Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Είμαι σίγουρος ότι έχει αναφερθεί και αλλού αλλά αυτή τι στιγμή είμαι πολύ ταραγμένος για να ψάξω το σωστό μέρος για να ποστάρω σε συγγεκριμένο thread και για κάποιο λόγο η αναζήτηση δεν θέλει να δουλέψει.

Ο κολλητός μου ήταν πεζοναύτης, έβγαλε πεν αλλά είχε κάποιες ενοχλήσεις στο πόδι. Μετά απο επίσκεψη σε γιατρό δικό μας του είπε ότι έχει ζήτημα στην σπονδυλική στήλη και το ένα του πόδι έχει αρχίσει να ατροφεί, θα χριαστεί εγχείρηση. Προφανώς θα πάει για αναβολή. Αυτή τη στιγμή σημασία έχει να πάνε όλα καλά και το τελευτέο που μας ενδιαφέρει είναι το φανταριλίκι. Επειδή το γούσταρε πολύ όμως και αν και δεν έχει πει τίποτα φοβάμαι ότι θα του κοστίσει που έφυγε αναρωτιέμαι αν θα μπορέσει όταν αναρρώσει στις Ε. Δ. Ή αν ισχύει και εδώ ότι δεν μπορεί να πάει Ε. Δ. Εφόσον πάρει αναβολή για ιατρικούς λόγους.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να ξαναπάει μόνο και μόνο επειδή δεν είναι καλή ιδέα να καταπονήσει τον εαυτό του περισσοτερο ακόμα και όταν θα έχει αναρρώσει. Παρόλα αυτά ίσως του δώσει στη φάση που είναι κουράγιο το ότι αν θέλει στο μέλλον μπορεί να επιστρέψει.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ισχύει, δεν μπορεί να ξαναπάει
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Ίσως και να είναι καλύτερα έτσι, αν και πολύ λογικό παιδί ίσως έμπαινε στο πειρασμό να ξαναεπιστρέψει στο μέλλον.

Σε ευχαριστώ για την μετακίνηση του μηνύματος στο σωστό thread και για την άμεση απάντηση σου.
X

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από X »

Εγώ είχα σπάσει το πόδι... Και δεν μπήκα καθόλου σε θάλαμο... Μέχρι την ορκωμοσία. Ήμουν αναρρωτήριο... Ορκίστηκα... Και όταν γύρισα πήρα αναβολή... Και αν ξέρει κανείς εδώ να μου πεί... Τώρα... Πάω κατευθείαν μονάδα... Ή πάλι απο την αρχή; ... Σε κέντρο...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

X έγραψε:Εγώ είχα σπάσει το πόδι... Και δεν μπήκα καθόλου σε θάλαμο... Μέχρι την ορκωμοσία. Ήμουν αναρρωτήριο... Ορκίστηκα... Και όταν γύρισα πήρα αναβολή... Και αν ξέρει κανείς εδώ να μου πεί... Τώρα... Πάω κατευθείαν μονάδα... Ή πάλι απο την αρχή; ... Σε κέντρο...


Eξ'αναβολής κατάταξη (διάβασε και θα μάθεις)

Μ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Μ »

Διέκοψα την θητεία για κάποιους λόγους υγείας 16 δεκεμβριου. Αν ζητήσω διακοπή αναβολής και να μπω και την άλλη βδομάδα αν γίνεται; ... πολλά ζητάω. Τι θα κάνω 1 χρονο; ... κοιμάμαι απο το πρωι μεχρι το βράδυ... Ήδη. Δουλεία κάτω απο αυτό το καθεστώς δε σου δίνουν...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μ έγραψε:Διέκοψα την θητεία για κάποιους λόγους υγείας 16 δεκεμβριου.Αν ζητήσω διακοπή αναβολής και να μπω και την άλλη βδομάδα αν γίνεται; ... Πολλά ζητάω. Τι θα κάνω 1 χρονο; ... Κοιμάμαι απο το πρωι μεχρι το βράδυ... Ήδη. Δουλεία κάτω απο αυτό το καθεστώς δε σου δίνουν...


Δεν γίνεται.

Δες Ν.3421/2005, άρθρο 35

Fotisg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 3:22 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Fotisg »

Παιδια ξερει κανεις την διαδικασια αναβολης μεσω στρατοπεδου; Ειναι να παρουσιαστω την τριτη στην αρτα και μου ειπαν οτι πρεπει να παω εκει (ειμαι απο κερκυρα) και αφου με δει ο γιατρος εκει στην αρτα μετα θα πρεπει να παω γιαννινα για την επιτροπη απαλλαγων! Ειναι αναβολη για προβλημα υγειας! Ξερει κανεις τι προκειται να περασω και τι πρεπει να κανω για να ξεμπερδεψω ακομα και αυθημερων αν γινεται; Ευχαριστω πολυ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Fotisg έγραψε:Παιδια ξερει κανεις την διαδικασια αναβολης μεσω στρατοπεδου; Ειναι να παρουσιαστω την τριτη στην αρτα και μου ειπαν οτι πρεπει να παω εκει (ειμαι απο κερκυρα) και αφου με δει ο γιατρος εκει στην αρτα μετα θα πρεπει να παω γιαννινα για την επιτροπη απαλλαγων! Ειναι αναβολη για προβλημα υγειας! Ξερει κανεις τι προκειται να περασω και τι πρεπει να κανω για να ξεμπερδεψω ακομα και αυθημερων αν γινεται; Ευχαριστω πολυ


να πας με κάποιο δικό σου άτομο (συγγενή η φίλο) και αν έχετε και δικό σας μεταφορικό μέσο ακόμα καλύτερα, στο νοσοκομείο θα σου κάνουν εξετάσεις ο γιατρός θα βγάλει την γνωμάτευση και η επιτροπή θα πάρει την τελική απόφαση

Χ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Χ »

Να μιλήσεις με τον υπέυθυνο γιατρό του ιατρείου εκεί στην Άρτα, λοχαγός ή οτιδήποτε άλλο βαθμό έχει ο άνθρωπος. Θα φύγεις το βράδυ μην ανησυχείς.
georgegr

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από georgegr »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω αναβολή λόγω σπουδών έως τις 31/12/12. Λόγω κάποιων προβλημάτων με την όραση μου (υψηλή μυωπία/αστιγματισμός, μεταμόσχευση κερατοειδούς και στα δύο μάτια) επιθυμώ πάρω περαιτέρω αναβολή (απ'ότι έχω δει στο σχετικό ΦΕΚ μπορώ να πάρω 2 χρόνια λόγω της μεταμόσχευσης και μετά Ι4). Για να ζητήσω την αναβολή αυτήν θα πρέπει να περιμένω να μου έρθει το χαρτί πρώτα ή μπορώ να πάω και τώρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πρέπει να σου έρθει πρώτα το χαρτί διάβασε εδώ
Arhs

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Arhs »

Καλησπέρα και μπράβο για τη δουλειά που κάνετε.

Παρουσιάζομαι 14 Μαιου και έχω γίνει δεκτός για σπουδές στο εξωτερικό και φεύγω τον Αυγουστο, πιθανότατα μόνιμα από την Ελλάδα. Αλλη αναβολή σπουδών δεν δικαιούμαι, ενώ χαρτί ψυχολόγου/ψυχιατρου δεν έχω.

1. Ισως μπορώ να βρώ από ιδιώτη ψυχολόγο χαρτί, κάνει τίποτα;
2. Αν ζητήσω για κοινωνικούς λόγους η ψυχικους λόγους (δεν ειμαι ετοιμος αγχωνομαι πολυ κλπ) και όταν ξαναρθει η καταταξη μου στείλω χαρτιά ότι ζω και σπουδάζω εξωτερικό καλύπτομαι;
3. Φρουραρχείο η κατάταξη στη μονάδα και ζητάω εκεί την αναβολή;

Ευχαριστώ εκ των προέρων παιδιά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αναβολή για ψυχολογικούς Λόγους

1. Άσε το φρουραρχείο διάβασε το πάνω θέμα που σου έδωσα και θα δεις ότι στο στρατόπεδο θα ξεμπερδέψεις νωρίτερα, χωρίς χαρτί από γιατρό και χωρίς να παίξεις θέατρο

2. Όχι δεν καλύπτεσαι αφού δεν δικαιούσαι άλλη αναβολή για σπουδές, απλά θα βγεις ανυπότακτος εξωτερικού , μετά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και αν αποφασίσεις κάποια στιγμή μετά τα 35 να γυρίσεις στην Ελλάδα εξαγοράζεις την θητεία

Στα έχω δώσει όλα στο πιάτο, διάβασε τα και θα καταλάβεις

Arhs

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Arhs »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις κατευθύνσεις.
Είχα χάσει το θέμα και που έστειλα ερωτήσεις. Μπορείς να το διαγράψεις το άλλο μήνυμα.

Ο συνοδός μπορεί να είναι και φίλος η πρέπει Συγγενής (κάπου λένε το ένα και κάπου το άλλο);
Τη μέρα της κατάταξης να πάω χύμα χωρίς ρούχα, αλλαξιές κλπ ετσι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες