ΕικόναΕικόνα Έλεος ρε φίλε! χαχαχαχαχαχ. είπαμε όχι και έτσι!

ΕικόναΕικόναΕικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Λοιπόν μάγκες, να ξεκαθαρίσουμε κάτι εδω, γιατι δεν ξέρω απο που τα ακουσατε αυτά αλλα είναι παπαριές. Οπως είπε και η παλιοσειρά μου, ΛΟΚ, Πεζοναύτες και Αμφίβιοι έχουν τα ίδια πράγματα με μικρές λεπτομέριες να αλλάζουν. π. χ. και στα τρία θα κάνετε αντάρτη, πενηντάρα, και ορεινό, που είναι οι τρείς βασικές ασκήσεις. Απο'κει και ύστερα, το βρισκω προσωπικά ηλιθιο να βάλεις βύσμα για να πάς κάπου που δεν ξέρεις καν τι θα βρεις. Αν είστε άντρες με αρχίδια λοκατζήδικα, θα πάτε εκεί που θα σας πούνε και θα κάνετε αυτό που θα σας πούνε. Γιαυτό οι Ειδικές δυνάμεις διαφέρουν απο τα τζιτζίκια, γιατί είναι πειθαρχημένοι σοβαροί ώριμοι άντρες. Γιαυτό λοιπων να αφήσετε να κυλλήσει η θητεία σας όπως σας πάει. Παράδειγμα: Όταν ήμουν εγώ στη μονάδα, επειδή είχα άριστη γνώση της ειδικότητας και μου άρεσαν οι ασκήσεις, ασυρματιστή στις ασκήσεις στέλναν πάντα εμένα, το ίδιο και στις επανδρώσεις. στο τέλος της θητείας, ο Λοχαγός μου, έδωσε σε ένα συνάδελφο Ασυρματιστή 4 μέρες τιμητική επειδή λεει ήταν καλός καταδρομέας, ενό αυτός δεν είχε κουνήσει καθόλου μέσα απ'το στρατόπεδο ποτε και εγώ πήρα τα αρχίδια του καράμπελα. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι, μπορεί αυτός να πήρε τις τιμητικές του, εγώ όμμως είχα τις εμπειρείες των ασκήσεων. Αυτά.
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε Athan δεν βρήκα κάποιο link αλλά μπορώ να σου πω που να το βρεις αν θες. Το μαγαζί είναι στο κέντρο της Αθήνας στην πλατεία Ομονοίας εκεί που τελειώνει η Πανεπιστημίου. Έχει πολλά τυφέκια αεροβόλα (μαλακά με πλαστικά συμπαγή σφαιρίδια), μαχαίρια, ξίφη κλπ. Έχει και το ΑΚ47(καλαζνικοφ) και βρήκα τις προάλλες και το Μ16Μ4 με πτυσσόμενο κοντάκιο, το οποίο φυσικά και θα αγοράσω πολύ σύντομα.
ΛΟΚ ΛΟΚ σημαίνει πειθαρχία... Ι ΜΑΚ
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ετσι, Ετσι! Αίμα! Αίμα! (το ξερεις το παρακάτω!)
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από vasilis »

παιδες εχει παει κανεις Μ. Α. Κ; θελω να μαθω εμπειριες αν εχει παει κανενας!!
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Μην ρώτας πολλά για τις Μοίρες Αμφιβίων. Πήγαινε και θα δείς. Το σίγουρο είναι ότι θα σου μείνουν πολλά από εκπαίδευση, από εμπειρίες και από ωραίες και άσχημες στιγμές. Για μένα αξίζει και μου λείπει πολύ. Θα ξαναπήγαινα αμφίβιος χωρίς σκέψη.
Τούρκοι δεν ξεχνώ...- Ι ΜΑΚ
mathimatikos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από mathimatikos »

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά 50 κάμψεις δεν πιστεύω ότι μπορώ να κάνω και ούτε θα μπορέσω. Όσο το να τρέχω 1 και μισή ώρα τι να πώ.. Καταδρομέας θέλω να πάω. Τώρα αν αντέξω είναι άλλο θέμα..Hanibal
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες