Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Avatar »

Ρώτα αυτούς που σου το είπαν που το είδαν, δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο εγώ
Άβαταρ μέλους
φραγκι
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 3:13 am
Τοποθεσία: λοχιας
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από φραγκι »

Να σε καλα φιλε μου. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οποτε με βλεπω να δηλωνω ορεινος.

Μου το ειπε ενα παιδι το οποιο ειναι ορεινος και διανυει το 4ο μηνα της θητειας του... Και ενα αλλο παλικαρι που μπενουμε με την ιδια σειρα εχει γνωστο που ειναι ΕΠΟΠ. Και του λεει εχουμε να κανουμε αλμα απο της αρχες γεναρη.
Άβαταρ μέλους
loukos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από loukos »

Γεια σας παιδια... Να ρωτησω, στους αλεξιπτωτιστες στις εκπαιδευσεις καθολη την διαρκεια της θητειας υπαρχει επαφη με οπλο ή ειναι αποκλειστικα και μονο αλματα; Ευχαριστω!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από dn24 »

loukos έγραψε:Γεια σας παιδια... Να ρωτησω, στους αλεξιπτωτιστες στις εκπαιδευσεις καθολη την διαρκεια της θητειας υπαρχει επαφη με οπλο ή ειναι αποκλειστικα και μονο αλματα; Ευχαριστω!


Καλησπέρα φίλε μου, αν έχεις την καλοσύνη διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, στις οποίες οι κ.moderator έχουν αφιερώσει άπλετο χρόνο για να απαντήσουν σε άλλα μέλη, και θεωρώ δεδομένο πως θα καλυφθείς απόλυτα στην ερώτηση σου. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
loukos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από loukos »

dn24 έγραψε:
loukos έγραψε:Γεια σας παιδια... Να ρωτησω, στους αλεξιπτωτιστες στις εκπαιδευσεις καθολη την διαρκεια της θητειας υπαρχει επαφη με οπλο ή ειναι αποκλειστικα και μονο αλματα; Ευχαριστω!


Καλησπέρα φίλε μου, αν έχεις την καλοσύνη διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, στις οποίες οι κ.moderator έχουν αφιερώσει άπλετο χρόνο για να απαντήσουν σε άλλα μέλη, και θεωρώ δεδομένο πως θα καλυφθείς απόλυτα στην ερώτηση σου. Ευχαριστώ.

θα

Αν θα μπορουσες να γινεις πιο συγκεκριμενος σε ποιες σελιδες βρισκεται η απαντηση της ερωτησης μου θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα καθως αυτο το θεμα ειναι 38 σελιδες με σχετικα και ασχετα σχολια. Ευχαριστω.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από dn24 »

loukos έγραψε:
Αν θα μπορουσες να γινεις πιο συγκεκριμενος σε ποιες σελιδες βρισκεται η απαντηση της ερωτησης μου θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα καθως αυτο το θεμα ειναι 38 σελιδες με σχετικα και ασχετα σχολια. Ευχαριστω.


Προσωπικά ένιωσα το καθήκον να σου δώσω την κατεύθυνση, Διότι αν Απαντιούνται οι ίδιες ερωτήσεις, θα σβηστούν τα μηνυματά μας -ορθώς- από τους κ.moderator. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

loukos έγραψε:Γεια σας παιδια... Να ρωτησω, στους αλεξιπτωτιστες στις εκπαιδευσεις καθολη την διαρκεια της θητειας υπαρχει επαφη με οπλο ή ειναι αποκλειστικα και μονο αλματα; Ευχαριστω!


Eννοείται ότι υπάρχει επαφή με όπλο, θα κάνεις βολές αλλά θα σου γίνει και το άλλο σου μισό στις υπηρεσίες (σκοπιά-περίπολο).
Άβαταρ μέλους
loukos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από loukos »

Greek_Army έγραψε:
loukos έγραψε:Γεια σας παιδια... Να ρωτησω, στους αλεξιπτωτιστες στις εκπαιδευσεις καθολη την διαρκεια της θητειας υπαρχει επαφη με οπλο ή ειναι αποκλειστικα και μονο αλματα; Ευχαριστω!


Eννοείται ότι υπάρχει επαφή με όπλο, θα κάνεις βολές αλλά θα σου γίνει και το άλλο σου μισό στις υπηρεσίες (σκοπιά-περίπολο).


Ευχαριστω φιλε μου, να'σαι καλα.
aetos-lok

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από aetos-lok »

typos έγραψε:Ισχυει, δεν παιρνουν πλεον αλεξιπτωτιστες. Αυτο που ισως γινει ειναι να σε παρουν στη μοναδα ωστε να περασεις ΠΕΝ και να γινεις καταδρομεας, αλλα ΣΒΕΑ δε θα περασεις αρα ουτε αλματα θα κανεις. Καλη θητεια.


Εχεις σιγουρη πληροφορια για αυτο φιλε η ειναι ραδιο-αρβυλα; Γινονται αυτα; Εχω μιλησει και με τον δ/τ σχ. Αλ, και με αλλους. Δεν παιζει κατι τετοιο.
Άβαταρ μέλους
Giorgos_Sp.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2014 10:45 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Giorgos_Sp. »

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω δηλώσει αλεξίπτωτα... Όλα τα άλματα γίνονται από τα 400 μέτρα;

ή γίνεται όταν πλέον θα έχεις αποκτήσει κάποια εμπειρία να κάνεις και το μεγάλο άλμα από τα 10+ χιλιάδες πόδια ή το μεγάλο είναι μόνο για μόνιμους;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα άλματα γίνονται από τα 1200 πόδια (381 μέτρα) και από τα 1500 πόδια (457), αυτά θα κάνεις.
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από DM90 »

Βρήκα εδώ κάτι βιντεάκια από την εκπαίδευση της 1ης ΜΑΛ~ σαν ντοκιμαντέρ είναι και νομίζω δίνουν μια καλή εικόνα για το πως είναι εκεί

Παραθέτω εδώ το 1ο, έχει αλλά 4 "επεισόδια" αλλά θα βρείτε και άλλα παρόμοια βίντεο από κει.
Νεοσύλλεκτος

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Νεοσύλλεκτος »

Καλησπέρα παιδιά λίγες πληροφοριακές ερωτήσεις -που δεν βρήκα απαντήσεις- για τις καθημερινές δουλειές μετά το ΣΒΕΑ μέσα στη μονάδα...

Τι κάνουν τα παιδιά στη μονάδα; Σίγουρα ςκοπιές, περίπολους και αγγαρείες, πέρα απ'αυτό όμως...

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κι άλλα άλματα πέρα από τα 5; Υπάρχει περίπτωση να διαλέξουν κάποιον για εκπαιδευτή αν ήταν καλός στο ΣΒΕΑ; Βολές κάνουν συχνά; Ασκήσεις πάνω στην ειδικότητα; Ασκήσεις νυχτερινές κλπ. Επίσης πόση θητεία απομένει μετά το ΣΒΕΑ;

Όλα αυτά τα ρωτάω για να συγκρίνω με την καθημερινή ζωή στην 35 ΜΚ μετά την απονομή του μπερέ, που ακούγεται ότι κάνουν κατά τη διάρκεια όλης της θητείας εκεί βολές και πολλές ασκήσεις είτε ειδικότητας είτε όλου το λόχου... Βέβαια από κει λείπει η ταύλα του άλματος... Ελπίζω να μην κούρασα. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ΙΚΑΡΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 3:54 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΙΚΑΡΟΣ »

Παιδια ξερετε αν οι προσγειωσεις πραγματοποιουνται και στην θαλασσα ή μονο σε στεριά, μιλαω για αυτους που κανουν την θητεια τους 9μηνο ως αλεξιπτωτιστες... Επισης ισχυει οτι μπορουν να σου δημιουργηθουν προβληματα με την μεση απο τις πτωσεις... ;

Άβαταρ μέλους
SaRoy
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2014 8:12 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από SaRoy »

Άλματα πραγματοποιούνται μόνο στην στεριά και προβλήματα με την μέση ειναι καθαρά θέμα δικό σου! Αν κάνεις λάθος προσγείωση παει η μεσούλα!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες