17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από XristosK »

Μπορεί κάποιος από τους Αθηναίους να πάει να βγάλει μια φωτογραφία την μαρμάρινη πλάκα, για να δούμε αν πράγματι είναι αλήθεια, ότι γράφει για νεκρούς φοιτητές του 1941-1944; Νομίζω είναι εύκολο. ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Signaller έγραψε:Δεν έχω καταλάβει όλες αυτές οι συζητήσεις για τη Χούντα πού θέλουν να καταλήξουν.

Οπωσδήποτε η χούντα ήταν επιζήμια για τον τόπο. Δεν αμφιβάλλει κανείς επ'αυτού...


Αυτό είναι το πρόβλημα, μερικοί αμφιβάλλουν.

Δυστυχώς ορισμένα πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα πρέπει να τα χάσει κανείς για να καταλάβει την αξία τους.

Τα ανθρώπινα δικαιώματα, όπως η ελευθερία του λόγου, είναι ένα μόνο από αυτά τα αυτονόητα που έχουν αρχίσει μερικοί να αμφισβητούνν τη αξία τους.
Αγροτης

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Αγροτης »

Αν νομιζει καποιος οτι εχουμε ελευθερία του λόγου, ας πάει έξω από το Γραφείο Ασφαλείας της μονάδας του και να πει μια κακή κουβέντα για το ΠΑΣΟΚ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Τι θα του κάνουν; Θα τον πετάξουν στο μπουντρούμι;

Εγώ πάντως για νεοδημοκράτες τους έχω τους στρατιωτικούς, κάτι που φαίνεται και στις εκλογές.

aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Οπως και να εχει εκεινη την εποχη αν ησουν αντιθετος με κατι κατεληγες το λιγοτερο σε μπουντρουμι το περισσοτερο στο χωμα (απο κατω) ! Κι επισης απο οσα ειπα εγω Kerveros εσυ αυτα κρατησες ελεος! Μαλλον αλλος ειναι αυτος που παρερμηνευει τ λογια του αλλου ς αυτη τη συζητηση! Υπερεβαλλα στο λογο μου για να ς δωσω να καταλαβεις το μεγεθος του κακου που προκαλεσε η χουντα! Και μαλλον κρατας αυτα που θελεις απο τ λογια μου! Εγω δεν εστιασα πουθενα! Απλα εδινα παραδειγματα! Και φτανει πια μ αυτην υπερβολη με τη κατασταση της χωρας! Η μεγαλυτερη διαφορα χουντας και σημερινης εποχης ειναι οτι τοτε μπορει να ειχαμε λεφτα αλλα δεν ειχαμε καθολου ελευθερια και δε μιλαω απο τη πλευρα του αριστερου... Εγω θελω να κυκλοφορω μετα της εννια το βραδυ κι ας γυρναω με το αμαξι απο το φροντιστηριο... Θελω να ακουω τη μουσικη που μ αρεσει και να κανω τις επιλογες μου κι οχι να μ επιβαλλουν οι αλλοι τις δικες τους! Στο κατω κατω σκεψου... Που εβρισκε τ λεφτα η κυβερνηση της χουντας για να κανει ολα αυτα τ δηθεν μεγαλα εργα και να προσφερει και χρηματικη ανεση στο λαο! Μας βγαλανε μειον το ταμειον! Μας βαλανε μεσα! Και συν τοις αλλοις... Οι μεγαλοι αυτοι ευεργετες της ελλαδας. Του θρυλικου ελλας ελληνων χριστιανων... Εχουν το μεγαλυτερο λαθος στο ενεργητικο τους... Την κυπρο! Την προδωσαν! Την πουλησανε στους τουρκους! Γιατι παιζανε παιχνιδακια με την αμερικη (γιατι ουτε η χουντα ηταν δικο τους κατορθωμα. Αν δεν ειχαν την στηριξη των ηπα να μη πω τι θα εκαναν!) δλδ η κυπρος δεν ειναι ελληνων χριστιανων; Και χαλαρωσε λιγο πρωτα, σκεψου ολα αυτα και πες μου μετα τι προτιμας! Μαθαμε τωρα ολοι η χουντα ειναι καλη και ειναι καλη! Καλα! Εγινε! Η υπερβολη ειναι χαρακτηριστικο των ελληνων! ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ! Καραμελα το καναμε αλλα δεν το βαζουμε στην κουτρα μας!
Αγροτης

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Αγροτης »

  • Είναι προφανές ότι αν και στρατάρχης έχεις άγνοια για το τι συμβαίνει μέσα στο στράτευμα.
  • Είναι γνωστό πια ότι οι μεταθέσεις περνάνε πρώτα από τα γραφεία ασφαλείας.
  • Έτσι Και μιλήσει κάποιος αντίθετα με το κόμμα που κυβερνά, τον έφαγαν τα νησάκια και η παραμεθόριος.
  • Έχουν την δύναμη να σε σκίσουν στην κυριολεξία. Σε καταστρέφουν οικονομικά σε αφανίζουν κοινωνικά.
  • Αν αυτό εσύ το λες ελευθερία λόγου, άντε γεια...
  • Όσο για το τι ψηφίζουν οι στρατιωτικοί, δεν γνωρίζω. Εσύ για να το λες, μπορεί να ξέρεις καλύτερα.
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Επειδή δεν κυνηγάνε τους κομμουνιστές και επειδή μπορείς να γυρίζεις ότι ώρα θες θεωρείς ότι Έχεις ελευθερία; Η ελευθερία δεν εκφράζεται έτσι. Μια ψευδαίσθηση ελευθερίας είναι! Σκέψου τα πιο εκτεταμένα και θα διαπιστώσεις ότι ζεις σε Ένα πλανήτη φυλακή που ότι κάνεις είναι γιατί σου έχουν επιβάλλει να το κάνεις. Τα πάντα καθοθηγούμενα κι εμείς ακολουθούμε. Και με όσα είπα παραπάνω απλά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή υποστηρίζεις με θέρμη τη 'δημοκρατία' ότι και οι κομμουνιστες προσπάθησαν να περάσουν με τη βία το καθεστώς τους. Εγώ δεν θα ήθελα χούντα αλλά να μην λένε κάποιοι ότι θέλουν. Να είμαστε δίκαιοι. Εκτός αν εσένα δεν σε πειράζει... Και σ'αρέσει ότι επικρατεί τώρα δηλαδή; Αν σ'αρέσει το χάος τί να πω. Οι συνθήκες που επικρατούν δε νομίζω να υπήρχαν στο παρελθόν. Εμπόριο ναρκωτικών στο μεγαλείο του, ένα σωρό κομπίνες εις βάρος του Κράτους Κι όλοι οι απατεώνες να την γλιτώνουν κι όποιος τολμήσει να διαδηλώσει για ένα νόμο που περνάνε χωρίς να σε ρωτήσουν τρώει και ξύλο και δεν καταφέρνει και τίποτα. Ξένους 'νταβατζήδες' που έρχονται στο σπίτι μου να μου πουν τί θα κάνω. Κατα τ'άλλα Έχουμε δημοκρατία και ελευθερία όμως. Σε λίγο που θα Μας επιβάλλουν και την κάρτα του πολίτη να δεις τί ωραία... Όλα με τη βία Επιβάλλονται σ'αυτο Τον τόπο. Και ο χριστιανισμός με τη βία επικράτησε και έγινε επίσημη θρησκεία.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Αγροτης έγραψε:
  • Είναι προφανές ότι αν και στρατάρχης έχεις άγνοια για το τι συμβαίνει μέσα στο στράτευμα.
  • Είναι γνωστό πια ότι οι μεταθέσεις περνάνε πρώτα από τα γραφεία ασφαλείας.
  • Έτσι Και μιλήσει κάποιος αντίθετα με το κόμμα που κυβερνά, τον έφαγαν τα νησάκια και η παραμεθόριος.
  • Έχουν την δύναμη να σε σκίσουν στην κυριολεξία. Σε καταστρέφουν οικονομικά σε αφανίζουν κοινωνικά.


Θέλω απλά να απαντήσω ότι τα παραπάνω είναι αποκυήματα της φαντασίας του συγκεκριμένου χρήστη.

Απαντώ μόνο και μόνο για να μην διαβάσει κανένας άνθρωπος αυτές τις βλακείες και τις πιστέψει.

...
Αγροτης

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Αγροτης »

Στρατάρχη Yardr
Εσύ καταθετεις την γνώμη σου και γω την εμπειρία μου.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Νεκροί υπήρξαν στα πέριξ του πολυτεχνείου από αμφιβόλου προέλευσης πυρά. Απόδειξη. Καμία μάνα δεν εμφανίστηκε μετά το 74 να λάβει την σύνταξη που ανακοίνωση η κυβέρνηση Καραμανλή για τα θύματα του πολυτεχνείου.

Υπηρχαν

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Υπηρχαν »

Η πολυ απλα καμμια μανα δεν ηθελε να παρει τα λεφτα του Καραμανλη που στην κυβερνηση του ειχε ατομα που συνεργαστηκαν με την χουντα και δεν εφερε κανεναν ασφαλιτη στο δικαστηριο παρα μερικων τρανταχτων περιστασεων.

Επισης το πολυτεχνειο ειχε μεσα και αυτοσχεδιο νοσοκομειο. Αυτο το λεω γιατι η βλακεια ορισμενων εδω μεσα στο φορουμ εχει φτασει ταβανι, σχολιαζοντας φωτογραφιες μετα την εισβολη του τανκ και περιμεναν να δουν ξεκοιλιασμενα πτωματα και διαμελισμενα μελη διασπαρτα σαν σπλατερ ταινιες τρομου.

Και Topol-M τα πυρα δεν ηταν αμφιβολου προελευσης αλλα αστυνομικων και στρατιωτικων δυναμεων. Πολλοι ακομα που τραυματιστηκαν απο τα πυρα δεν πηγαν σε νοσοκομεια επειδη θα τους συλλαμβαναν και θα τους βασανιζαν οι ασφαλιτες.

Τελος το ξερω οτι πολλοι πολιτικοι της γενιας του πολυτεχνειου ειτε ηταν μεσα ειτε δεν ηταν καπηλευτηκαν το ονομα του αλλα μαζι με την βλαμμενη την Δαμανακη εκφωνητης του ραδιοφωνου του πολυτεχνειου ηταν ο Δημητρης Παπαχρηστος. Ποιος θα μου πειτε; Ακριβως. Ενας ανθρωπος που οπως και πολλοι αλλοι που ηταν εκει μεσα δεν καπηλευτηκε τον αγωνα και την θυσια του μεσα στο πολυτεχνειο και τωρα εσεις ανιστορητοι και λατρεις της χουντας και του φασισμου τσουβαλιαζετε μαζι με ολους τους αλητες που καναν καριερα πανω στο ονομα Πολυτεχνειο.

Την επομενη φορα λοιπον που θα βριζετε ολους αυτους τους ανθρωπους σκεφτειτε οτι δεν ηταν ολοι εγκαθετοι πρακτορες εκκολαπτομενοι πολιτικοι η οτι αλλο νομιζετε οτι ειναι αλλα υπηρχαν και ατομα που τολμησαν να εναντιωθουν αοπλοι σε ενα φασιστικο καθεστως απλα και μονο επειδη ηθελαν ελευθερια. Σκεφτειτε επισης αν θα ειχατε τα α... Α να το κανατε και εσεις και σταματηστε να ριχνετε λασπη τοσο αισχρα
Μαρία

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Μαρία »

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Διομήδης Κομνηνός: Φονεύθηκε έξω από την είσοδο του υπουργείου δημοσίας τάξεως. Ο πατέρας του βεβαίωνε ότι ο γιος του δολοφονήθηκε εκ προθέσεως από άνδρα της Μεικτής φρουράς του υπουργείου...

ένα "λαθάκι" σε ένα τόσο σοβαρό θέμα θα έπρεπε να δημιουργεί ερωτηματικά...

πόσα ψέμματα διαβάσαμε και μάθαμε από τους ίδιους τους δασκάλους μας και τους γονείς μας... Πόσα... !

το πολυτεχνείο ας το γιορτάσει η Δαμανάκη με τους υπόλοιπους βολεμένους συναγωνιστές της που έχουν καταλάβει 2 και 3 θέσεις δημοσίου και πληρώνονται αδρά. Γιατί αυτών των ιδανικών είναι όλοι αυτοί οι δήθεν επαναστάτες της 17ης Νοεμβρίου.

Μαρία

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Μαρία »

Δημήτρης Παπαχρήστος: Αρθρογραφεί στην εφημερίδα Έθνος και είναι παραγωγός και παρουσιαστής ραδιοφωνικών εκπομπών. Έχει κάνει εκπομπές στην τηλεόραση και έχει δημιουργήσει τρία ντοκιμαντέρ πολιτικού, ιστορικού και οικολογικού περιεχομένου, που έχουν παιχτεί επανειλημμένα. Εργάζεται στην Τράπεζα της Ελλάδος, στη διεύθυνση οικονομικών μελετών και ζει στα Εξάρχεια. Ήταν ο βασικός εκφωνητής στον ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου όσο αυτό τελούσε υπό κατάληψη από τους φοιτητές το ;1973 .

τί δεν καπηλεύτηκε;
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από thanasakis »

Αν τολμαει καποιος ας αντισταθμησει με στοιχεια τα ωφελη επι Χουντας με τα "ωφελη" της "δημοκρατιας", να γελασουμε ολιγον... Προτεινω αφου το Πολυτεχνειο ειναι εθνικη εορτη να κανουμε κ παρελαση τοτε.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες