Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από karabill »

Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω πληροφορίες και βιογραφικό σημείωμα για τον Αντιστράτηγο Νικόλαο Ρόκα. Δώστε μου ιστοσελίδες ή γράψτε και εσείς οι ίδιοι ότι ξέρετε γι αυτόν τον αντιστράτηγο. Ευχαριστώ!
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Signaller »

Έτσι πρόχειρα, βρήκα ότι στις 25 Φεβρουαρίου 1919 Ήταν αντισυνταγματάρχης Στο 1ο Σύνταγμα Πεζικού και απελευθέρωσε τη φρουρά της Χερσώνας, κατά την εκστρατεία της Ουκρανίας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Greek_Army »

karabill έγραψε:Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω πληροφορίες και βιογραφικό σημείωμα για τον Αντιστράτηγο Νικόλαο Ρόκα. Δώστε μου ιστοσελίδες ή γράψτε και εσείς οι ίδιοι ότι ξέρετε γι αυτόν τον αντιστράτηγο. Ευχαριστώ!


http://el.Wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CE%A1%CF%8C%CE%BA%CE%B1%CF%82

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Signaller »

Το λινκ με βγάζει στον Κωνταντίνο Ρόκα, γιο του Νικολάου !
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από karabill »

Και εμένα εκεί με βγάζει!
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν την πρόσεξα την διαφορά συγνώμηΕικόνα
ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΟΚΑΣ ΑΝΤΙΣΤΡΑΤΗΓΟΣ. Αποφοίτησε απο το προπαρασκευαστικό σχολείο υπαξιωματικών Κέρκυρας και πηρε μερος στον ελληνοτουρκικό πολεμο του 1897 σαν Λοχίας. Το 1902 αποφοιτησε απο το σχολείο υπαξιωματικών σαν Ανθ/γός πεζικού. Το 1905 πηρε μέρος στον Μακεδονικό αγώνα σαν αρχηγός σωμάτων στις περιοχές Ολύμπου και Έδεσσας-Ναουσας, κι επανηλθε στην Αθηνα το 1907, οταν διατεθηκε μ'άλλους αξιωματικους για την οργανωση του πρωτου στρατου στην Κρητη. Το 1912-13 ηταν Υπολοχαγος διοικητης Λοχου και Λοχαγος διοικητης Ταγματος (απο την θεση του Ταγματαρχη υπηρετησε στην Β. Ηπειρο-Αλβανια). Κατα τον Α'Παγκοσμιο πολεμο υπηρετησε σαν διοικητης του 1ου Συνταγματος πεζικου το οποιο εδρασε στο μετωπο του Στρυμονα. Σαν διοικητης του ιδιου Συνταγματος συμμετηχε στην Ουκρανικη εκστρατεια οπου διατελεσε και διοικητης της 5ης Μεραρχιας πηρε μερος σ'ολο το διαστημα της μικρασιατικης εκστρατειας απο την αποβαση του Ελληνικου στρατου και μετα. Αποστρατευτηκε με τον βαθμο του Υποστρατηγου. Ααα... Ξεχασα γεννηθηκε στην Μαντρα Ελευσίνας το 1870.
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από karabill »

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Αν βρεις και καμιά ακόμα πληροφορία postare την πάλι εδώ. Ή Ανέβασε Μου την ιστοσελίδα που βρήκες αυτό το κομμάτι
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Κολητε δεν τα βρηκα απο ιστοσελιδα αλλα απο το βιβλιο Ιστοριας της Μικρασιατικης εκστρατειας. Σου υποσχομαι ομως οτι θα σου βρω περισσοτερες πληροφοριες μονο πες μου τι στοιχεια να περιλαμβανονται γιατι στο προηγουμενο μνμ μου ηταν μονο καποια βιογραφικα, δλδ ψαχνεις κατι πιο συγκεκριμενο και τι;
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από karabill »

Θέλω (ανάλυση) τα βιογραφικά στοιχεία, η εποχή του και την ιστορική αναδρομή. Το βιβλίο βιβλίο αυτό που μπορώ να το βρω σε περίπτωση που χρειαστώ κάποια λεπτομέρια
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Τα στοιχεια που σου εδωσα πιο πανω βρισκονται στο βιβλιο με τιτλο:"ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ 1919-1922" του Χρηστου Νεραντζη εκδωσεων Τζιαμπιρης/Πυραμιδα
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από karabill »

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Ανεβασέ μου και εσύ οτι υλικό μπορείς και θα προσπαθήσω να βρώ και εγώ το βιβλίο αυτο
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Μ.Λοχίας ΑΣ

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Μ.Λοχίας ΑΣ »

Ρε παιδια υπαρχει τιποτα αλλο... Αναγκη!
Αρβανίτης

Αντιστράτηγος Νικόλαος Ρόκας

Δημοσίευση από Αρβανίτης »

Από την Μάνδρα Αττικής ήταν παιδιά. Καθαρόαιμος Αρβανίτης από την μεγάλη φάρα των Ρόκας. Πολλοί προγονοί του όπως ο Νικόλαος Ρόκας (Ζερβονικόλας για τους Κρητικούς) Ήταν πατριώτες και πολεμιστές. Ο Νικόλαος Ρόκας που ξέρω σαν Μανδραίος πολέμισε στην Κρήτη κατά του Χουσείν πασά στον απελευθερωτικό αγώνα Που ξεκίνησε το 1821, Πριν ελευθερωθεί καλά καλά η Αττική. Με 7 πρωτοπαλίκαρα κατέβηκε στην Κρήτη και πήρε μέρος στον Κρητικό αγώνα. Οι Κρητικοί τον ονόμασαν Ζερβονικόλα γιατί κρατούσε το σπαθί με το αριστερό χέρι. Έγινε γρήγορα οπλαρχηγός και έφτιαξε σχέδιο πολιορκίας και κατάκτησης Των Χανίων.

Η επίθεση ξεκίνησε απόγευμα υπό καταρακτώδη βροχή κτλ κτλ κτλ και τελικά σκοτώθηκε εκεί. Μετά ο Χουσείν τον έσυρε με το άλογό του, διέταξε τους στρατιώτες του να τον δέσουν σε ένα δέντρο και να του φτιάξουνε ξύλινη ασπίδα και σπαθί και ένας ένας να τον καρφώνει με το σπαθί του στο σώμα του. Τον θάψανε σε ένα χωριό της Κρήτης και το 2001 γύρισε πίσω στα πάτρια εδάφη.

Είναι θαμμένος στο νεκροταφίο της Μάνδρας. Και φυσικά είναι και όνομα του κεντρικότερου δρόμου μας. Υπάρχουν κάθε καλοκαίρι τα Ζερβονικόλεια αλλά δεν έχουν πολλές εκδηλώσεις γιατί μας ''κλέβει'' το γόητρο τα Αισχύλεια της Ελευσίνας. Στον τάφο του δε γράφει και μια μαντινάδα που μου διαφεύγει. Μπορώ να πω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ακόμα αλλά...

Καλύτερα να έρθετε στην Μάνδρα Αττικής να αναζητήσετε την Βιβλιοθήκη του Δήμου μας που έχει τα πάντα όλα για την ιστορία και τα μεγάλα για να μην πω τεράστεια ονόματα Μανδραίων που έχουν γράψει Ελληνική Ιστορία. Ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες