Θητεία στις Διαβιβάσεις

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tolis001

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από tolis001 »

Ξερει κανεις που παιζουν μεταθεσεις για μετα?
djibrilcisse
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 7:12 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από djibrilcisse »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι καλαμάτα διαβιβάσεις 17-11 και είμαι απο κατερίνη. Ποιες ειναι οι πιθανές πόλεις που θα πάρω μετάθεση?
318

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από 318 »

Μετα απο το ΚΕΤΘ (διαβηβασεις) που παιζουν μεταθεσης;
guest

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από guest »

Παρουσιαζομαι κετθ στις 11/7 στις διαβιβασεις!

πως ειναι τα πραγματα εκει;

μετα που βγαζει μεταθεσεις;

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Chris.Kappa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2012 2:04 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Chris.Kappa »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι Αυλώνα 23/1 διαβιβάσεις. Θέλω να ρωτήσω το εξής, μετά το κέντρο, με τη πρώτη μετάθεση (αν δηλαδή παραμείνω διαβιβαστής και δεν με αλλάξουν) πηγαίνω κάπου για εκπαίδευση π. Χ. Χαϊδάρι και μετά σε κάποια παραμεθόρια μονάδα ή κατευθείαν στη μονάδα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Chris.Kappa έγραψε:Καλησπέρα, παρουσιάζομαι Αυλώνα 23/1 διαβιβάσεις. Θέλω να ρωτήσω το εξής, μετά το κέντρο, με τη πρώτη μετάθεση (αν δηλαδή παραμείνω διαβιβαστής και δεν με αλλάξουν) πηγαίνω κάπου για εκπαίδευση π. Χ. Χαϊδάρι και μετά σε κάποια παραμεθόρια μονάδα ή κατευθείαν στη μονάδα;


Θα Μετεκπαιδευτείς στο Χαϊδάρι μετά το κέντρο, και μετά θα μετατεθείς σε μονάδα. Στον Αυλώνα θα κάνετε την βασική εκπαίδευση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νικος

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Νικος »

Γεια σας,

Δεν ξερω αμα το γραφω στο σωστο section, αμα οχι ζηταω συγγνωμη. Προσωπικα θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις διαβιβασεις.
Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).
Έχετε επιλεγεί Διαβιβάσεις.

1) Τι ακριβως ειναι οι Διαβιβασεις;
2) Μενω Αθηνα Κορωπι, μετα τις 22 μερες μεχρι την ορκομοσια που ειναι καλα να παρεις μεταθεση;

3) Λαμβανουν υποψη αμα ειναι ανεργοι ολοι στην οικογενεια;

4) Επισης τι παιζει με τις ειδικοτητες. Διαβασα πως αμα εχεις καποιον για "μεσο" ειναι 2 καλες ειδικοτητες. Το ερωτημα ειναι οτι διαλεγεις πρωτου η αφου παρεις μεταθεση.

Ευχαριστω για τον χρονο σας. Αμα εχω κανει καποιο λαθος συγγνωμη και παλι. Σε 1 μηνα μπαινω και θα ηθελα πολυ να ξερω.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Signaller »

1. Οι Διαβιβάσεις είναι ένα από τα όπλα του Στρατού, που εξασφαλίζουν την επικοινωνία μεταξύ των σχηματισμών 2. Το πού είναι καλά να πάρεις μετάθεση είναι κάτι που μεταβάλλεται με τον χρόνο. Κάπου που ήταν καλά πριν 3 χρόνια, μπορεί τώρα να είναι χάλια. Εξαρτάται από το πόσα άτομα έχει η μονάδα και πώς βγαίνουν οι υπηρεσίες 3. Δεν το νομίζω, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος 4. Πες του όσο πιο γρήγορα μπορεί. Πριν τη μετάθεση Καλή θητεία ![:) ]
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Γιαννης 90

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Γιαννης 90 »

ΚαλησπεραΓεναρη μπενω αυλωνα και συγκεκριμενα διαβιβασεις!

Επειδη ειμαι τελειως ασχετος δεν ξερω τι πεζει γενικα με τις διαβιβασεις! Μπορει καποιος να μου πει αν ξερει τι με περιμενει;

Εχω καποιες αποριες οπως για παραδειγμα : Στην αυλωνα ειναι καλα; Και εννοω εχει τρεξιμο; Κανω οτι κανουν και οι αλλοι που δεν ειναι διαβιβαστες; Μετα στην μεταθεση συνεχιζω να εχω την ιδια ειδικοτητα (ξερω μπορει να ειναι γελοια απορια αλλα οπως ειπα ειμαι τελειως ασχετος);

Γενικα σαν διαβιβαστης εχω τρεξιμο; Διαβασα σε κατι αλλα θεματα οτι αν εχεις βυσμα εισαι οκ αλλα εγω δεν εχω τιποτα. Επισης στην μοναδα εχει αγγαρειες, σκοπιες;

Ευχαριστω εκ των προτερων

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επιγραμματικά στον Αυλώνα είναι καλά.

Ναι κάνεις αγγαρείες / σκοπιές.

Θα πάρεις ειδικότητα μετά το ΚΕΝ, θα εκπαιδευτείς και αυτή θα έχεις μέχρι το τέλος της θητείας σου εκτός και αν σου δώσουν και δεύτερη ειδικότητα για υπηρεσιακούς λόγους.

Πλέον ιδιαίτερες διαφορές δεν υπάρχουν. Σε περιμένουν κυρίως οι υπηρεσίες στην μονάδα και τίποτα παραπάνω.

Γιαννης

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Ευχαριστω για την απαντηση
Να ρωτησω γενικα οι διαβιβαστες περνανε καλα; Και εννοω σε σχεση με τις υπολοιπες ειδικοτητες! Το ρωταω γιατι πολλοι με το που τους το ειπα μου ειπαν οτι μονο αραλικη εχει, ουτε αγγαρειες, σκοπιες και θα ειμαι συνεχεια σε ενα ¨γραφειο ¨ και επειδη δεν θελω αλλα να ξερω και αλλα τελικα να βρω για αυτο το ρωταω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γενικά το σώμα θεωρείται από τα καλά αλλά αυτό εξαρτάται και από την μονάδα στην οποία θα μετατεθείς και φυσικά τις αρμοδιότητες που θα σου δοθούν σαν Οπλίτης.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι καλύτερα από ΠΖ, ΤΘ, ΠΒ σίγουρα.

Υπηρεσίες δεν τις γλιτώνεις οπουδήποτε και αν υπηρετήσεις πάντως.

Ζαφειρίου

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Ζαφειρίου »

Καλημέρα πρώτα απ όλα και μπράβο για την δουλειά στο φόρουμ. Είναι να παρουσιαστώ 11 μαρτίου με την 2015 Β ΕΣΣΟ στις διαβιβάσεις στο ΚΕΤΘ Αυλώνα. Τι ρόλο βαράνε οι διαβιβάσεις; Θα κάνω την τηλεφωνήτρια για θα μπω σε κάνα άρμα; Και κάτι λίγο άσχετο αλλά σχετικό. Σε περίπτωση που δεν θέλω να πάω στις διαβιβάσεις αλλά θέλω να πάω οδηγός η πυροβολητής μπορώ να αλλάξω ειδίκευση;

kwstasna
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 7:55 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από kwstasna »

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Σήμερα ενημερώθηκα από την Στρατολογία τα εξής

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2017 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 8/2017.

Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Διαβιβάσεις.

Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ) στις 15-03-2017.

Είναι ντεφακτο οτι θα είμαι ΔΒ ;

Γιατί ένας φίλος μου λέει ότι τα βύσματα παίρνανε τέτοια ειδικότητα όταν είχε πάει (2008).

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από gimitrop »

kwstasna έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Σήμερα ενημερώθηκα από την Στρατολογία τα εξής

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2017 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 8/2017.

Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Διαβιβάσεις.

Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ) στις 15-03-2017.

Είναι ντεφακτο οτι θα είμαι ΔΒ ;

Γιατί ένας φίλος μου λέει ότι τα βύσματα παίρνανε τέτοια ειδικότητα όταν είχε πάει (2008).



Ακόμα τα βύσματα πάιρνουν :P

Αν δεν έχεις βύσμα, είσαι τυχερός. Απλά, ζωάρα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης