Μεταθέσεις Λιμενικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dam
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 3:05 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από dam »

Μια ερώτηση και από εμένα, κατάγομαι από νησί και συνήθως η 5τια που γράφεται σε προηγούμενες σελίδες, γίνετε στο νησί μου. Άρα παίζει κατά 90% να με φέρουν στο σπίτι μου, εμπειρικά αναφέρομαι από όσους γνωρίζω στο παρελθών και έχουν μπει λιμενικό. Αν και έχω την εντύπωση ότι είναι παραπάνω από 5 έτη για όσους κατάγονται από νησιά (παραμεθόριος, πχ Αιγαίο).

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με εργασία και σπουδές ταυτόχρονα. Το δημόσιο γενικότερα στο επιτρέπει αυτό, τι παίζει με το λιμενικό; Σου επιτρέπει να σπουδάζεις σε πανεπιστήμιο και με κάποιο τρόπο να κλειδώνει η θέση στον τόπο που σπουδάζεις μέχρι να τελειώσουν τα προβλεπόμενα έτη σπουδών; Η το ξεχνάμε;Θα φέρω ένα παράδειγμα. Πχ μπαίνω με γενική κατηγορία, απολυτήριο λυκείου και σπουδάζω στο πανεπιστήμιο Αιγαίου, η αποφασίζω να μπω στο πανεπιστήμιο της περιοχής όπου έχω πάρει μετάθεση. Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση;

Μια δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την σχολή. Εάν περάσουμε, μπαίνουμε σε σχολή λιμενικού. Είναι εσώκλειστη; Μπορούμε να νοικιάσουμε σπίτι και να κοιμόμαστε σπίτι μας; Τι διάρκεια έχει η σχολή;Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

dam έγραψε:

Μια δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την σχολή. Εάν περάσουμε, μπαίνουμε σε σχολή λιμενικού. Είναι εσώκλειστη; Μπορούμε να νοικιάσουμε σπίτι και να κοιμόμαστε σπίτι μας; Τι διάρκεια έχει η σχολή;Εικόνα



Σχολή Λιμενοφυλάκων
lifo

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από lifo »

δες εδω http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=663&Itemid=2 εδω http://www.metataxeis.gr/index.php/topic,801.0.html και στη σελιδα του λιμενικου. Εχει διαφορες πληροφοριες που πρεπει να γνωριζουν ολοι οσοι σκεφτοντε να ασχοληθουν με το λιμενικο.

Επισης πρεπει να γνωριζεις και τα παρακατω..

Τακτικές Μεταθέσεις
1. «Μετάθεση» είναι η οριστική μετακίνησή του στελέχους του Λ. Σ. από μια Λιμενική Αρχή ή Υπηρεσία σε άλλη, με τη διαγραφή του από την οργανική δύναμη της πρώτης και την εγγραφή του στην οργανική δύναμη
της δεύτερης.
2. Οι τακτικές μεταθέσεις των στελεχών του Λ. Σ. μέχρι και το βαθμό του Αντιπλοιάρχου,(που δε φτανεις ποτε ως λιμενοφυλακας) διενεργούνται, κατόπιν αιτήσεως των ενδιαφερομένων, για την κάλυψη κενών οργανικών θέσεων σε κεντρικές και περιφερειακές υπη
ρεσίες, υποχρεωτικά, μετά τη συμπλήρωση:

  • δύο (2) ετών παραμονής σε υπηρεσία της πρώτης κατηγορίας,
  • τριών (3) ετών παραμονής σε υπηρεσία της δεύτερης, τρίτης και τέταρτης κατηγορίας,
  • τεσσάρων (4) ετών παραμονής σε υπηρεσία της πέμπτης και έκτης κατηγορίας, όπως οι κατηγορίες καθορίζονται στο άρθρο 3 του παρόντος.

Η προτεραιότητα για την ικανοποίηση των υποβληθέντων αιτημάτων
καθορίζεται από τον αριθμό των μορίων (μονάδων) που συγκεντρώνει το στέλεχος του Λ. Σ. για κάθε μήνα από την κατάταξή του, με βάση τα προβλεπόμενα στο άρθρο 3 αντικειμενικά κριτήρια. Σε περίπτωση κατά την οποία περισσότερα στελέχη του Λ. Σ. συγκεντρώνουν τον ίδιο αριθμό μορίων, ικανοποιείται, κατά σειρά προτεραιότητας, ο αρχαιότερος.

Επισης "Αρχαιοτερο" και με πιο πολλα μορια θα βρισκεις μπροστα σου συνεχως στο λιμενικο.

KKK

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από KKK »

Σπουδαζω σε αει στην αθηνα. Αν περασω λιμενικο τη γινεται με τη σχολη μου; Θα με πανε μεταθεση στη μακρονησο. Ή στην αθηνα; Γνωριζει καποιος να μου απαντησει το συντομοτερο; Ευχαριστω πολυ πολυ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

KKK έγραψε:Σπουδαζω σε αει στην αθηνα. Αν περασω λιμενικο τη γινεται με τη σχολη μου; Θα με πανε μεταθεση στη μακρονησο. Ή στην αθηνα; Γνωριζει καποιος να μου απαντησει το συντομοτερο; Ευχαριστω πολυ πολυ!


Ήξερα και εγώ γκόμενα που σπουδάζει Αθήνα και τώρα είναι καμιά 10αριά ώρες εκτός Αθήνασ Εικόνα

Fotis

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Fotis »

Η ερώτηση μου ειναι εαν οι μεταθέσεις για όσους περάσουν με το καλό έχουν να κάνουν με τη σειρά κατάταξης (εισαγωγής και αποφοίτησης απο τη ΣΔΥΛς, έστω για τους πρώτους) ή δε παίζει κανένα ρόλο παρα μόνο το βύσμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Υστέρα από πρόταση της ΠΟΕΠΛΣ έγιναν δεκτές οι κάτωθι τροποποιήσεις στα σχετικά άρθρα του ΠΔ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ 33/09:

  • Τροποποιείται Η υποχρεωτική υπηρεσία μετά την πρώτη τοποθέτηση σε υπηρεσίες 1ης,2ης και 3ης κατηγορίας Από 5 χρόνια σε 3.
  • Παρέχεται η δυνατότητα συνυπηρέτησης με συζύγους Λιμενικούς -Αστυνομικούς -Πυροσβέστες -Ειδικούς Φρουρούς -Στρατιωτικούς και Δικαστικούς Στον τόπο υπηρεσίας του αρχαιοτέρου σε βαθμό Εφόσον υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις, διαφορετικά μετατίθενται Στην πλησιέστερη Λιμενική Αρχή.
  • Οι κάτωθι υπηρεσίες μεταφέρονται από τη 4η κατηγορία στην 3η:
  • Κάρυστος, Πόρος, Μαρμάρι, Αιδηψός, Κύμη, Θάσος, Αγκίστρι, Αίγινα καθώς και κάποιες άλλες υπηρεσίες που έχουν τεθεί υπό συζήτηση.
  • Καταργείται ή διάταξη του δικαιώματος επιλογής μετάθεσης σε άλλη υπηρεσία επιθυμίας τους στους υπηρετούντες που αναφέρονται στο άρθρο 10 εδάφιο β΄ (Γρ. Αρχηγού, Γεν. Γραμματέα κ. Λ. Π.).
  • Οι υπηρετούντες σε ΚΕΑ και οι προσοντούχοι (ΑΞ και ΥΠΑΞ) κυβερνήτες και μηχανικοί θα αποτελούν ξεχωριστές κατηγορίες στη διαδικασία των μεταθέσεων, χωρίς βέβαια να εξαιρούνται των ήδη υπαρχόντων Ευεργετικών διατάξεων.
  • Απομένουν οι Τελικές ρυθμίσεις για την υπογραφή των ανωτέρω τροποποιήσεων.


pakok

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από pakok »

Να κάνω μία ερώτηση; Αμα εισαι παντρεμένος με παιδί και έχεις και την επιμέλεια του αδερφού σου με 100% αναπηρία νοητική και κινητική εκ γενετής μπορείς αμα τελειώσεις την σχολή να σε στείλουν στον τόπο σου; Γιατι ειναι πάρα πολύ δύσκολο να στερηθεί τις ανάγκες του αμα τον πάω αλλού.
ΚΘ

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από ΚΘ »

Με κάλεσαν από τους Υ/ΑΞ για υψομέτρηση τη Δευτέρα. Είμαι από νησί βορείου Αιγαίου και θα ήθελα να ξέρω αν μπορούν να με φέρουν στο τόπο μου και κατά το δυνατόν να μην με μεταθέσουν στη συνέχεια ή για πόσο διαρκούν οι μεταθέσεις. Είναι σαν τους στρατιωτικούς που παιρνουν μεταθεση καθε λίγο και λιγάκι; Επίσης από τη στιγμή που μπω στη σχολή μπορώ να παίρνω κάπποια άδεια ή θα πρέπει αναγκαστικά 9 μήνες να μην δω δικό μου άνθρωπο.
Άβαταρ μέλους
AccountSaver
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Υπολογιστες
Επάγγελμα: Φοιτητης
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από AccountSaver »

Μια γενική ερώτηση εγώ.

Ο αδερφός μου 33 χρονών είναι Λιμενικός, στα ελικόπτερα.(Πειραία).

Έκανε καιρό στην Λίμνο, και αρκετό παραμεθώριο τον είχαν φέρει για λίγο καιρό, μόνο Μουδανιά, Θεσ/νικης.

Απο πληροφορία και μόνο θα τον φέρουν ποτέ στο σπίτι;
ΚΘ

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από ΚΘ »

Αυτο ακριβως εχω διαβασει... Αι απο οτι καταλαβαινω δεν γινεται κατι χωρις την θεληση σου η τουλαχιστον πρεπει η μεταθεση να ειναι εντος νομου η περιφερειας... Η εκτακτη... Σωστα δεν τα λεω?
Δνέας (ΚΔ) Ηλίας

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Δνέας (ΚΔ) Ηλίας »

Καλησπερα σε ολους. Εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν φυσικα γνωριζει και θελει καποιος να απαντησει,
για καποιον που περασε ολες τις εξετασεις (κατηγορια Ε. Δ. Κ. Ε. Α.) και τωρα θα με καλεσουν απο οτι ειπαν να παρουσιαστω στη σχολη, με το πέρας του 6μηνου αυτου στο σχολειο, υπαρχουν καποια διαφορετικα σε σχεση με αυτους της γενικης κατηγοριας σημεια στα οποια παιζει να με στειλουν; και αν ναι ποια ειναι αυτα και ποιο το χρονικο διαστημα;

ευχαριστω εκ των πρωτερων!
ΥΠΟΔΚΝΕΑΣ

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από ΥΠΟΔΚΝΕΑΣ »

Παιδια καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα τουσ ωθονους. τον χωρο που παραχωρει η υπηρεσια ειναι κανονικο σπιτι; Μπορει να μεινει να ζησει ανετα ενα ζευγαρη; Ειναι ξεχωρηστα διαμερησματα; Ευχαηστω προκαταβοληκωσ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΥΠΟΔΚΝΕΑΣ έγραψε:Παιδια καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα τους ωθονους. Τον χωρο που παραχωρει η υπηρεσια ειναι κανονικο σπιτι; Μπορει να μεινει να ζησει ανετα ενα ζευγαρη; Ειναι ξεχωρηστα διαμερησματα; Ευχαηστω προκαταβοληκωσ...


spirosgiapros έγραψε:Αν εισαι ελευθερος σκεψου και μικρες υπηρεσιες με χωρους στρατωνισμου... Να μενεις μεσα δηλαδη... Γλιτωνεις ενοικια κτλ κτλ


Περισσότερες πληροφορίες για την υπηρεσία αυτή θα βρεις στις πρώτες σελίδες του θέματος

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες