Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stm
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 6:30 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από stm »

10κωστας50 έγραψε:
Snakesh*t έγραψε:Πάντως, άντε να καταργείται σιγά σιγά η θητεία στα αλεξίπτωτα για να μείνουν λιγότεροι και καλοί.


Eγω το χω ξαναπει.9μηνο και αλεξιπτωτα δεν παει.



Κοιτα με την υπαρχουσα κατασταση συμφωνω μαζι σου! Ομως μην γελιομαστε, αν αλλαξει το προγραμμα και γινει πιο ουσιαστικη η καθημερινοτητα τοτε φτανει και το 9μηνο! Βεβαια αυτο δεν γινεται ευκολα, ειδικα στην Ελλαδα, αλλα η αληθεια να λεγεται... ! Ως εκ τουτου, εχεις δικιο... !

ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Και καποτε σκεφτειτε οτι επειδη υπηρετησα στη Χιο, αλλα η σειρα μου ηταν η πρωτη που περνουσε αλεξιπτωτα ανεξαρτητου μεταθεσεως, ελεγαν οτι για ποιο λογο να περασω ΣΧΑΛ κι εκατσα στο νησι 18 μηνες
djNio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2010 11:34 pm
Τοποθεσία: Αλεξιπτωτιστής
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από djNio »

Ρε μάγκες, είχα χεστεί από τη χαρά μου γιατί όλοι μου λέγανε πως δικαιούμε 8μηνη θητεία. Αλλά έφαγα άκυρο ολάκαιρο απ'ότι φαίνεται και δεν θέλω να το πιστέψω...

Οικογενιακή Κατάσταση:35ρης παντρεμένος αδερφός, έκανε τη θητεία του στα 20.33άρα παντρεμένη αδερφή.21 χρονών εγώ.

Ναι μεν η οικογένια έιναι απλά τρίτεκνη και εγώ το στερνοπούλι, αλλά του αδερφού δεν του έκοψε να κάνει μειωμένη θητεία και ΟΛΟΙ λέγανε 100% τη δικαιούμαι ΕΓΩ !

Σκ__τα, επισκέφθηκε σήμερα το ΡΟΥΦ και επειδή ήταν κλειστό το δικό μας γραφείο πήγε αμέσως και βρήκε τον Υποδιευθυντή. Αυτός του είπε πως ο μόνος τρόπος που μπορούσε να γίνει αυτό, θα ήταν αν ο μεγάλος αδερφός ήταν ανίκανος κάθε εργασίας * (πράγμα άκυρο, γιατί όχι μόνο δουλεύει αλλά δουλεύει και στο δημόσιο πανάθεμά τον).

Τώρα έχω σπαστεί άγρια, και θέλω να βρω μια τρύπα. ΚΑΤΙ ! ΜΗΠΩΣ μπορώ με κάποιο τρόπο να τον δηλώσω ψευδώς ανίκανο εργασίας; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος γενικά;

*: Να σημειώσω πως όταν ο αδερφός μου τον ρώτησε "Είστε 1000% σίγουρος γι' αυτό; " η απάντηση ήταν "Ε αν θέλετε ρωτίστε και το γραφείο "Χ" για να σιγουρευτήτε αν θέλετε". Κοινώς, υπάρχει 1% ελπίδα;

Και το σημαντικότερο όλων: Εγώ είμαι Αθηναίος (Αιγαλιώτης) και μου δώσαν οι παπ__ρες μετάθεση στην 1η ΜΑΛ. Άντε λεω θα παω να χαλαρώσω και να κάνω το καλοκαίρι μου. Αλλά όλο κρατήσεις είναι ο Λοχαγός (τρελός τυπάς :P) και μας φέραν και ΕΠΟΠια (ΝΑΙ, ΕΠΟΠΙΑ στη ΜΑΛ !) να μας πηγαίνουν και στη σκοπιά! Εκεί που θέλω να καταλείξω είναι το ότι τα 8μηνα δικαιούντε ΑΜΕΣΩΣ να πάνε με μετάθεση κατ εξαίρεση στο κοντινότερο στρατόπαιδο! Αυτό δεν είναι απλά ο Ασπρόπυργος. Αλλά θα είναι και η ΣΧ. ΑΛ. Και το θέλω πολύ ρε ***** το. =/

Ο αδερφός μου ΟΥΤΕ μετάθεση πήρε, ΜΗΠΩΣ τη δικαιούμε εγώ; Μήπως επειδη είναι παντρεμένοι και σαν οικογένεια έχουμε την σύνταξη του πατέρα μου μόνο (μητέρα οικιακά); Βρείτε κάτι ρε μάγκες... :P

Thanks in advance.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γιατί δεν κάνεις το ποιο απλό; Ρώτα στο 1ο γραφείο
Νίκος

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Νίκος »

Έκοψα την αναβολή μου και μπαίνω νοέμβρη! Θέλω αλεξίπτωτα! Τα αθλήματα τα περνάω αρκετά εύκολα μιας και καθημερινά με αυτά ασχολούμαι! Επίσης διαθέτω και βύσμα αν χρειαστεί αλλά φοβάμαι κάτι! Θεωρούμαι προστάτης οικογένειας και κάνω μειωμένη θητεία κανονικά... Υπάρχει περίπτωση να μη με πάρουν; Υ. Γ. Δε θέλω να κάνω μειωμλενη θητεία. Θέλω να τα κάνω όλα κανονικά!
Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Έκοψα σήμερα αναβολή για Νοέμβριο. Αλλά είμαι μειωμένης θητείας, συγκεκριμένα 8μηνος. Θα με δεχτούν αλεξίπτωτα; Αλλιώς είναι εφικτό αν δεν με δεχτούν να πάω ΛΟΚ?
sn

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από sn »

Μπορω να κανω 8μηνο εφοσον ασχολουμαι επαγγελματικα με τον αθλητισμο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

sn έγραψε:Μπορω να κανω 8μηνο εφοσον ασχολουμαι επαγγελματικα με τον αθλητισμο;


δεν παίρνουνε 8μηνους στα αλεξίπτωτα
Νεος

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Νεος »

Γεια σας! Επειδη ο καθενας μου λεει το μακρύ του και το κοντο του, μπορει καποιος με σιγουρια να μου πει αν παίρνουν 8μηνους ή μόνο 9μηνους στους αλεξιπτωτιστες. Επισης αν παρουσιαστεις αλλου τι δοκιμασιες δινεις για να πας καταδρομεας?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νεος έγραψε:Γεια σας! Επειδη ο καθενας μου λεει το μακρύ του και το κοντο του, μπορει καποιος με σιγουρια να μου πει αν παίρνουν 8μηνους ή μόνο 9μηνους στους αλεξιπτωτιστες. Επισης αν παρουσιαστεις αλλου τι δοκιμασιες δινεις για να πας καταδρομεας;


μεγάλε αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφω ακριβώς από πάνω σου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τις ίδιες δοκιμασίες δίνεις και για καταδρομέας αλλά μην ξεφεύγουμε από το θέμα
johnytoli

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από johnytoli »

Μπαινεις κανονικα +8μηνητς Ε. Δ.(+αλεξιπτωτα) αλλα τους κρατανε στν (ΣΧΑΛ) ... Ολη τν 8ητεια !
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johnytoli έγραψε:Μπαινεις κανονικα +8μηνητς Ε. Δ.(+αλεξιπτωτα) αλλα τους κρατανε στν (ΣΧΑΛ) ... Ολη τν 8ητεια !
o 8μηνητς κανει 8ετεια;ΕικόναΕικόναΕικόνα
Νεος

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Νεος »

Greek_Army έγραψε:
Νεος έγραψε:Γεια σας! Επειδη ο καθενας μου λεει το μακρύ του και το κοντο του, μπορει καποιος με σιγουρια να μου πει αν παίρνουν 8μηνους ή μόνο 9μηνους στους αλεξιπτωτιστες. Επισης αν παρουσιαστεις αλλου τι δοκιμασιες δινεις για να πας καταδρομεας;


μεγάλε αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφω ακριβώς από πάνω σου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τις ίδιες δοκιμασίες δίνεις και για καταδρομέας αλλά μην ξεφεύγουμε από το θέμα


Συγνωμη Greek Army, απλα ειχα ποσταρει σε αλλο topic και δεν ειχα δει τι ειχες γραψει εδω.
Στελιοσ

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Στελιοσ »

Παρουσιάζομαι πεύκο στις 16 (μεθαύριο). Ήθελα και γω να παω αλεξίπτωτα λόγω εκπαίδευσης, χρημάτων και ότι είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά ακούω ότι δεν παίρνουν 8μηνους. Επίσης ένας γνωστός που ήταν πρόσφατα μου είπε ότι είναι σπάσιμο νεύρων να είσαι μισή ώρα απ το σπίτι σου και να βγαίνεις μια φορά το μήνα! Οπότε τώρα δεν νομίζω να δηλώσω για εκεί.:/
πσ. Αυτός πολύ δυνατός και bodybilding αλλά 4 μήνες έκατσε!
aleks
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 27, 2011 8:13 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από aleks »

Καλησπέρα,

Λοιπόν παίδες χθές πέρασα περιοδεύων και έκανα την εξής παπάτζα. Δήλωσα αλεξίπτωτα και δήλωσα και πολύτεκνος. Έχω μπερδευτεί με αυτά που γράφονται στο φόρουμ, οτι δλδ δεν πάνε άτομα με μειωμένη θητεία. Έστω λοιπον οτι δηλώνω απαλλαγή και δεν την κάνουν δεκτή γίνετε να μπώ με βύσμα;
Τέλος απο αυτό.

Έστω τώρα οτι με έχουν παρει αλεξίπτωτα, παρ' όλο που περνάω εύκολα τα αγωνίσματα (κάμψεις, έλξης κλπ.) είναι καλύτερα να βάλω και βύσμα; Ετσι ώστε να μήν με πετάξουν έξω άλλα βύσματα που πάνε μόνο και μόνο για να είναι κοντά στο σπίτι τουσ;
Εγ'ω βρήσκομαι Καβάλα οπότε δεν πάω για να είμαι κοντα στο σπίτι αλλα επειδή πραγματικά το γουστάρω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Υ. Γ.: Ηθελα και ΄κατι αλλο να ρωτήσω αλλα δεν θυμάμε.
Ααααα και έχω διαβάσει πάρα πολλά στο φόρουμ για τα αλεξίπτωτα αλλα ρε παιδία ο καθένας λεεί τα δικά του. Δεν υπάρχουν εγκύκλιοι που να τα λένε όλα ξεκάθαρα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: hazardous και 4 επισκέπτες