Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
argos

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από argos »

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι αστυφύλακας, πρώην συνοριακός φύλακας, με 8,5 χρόνια υπηρεσίας και επιθυμώ να παραιτηθώ από την ΕΛ. ΑΣ.

Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να με ενημερώσει:

α) ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω
β) αν υπάρχουν οικονομικές υποχρεώσεις προς την υπηρεσία
γ) σε πόσο χρόνο από την ημερομηνία παραίτησης αποδεσμέυομαι οριστικά
δ) αν υπάρχει επιστροφή των κρατήσεων που μου έγιναν για το εφάπαξ και σε ποιό ποσοστό
ε) διορία που μου δίνει η υπηρεσία για να πουλήσω το ιδιωτικό πιστόλι 9mm
στ) άλλες σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζω

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από alexissak »

argos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι αστυφύλακας, πρώην συνοριακός φύλακας, με 8,5 χρόνια υπηρεσίας και επιθυμώ να παραιτηθώ από την ΕΛ. ΑΣ.

Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να με ενημερώσει:

α) ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω
β) αν υπάρχουν οικονομικές υποχρεώσεις προς την υπηρεσία
γ) σε πόσο χρόνο από την ημερομηνία παραίτησης αποδεσμέυομαι οριστικά
δ) αν υπάρχει επιστροφή των κρατήσεων που μου έγιναν για το εφάπαξ και σε ποιό ποσοστό
ε) διορία που μου δίνει η υπηρεσία για να πουλήσω το ιδιωτικό πιστόλι 9mm
στ) άλλες σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζω

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Α) πρέπει απλα να κάνεις μια αιτηση παραιτησης στην γραμματεία της υπηρεσίας σου κ θα προωθηθεί ιεραρχικά.
Β) Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν εφοσον έχεις υπηρετήσει το ελαχιστο υποχρεωτικό χρόνο.
Γ) Περίπου στους 2 με 3 μήνες (το πολυ)
Δ) Με το νέο συνταξιοδοτικό (μετα απο παραιτηση) μερος των κρατησεων θα πάρεις ως συνταξη μολίς συμπληρωσεις 65 έτη σε συμψηφισμο με την κυρια σύνταξη σου απο το νέο σου πια ταμείο. Για να πάρεις τα βιβλιαρια υγειας δηλαδη να εχεις ασφαλεια πρεπει να υπηρετησεις 14 ετη.
Ε) Διορία για να μεταβιβάσεις το ιδιωτικό πιστόλι έχεις δυο (2) έτη απο την αφαιρεση του, απο οταν το παραδοσεις δηλαδη αφου σου κοινοποιηθει η απόφαση απόλυσης.
Στ) Ρωτα οτι πιο συγκεκριμενο θέλεις...
nikoslok
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 10:28 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από nikoslok »

evi85 έγραψε:
nic007 έγραψε:Για να φυγει καποιος πριν τα 3 χρονια...
και θα πληρωσει λεφτα... Αλλα και θα φυγει με τιποτα Ι2, Ι3 η και Ι4...
μα συγγνωμη δε καταλαβα;
ποιος ειναι αυτος που σκεφτεται να μπει για 2 μονο χρονια και γιατι;


δυστυχως ειναι πολλοι και ξερεις τι μου εκνευρίζει περισσοτερο; Που ετσι θα "φαει" τη θεση απο καποιον απου το θελει πολυ και γενικα του αρεσει η δουλεια... Αυτα εχει η ζω η, ανεγκεφαλους.Εικόνα
καλα μην το λες αυτο οταν εισαι απαιξω ολα ωραια τα βλεπεις Εγω σαν εκπαιδευομενος 2 Πρωτες μερες περιπολικο Και με τα μπιστολιδια που πφτουν Βροχη εξω και με τις καταδιωξεις και ολα αυτα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος και αμα δεν σαρεσει και λιγο αυτο που κανεις Δεν ειναι δυσκολο να πεις φευγω αν εχεις μπει μονο για επαγκελματικη αποκατασταση... Οποτε μην το βλεπετε ετσι εξω απο το χωρο πολλα λεει οποιος θελει

argos

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από argos »

SREK σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου, το εκτιμώ ιδιαίτερα

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που μου προέκυψαν:

Αν κατά την ημέρα παραίτησης δεν έχω πάρει καθόλου βραχεία άδεια, την χάνω ή δικαιούμαι να την πάρω;
Η κανονική άδεια θεωρώ ότι δεν χάνεται, σωστά;
Αν είμαι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο, έχω δικαίωμα να κρατήσω το πιστόλι ή πρέπει κ σε αυτή την περίπτωση να το δώσω;
Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η παραίτησή μου και αν ναι, σε ποιές περιπτώσεις;

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από alexissak »

argos έγραψε: SREK σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου, το εκτιμώ ιδιαίτερα

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που μου προέκυψαν:

Αν κατά την ημέρα παραίτησης δεν έχω πάρει καθόλου βραχεία άδεια, την χάνω ή δικαιούμαι να την πάρω;
Η κανονική άδεια θεωρώ ότι δεν χάνεται, σωστά;
Αν είμαι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο, έχω δικαίωμα να κρατήσω το πιστόλι ή πρέπει κ σε αυτή την περίπτωση να το δώσω;
Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η παραίτησή μου και αν ναι, σε ποιές περιπτώσεις;

Τις δικαιούμενες κατ'έτος άδειες δεν τις χάνεις σε καμία περιπτωση. Μην σου πω καλύτερα οτι απο την στιγμη της παραίτησης μπορεις να βγεις και με αναρρωτικη αδεια... Σε περίπτωση που εισαι μελος σκοπετικου συλλογου καταθέτεις αιτηση για άδεια οπλοκατοχής για σκοπευτικο όπλο. Θα αιτηθείς να πάρεις πίσω το δικό σου κ λογικα θα εγκρίθει. Απλα θα Έχει αφαιρεθει μέχρι της εκδοσης της σκοπευτικής άδειας (περίπου 3 Μήνες). Για να πάρεις όμως σκοπευτικη αδεια πρεπει να εχεις καποιες προυποθέσεις - με συμμετοχες σε αγωνες κ χρόνικο διαστημα που εισαι γραμμένος στον συλλογο.
Δεν υπάρχει καμια περιπτωση να ΜΗΝ γίνει δεκτη η αιτηση σου.
argos

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από argos »

Ευχαριστώ κ πάλι SREK,

Με κάλυψες πλήρως.

Εύχομαι καλή συνέχεια κ καλή δύναμη, σε σένα κ σε όσους μας βοηθάτε με τις γνώσεις σας.
akisboy

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από akisboy »

Μια ερωτηση παιδια...
Αν παραιτηθεις μετα τα 14 χρονια κρατας τα βιβλιαρια υγειας για το υπολοιπο της ζωης σου η ισχυουν και τα απο οταν βγεις στην συνταξη;

Ο SREK Λογικα θα ξερει lol

ty!
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από alexissak »

Τα βιβλιάρια τα κρατας. Συνταξη ομως με το νεο νομοσχεδιο θα πάρεις οταν γινεις 60 ετων... Μεχρι τοτε ΤΙΠΟΤΑ...
krhtikos123
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 9:03 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από krhtikos123 »

nikoslok έγραψε:
evi85 έγραψε:
nic007 έγραψε:Για να φυγει καποιος πριν τα 3 χρονια...
και θα πληρωσει λεφτα... Αλλα και θα φυγει με τιποτα Ι2, Ι3 η και Ι4...
μα συγγνωμη δε καταλαβα;
ποιος ειναι αυτος που σκεφτεται να μπει για 2 μονο χρονια και γιατι;


δυστυχως ειναι πολλοι και ξερεις τι μου εκνευρίζει περισσοτερο; Που ετσι θα "φαει" τη θεση απο καποιον απου το θελει πολυ και γενικα του αρεσει η δουλεια... Αυτα εχει η ζω η, ανεγκεφαλους.Εικόνα
καλα μην το λες αυτο οταν εισαι απαιξω ολα ωραια τα βλεπεις Εγω σαν εκπαιδευομενος 2 Πρωτες μερες περιπολικο Και με τα μπιστολιδια που πφτουν Βροχη εξω και με τις καταδιωξεις και ολα αυτα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος και αμα δεν σαρεσει και λιγο αυτο που κανεις Δεν ειναι δυσκολο να πεις φευγω αν εχεις μπει μονο για επαγκελματικη αποκατασταση... Οποτε μην το βλεπετε ετσι εξω απο το χωρο πολλα λεει οποιος θελει



Αυτό είναι το θέμα φίλε μου που λέμε και ξαναλέμε και ξαναματαλέμε τόσα χρόνια... Για να μπείς σε μία τέτοια 'δουλειά' υποτίθεται πως είσαι συνειδητοποιημένος πλήρως και έχεις και την πλήρη επίγνωση του τι μπορεί να σου συμβεί... Δεν είναι μια δουλειά γραφείου που θα ξύνεσαι ούτε μια δουλειά 'βόλτας' που θα κάνεις περιπολία και θα πίνεις καφέ... Απο τη στιγμή που θα μπεις στο σώμα και θα αναλάβεις υπηρεσία είσαι έτοιμος για όλα... Ακόμα και για το (όσο μακάβριο και αν ακούγεται) να μην ξαναγυρίσεις σπίτι σου... Εχεις αναλάβει μια αποστολή να προστατεύεις το συμπολίτη σου και τον συνάδελφό σου... Με το όποιο τίμημα... Ακόμη κι αν αυτό είναι η ίδια σου η ζωή... Απο'κεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα...

Υ. Γ. Το ύφος μου δεν είναι επιθετικό, απλά αυτή είναι η αλήθεια...

Μια βάρδια η ζωή μου...
ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΚΑΤΕΡΙΝΑ »

Παιδια να ρωτησω απο ποτε και μετα δε μπορεις να παραιτηθεις σα ειδικος φρουροσ... (χωρις να πληρωσεις προστημο... )
μετα τη ορκομωσια;
αφου μπεις σχολη;
μολις βγουν οι πινακες οτι εισαι επιτυχοντας;

πολιτης 1

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από πολιτης 1 »

Ξερει κανεις απο ποτε και μετα δε μπορεις να παραιτηθεις;
απο οταν μπεις στη σχολή ή οταν ορκυστεις; Η όταν εισαι στους επιτυχόντες.

θέλω να κανω τα χαρτιά μου και για τη πυροσβεστική γι αυτό ρωτάω. Αν ξερει κανεις ας απαντήσει
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

22 ευρω και 4 φωτογραφιες, υπογραφεις κατι χαρτια και εφυγες απο την σχολη. αν κανεις πρακτικη περνας απο επιτροπη και κοβεσαι. βεβαια μην περιμενεις να ειναι τοσο ανοδυνο οσο ακουγεται. θα σε βγαλουν ι παθολογικο μαλλον. η κατι αναλογο.

Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Άβαταρ μέλους
ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 9:00 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ »

Αν κάποιος προσληφθεί σαν ειδικός φρουρός και ενώ είναι στην εκπαίδευση (υποθέτω) βγουν τα αποτελέσματα από την προκύρηξη της πυροσβεστικής, μπορεί να παραιτηθεί και να πάει πυροσβεστική; Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 9:00 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ »

5.- Να μην έχουν απολυθεί από θέση δημόσιας υπηρεσίας ή Ο.Τ.Α.ή άλλου νομικού προσώπου του δημόσιου τομέα,λόγω επιβολής της πειθαρχικής ποινής της οριστικής παύσης ή λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για σπουδαίο λόγο,οφειλόμενο σε υπαιτιότητα του εργαζόμενου.

Άρα μπορώ να παραιτηθώ και να πάω πυροσβεστική; Αν με πάρουν...

Ας βοηθήσει καποιος...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα διάβασε το ποστ του Ηλία λέει αρκετά ξεκάθαρα τι γίνεται
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες