Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καποιος εντυπώσεις απο τους αλεξιπτωτηστες;
Πως είναι;
Guests

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Guests »

Λοιπον Αθηνα παλια κανανε ασκησεις για τους αλεξιπτωτιστες (αν θυμαμαι 30 καμψεις,30 κοιλιακους,7 ελξεις και τρεξιμο 1 μιλι με χρονο που δε θυμαμαι ποσο ηταν ακριβως) αλλα πριν μερικα χρονια νομιζω οτι μειωθηκαν οι απαιτησεις (ή μπορει και να καταργήθηκαν). Αφου μας λες οτι είναι σε καλη φυσική κατάσταση μαλλον θα καταφερει να περασει αλλα και να μην τα καταφερει το πιθανοτερο ειναι να τον στείλουν σε αλλη μονάδα ειδικών δυνάμεων. Σε ορεινους και αμφιβιους καταδρομείς δε γινονται εξετάσεις απότι ξερω. Τελος, υπαρχει κεντρο αλεξιπτωτιστων και στη Κρητη στο Μάλεμε αλλα νομιζω οτι είναι μονο για Επ. Οπ.

Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

geia sas paidia mou irthe xarti gia maleme kai efaga skotisma giati eixa dilosei gia aleksptotistes pio poly gia na pao megalo peuko kai meta aspropirgo.Tespa kserei kaneis peripou poso einai ekei i ekpaideusi kai meta an sinexiso aleksiptotistes mporo na pao aspropirgo ;stis eidikes dinameis exeis eksodous kai adeies opos allou;iparxei alli eidiki dinami pou na exei edra konta stn athina;einai poly diskoli i ekpaideusi;poses ptoses kaneis;vasika thelo na rotiso polla pragmata gia auto opoios kserei leptomereies to mail mou kai to msn mou einai papias@hotmail.com opoios mporei as voithisei

in_search_of_sunrise

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από in_search_of_sunrise »

καλησπερα. εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για τους αλεξιπτωτιστες π. χ οτι πεφτει ξυλο οτι κοιμουντε μονο 3 ωρες οτι κανουνε 500 καμψεις την ημερα κτλ.
αυτα που μου λενε ειναι αληθεια;
θελω να δηλωσω αλεξιπτωτα αλλα ολο μου λενε ιστοριες που ουτε τις φαντάζεστε! μπορει να μου απαντησει καποιος υπευθηνα για το τι παίζει;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από yandr »

Κυρίως παίζει ράδιο-αρβύλα.

Όλοι ράμπο γίναμε τελικά στο στρατό.

Μην ανησυχείς, αν είσαι μέτρια γυμνασμένος (κανά μπασκετάκι,4χ4 κ. λπ) δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από gioalex »

in_search_of_sunrise έγραψε:καλησπερα. εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για τους αλεξιπτωτιστες π. χ οτι πεφτει ξυλο οτι κοιμουντε μονο 3 ωρες οτι κανουνε 500 καμψεις την ημερα κτλ.
αυτα που μου λενε ειναι αληθεια;
θελω να δηλωσω αλεξιπτωτα αλλα ολο μου λενε ιστοριες που ουτε τις φαντάζεστε! μπορει να μου απαντησει καποιος υπευθηνα για το τι παίζει;
Μονολεκτικά:

Μ@Λ@ΚΙ?$ !!!

Ούτε ξύλο τρώνε, ούτε 3 ώρες κοιμόυνται, ούτε και 500 κάμψεις κάνουν. Έχει καλύτερη γυμναστική λόγω καλής φυσικής κατάστασης που απαιτείται, άντε και λίγο καψώνι ή ψάρωμα παραπάνω. Μέχρι εκεί.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Legion »

Ναι συνηθως τρωνε φιδια πινουν αιμα κυνηγανε κανα ποντικο ολη μερα κοιμουνται στο χωμα παλευουν με αρκουδες αλλα μαλλον πολλες ταινιες θα βλεπουνε αυτοι που σας τα λενε , εγω μετα τον πολεμο στα φωκλαντς επειδη τους σκοτωσα ολους με στειλανε σε φυλακιο να καθαριζω πατατες γιατι ειχα βαρεθει νατους σκοτωνω ολους.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

288 MARINE έγραψε:μεχρι να πατε φανταροι θα ακουσετε τησ παναγιασ τα ματια. ετσι μου λεγανε και μενα και οταν πηγα καταρριφθηκαν ολα. μια παπατζα και μιση ειναι ολα και μην πιστευεισ κανεναν
Eτσι ειναι... Εχει απο οτι θυμαμαι καποια ''ωραια'' πραγματακια αλλα κατα τα αλλα λιγο μαγκακος να εισαι ειναι ολα κυριλε...Εικόνα

sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

in_search_of_sunrise έγραψε:καλησπερα. εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για τους αλεξιπτωτιστες π. χ οτι πεφτει ξυλο οτι κοιμουντε μονο 3 ωρες οτι κανουνε 500 καμψεις την ημερα κτλ.
αυτα που μου λενε ειναι αληθεια;
θελω να δηλωσω αλεξιπτωτα αλλα ολο μου λενε ιστοριες που ουτε τις φαντάζεστε! μπορει να μου απαντησει καποιος υπευθηνα για το τι παίζει;
Αυτα γινοντουσαν οντως, αλλα πολυ παλια... Τωρα δεν υπαρχει καμμια σχεση. Μου τα ελεγε ενα φιλαρακι που ειχε παει προσφατα...Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτά με το ξύλο μου τα είχε πεί ένας ΕΜΘ Επιλοχίας που πήγε Αλεξιπτωτιστές το 1991-1992 σαν Δόκιμος.

"Εμείς προλάβαμε και το ξύλο. Αμέ! Όχι σαν εσάς τα βουτυρόπαιδα" φώναζε συνέχεια!

Ένας ΕΠΟΠ όμως που πήγε μεταξύ 1998-1999 και αυτός σαν Δόκιμος το μόνο που ανέφερε ήταν οι πολλές κάμψεις.
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

Nassos έγραψε:Αυτά με το ξύλο μου τα είχε πεί ένας ΕΜΘ Επιλοχίας που πήγε Αλεξιπτωτιστές το 1991-1992 σαν Δόκιμος.

"Εμείς προλάβαμε και το ξύλο. Αμέ! Όχι σαν εσάς τα βουτυρόπαιδα" φώναζε συνέχεια!

Ένας ΕΠΟΠ όμως που πήγε μεταξύ 1998-1999 και αυτός σαν Δόκιμος το μόνο που ανέφερε ήταν οι πολλές κάμψεις.
Ε, και αμα επεσε καμμια ''ψιλη'' δε σημαινει οτι επεφτε ξυλο. Μην τα παραλεμε κιολας για τα ζησαμε.

Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλά, ότι του κατεβαίνει του καθένα.

Όποιος χέστης δεν περνάει λέει ότι περνάν τα βύσματα και όποιος δε θέλει να πάει λέει ότι δεν παίρνουν πια.

Εν ολίγης:

Αν η φυσική σου κατάσταση είναι απλά επαρκής θα περάσεις.

Αν στην πορεία ξενερώσεις την έκατσες.1ον το φιλότιμο δε θα σε αφήνει να πας να κοπείς και 2ον είναι μαλακία να πας στους αμφίβιους και να βαράς σκοπιές σαν κομένος αλεξιπτωτιστής.

Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τα άλματα ΜΗΝ ΠΑΣ. Πήγαινε στο πεζικό να λουφάρεις και όταν απολυθείς τράβα σε μία εμπορική σχολή να κάνεις και ελεύθερη πτώση. Αν σε ενδιαφέρει το κομαντιλικι πηγαινε. Στη θητεία μου έκανα 14 άλματα και 56 ασκήσεις που μου φάγαν το σαράκι.

Αν θές να πας επειδη είναι κοντά στην Αθήνα ΜΗΝ ΠΑΣ. Τιγκα στους βλαχους είναι κ ο Ασπρόπυργος και το κόμπλεξ τους με τους Αθηναίους είναι όσο ισχυρό είναι κ στα χωριά τους.1 φορά το μήνα πήγαινα σπίτι μου και ήταν δίπλα.

Στην κρήτη δεν είναι μόνο για στελέχη. Έλεος. Και οι δύο μοίρες διαθέσιμες είναι. Απλά επειδή πολοί Κρητικοί πάνε αλεξίπτωτα για να πάνε Κρήτη συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι να στέλνουν όλους τους Κρητικούς Κρήτη και τους υπόλοιπους Ασπροπυργο. Να παρακαλάς να πας Κρήτη αν δε φτάνουν οι Κρητικοί. Είναι καλύτερη μονάδα. Και ξεκώλα λίγο απο την Αθήνα και το βυζί της μαμάς σου.

Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

αλεξιπτωτιστες περνουν ακομα και θα περνουν, αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο να περασεις τεστ και 13 γιατρους. σε γενικες γραμμες εχει πολυ ζητηση και περνουν λιγους οποτε θελει πολυ κοπο σωματικο και ψυχικο +οτι πρεπει να κανεις αλμα και απο τον πυργο 33ποδια δηλ.11μετρα δεν ειναι τοσο λιγο οσο ακουγεται... οι εξοδοι σου θα ναι 2 ωρες εκτος απο σαβ/κα στην σχαλ... εκει παιζει λιγο... καψωνακι... και πολυ καψιμο μυων

στους 5 μηνες της θυτειας γινεσαι αλεξιπτωτιστης και περνεις πρωτη συντηριση 1050? μετα πας στην 2α Μαλ... γενικα θα ακουσεις πολλα περι βυσματος για τα αλεξιπτωτα... αλλα αυτα τα λενε οι κομμενοι που ζηλευουν

καλη θυτεια και καλα αλματα (δεν περιγραφεται η αισθηση) να ξερεις οτι δεν θα ναι ροδινα και θελει πολυ ψυχη μετα παει το σωμα

crusader
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 1:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από crusader »

καλα στα αλεξοπτωτιστης να βαλης βυσμα αυτοι δυσκολη εκπεδευση δεν εχουν;
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Ναι και καλη μεταθεση στον Ασπροπυργο για τους Αθηναιους+τα λεφτα
απο τα αλματα+τα μορια των ειδικων δυναμεων+την παπατζα. Σε καλυψα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες