Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Black_Knight »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Black_Knight έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Black_Knight έγραψε:Εννοείται ότι υπάρχουν αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων από Ιατρικό ΣΣΑΣ.
Και είναι αναπόσπαστο μέλος περιπόλου. Οι καταδρομείς γιατροί ας πούμε ειναι πρώτα καταδρομείς και μετά γιατροί.
Αναποσπαστο μελος Περιπολου ο Αξ (Υ) ; Πλακα κανεις; Και Περιπολαρχης ποιος ειναι; Να εχεις κανενα Δ/νεα - Λ/χια Τ/Φ - Ν/Κ ναι! Σε επιπεδο Διμοιρια+ η Λοχος να υπαρχει ενας Αξ (Υ), ναι! Αλλα Περιπολαρχης Αξ (Υ) ; Που Το εχεις δει αυτο;

πρώτα απόλα ποιος μίλησε για περιπολάρχη; Μην λέμε αρλούμπες. Εγώ ξέρω όχι απλά 1 ανά ομάδα, αλλα κανονικά να έχει 1 η κάθε hμιομαδα. Τώρα η σύνθεση thς κάθε περιπόλου μπορεί να διαφέρει ανάλογα το σκοπό.
Για περιπολα εσυ μιλησες και απ'οσο θυμαμαι στην Μοιρα μου καθε περιπολο ειχε 1 Αξ. Ως Περιπολαρχη! Τωρα αν στην δικια σου Μοιρα τα περιπολα μαχης ειχανε 2 Αξ μηπως ο 1 ηταν ΔΕΑ; Αλλα σε καθε περιπτωση ποσους Αξ (Υ) ειχατε για να βαζετε 1, οχι σε καθε ομαδα, αλλα σε ημιομαδα, δηλαδη 1στους 6;

Μηπως εχεις μπερδεψει τον Αξ (Υ) με τον Ν/Κ;

Σε ποια Μοιρα υπηρετησες και τι σειρα ησουν;

nai profanws den milousa gia Aksiwmatikous giatrous. den to proseksa sto mhnuma sou.

den exw uparksei fantaros.

(sorry gia ta greeklish den exw ta ellhniika sto netbook)

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Και αυτα που ξερεις για ομαδες - ημιομαδες και συνθεση περιπολων απο που ειναι; Το να βαλεις ενα Ν/Κ στα 4-5 ατομα ημιομαδα δεν το βρισκεις λιγο τραβηγμενο; Στα 6-8 ισως ναι...

γεωργιος ινεπεκογλου

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από γεωργιος ινεπεκογλου »

Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω Αφου απο φειτησω απο την σχολη (οικονομικο) αν γινεται να μπω στους αμφιβιους καταδρομεις ή στουε αλεξιπτωτιστες. Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι φίλε μου. Δυστυχώς μόνο μέσω της ΣΣΕ και απο τα Όπλα.
GIORGOS 96 PATRA

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GIORGOS 96 PATRA »

Ρε παιδια ας απαντησει καποιος που ξερει, απο ΣΣΑΣ ιατρικη μπορεις να γινεις γιατρος - κομμαντο εστω και ενα χρονο (σε οποιοδηποτε τμημα ειδικων δυναμεων) ; Αμα το γουσταρες πολυ γινεται;(εννοειται πως θες και την ιατρικη πολυ)
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

GIORGOS 96 PATRA έγραψε:Ρε παιδια ας απαντησει καποιος που ξερει, απο ΣΣΑΣ ιατρικη μπορεις να γινεις γιατρος - κομμαντο εστω και ενα χρονο (σε οποιοδηποτε τμημα ειδικων δυναμεων) ; Αμα το γουσταρες πολυ γινεται;(εννοειται πως θες και την ιατρικη πολυ)


Φυσικά-και όχι μονο αυτό αλλα υπάρχει και μεγάλη έλειψη της ειδικότητας σε όλες τις Μοιρες... Σκέψου οτι το ΕΤΑ μολις πρόσφατα απέκτησε Καταδρομέα-Γιατρό μετά από πάρα πολύ καιρό... Και για να προλάβω καποιους-άλλο νοσηλευτής μάχης (υπάρχουν αρκετοι τετοιοι) κι άλλο γιατρός... Εικόνα
typos

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Το ΕΤΑ μπορει να απεκτησε τωρα, αλλα η Ζ εχει εδω και καιρο και μαλιστα ακολουθει στις ασκησεις κανονικα.
Απο οσο καταλαβαινω ειναι θεμα μεταθεσεων.
Οσο για τα σχολεια, μπορεις να περασεις καταδυτικης ιατρικης, ΣΒΕΑ, ελευθερας και καποιο αντιστοιχο σχολειο για ιατρικη σε μεγαλα υψη or something.

Πολυβολιτής

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Παιδιά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Από ΣΑΣΣ (Νομικοί Σύμβουλοι ή Στρατολόγοι) είναι σίγουρο πως δε μπορούν να μετατεθούν στις Ειδικές Δυνάμεις; Ποιος ξέρει από που μπορώ να μάθω στα σίγουρα;
Πολυβολιτής

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Το έψαξα λίγο (σε αντίεθση με πολλούς... Δυστυχώς) στη σελίδα της ΣΣΑΣ και λέει τα εξής:

Οι Μαθητές που αποφοιτούν με επιτυχία από τη ΣΣΑΣ ονομάζονται Ανθυπολοχαγοί, Σημαιοφόροι ή Ανθυποσμηναγοί, ανάλογα με τον Κλάδο των Ενόπλων Δυνάμεων στον οποίο κατανέμονται (Στρατός Ξηράς, Πολεμικό Ναυτικό ή Πολεμική Αεροπορία αντίστοιχα).Το Σώμα Στρατολογικού - Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων είναι Κοινό Σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων. Οι Αξιωματικοί του Σώματος ονομάζονται Ανθυπολοχαγοί και μπορούν να υπηρετήσουν σε Μονάδες - Υπηρεσίες και των τριών Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων.

Εγώ το τελευταίω το ερμηνεύω ως "ναι" στο αν μπορεί απόφοιτος της ΣΣΑΣ (Νομικού/Στρατολογικού) να υπηρετήσει σε μονάδες της 1ης ΤΑΞ ΚΔ/ΑΛ,32ας ΤΑΞ ΠΖΝ και γενικότερα της ΔΕΔ.
Alessio

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Alessio »

Άλλο ένας ασαφής ορισμός των δυνητικών θέσεων ενός στρατολόγου και άλλο η τοποθέτηση του βάσει των πραγματικών αναγκών, σε μονάδα ή σχηματισμό Ειδικών Δυνάμεων. Στην μηδαμινής πιθανότητας περίπτωση που κάποιος στρατολόγος/νομικός σύμβουλος χρειαστεί να φύγει από στρατολογικό γραφείο (που γίνεται 6 φορές το χρόνο της μουρλής) και να πάει σε καταδρομείς (ως νομικός σύμβουλος και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη) , κόβω το κεφάλι μου ότι αποκλείεται να βγει από το γραφείο του στρατηγείου.
Πολυβολιτής

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πολυβολιτής »

Καταρχάς, αυτό που λες "να χρειαστεί να μετατεθεί" ή "βάσει αναγκών" δε στέκει γιατί στις Ειδικές Δυνάμεις ΟΛΟΙ είναι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ. Ανέκαθεν. Κανένας διοικητής δε "ζήτησε" προσωπικό από άλλο κλαδο-σώμα-υπηρεσία να επανδρώσει το σχηματισμό/μονάδα του. Αν κάποιος απόφοιτος του ΣΣΑΣ (Νομικά) ζητήσει να πάει στις Ειδικές Δυνάμεις (δλδ να περάσει Σχολείο Καταδρομών (επειδή πρόκειται για αξιωματικό), και ΣΒΕΑ) θα πάει σε κάποια μονάδα αλλά όχι με την ιδιότητα του νομικού συμβούλου.
Καταδρομεας

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομεας »

Επισης υπάρχουν στρατολογοι αξιωματικοί των ειδικων δυναμεων και εδρευουν σε κεντρα πεζικου και οπως λεει και ο φιλος εδω περα αυτο το σωμα ειναι κοινο και παει σε οποια μοναδα θελει πεζικο και κατά συνέπεια ειδικές δυνάμεις το σωμα υγειονομικου και οικονομικου δεν ειναι κοινο σωμα και οπως ειπα υπάρχουν στρατολογοι αξιωματικοί των ειδικών δυνάμεων
Ανδρεας

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Θελω και εγω να παω σσας στην ιδια ειδικοτητα με σενα πηγες τελικα ειδκες δυναμεις; Θελω να παω και εγω μετα την σχολη ειδικες δυναμεις
Καταδρομεας

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομεας »

Φιλε μου οχι γενικα γινεται να πας ειδικες δυναμεις αξιωματικός αν έχεις αποριες παρε τηλεφωνο την σχολη και ρωτα να δουμε τι θα σου πουν ειχα πάρει λαθος ωρα μεσημερι και μου ειπε κανεις δε υπαρχει στο γραφειο και ειπε να παρω πρωι εγω παω λυκειο απλως τα ψαχνω αα και το τηλέφωνο της σχολης ειναι στην σελιδα της

Gram

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gram »

Παιδιά έστειλα email στην σχολή και λένε σε μονάδες ειδικών δυνάμεων πας αλλά όχι ως μόνιμος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες