Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BIOU TSIOU

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από BIOU TSIOU »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Παιδια μια βοηθεια θελω! Ξαναδινω εξετασεις για δευτερη φορα, ξερω ολες τις διαδικασιες για την υποβολη της αιτησεις και τα σχετικα μιας και τα εκανα κ περυσι. Αυτο που θελω ειναι μια διευκρινηση... Λοιπον διαβασα το ποστ της καθρυν που λεει οτι δεν εχει σημασια η σειρα που θα βαλεις τις σχολες στην αιτηση που αποστελεις στην σχολη, αλλα στο μηχανογραφικο... ! Ειχα την εντυπωση οτι με την ιδια σειρα που θα βαλεις τις σχολες στην αιτηση ετσι πρεπει να τα βαλεις και στο μηχανογραφικο... Αληθευει αυτο που λεει η καθρυν; Δεν την αμφισβητω απλα θελω να ειμαι σιγουρος. Ευχαριστω


Αληθεύει, η σειρά δεν χρειάζεται να είναι ίδια! Σου γράφω εκ πείρας γιατί πέρασα πέρσι στη ΣΣΑΣ!

Κάθρυν
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από Κάθρυν »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Παιδια μια βοηθεια θελω! Ξαναδινω εξετασεις για δευτερη φορα, ξερω ολες τις διαδικασιες για την υποβολη της αιτησεις και τα σχετικα μιας και τα εκανα κ περυσι. Αυτο που θελω ειναι μια διευκρινηση... Λοιπον διαβασα το ποστ της καθρυν που λεει οτι δεν εχει σημασια η σειρα που θα βαλεις τις σχολες στην αιτηση που αποστελεις στην σχολη, αλλα στο μηχανογραφικο... ! Ειχα την εντυπωση οτι με την ιδια σειρα που θα βαλεις τις σχολες στην αιτηση ετσι πρεπει να τα βαλεις και στο μηχανογραφικο... Αληθευει αυτο που λεει η καθρυν; Δεν την αμφισβητω απλα θελω να ειμαι σιγουρος. Ευχαριστω


η σειρα δεν παιζει ρόλο. Αυτό μου μετράει είναι να υπάρχει η σχολή στην αίτηση. Στο μηχανογραφικό, η σειρά προτίμησης των σχολών που έχεις συμπεριλάβει στη δήλωση του απριλίου μπορεί κ να είναι διαφορετική.

marioneta
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 01, 2011 1:46 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από marioneta »

Συγνωμη... Αν καποιος ξερει και μπορει να με βοηθησει τα αθληματα που δινουμε για τις στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα στο τατοι. Δεν καλυπτουν και τις σχολες τις αστυνομιας... Νομιζω σου δινουν ενα χαρτι αλλα πρεπει να ξαναδωσεις αθληματα εκει που ειναι μονο για τις σχολες της αστυνομιας ή αρκουνε αυτα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
kontos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 12:07 pm
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από kontos123 »

Είμαι 18 χρονών και ξαναδίνω πανελλήνιες, αλλά έχω απορίες σχετικά με την προκύρηξη που βγηκε.
Λοιπον

i) Αν έχω δηλώσει στην προκύρηξη ως πρώτη επιλογή ΣΜΥ αλλά στο μηχανογραφικό έχω δηλώσει πρώτης επιλογής Αστυνομία. Τότε που δίνω αθλήματα;

ii) Επίσης κάτι που με έχει μπερδέψει. Πρέπει να στείλω την προκύρηξη πριν δώσω πανελλήνιες ή μετά; Γιατί είδα οτι πρέπει να έχει σταλθει μεχρι 30/3/2012 αλλά ανέφερε και για άρα υπέθεσα ότι πρέπει να στελθεί μετά τις πανελλήνιεςΕικόνα

iii) Επειδή θέλω να δηλώσω Αστυφυλάκων πρώτη επιλογή στο μηχ/κό θα πρέπει να στείλω και εκεί τα ίδια δικιολογιτικά (οταν βγει η αντίστοιχη προκύρηξη) ;

iv) Το ότι είμαι προστάτης της οικογενειας λόγο θανάτου του πατέρα μου μετράει στα μόρια ή μέσα στην σχολή (είτε αστυφυλάκων, είτε ΣΜΥ) ;

v) Είναι ένα πεδίο στην προκύρηξη που λέει ότι συμπληρώνεται μόνο αν ο υποψήφιος είναι ανήλικος, άρα εφόσον είμαι ενήλικος δεν το συμπληρώνω (;)

vi) Τελος, απο που στο καλό θα πάρω την προκύρηξη;

συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να μην παραλείψω τίποτα
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από diplomaths »

1) Τα αθλήματα τα δίνεις στην ΣΜΥ, αν έχεις δηλώσει στο κουτάκι 21 πως είσαι υποψήφιος και για την αστυνομία. Αλλιώς και στα 2
Πρέπει να κάνεις τα χαρτιά σου και για την αστυνομία όταν βγει η προκήρυξη, δεν αρκεί για τις αστυνομικές μόνο από την προκήρυξη των στρατιωτικών.
Λες ότι έχεις δηλώσει πρώτη επιλογή αστυνομία στο μηχανογραφικό. Το μηχανογραφικό ανοίγει ΜΕΤΑ τις πανελλήνιες, είτε για όσους ξαναγράφουν είτε για όσους πάνε με 10%. Όπως και αν έχει, πρέπει να το ξανακαταθέσεις. Δεν ισχύει το περσινό. Το αναφέρω αυτό, επειδή λες πως το έχεις δηλώσει.
2) αφού ανέφερε και για άρα...
ξαναδιάβασε τι γράφεις πριν το αναρτήσεις, και περιμένεις να σε βοηθήσουν
όπως και να έχει, τη προκήρυξη αυτή Πρέπει να τη στείλεις μέχρι 30/3
3) Ναι
4) για τις στρατιωτικές σχολές, υπάρχουν οι ειδικές κατηγορίες, παράρτημα Β σελίδα 17 στην προκήρυξη και αυτό το θέμα
5) 1+1=2
6) στο link που δίνω στο 2)
kontos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 12:07 pm
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από kontos123 »

diplomaths έγραψε:1) Τα αθλήματα τα δίνεις στην ΣΜΥ, αν έχεις δηλώσει στο κουτάκι 21 πως είσαι υποψήφιος και για την αστυνομία. Αλλιώς και στα 2
Πρέπει να κάνεις τα χαρτιά σου και για την αστυνομία όταν βγει η προκήρυξη, δεν αρκεί για τις αστυνομικές μόνο από την προκήρυξη των στρατιωτικών.
Λες ότι έχεις δηλώσει πρώτη επιλογή αστυνομία στο μηχανογραφικό. Το μηχανογραφικό ανοίγει ΜΕΤΑ τις πανελλήνιες, είτε για όσους ξαναγράφουν είτε για όσους πάνε με 10%. Όπως και αν έχει, πρέπει να το ξανακαταθέσεις. Δεν ισχύει το περσινό. Το αναφέρω αυτό, επειδή λες πως το έχεις δηλώσει.
2) αφού ανέφερε και για άρα...
ξαναδιάβασε τι γράφεις πριν το αναρτήσεις, και περιμένεις να σε βοηθήσουν
όπως και να έχει, τη προκήρυξη αυτή Πρέπει να τη στείλεις μέχρι 30/3
3) Ναι
4) για τις στρατιωτικές σχολές, υπάρχουν οι ειδικές κατηγορίες, παράρτημα Β σελίδα 17 στην προκήρυξη και αυτό το θέμα
5) 1+1=2
6) στο link που δίνω στο 2)


Ευχαριστώ !
Οταν λές στην ΣΜΥ φαντάζομαι θα πρέπει να πάω στα Τρίκαλα για τα αθλήματα, ε;
Βασικά για το 1) έκανα υπόθεση, δεν εννοώ πως το έχω δηλώσει αλλά εννοούσα πως αν το έχω δηλώσει (οταν ερθει εκεινη η ωρα)
2) Ανέφερε για κωδικό αριθμό υποψηφίου υποψηφίου (υπόδειγμα 6) . Και από όσο θυμαμαι αυτον τον κωδικό τον παιρνεις καπου στον Μάιο όταν είναι να δώσεις. Γιαυτο μπερδευτικα.
Τελος, επειδή πήγα σημερα στο σχολείο μου και ρώτησα μου είπανε να εκτυπώσω μόνο τις 4 σελίδες της προκύρηξης (1/4,2/4,3/4,4/4) ενώ στο ΚΕΠ μου είπαν να εκτυπώσω ΟΛΟΚΛΗΡΗ την προκυρηξη (72 σελιδες)

Και επίσης, κάτι άκυρο, πρέπει να πάρω αναβολή πριν έρθει το χαρτί για τον στρατό ήμπορώ και όταν έρθει το χαρτί που με παιρνουνε φανταρο να ζητησω αναβολη Εικόνα;
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από diplomaths »

Αν μένεις Αθήνα, βάζεις πρώτη επιλογή στην αίτηση της προκήρυξης (προσοχή, χρειάζονται κιάλλα χαρτια, τα οποία γράφονται μέσα στην προκήρυξη, αλλά και εδώ στο φόρουμ) μία σχολή που είναι στην αθήνα για να δώσεις τις ΠΚΕ (προκαταρκτικές εξετάσεις) όπως ΣΝΔ, ΣΑΝ, ΣΣΕ, ΣΙ κλπ και μετά στο μηχανογραφικό, δηλώνεις την σειρά που θες να μπεις. Δεν παίζει ρόλο η σειρά στην προκήρυξη. ΑΛΛΑ, μια σχολή που δεν έχεις βάλει στην προκήρυξη, δεν μπορείς να την βάλεις στο μηχανογραφικό (για στρατιωτικές μιλάω μόνο)
Ο κωδικός είναι μοναδικός για κάθε υποψήφιο. Όχι για κάθε συμμετοχή του. Ο δικός σου κωδικός ξεκινάει από 11 επειδή έδωσες πέρσι. Ο κωδικός αναγράφεται στην αίτηση συμμετοχής στις πανελλήνιες που γίνεται μέσα φεβρουαρίου. Δεν χρειάζεται να σου δώσουν το καρτελάκι συμμετοχής για να τον μάθεις.
Αν θες να γράψεις πανελλήνιες, τα μαθήματα, έπρεπε τον φεβρουάριο να είχες πάει στο σχολείο να κάνεις την αίτηση. Αλλιώς, μόνο με το 10%, δηλαδή με τους περσινούς σου βαθμούς.
Την αίτηση για την αναβολή την κάνεις στην αρχή της χρονιάς που γίνεσαι 19. Αν θες να το διακινδυνέψεις και να κάνεις την αίτηση τελευταία στιγμή, όπου μπορεί να αργήσει καμια φορά η στρατολογία, δικό σου θέμα. Μπορείς όμως να πας χωρίς να σε έχουν καλέσει, και έτσι κάνουν και οι περισσότεροι. Αν αλλάξεις γνώμη, αφού πάρεις την αναβολή, μπορείς να μπεις ως προτακτος, αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος
Την προκήρυξη, αφού έχεις πρόσβαση στον υπολογιστή, δεν χρειάζεται να την τυπώσεις, την διαβάζεις και από το αναρτημένο pdf του γεεθα, αλλά την αίτηση-υπόδειγμα 6, πρέπει να το τυπώσεις και να το συμπληρώσεις
kontos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 12:07 pm
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από kontos123 »

Αα. Μολις βρήκα το χαρτί που λες, το οποιο λέει σε ποια μαθηματα θα εξεταστω και τα σχετικα και τον κωδικό μου !
Αρα εμένα που μένω Μακεδονία (Δράμα) με συμφέρει να δηλώσω πρώτη επιλογή σχολή (μεσα στην προκυρηξη) που βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη για να δωσω εκει τα αθλήματα; Μιας και έχω μόνο εκεί φίλους για να μείνω. Γιατί απο ότι είδα πιο πάνω αν δώσω σε κάποια ανώτατη στρατιωτική σχολή ξηράς (π. Χ. Ιατρικο ΣΣΑΣ) και περάσω τα ΠΚΕ μετράει και για τις (π. Χ. ΣΜΥ) αλλά και για αστυνομικές σχολές.
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από diplomaths »

Σελίδα 2 της αίτησης, άσχετα ποια είναι η πρώτη σου επιλογή, πρέπει μέσα στις επιλογές σου να είναι και μια σχολή με αστεράκι, ώστε να μετράνε οι ΠΚΕ και για τις αστυνομικές.
Οπότε βάζεις πρώτη επιλογή ΣΣΑς, μετά, μέσα στις επιλογές σου πρέπει να είναι οι σχολες που πραγματικά θες και που θα βάλεις και στο μηχανογραφικό, αλλά πρέπει να είναι και μία τουλάχιστον σχολή που έχει αστεράκι, είτε αυτή την θες είτε όχι, για να μετρήσουν οι πκε και για αστυνομικές
kontos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 12:07 pm
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από kontos123 »

diplomaths έγραψε:Σελίδα 2 της αίτησης, άσχετα ποια είναι η πρώτη σου επιλογή, πρέπει μέσα στις επιλογές σου να είναι και μια σχολή με αστεράκι, ώστε να μετράνε οι ΠΚΕ και για τις αστυνομικές.
Οπότε βάζεις πρώτη επιλογή ΣΣΑς, μετά, μέσα στις επιλογές σου πρέπει να είναι οι σχολες που πραγματικά θες και που θα βάλεις και στο μηχανογραφικό, αλλά πρέπει να είναι και μία τουλάχιστον σχολή που έχει αστεράκι, είτε αυτή την θες είτε όχι, για να μετρήσουν οι πκε και για αστυνομικές


Ωραία. Και αφού βάλω ΣΣΑΣ και πάω Θεσσαλονίκη και δώσω αγωνισματα και τα περάσω δεν θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο για αθλήματα αστυνομίας (; ) .

Επίσης πρόσεξα ότι μέσα στην αίτηση σελίδα 3/4,32. Στ Αναφέρει για μη προσκόμιση υγειονομικών εξετάσεων. Για να μην μπερδευτώ, ρωτάω : Με την λέξη προσκόμιση εννοεί την κατάθεση των εξετάσεων (υγειονομικών) στο στρατικό νοσοκομείο όταν θα είναι τα ΠΚΕ, ή την κατάθεση τουε μέσα στον φάκελο με την αίτηση και τα λοιπά δικαιολογιτικά ;
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από diplomaths »

Οι ιατρικές εξετάσεις ΔΕΝ προσκομίζονται τώρα. Οι ιατρικές εξετάσεις πρέπει να γίνουν μετά τις 23 απριλίου, όπως γράφει η διευκρίνηση δ και τις έχουμε μαζί μας να τις δώσουμε στις ΠΚΕ.
Σε περίπτωση που κάποιος για οικονομικούς λόγους (γράφει σχετικά η προκήρυξη σελίδα Γ-3,23η σελίδα του pdf, παράγραφος 11) δίνει το χαρτί που αναφέρεται εκεί και στην λίστα δικαιολογητικών της αίτησης, ώστε να κάνει τις εξετάσεις μέσα στα πλαίσια των ΠΚΕ
kontos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 12:07 pm
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από kontos123 »

Τελος. Εγώ πραγματικά θέλω να περάσω ΣΜΥ αλλά θα βάλω πρώτη επιλογή στην αίτηση το Ιατρικό ΣΣΑΣ για να κάνω τα αθλήματα στην Θεσς. Αρα τον φάκελο θα τον στείλω στο ιατρικό ΣΣΑΣ επειδή εκεί θέλω να κάνω τα αθλήματα ή στην ΣΜΥ επειδή είναι η πραγματική μου επιλογή.

Είδα επίσης Οτι στην αίτηση θέλουν πιστοποιητικο ιθαγένειας ενώ στην διευκρυνηση που μου εστειλες λεει οτι δεν θελουν Εικόνα Τελικά ποια είναι η τελική εντολή για τα δικαιολογιτικα;

Επίσης. Χρειάζεται τα δικαιολογητικα να επικυρωθουν ξανα; Βγήκαν το 2011, χρειάζονται ξανά επικύρωση απο το λύκειο; Μπα, ε;

Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από diplomaths »

Δεν λέει η διευκρίνηση του γεεθα πως δεν θέλουν πιστοποιητικό ιθαγένειας
Λέει:"Από τα πιστοποιητικά του εθνικού δημοτολογίου, έχει αφαιρεθεί ο τρόπος κτήσης της ιθαγένειας. Θα γίνονται δεκτά πιστοποιητικά γέννησης και οικογενειακής κατάστασης, όπου θα προκύπτει η ιθαγένεια και ο χρόνος κτήσης της. "

Δηλαδή: Πιο παλιά υπήρχε χαρτί που έδιναν οι Δήμοι, και έλεγε μόνο την ιθαγένεια και τον τρόπο κτήσης
Η διευκρίνηση λέει, πως αφού το χαρτί αυτό δεν υπάρχει πλέον, αντ'αυτού δίνονται από τους υποψηφίους πιστοποιητικά γέννησης ή οικογενειακής κατάστασης, τα οποία όμως γράφουν πάνω πως προκύπτει η ιθαγένεια

Εξαρτάται για ποια δικαιολογητικά λες. Η φωτοτυπία ταυτότητας εννοείται θέλει επικύρωση. Το χαρτί από τον δήμο για την ιθαγένεια έχει από μόνο του σφραγίδα, η αίτηση, εκεί που υπογράφεις, θεωρείται το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια υπηρεσία, και το μόνο που μένει είναι ένα έντυπο, το οποίο για όσους έχουν αποφοιτήσει, είναι αντίγραφο του απολυτηρίου, επικυρωμένο ή για όσους φοιτούν τώρα στην τελευταία τάξη, το χαρτί από τη σχολική μονάδα που γράφει πως είναι τελειόφοιτοι, και η διαγωγή τους είναι από ΚΟΣΜΙΑ και πάνω, το οποίο και πάλι έχει σφραγίδα από το σχολείο
Το μόνο που δίνουν οι υποψήφιοι και δεν έχει σφραγίδα είναι οι 2 φωτογραφίες τους, οι οποίες γράφουν το όνομα του υποψηφίου από πίσω

Τα παραπάνω αποτελούν και όλα τα χαρτιά που δίνει ένας κλασσικός υποψήφιος, πολίτης δηλαδή, και χωρίς να είναι σε κάποια ειδική κατηγορία
Άβαταρ μέλους
ΝΑΣΟΣ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Ταγματαρχης
Επικοινωνία:

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από ΝΑΣΟΣ »

Καλησπερα σε ολους, οπως ακριβως τα λεει ο diplomaths ειναι τα πραγματα. Για το Πιστοποιητικο ιθαγενειας αρκει το κλασσικο πιστοποιητικο γεννησεως. Παντως εγω που τους πηγα (αυτοπροσωπος στη ΔΑΕ) απο τον δημο μου (Αθηναιων) το παλιο πιστοποιητικο το εκαναν δεκτο, αυτο που μου επεστρεψαν ηταν τις (2) επιπλεον φωτογραφιες.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Μηχανογραφικό για Αστυνομία και Στρατό

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Ολα σωστα φιλε! Βαλτε ομως την αιτηση φωτοτυπια με επικυρωση γιατι ισως σας την ζητησουν στις ΠΚΕ. Αυτο τουλαχιστον εγινε περυσι. Καλη επιτυχια σε ολους!

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες